Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunan tarihî Göğüş Konağı, 1904 yılında yapılmıştır. Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu bu ev, Göğüş’ün isteğiyle Emine Göğüş Mutfak Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’de açılan ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep’in yemek ve mutfak kültürünü geleceğe taşımayı hedeflemektedir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Hakkında Bilgi 

Gaziantep mutfak kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla yola çıkan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nin bulunduğu konağın restorasyonu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış ve 2008 yılında hizmete açılmıştır. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde, Gaziantep Mutfağında kullanılan araç ve gereçler teşhir edilmekte; Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü yöresel giysiler içindeki balmumu heykeller eşliğinde canlandırma yapılarak sergilenmektedir. Dünyada şehir adıyla anılan tek mutfak “Gaziantep Mutfağı” olduğundan, müzede günlük hayattan, mutfak-sofra eşyalarına, misafir ağırlamadan bayram ve özel gün yemeklerine, düğün eğlencelerine, hatta piknik geleneğine kadar çok kapsamlı bir tanıtım yapılmaktadır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde mutfak malzemeleri ve kap-kacaklar özel camlı vitrinlerde sergilenmektedir. Müze’nin duvarlarında, her salonun konusu ile ilgili bilgi panoları bulunmaktadır. İki katlı Müze’nin alt katında; Gaziantep yemekleri, saklama-depolama adetleri, Gaziantep mutfağı bileşenleri (tahıl, bakliyat, et, yeşillik, baharatlar, meyve ve sebzeler) ve içecek kültürü, panolar ve balmumu mankenler eşliğinde anlatılmaktadır. Müze’nin alt katında ayrıca bir de “İkram&Prodüksiyon” odası bulunmaktadır. Burada ziyaretçilere özel ikramlar sunulmakta ve Gaziantep Mutfak kültürünü anlatan bir özel gösteri, plazma ekrandan yayınlanmaktadır.

İkinci katta, alt kattaki özel gösterinin izlenebileceği bir stant, yine mutfak araç gereçlerinin sergilendiği vitrinler ve Gaziantep Kent Rehberi’nin bulunduğu bir kiosk yer almaktadır. Gaziantep’in tarihçesi, doğal güzellikleri, tarihî eserleri, gelenekleri, tarımı, hayvancılığı ve tüm kültürel zenginliği, bu kiosk yardımıyla ziyaretçilere tanıtılmaktadır. Üst katta ayrıca Türkiye’nin ilk turizm bakanı olan Ali İhsan Göğüş’e ait bir oda da bulunmaktadır. Bu odada, çocukluğunu geçirdiği konağı sadece annesinin adını taşıması isteğiyle müze olması için Gaziantep Belediyesi’ne bağışlayan Göğüş’ün hayatı ile ilgili belgeler ve aileye ait mutfak eşyaları sergilenmektedir.

Emine Göğüş Kimdir? 

Emine Göğüş, Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün annesi, Hasan Celal Göğüş’ün eşidir. Emine Göğüş aynı zamanda eski ANAP milletvekili Hasan Celal Güzel’in de anneannesidir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Yemek Kursu 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Yemek Kursu Gaziantep gastronomi kültürünün yaşatılması amacıyla faaliyete başlamıştır. Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Antep fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Gaziantep Mehmet Reşit Göğüş Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi (MUSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir. En az 12 en çok 20 kişilik gruplara, haftanın 3 günü (Pazartesi, Çarşamba, Cuma)toplam 3 aylık aşçılık eğitimi verilmektedir. MUSEM mezunlarına eğitimin sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir. Öğrenciler 3 aylık eğitim süresi içinde, Gaziantep Mutfağında yer alan yemeklerin malzeme seçimi, hazırlık, yapım, sunum, hijyen ve sanitasyon (gıda kalıntılarının temizlenmesi ve dezenfekte işlemi)eğitimi almaktadırlar. Emine Göğüş Mutfak Müzesi Yemek Kursu’nda çalışanlara yönelik olarak, “Gaziantep Mutfağı Hobi Kursları” verilmektedir. 3 aylık ve sadece cumartesi günleri devam edilen kurs bitiminde, katılımcılara Gaziantep Büyükşehir Belediyesi onaylı “Katılım Belgesi” verilmektedir. Pastacılık Kursları ise haftanın iki günü ve 3 aylık bir eğitim programını kapsamaktadır. Yaş pasta süsleme teknikleri, şeker hamurlu kurabiye, ekmek çeşitleri, makarna ve hijyen – sanitasyon eğitimini kapsayan kurs sonunda, öğrencilere Gaziantep Şahinbey Halk Eğitim Merkezi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi onaylı “Pastacı Çırağı Sertifikası” verilmektedir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Nerede?  

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Gaziantep Kalesi’nin güneyinde, tarihî dokunun içinde bulunan Göğüş Konağı’nın içinde yer almaktadır. 1905 tarihinde inşa edilmiş olan konak, yörede Kethüdazade Göğüş İbrahim Efendi Konağı olarak da adlandırılmaktadır. Göğüş Konağı Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesine bağlı Karagöz Mahallesi’ndedir. Emine Göğüş Mutfak Merkezi, pazartesi dışında haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişte 2 TL ücret alınmaktadır. Öğrencilere, 7 yaş altına ve 65 yaş üstüne ücretsizdir. Emine Göğüş Mutfak Müzesi içinde bir de “hediyelik eşya bölümü” bulunmaktadır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Nasıl Gidilir? 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ne özel aracınızla gidecekseniz, Gaziantep merkezden Şahinbey ilçesine ulaşmanız yeterli olacaktır. Çünkü Emine Göğüş Mutfak Müzesi ilçe merkezinde ve yürüyüş mesafesindedir. Toplu taşıma kullanacaksanız, otogardan dolmuşlarla Şahinbey ilçesine gitmelisiniz. Buradan yürüyerek kolayca müzeye ulaşabilirsiniz. Gaziantep’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır.