Google+

Arama formu

Arap Mutfağı

Arap Mutfağı

Riyad şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Brand New DAMAC Towers Hotel Apartment, Nozol Al Toot Furnished Units, جزالة. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Holiday Khaleej Hotel, OYO 226 Riyadh Park, Rafa Homes - Al Falah gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz H, Yamamah, REEMAL tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Riyad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

sauditourism.sa
 

Yöresel yemeklerin ağırlıkla bulunduğu Arap, Mezopotamya ve Kuzey Afrika  mutfağının baskın ezgileri Riyad mutfağının çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Baharatlı atıştırmalıklar, hurma, yoğurt, hamur işleri, et yemekleri, pilavların yanında oryantal tatlara sahip olan şekerleri ve kahveleri de tadılmaya değerdir. Deve eti ve sütü de denenmesi önerilen şeylerin başında gelmektedir. Ülkede domuz eti satılması ya da tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Riyad mutfağından bazı lezzetler;

  • Marqouq: Temel ögesi buğday olan bu yemek hamur parçalar, et, margarin, baharat, ve sebze ( balkabağı, patlıcan gibi) içermektedir.
  • Matazeez: Geleneksel yemekler arasında en çok sevilenidir ve bunun da içeriği çoğunlukla buğdaydır. Hamuru küçük parçalar halinde kestikten sonra içine mantar ve et koyularak kaynamış suya atılarak pişirilir. Hazırlanış ve biçim olarak mantıya benzer.

Popüler Restoranlar

  • Mama Noura Juice Center : Shaurma : Bölgedeki en iyi Orta Doğu fast-food restoranlarından biridir. Özellikle taze sıkma meyve suları, kebabı, falafeli ve hamur işleri ünlüdür.
  • Al Fakhar Restaurant : Türk ve Orta Doğu yemeklerinin birleştiği bu restoranda çalışanların bir kısmı Türktür. İskender, ızgara etin yanında yöreye özgü yemekler sebebiyle tercih edilebilir.
  • Mosaic Meditteranean Restaurant - Marriott : Marriott otelin içinde bulunan bu restoranın özelliği Akdeniz mutfağını sevenleriyle buluşturmasıdır. Deniz mahsullerinin bol olduğu menüde en çok tercih edilen yemekler ızgara somon ve karidesli salatadır.

Bahşiş
Riyad'da hesabın %10'u servis ücreti olarak hesaba eklenmektedir. Dilerseniz ayrıca bahşiş bırakabilirsiniz.


Riyad Turları