Bahreyn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Image-for-country-banner-Marina-Durrat-Al-Bahrain-1127x531.jpg

BahreynBasra Körfezi’nde yer alan bir Arap ülkesidir. İsmi, Arapça deniz anlamına gelen bahr ve arasında anlamına gelen eyn kelimelerinin birleşimi olarak “iki deniz arasında” olarak anlamlandırılmıştır. Bahreyn, iki deniz arasındaki bir ada ülkesidir.

Ülkenin resmi olarak adı Bahreyn Krallığı’dır ve ülke monarşi ile idare edilir. Bahreyn, Maldivler ve Singapur'dan sonra Asya'daki en küçük üçüncü ülke konumundadır. Bahreyn, 4000 yılı aşkın süredir Körfez'in en önemli ticari kavşak noktalarından biridir. Bu da tarihsel olarak coğrafi ve jeopolitik konumunu ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Eski Dilmun Uygarlığı ülkesi olan Bahreyn, doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir ticaret merkezi olmuştur. Ülke, Körfez ticaret yollarının merkezinde ve zengin inci dalış endüstrisindeki konumundan ekonomik olarak çağlar boyu yararlanmıştır. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, ülke modern bir devlet olarak ortaya çıkan Körfez'in en seçkin ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Öyle ki, Körfez ve ötesi ülkelerdeki tüccarlar adaya yerleşmişlerdir.

Bahreyn, 1932'de petrol keşfetmek için harekete geçen ilk Körfez devletiydi ve bu girişim son 40 yılda modern ekonomiye bölgesel geçiş yol açmıştır. Ardından, ilk Körfez ülkesi olarak petrol bağımlılığına son vermek için bölgenin en çeşitlendirilmiş ekonomisi haline gelmiştir.

Devamını Oku

Bahreyn Nerededir?

Bahreyn, Asya Kıtası’nın Basra Körfezi üzerine konumlanmış bir ada ülkesidir. Konumu itibariyle, Basra Körfezi üzerinde yer alan tek Arap ülkesidir. Bahreyn’in güneydoğusunda Katar, batısında ise Suudi Arabistan yer alır.

Bahreyn’e Ne Zaman Gidilir?

bahrain-manama-city.jpg

Bahreyn'i ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ve Mart ayları arasındadır. Ekim ve Nisan ayı ise çok olmasa da tercih edilebilir dönemlerdir. Bahreyn’de akşamları serin olabileceğinden Aralık-Mart aylarında gidecekseniz kalın giyinmeniz ve bol yağmurlu günlere hazırlıklı olmanız gerekecektir. Bahreyn'in Mayıs-Eylül ayları yazları çok sıcak ve nemli olmasına rağmen ara sıra serin kuzeyden esen rüzgarlar havayı biraz dayanılabilir kılar. Yaz aylarında ülkede bulunmanız gerekirse, kum fırtınalarına dikkat etmeniz gerekir.

Bahreyn’e Nasıl Gidilir?

Bahrain_Airport.jpg

Bahreyn’e Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmaktadır. İstanbul- Bahreyn arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 20 dakikadır. Çoğu havalimanına oranla küçük olan Bahreyn Uluslararası Havaalanı, Manama'nın hemen doğusunda, Muharebe'de yer almaktadır.

Devamını Oku

Bahreyn Mutfağı

Orta Doğu mutfağının karakteristik özelliklerini taşıyan Bahreyn, seçilebilecek sayısız restoranın bulunduğu etkileyici bir yemek mekanına sahiptir. Ana yemek alanı Adliya'dır. Adliya'da, Coco ve en ünlüler arasında Lilou's ile sayısız kafe arasında seçiminizi yapabilirsiniz. Şöhretli restoranlar daha çok Zoe'nin ve Blok 338'in olduğu bölgededir.

Devamını Oku

Bahreyn’de Nerede Kalınır?

Bahreyn konuklarını ağırlamak için yüzlerce yıllık bir tecrübeye sahiptir. Ortadoğu'nun kalbinde bulunan Bahreyn, son yüzyıllarda Doğu ile Batı arasında yolcular için önemli bir geçiş noktası olmuştur.

Bugün Bahreyn, her yıl kendi nüfusundan yaklaşık beş kat fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ve bu konuklar, her bütçede ve tarza hitap eden yüzlerce konaklama seçeneği arasında kalırlar.

Bahreyn'deki tüm oteller için geçerli olan tek şey, misafirperverlik karşısında adeta şımartılacağınızdır. İklim, her beş yıldızlı ve diğer çoğu otelde açık yüzme havuzu, şezlonglar ve soğutulmuş içecekler sunmaktadır. Dünyanın bir bölümünde yağmur ve kar yağarken, siz havuz kenarında dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Aile veya arkadaşlarınızla ülkeye gelseniz bile, kendinizi otelde vakit geçirirken bulabilirsiniz. En iyi restoranlar, kulüpler ve barlar zaten halihazırda otellerde bulunuyor olacaktır. Ayrıca oteller eğlenceli bir gece hayatı, kültürel etkinlikler ve konserler gibi çeşitli özel etkinlikler düzenlerler.

Devamını Oku

 Bahreyn'de Şehir İçi Ulaşım

Bahreyn’de oldukça ilginç bir şekilde, şehir içi ulaşımınızı develerle sağlayabilirsiniz. Şuanda yollarda develer doğrudan olmasalar da, bazı bölgelerde turistler için develerle ulaşım sağlanmaktadır.

Aslında Bahreyn'deki insanlar otomobillere oldukça heveslidirler. Arabalar burada adeta seyir unsurudur. Çünkü yerel halk, gösterişe oldukça düşkündür. Bu nedenle şehirde oldukça lüks bir araba kiralayabilirsiniz. Bahreyn'in toplu taşıma sistemi çok sınırlıdır. Ülkenin yalnızca küçük bir otobüs filosu vardır. Raylı sistemli ulaşım araçları ise maalesef yoktur. Ancak buna rağmen tek seçenek olan otobüsler oldukça ucuzdur.

Otobüsleri tercih edecekseniz, turistler için popüler gezi yerlerine klimalı otobüs turları düzenleyen birkaç şirket vardır. Manzaraları izlemek için bu rahat bir yoldur ve kaybolmayacağınız için de oldukça güvenli gelebilir. Bu otobüsler için otelinizin rezervasyon masasından destek ve yönlendirme alabilirsiniz.

Devamını Oku

Bahreyn’de Gece Hayatı

bahrain-79639_960_720.jpg

Bahreyn'in misafirperver ruhunda hareketli bir gece hayatı da var. Juffair, Exhibition Road, Adliya ve Manama merkezi gibi alanlarda ağırlıklı olarak otellerin bir parçası olan çeşitli barlar, salonlar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz.

Warbler: Oldukça popüler olan bu mekanda, etkileyici bir yemek menüsüyle karşılaşabilirsiniz. Mekanda müzik çok yüksek sesli olduğundan kendinizi çıktığınızda sağır olmuş gibi hissedebilirsiniz. Bununla birlikte mekan, hafta sonlarında gerçekten canlı ve genellikle çok eğlenceli bir hal almaktadır. Havuz masaları ve müzikten en iyi şekilde faydalanabileceğiniz iyi boyutta bir dans pisti vardır.

Rocky's Café: Büyük ve yüksek sesli olan bu yerde, sessiz ve sakin bir ortam bulmanız imkansızdır. Özellikle hafta sonları canlanan bu yer, hızlı servisi ve zengin menüsünün yanı sıra oldukça eğlenceli bir mekana dönüşür.

Devamını Oku

Bahreyn’de Alışveriş

gold-1369453__340.jpg

Alışveriş severler, Bahreyn’de kaldıkları zamanın çoğunu çarşılarda geçirebilirler. Bab Al Bahreyn'in hemen ötesinde bulunan Manama Çarşısı, başlangıç için mükemmel bir duraktır. Küçük açık hava tezgahlarından önde gelen büyük mağazalara kadar uzanan mağazalar, kıyafetlerden elektroniğe, altın antikalara kadar her şeyle doludur. Labirent gibi sokakları olan bu çarşıda yürüdükçe yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Lezzeti ve kokuları ile Arap mutfağının sırrı, yemeklere eklenen baharatlardır. Farklı baharatlardan satın almak isterseniz, Manama Çarşısı'ndaki baharat mağazalarından birini ziyaret edebilirsiniz. Satıcılar size daima yardımcı olmaya çalışacağından soru sormaktan çekinmeyin. Buradan hemen sonra Bahreyn'in dünyaca ünlü güzel halılarını seyretmeye de geçebilirsiniz. Birçoğu Manama ve Adliya'da bulunan halı mağazaları, birçok turistin dikkatini çekmektedir.

Devamını Oku

Bahreyn Para Birimi

Bahreyn’de para birimi olarak Bahreyn Dinarı kullanılmaktadır. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık 10 Türk Lirasıdır.

Bahreyn Festivalleri

ramzan6-1024x685.jpg

Bahreyn festivallerinin temelini dini içerikli kutlamalar oluşturmaktadır. Ancak yılın belli dönemlerinde düzenlenen kutlamalar oldukça renkli geçmesinin yanı sıra, çevre ülkelerden de oldukça turist çekmektedir. Etkinliklerde de içeriğe bağlı olarak haliyle içki yasağına sıkı sıkıya bağlı kalınmaktadır.

Ashura Festivali: Muharrem ayının İslam takvimindeki 10. gününde, Bahreyn'in Şiî Müslüman çoğunluğu Hüseyin ibn Ali'nin şehit edilmesini anmak için toplanır. Çoğu kişi için, bu bir festival olmanın ötesinde, yoğun yaslı bir dönemdir. Yerel halk bu günde bir dizi geçit töreni düzenler ve olayın yaşayışının temsilinin yer aldığı gösteriler düzenler.

Devamını Oku

Bahreyn’in Resmi Dili

Bahreyn’in resmi dili Arapçadır. Bahreyn Arapçası, Arapça dilin en yaygın şekilde konuşulan lehçesidir ancak bu, standart Arapçadan biraz farklıdır.

İngilizce, her yaştan Bahreynli tarafından yaygın şekilde konuşulur ve tüm okullarda zorunlu ikinci dil olarak okutulur. Aynı zamanda ülkedeki çoğu insan Farsça veya Urduca da konuşmaktadır.

Bahreyn Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bahreyn, T.C. Manama Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: 00 973 17 533 448

E-posta: [email protected]

Adres: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain

Bahreyn Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı (25 Haziran)

Kurban Bayramı (1 Eylül)

Hicri Yılbaşı (21 Eylül)

Aşure Tatili (29 Eylül)

Hz. Muhammed'in doğum günü (30 Kasım)

Bahreyn Milli Gün Tatili (16 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bahreyn’de Gezilecek Yerler

Bahreyn, yüzyıllarca süre gelen tarihi ve jeopolitik konumu etkisiyle pek çok medeniyetle kaynaşmış bir ülkedir. Bu nedenle ülkede görkemli yapılara ve ilginç tarihi bölgelere rastlayabilirsiniz. Ülkenin kendisini geliştirme politikalarıyla elden geçen ve yeni olarak da açılan pek çok turistik yeriyle Bahreyn, ziyaretçiler için oldukça cazip bir ülkedir.

Devamını Oku

Bahreyn Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 20oC
  • Nis 25oC
  • May 29oC
  • Haz 32oC
  • Tem 33oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 28oC
  • Kas 24oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,332,000/ Dil: Arapça / Para Birimi: Bahreyn Dinarı (BHD) / İklim: Ilıman, Nemli ve Subtropikal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün