Bahreyn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

BahreynBasra Körfezi’nde yer alan bir Arap ülkesidir. İsmi, Arapça deniz anlamına gelen bahr ve arasında anlamına gelen eyn kelimelerinin birleşimi olarak “iki deniz arasında” olarak anlamlandırılmıştır. Bahreyn, iki deniz arasındaki bir ada ülkesidir.

Ülkenin resmi olarak adı Bahreyn Krallığı’dır ve ülke monarşi ile idare edilir. Bahreyn, Maldivler ve Singapur'dan sonra Asya'daki en küçük üçüncü ülke konumundadır. Bahreyn, 4000 yılı aşkın süredir Körfez'in en önemli ticari kavşak noktalarından biridir. Bu da tarihsel olarak coğrafi ve jeopolitik konumunu ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Eski Dilmun Uygarlığı ülkesi olan Bahreyn, doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir ticaret merkezi olmuştur. Ülke, Körfez ticaret yollarının merkezinde ve zengin inci dalış endüstrisindeki konumundan ekonomik olarak çağlar boyu yararlanmıştır. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, ülke modern bir devlet olarak ortaya çıkan Körfez'in en seçkin ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Öyle ki, Körfez ve ötesi ülkelerdeki tüccarlar adaya yerleşmişlerdir.

Bahreyn, 1932'de petrol keşfetmek için harekete geçen ilk Körfez devletiydi ve bu girişim son 40 yılda modern ekonomiye bölgesel geçiş yol açmıştır. Ardından, ilk Körfez ülkesi olarak petrol bağımlılığına son vermek için bölgenin en çeşitlendirilmiş ekonomisi haline gelmiştir.

Devamını Oku

Bahreyn Nerededir?

Bahreyn, Asya Kıtası’nın Basra Körfezi üzerine konumlanmış bir ada ülkesidir. Konumu itibariyle, Basra Körfezi üzerinde yer alan tek Arap ülkesidir. Bahreyn’in güneydoğusunda Katar, batısında ise Suudi Arabistan yer alır.

Bahreyn’e Nasıl Gidilir?

Bahreyn’e Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmaktadır. İstanbul- Bahreyn arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 20 dakikadır. Çoğu havalimanına oranla küçük olan Bahreyn Uluslararası Havaalanı, Manama'nın hemen doğusunda, Muharebe'de yer almaktadır.

Suudi Arabistan gezinizden sonra Bahreyn’e uğramak isterseniz, feribotlarla ülkeler arası geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca karayolu ile iki ülke arası sadece 26 kilometredir. Bunlara alternatif olarak Bahreyn’in komşu ülkeler arasında sık seferleri olan otobüsle ulaşımı da oldukça yaygındır.

Bahreyn’e Ne Zaman Gidilir?

Bahreyn'i ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ve Mart ayları arasındadır. Ekim ve Nisan ayı ise çok olmasa da tercih edilebilir dönemlerdir. Bahreyn’de akşamları serin olabileceğinden Aralık-Mart aylarında gidecekseniz kalın giyinmeniz ve bol yağmurlu günlere hazırlıklı olmanız gerekecektir. Bahreyn'in Mayıs-Eylül ayları yazları çok sıcak ve nemli olmasına rağmen ara sıra serin kuzeyden esen rüzgarlar havayı biraz dayanılabilir kılar. Yaz aylarında ülkede bulunmanız gerekirse, kum fırtınalarına dikkat etmeniz gerekir.

Bahreyn Mutfağı

Orta Doğu mutfağının karakteristik özelliklerini taşıyan Bahreyn, seçilebilecek sayısız restoranın bulunduğu etkileyici bir yemek mekanına sahiptir. Ana yemek alanı Adliya'dır. Adliya'da, Coco ve en ünlüler arasında Lilou's ile sayısız kafe arasında seçiminizi yapabilirsiniz. Şöhretli restoranlar daha çok Zoe'nin ve Blok 338'in olduğu bölgededir.

Bahreyn'deki restoranlar, süslü restoranlardan yerel yemekler sunan ucuz restoranlara kadar çeşitli seçenekler sunmaktadır. Burger King ve McDonalds gibi Amerikan fast food bayilikleri her yerde bulunur. Batı tarzı gıdalar ve bayilikler alışveriş merkezlerinin çevresinde ve şehir merkezinde bulunur ve makul fiyatlara yiyecekler sunar.

Bölgenin ünlü yemeklerini tereddütsüzce tatmak isterseniz, ilk olarak machboosdanbaşlayabilirsiniz. Bu lezzet esas olarak baharat, pirinç, et ve sebzelerden oluşur. Muhammar, tipik olarak balıklarla servis edilen tatlı bir pilav türüdür.

Atıştırmalık severseniz, samosaadlı yemek, baharatlı patates, soğan, bezelye, mercimek, toprak kuzu veya tavuk gibi lezzetli bir dolguya sahip, kızarmış veya pişmiş bir hamur işidir. En popüler geleneksel tatlı ise Halwa Bahreyn olarak da bilinen Halwa Showaiter'dir. Mısır nişastası, safran ve çeşitli fındıklarla yapılmış bu helva, jöle kıvamındadır.

Yerel olarak gahwa adı verilen kahve, Bahreyn'deki geleneksel karşılamanın bir parçası olarak düşünülür. Genellikle Bahreyn'de küçük fincanlarda özel sunumlarla servis edilir. Arap kahvesi içmeden, ülkeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Bahreyn’de Alışveriş

gold-1369453__340.jpg

Alışveriş severler, Bahreyn’de kaldıkları zamanın çoğunu çarşılarda geçirebilirler. Bab Al Bahreyn'in hemen ötesinde bulunan Manama Çarşısı, başlangıç için mükemmel bir duraktır. Küçük açık hava tezgahlarından önde gelen büyük mağazalara kadar uzanan mağazalar, kıyafetlerden elektroniğe, altın antikalara kadar her şeyle doludur. Labirent gibi sokakları olan bu çarşıda yürüdükçe yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Lezzeti ve kokuları ile Arap mutfağının sırrı, yemeklere eklenen baharatlardır. Farklı baharatlardan satın almak isterseniz, Manama Çarşısı'ndaki baharat mağazalarından birini ziyaret edebilirsiniz. Satıcılar size daima yardımcı olmaya çalışacağından soru sormaktan çekinmeyin. Buradan hemen sonra Bahreyn'in dünyaca ünlü güzel halılarını seyretmeye de geçebilirsiniz. Birçoğu Manama ve Adliya'da bulunan halı mağazaları, birçok turistin dikkatini çekmektedir.

Eskiden beri ada, dünya çapında bir inci merkezi olarak bilinir. Bahreyn incileri krem, beyaz hatta yeşil renkte dahi olabilirler. Bölgede altın ve inci işçiliği gerçekten göz alıcıdır. Bu nedenle kuyum alışverişlerinde, özellikle de inci satışında Bahreyn dünyaca ünlüdür.

Bahreyn’de çok sayıda dünyaca ünlü markayı da içeren alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz. Bu alışveriş merkezleri, Türkiye ile paralellik göstermekle beraber fiyat anlamında genellikle ülkemize göre daha pahalıdır.

Turizm Müdürlüğü ziyaretçilerin hatıra eşyası alışverişi için adımlar atmıştır. Bu nedenle ülkede hediyelik eşya bulmak çok kolaydır. Özellikle ahşap işçiliği ve deve derisinden yapılan ürünler dikkat çeken ve turistlerce en çok tercih edilen hediyeliklerdendir.

Bahreyn Festivalleri

Bahreyn festivallerinin temelini dini içerikli kutlamalar oluşturmaktadır. Ancak yılın belli dönemlerinde düzenlenen kutlamalar oldukça renkli geçmesinin yanı sıra, çevre ülkelerden de oldukça turist çekmektedir. Etkinliklerde de içeriğe bağlı olarak haliyle içki yasağına sıkı sıkıya bağlı kalınmaktadır.

Ashura Festivali: Muharrem ayının İslam takvimindeki 10. gününde, Bahreyn'in Şiî Müslüman çoğunluğu Hüseyin ibn Ali'nin şehit edilmesini anmak için toplanır. Çoğu kişi için, bu bir festival olmanın ötesinde, yoğun yaslı bir dönemdir. Yerel halk bu günde bir dizi geçit töreni düzenler ve olayın yaşayışının temsilinin yer aldığı gösteriler düzenler.

Milad El Nabi: Bahreyn'de en çok kutlanan festival olan Milad Al Nabi, Hz. Muhammed'in doğumunu kutlamak amacıyla düzenlenir. Sünniler ve Şiiler, bu önemli günü Nisan ayında her yıl düzenlenen yürüyüşler, bayram ve hikaye anlatımı gibi etkinliklerle kutlarlar.

Bağımsızlık Günü: Her Haziran'da Bağımsızlık Günü, tüm vatandaşların kast, din ve sosyal hiyerarşi arasındaki farklılıklarını unuttuğu ve gece gündüz devam eden havai fişek, opera ve festivallerle kutlandığı zamandır. 1971'de Bahreyn, yüz yılı aşkın bir süre sonrasında İngiliz egemenliğinden çıktığı için bu günü coşkuyla kutlamaktadır.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı: Ramazan ayı, hayırseverlik ve düşünme dönemi olan Müslümanlar tarafından 'şenlikli mevsim' olarak görülür. Akşamları aileler yemekte buluştuktan sonra özel Ramazan çadırlarında kendilerini eğlendirirler. Bunun yanı sıra, Kurban Bayramı’nda da dini vazifeler yerine getirildikten sonra, sokaklarda benzer şenlikler, eğlenceler, performans gösterileri yer alarak her yerde tam bir bayram havası yaşanır.

Bahreyn Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı (25 Haziran)

Kurban Bayramı (1 Eylül)

Hicri Yılbaşı (21 Eylül)

Aşure Tatili (29 Eylül)

Hz. Muhammed'in doğum günü (30 Kasım)

Bahreyn Milli Gün Tatili (16 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bahreyn İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Cep telefonlarından acil yardım: 112

Bahreyn Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bahreyn, T.C. Manama Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: 00 973 17 533 448

E-posta: [email protected]

Adres: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain

Bahreyn Para Birimi

Bahreyn’de para birimi olarak Bahreyn Dinarı kullanılmaktadır. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık 10 Türk Lirasıdır.

Bahreyn’in Resmi Dili

Bahreyn’in resmi dili Arapçadır. Bahreyn Arapçası, Arapça dilin en yaygın şekilde konuşulan lehçesidir ancak bu, standart Arapçadan biraz farklıdır.

İngilizce, her yaştan Bahreynli tarafından yaygın şekilde konuşulur ve tüm okullarda zorunlu ikinci dil olarak okutulur. Aynı zamanda ülkedeki çoğu insan Farsça veya Urduca da konuşmaktadır.

Bahreyn Saat Farkı

Bahreyn (GTM +3) ile Türkiye (GTM +3)arasındazaman farkı yoktur.

Bahreyn’de Nerede Kalınır?

1

Bahreyn konuklarını ağırlamak için yüzlerce yıllık bir tecrübeye sahiptir. Ortadoğu'nun kalbinde bulunan Bahreyn, son yüzyıllarda Doğu ile Batı arasında yolcular için önemli bir geçiş noktası olmuştur.

Bugün Bahreyn, her yıl kendi nüfusundan yaklaşık beş kat fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ve bu konuklar, her bütçede ve tarza hitap eden yüzlerce konaklama seçeneği arasında kalırlar.

Bahreyn'deki tüm oteller için geçerli olan tek şey, misafirperverlik karşısında adeta şımartılacağınızdır. İklim, her beş yıldızlı ve diğer çoğu otelde açık yüzme havuzu, şezlonglar ve soğutulmuş içecekler sunmaktadır. Dünyanın bir bölümünde yağmur ve kar yağarken, siz havuz kenarında dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Aile veya arkadaşlarınızla ülkeye gelseniz bile, kendinizi otelde vakit geçirirken bulabilirsiniz. En iyi restoranlar, kulüpler ve barlar zaten halihazırda otellerde bulunuyor olacaktır. Ayrıca oteller eğlenceli bir gece hayatı, kültürel etkinlikler ve konserler gibi çeşitli özel etkinlikler düzenlerler.

Lüks Ritz Carlton (eski Le Royal Meridien) adasının tepesinden başlamak gerekirse, Bahreyn'deki bu tek beş yıldızlı sahil otel ve tatil beldesi, 55 dönümlük tropik bahçeler, özel bir plaj ve Manama'nın siluetinin muhteşem manzarasını içermektedir. Royal Spa, burada size eşsiz bir hizmet ve sağlık merkezi sunacaktır. Ayrıca çevredeki 23 delüks villa ve 15 katlı Yelken Kulesi de burada bulunur.

Manama'nın merkezine doğru ilerlediğimizde, Regency InterContinental'a ulaşılır. Bu, konuk odaları sayısı bakımından adadaki en büyük oteldir. Regency, Manama pazarından sadece bir kaç adım uzaklıktadır. Bahreyn'in beş yıldızlı tek Fransız restoranı olan Le Versace burada bulunmaktadır.

Corniche'ye birkaç dakika sürüş mesafesinde olan Sheraton Bahrain Hotel & Towers, Manama'nın ticaret bölgesi olan Diplomatic Area'nın hemen yanında yer alır ve yanında çok sayıda lüks mağaza vardır. Otel, Avrasya yemekleri sunan Soie ve Bahreyn'deki ilk İran yemek salonu restoranı olan Golestan'ın bulunduğu iki özel restorana ev sahipliği yapmaktadır.

HiltonHotel, Sheraton'nın bitişiğinde bir komşudur. Hilton, popüler Japon restoran Kei ve Süvariler Bar'a ev sahipliği yapar. Kutsal Ramazan ayı boyunca ziyaret ederseniz, otelin Ramazan çadırını ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Diplomatik Alan'ın diğer ucunda, iki tane daha beş yıldızlı otel olan Crowne Plaza (eskiden Holiday Inn) ve Diplomat SAS Radisson bulunur. Yakın zamanda yenilenmiş Crowne Plaza, yepyeni odalar ve yeni bir restoran da sunmaktadır. Burası, algalar, deniz severlerin uğrayacağı yerdir. Havuz başı, geziden sonra dinlenmek için çok hoş bir yerdir ve La Music restoranı bir atıştırmalıklar konusunda bir numaradır.

Manama'nın güneyindeki Gulf Hotel, Büyük Cami'ye bakmaktadır. Bahreyn'deki ilk beş yıldızlı otel olan bu yerde en harika sosyal aktiviteleri bir arada bulabilirsiniz.

Beş yıldızlı kategorideki fiyatlar, bir gece için tek bir standart oda, 50 -70 Bahreyn Dinarı tutarında olacaktır. Manama'nın merkezinde makul fiyatlı bir otel istiyorsanız, Atlas Otel’i deneyebilirsiniz. Bu standarttaki yerler için gecelik yaklaşık 30 Bahreyn Dinarı kadar ödeme yapabilirsiniz. Tercihiniz Youth Hostel’den yana olacaksa, gecelik 21 Bahreyn Dinarı değerinde oda bulabileceğiniz gibi, ne kadar uzun kalırsanız fiyat da ona paralel olarak düşecektir.

 Bahreyn'de Şehir İçi Ulaşım

Bahreyn’de oldukça ilginç bir şekilde, şehir içi ulaşımınızı develerle sağlayabilirsiniz. Şuanda yollarda develer doğrudan olmasalar da, bazı bölgelerde turistler için develerle ulaşım sağlanmaktadır.

Aslında Bahreyn'deki insanlar otomobillere oldukça heveslidirler. Arabalar burada adeta seyir unsurudur. Çünkü yerel halk, gösterişe oldukça düşkündür. Bu nedenle şehirde oldukça lüks bir araba kiralayabilirsiniz. Bahreyn'in toplu taşıma sistemi çok sınırlıdır. Ülkenin yalnızca küçük bir otobüs filosu vardır. Raylı sistemli ulaşım araçları ise maalesef yoktur. Ancak buna rağmen tek seçenek olan otobüsler oldukça ucuzdur.

Otobüsleri tercih edecekseniz, turistler için popüler gezi yerlerine klimalı otobüs turları düzenleyen birkaç şirket vardır. Manzaraları izlemek için bu rahat bir yoldur ve kaybolmayacağınız için de oldukça güvenli gelebilir. Bu otobüsler için otelinizin rezervasyon masasından destek ve yönlendirme alabilirsiniz.

Taksi kullanmak isterseniz, Bahreyn'de çok sayıda taksi bulabilirsiniz. Turuncu taksiler, üzerlerinde birer tabela taşıdıklarından fark etmeniz oldukça kolay olacaktır. Bindiğinizde sürücünün taksimetreyi açmasını hatırlatmanız ve ücret tablosunu kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Sarı etiketli taksiler ise, minibüs taksi mantığıyla belli güzergahlarda çalışan ve beş kişi kadar binerek normal taksilere göre yarı ücretle gidebileceğiniz ulaşım araçlarıdır.

Bahreyn'de araba kullanmak için bir GCC veya Uluslararası Sürücü Belgesi almanız gerekir. Bir araba kiralayabilmek için firmaya ehliyetinizi gösterdikten sonra, prosedürlerle onlar ilgilenir. Bahreyn’de araba kiralama ücretleri oldukça düşüktür.

Yürüyüşü tercih edecekseniz, Manama oldukça küçüktür ve çoğu alanı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ara sokaklar kafa karıştırıcı olabileceğinden elinizde navigasyon ya da harita bulundurmanız faydalı olacaktır. Güneşten korunmak için önlem almanız da sağlıklı bir yürüyüş için faydalı olacaktır.

Bahreyn’de Gece Hayatı

Bahreyn'in misafirperver ruhunda hareketli bir gece hayatı da var. Juffair, Exhibition Road, Adliya ve Manama merkezi gibi alanlarda ağırlıklı olarak otellerin bir parçası olan çeşitli barlar, salonlar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz.

Warbler: Oldukça popüler olan bu mekanda, etkileyici bir yemek menüsüyle karşılaşabilirsiniz. Mekanda müzik çok yüksek sesli olduğundan kendinizi çıktığınızda sağır olmuş gibi hissedebilirsiniz. Bununla birlikte mekan, hafta sonlarında gerçekten canlı ve genellikle çok eğlenceli bir hal almaktadır. Havuz masaları ve müzikten en iyi şekilde faydalanabileceğiniz iyi boyutta bir dans pisti vardır.

Rocky's Café: Büyük ve yüksek sesli olan bu yerde, sessiz ve sakin bir ortam bulmanız imkansızdır. Özellikle hafta sonları canlanan bu yer, hızlı servisi ve zengin menüsünün yanı sıra oldukça eğlenceli bir mekana dönüşür.

Devamını Oku

Bahreyn’de Gezilecek Yerler

Bahreyn, yüzyıllarca süre gelen tarihi ve jeopolitik konumu etkisiyle pek çok medeniyetle kaynaşmış bir ülkedir. Bu nedenle ülkede görkemli yapılara ve ilginç tarihi bölgelere rastlayabilirsiniz. Ülkenin kendisini geliştirme politikalarıyla elden geçen ve yeni olarak da açılan pek çok turistik yeriyle Bahreyn, ziyaretçiler için oldukça cazip bir ülkedir.

Devamını Oku

Bahreyn Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 20oC
  • Nis 25oC
  • May 29oC
  • Haz 32oC
  • Tem 33oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 28oC
  • Kas 24oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,332,000/ Dil: Arapça / Para Birimi: Bahreyn Dinarı (BHD) / İklim: Ilıman, Nemli ve Subtropikal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün