Vizesiz Kiev'de Görülmesi Gereken 6 Yer

T.C vatandaşlarına turist amaçlı gezileri için vize istemeyen Ukrayna’da tatilcilerin gözdesi başkent Kiev’dir. Ulaşımın ucuz, konaklamanın ortalama pahalılıkta olduğu kentte görülecek çok yer var.

Dnipro Nehri

THY kente düzenli uçuş yapmaktadır. Yolculuk yaklaşık 2 saattir. Ülkelerarası saat farkı bulunmamaktadır. Alternatif olarak da daha uygun bilet fiyatlarının olduğu Donetsk, Lviv veya Kharkiv gibi kentlere uçarak tren ile kente aktarma yapabilirsiniz.

İçinden Dinyeper Nehri geçen kent, yılın çoğu zamanı soğuktur. Ekim ayında ülkeye vardığımda dahi ayazı hissettim. Daha önce de Ocak ayında Moskova’da bulunmuştum. Ekim ayı sağlıklı bir şehir turu yapabilmek için son aydır. Hatta tavsiyem Ağustos veya Eylül'ün seçilmesidir.

Ülkenin para birimi Grivna'dır. Ülkeye uçmadan önce yanınızda Dolar bulundurun. 100 Doar yaklaşık 2.150 Grivna'dır. Ulaşım için taksiyi kullanmaktan çekinmeyin. Taksi ile şehir içi yolculuk ortalama 30-40-50 Grivna'dır. İyi bir metro ağına sahip kentte jeton ücreti sadece 2 Grivna'dır.

İç Savaştan Önce Stephan Bandera Gösterisi

Kiev’de ne yenir derseniz aklıma üç ürün gelir. Borsch çorbası, Kiev tavuğu ve tabi ki votka… Bunlara ek olarak da sigaranın çok ucuz olduğunu iletebilirim. Free shop alışverişlerini özellikle votka ve sigara için bu kentte yapmalısınız. Diğer dünya markası içkilerin de kentte ucuz olduğunu göreceksiniz. Giderken sadece içkilerin fiyatlarını not alın. Free shop alışverişlerini dönüşü bırakın.

Kiev gece hayatıyla ve polislerle ilgili notlarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kiev şehri fotoğrafları ve alternatif şehir Kharkiv’e ait notlar da bulunmaktadır.

Kiev'de Gezilecek Yerler:

  1. Maidan Nezalejnosti (İstiklal/Bağımsızlık Meydanı): Kentin kalbinin attığı yerdir. Metroyla ulaşımı bulunuyor. Özellikle hafta sonu gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü yollar trafiğe kapanıyor (Kresçatnik Caddesi) ve çok kalabalık oluyor. Bir anıt, avm ve çok sayıda fast food mekanı vardır.
  2. Podol-Kardeşlik Tepesi: Nehir kenarında şehrin yüksek bir yerinde yer alır. Bir park ve yanında gökkuşağı şeklinde bir anıt bulunur. Buradan karşı taraftaki Hydropark’a ip üzerinde adrenalin dolu bir yolculukla varabilirsiniz. Adadan karaya çekilmiş bir üzerinde makara sistemiyle karşıya ulaşmak yaklaşık 60 saniyedir. Ücret 100 Grivna'dır.
  3. Kiev Stadı: Stadın yanında küçük bir Dinamo Kiev ürünleri satan dükkanı bulunur.
  4. Hydropark: Küçük bir ada. Fakat resimlerden yaz aylarında çok hareketli olduğu gözükmektedir.
  5. Kievo-Pecherskaya Lavra Manastırı: Kent içinde ayrı bir kent gibi. Zaten bu bölge mutlaka bir gününüzü harcamanız gereken bir yer. Kilise, anıt, küçük bir pazar ve özel mimarisiyle dikkati çeken bir yerleşke vardır.
  6. St. Michael’s Katedrali (Golden Kubbeli): Altın kubbesi ve mavi rengiyle büyüler. Kresçatnik Caddesi’ne yürüme mesafesindedir.

Kiliselerin renkleri ve kubbeleri o kadar güzel ki fotoğraf makinenizi elinizden düşüremeyeceksiniz. Kentte görülmesi gereken başka yerler de var. Fakat ben üç günlük bir tatil için yeterli olacak şekilde özetlemek istedim.

Kiev Foto Galeri

Ukrayna Gece Hayatı Hakkında Tüyolar