Google+

Arama formu

STIRLING, GÜMÜŞ ŞEHİR

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Edinburg’un 50 kilometre kuzey batısında bulunan Stirling, Gümüş anlamına geliyormuş.

İskoçya’nın düşük rakımlı olan güney bölgelerine "Lowlands", dağlık tepelik yüksek rakımlı olan kuzey bölgelerine ise "Highlands" adı veriliyor. Stirling kalesi ise tam, Highlands bölgesine geçiş konumunda yer aldığından "Highlands bölgesi kapısı" olarak ifade ediliyormuş. Kuzey ve güney arasındaki en önemli geçiş yeri. Bu nedenle bu kalenin stratejik bir önemi var. Kaleye hakim olan İskoçya’ya da hakim oluyormuş.

1297 senesinde İskoç İstiklal savaşçısı olan William Wallace’in yaptığı Stirling Bridge Muharebesi’nde İngilizler bozguna uğratılmış. Aynı zamanda bu kale 13.-14. Yüzyılda İskoç bağımsızlık savaşının en önemli mekânı. Bannockburn savaşında (23-24 Haziran 1314) Edward Bruce, burada büyük bir zafer kazanmış.

Tam orta noktada bulunduğundan, İskoçya’nın önemli bir iletişim ve taşıma merkezi. Şehir, özellikle 15, ve 16. Yüzyıllarda önemini zirveye taşımış ve İskoç Stuart hanedanının ana ikametgahı haline gelmiştir. Buradaki Kraliyet şapelinin gösterişi de bunu kanıtlamaktadır.

Stirling bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Stirling

Stirling şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Bonnie Views, Coach Cottage, Stirling, Old Police House Causewayhead. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Number 18 Bed and Breakfast - Stirling, Boquhan Cottage, Castle Walk Bed & Breakfast gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Willy Wallace Hostel, Andrew Stewart Hall, Stirling Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stirling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kalenin iç ve dış avluları çok güzel. Etraftaki çiçek düzenlemeleri ise ayrı bir sanat eseri yaratılmış adeta. Ülkenin her yerinde olduğu gibi, William Wallace’ın burada da çok güzel bir anıtı var.

Kraliyet kilisesi, seremoni odası, özellikle de mutfağı çok etkileyici. 1536 senesinde yapılmış olan seremoni odasındaki ahşap oymalar oldukça etkileyici.

Kalenin yakınında bulunan "Holy Rude Kilisesi", bir yangın sonrası 1405’te tekrardan yenilenmiş.1567 senesinde İskoç Kraliçesi Mary’nin oğlu James’in (İskoç kralı olarak VII., İngiltere Kralı olarak I.) taç giyme töreni de burada yapılmış.

Stirling’in diğer bir önemi ise Baltık Denizi ve Hindistan arasında yapılan ticarette buradaki limanın kullanılıyor olmasıymış. Ancak 1848 senesinde Demiryolları buraya kadar gelince liman giderek önemini kaybetmiş ve 20. Yy ortasında tamamen hizmete kapatılmıştır.

Stirling 2002 senesine kadar bir belde iken 2002 senesinde Kraliçe Elizabeth'in tahta çıkmasının 50. yıldönümü (Altın Jübilesi) münasebetiyle, kraliçe beratı neticesinde şehir olma unvanını kazanmıştır.

Şehirde mükemmel yemekleri ve konumu ile 19 Snowdon B&B ve Castlecroft Bed and Breakfast otelleri konaklamak için tercih edilebilir.

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...