Google+

Arama formu

Stirling

Küçük bir şehir olan Stirling’in çoğu turistik yerini yürüyerek...
Devamı oku
Stirling, Edinburgh’a arabayla bir saat uzaklıkta ve Glasgow’a...
Devamı oku
İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü ve...
Devamı oku
Stirling’de gece hayatı diğer İskoçya şehirlerine nazaran daha sakindir...
Devamı oku
Stirling’de alışverişin kalbi Port Street’te atar. Bu sokak ve...
Devamı oku
Bloody Scotland (Eylül) Kitap Haftası (Kasım) Off The Page Kitap...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
İskoçya’nın batısında yer alan Stirling şehri, Fort Nehri...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
İskoçya’nın batısında yer alan Stirling şehri, Fort Nehri kıyısındadır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in para birimi Sterlin’...
Devamı oku
İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in resmi dili İngilizce...
Devamı oku
Stirling (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth...
Devamı oku
Stirling’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre...
Devamı oku
Stirling şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 47...
Devamı oku
Şehir merkezinde çok sayıda ve farklı bütçelere uygun otel seçeneği...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.1℃
Şub 4.6℃
Mar 6.2℃
Nis 8℃
May 11℃
Haz 13.7℃
Tem 15.5℃
Ağu 15.2℃
Eyl 12.7℃
Eki 9.7℃
Kas 6.5℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 45.750 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Stirling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

jxVMfMwVkHa8.jpg

İskoçya’nın batısında yer alan Stirling şehri, Fort Nehri kıyısındadır. Ortaçağ’dan kalma bu tarihi şehir, hem mimarisi hem de doğal güzellikleriyle ilgi çekmektedir. Çevresi tepelerle sarılı olan şehrin en yüksek noktasında ünlü Stirling Kalesi yer alır. Bu kale, İskoçya’da en eski ve mimari açıdan en önemli kalelerden biridir.

Çevresinde geniş bir tarım alanı bulunan Stirling’de ana geçim kaynaklarından biri tarımdır. Üreticilerin ürünlerini satmak için şehre geliyor olması, burayı büyük bir pazar haline getirmiştir. Şehirde bulunan üniversite de Stirling’in gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Stirling’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Gökyüzünde hiç bulut yokken bir anda hava kararabilir ve yağmur yağabilir. Yılın en soğuk dönemi ocak ve şubat aylarıdır. Hava sıcaklığı 5-9 derece arasında değişir. Temmuz ve ağustos ayı sıcak geçer. Sıcaklıklar 19-20 derece arasındadır. Bu dönemde pek çok festival yapıldığından şehre gitmek için en uygun zamandır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=3dHOEYHP2g8

Stirling’de Gezilecek Yerler

Stirling, Edinburgh’a arabayla bir saat uzaklıkta ve Glasgow’a geçerken uğrayabileceğiniz çok küçük bir kasaba. William Wallace Anıtı, Smith Müzesi ve Stirling Kalesi görülecek yerlerde başı çekiyor.

Smith Sanat Galerisi ve Müzesi

Smith Sanat Galerisi ve Müzesi

Çok küçük bir kasaba olan Stirling’i bir ring çizerek bitirebilirsiniz. Gezinize Smith Sanat Galerisi ve Müzesini ziyaretle başlayın. Ağırlıklı olarak çağdaş sanata odaklanan bir sanat galerisi olarak kurulan kompleksin içinde bir de yerel sanata odaklanan müze ve kapsamlı bir kütüphane var.

Müzenin park alanı da ziyaretçilere ücretsiz, yalnız bir uyarı bulunmuyor bununla ilgili o yüzden yoldaki park aletine 2 Pound atmadan önce danışın. Müze girişi ücretsizdir. Salı –Cumartesi arası 10.30-17.00, pazar 14.00-17.00 arası açık olan müzede çok güzel süreli ve daimi sergiler olmakta.

Sonrasında dünyadaki en eski futbol topunun, en eski curling taşının bulunduğu müzeyi gezebilirsiniz. Victoria Road’dan yürüyerek önce Cowane Hastanesi, Holy Rude Kilisesi’ne oradan Lady Rock’a çıkıp Martyr Anıtı’nı görebilir ve güzel manzarayı izleyebilir sonra da Stirling Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale’den sonra Castle Wynd’dan Argyll’s Lodging’i de ücretsiz gezebilirsiniz.

Aman kale biletinizi kaybetmeyin. Cowane Hastanesi 1637 yılında yapılmış oldukça eski bir bina onun da bulunduğu caddeden geçip IV. James’in taht giyme törenine ev sahipliği yapmış olam Holy Rude Kilisesi’ne girebilirsiniz. Buradan St. John Caddesi, Baker Caddesini dolaşarak şehri sonlandırabilirsiniz.

Stirli g şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Married Quarters, Bonnie Views, Coach Cottage, Stirling. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Old Leckie Farmstay, Riverside View - Donnini Apartments, Creity Hall Chalet gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Willy Wallace Hostel, Stirling Youth Hostel, Alba Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stirling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

William Wallace Anıtı

William Wallace Anıtı

Sir William Wallace (d. 1272 - ö. 23 Ağustos 1305), Kral I. Edward'ın döneminde İngiltere'ye karşı yapılan direnişte vatandaşlarına önderlik eden İskoç şövalyedir. İskoçya'nın en büyük ulusal kahramanlarından Sir William Wallace ülkenin İngiliz egemenliğinden kurtulması için yürütülen uzun mücadelenin ilk yıllarında İskoç direniş kuvvetlerine önderlik etti. Tarihçiler, Wallace'ın asil bir beylikten gelen Robert the Bruce gibi asillerle çelişen insanlardan biri olarak tanımlar.

Wallace'a ait olduğu sanılan kılıç yıllardır Dumbarton Kalesi’nde saklandı ve şimdi Stirling şehrinde bulunan Wallace Ulusal Anıtı (İng. the Wallace National Monument)'da saklanıyor. Buna rağmen uzmanlar tarafından yapılan incelemeler bu kılıcın dizaynının Wallace'dan birkaç yıl sonrasına ait olduğu sonucunu çıkardı.

Wallace'ın yaşamının Robin Hood efsanesine kaynaklık ettiği sanılmaktadır. Söylendiğine göre Wallace çok uzun boylu bir adammış. Çetede William'ın küçük kardeşi John da yer alırmış ve ona Küçük John denirmiş. William'ın sevgilisi Marion, Robin Hood'un sevgilisinin adı oluvermiş, Küçük John da efsaneye William gibi iri yarı bir adam olarak dâhil edilmiş.

Wallace'ın hayatı, 1995'te çevrilen Cesur Yürek (Braveheart) filmine konu olmuştur. William Wallace'un son sözü ise “ÖZGÜR İSKOÇYA”oldu. İskoçya kendi parlamentosuna sahip bağımsız bir ülke olmayı başarmış, ancak yine parlamento kararıyla 1707 yılında Birleşik Krallık'ın kuruluşunda yer almıştır. William Wallace Anıtı’na gitmek isteyenler 246 basamak çıkmayı göze almalı. 246 basamak sonrasında buna değecek. Anıt üç bölümden oluşuyor:

1.The Hall of Arms; W.Wallace’ı ve başarıları anlatılıyor. Bu hikâyeyi dinleyenlerin neden bu anıtın onun adına yapıldığını anlayacakları söylenir.

2.The Hall of Heroes; W.Wallace’ın kılıcını göreceğiniz yer.

3.The Crown; nefes kesen bir Stirling manzarasını burada bulacaksınız.

Stirling Kalesi

Stirling Kalesi

Stirling (Gaelik dili: Sruighlea ve Scots dili: Stirlin) İskoçya'da Forth Nehri kıyısında bulunan Orta Çağdan kalma eski bir belde ve bu beldenin etrafını kapsadığı büyük bir tepe üzerinde kaleden oluşan bir yerleşke. Yani bir nevi bu kasaba Stirling Kalesi’nin etrafına kuruluyor. Kale Edinburgh'un üzerinde bulunduğu "Firth of Forth" fiyorduna akan Forth Nehri'nin ağzında bulunan, üzerine sonradan eski bir taş köprü kurulan ve geçmişte bu köprü olmadan sığ bir akarsu su içinden geçit sağlayan, özel bir mevkide kurulmuştur.

Stirling çok önemli stratejik mevki dolayısıyla Romalıların Britanya adası ele geçirmelerinden beri önemli olmuştur. Etrafı yarlı ve ovadan çok yüksek bir tepenin bulunması, bu tepenin önce bir müstahkem mevki sonra da Stirling Kalesi olmasına yol açmıştır. Bu mevki önünde "Lowlands" ile "Highlands" arasındaki yol Forth Nehri'nin üzerinde sığ su içinden geçebilecek bir geçit sağlaması da stratejik önemini artırmış ve Ortaçağlarda bu sığ su geçidi üzerine bir köprü yapılmıştır.

Geç ortaçağlarda da Stirling bir kale ve liman olarak önemini korumuş ve çok zengin bir kent olmuştur. 12. yüzyılda İskoç Kralı David şehre birkaç kere özel beratla "Kraliyet Burgh" unvanı vermiş ve bu türlü beratlar sonra gelen krallar tarafından da şehre verilmiştir. Stirling Kalesi bu dönemde birçok kuşatmaya uğramış ve şehrin yakınları bi çok çatışmaya şahit olmuştur. İskoçya tarihi için bunlardan en önemlileri İskoç bağımsızlık savaşçıları olan William Wallace'in 1297'de yaptigi "Sterling Bridge Muharebesi" ve Robert Bruce'in 1314'te yaptığı "Bannocburn Muharebesi"dir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Stirling Nerededir?

İskoçya’nın batısında yer alan Stirling şehri, Fort Nehri kıyısındadır.

Stirling’e Ne Zaman Gidilir?

Stirling’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Gökyüzünde hiç bulut yokken bir anda hava kararabilir ve yağmur yağabilir. Yılın en soğuk dönemi ocak ve şubat aylarıdır. Hava sıcaklığı 5-9 derece arasında değişir. Temmuz ve ağustos ayı sıcak geçer. Sıcaklıklar 19-20 derece arasındadır. Bu dönemde pek çok festival yapıldığından şehre gitmek için en uygun zamandır.

Stirling’e Nasıl Gidilir?

Stirling şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 47 kilometre uzaklıktaki başkent Edinburg’dadır. Ardından tren ya da otobüsle Stirling’e ulaşmak mümkündür.

Edinburg’a Türkiye’den direkt uçuş mevcuttur. Ancak dilerseniz Frankfurt, Zürih, Madrid, Amsterdam, Atina, Hamburg, Berlin, Budapeşte, Cenevre ya da Paris gibi şehirlerden de ulaşabilirsiniz.

Stirling şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Stirling’te Nerede Kalmalı?

Şehir merkezinde çok sayıda ve farklı bütçelere uygun otel seçeneği mevcuttur.

Stirling pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Stirling Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Stirling Otelleri
En Uygun Fiyatlı Stirling Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Stirling Otelleri
Stirling Ev Kiralama

Stirling İçi Ulaşım

maxresdefault.jpg

Küçük bir şehir olan Stirling’in çoğu turistik yerini yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun dışında şehirde iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Ancak eğer Dunblane’e gidecekseniz trenle yolculuk etmeniz gerekir. Yaz aylarında şehri gezdiren, istediğiniz yerde inip binebileceğiniz bir turist otobüsü de hizmet vermektedir.

Stirling Mutfağı

İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü ve sık tüketilen yemeği “Haggis”tir. Sakatatla hazırlanan bu geleneksel İskoç yemeği, işkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatla hazırlanır. Yanında şalgam ve patates yenir.

Bunun dışında balık çorbası “cullen skink”, yulaf lapası “porridge”, özellikle kahvaltılarda tercih edilen “the square sausage” ve İskoç pastası “Aberdeen”, ülkede ve şehirde en çok tüketilen lezzetlerdir.

İskoç kültüründe kahvaltının da özel bir yeri vardır. Geleneksel İskoç kahvaltısında kızarmış domuz pastırması, konserve fasulye ve kızarmış yumurta yenir. Yanında çay ya da kahve içilir.

Popüler restoranlar

The Pearl of Hong Kong, Jimmy Chung's, Wilawan, Lee's, Greggs, Mary's Kitchen, The River House, Green Gates.

Bahşiş

İskoçya’da bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.

Stirling Gece Hayatı

Stirling’de gece hayatı diğer İskoçya şehirlerine nazaran daha sakindir. Ancak sayıları çok olmasa da kaliteli gece kulüpleri ve pub’lar mevcuttur. Tabii ki burası İskoçya olduğundan her mekânda çok uygun fiyata çok kaliteli viski çeşitlerinden içmek mümkündür.

Causewayhead’de bulunan “Birds and Bees” çeşitli partiler düzenlenmektedir. Yemek seçeneği de mevcuttur. Stirling Kalesi’nin yakınındaki “Whistlebinkies”de iyi bir yemeğin ardından içki içmeye devam ederek şehrin ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 1734’ten beri açık olan “The Clachan Inn” şehrin en eski bira evi. Mutlaka uğranmalı!

Stirling Festivaller

Bloody Scotland (Eylül)

Kitap Haftası (Kasım)

Off The Page Kitap Festivali (Mayıs)

Mental Health Sanat ve Film Festivali (Ekim)

Bisiklet Festivali (Ağustos)

The Shinding Sanat Festivali (Eylül)

Stirling’de Alışveriş

Stirling’de alışverişin kalbi Port Street’te atar. Bu sokak ve çevresinde hem uluslararası markaları hem de yerel üreticilerin butik ya da dükkânlarını bulmak mümkündür. Eğer bir alışveriş merkezine gitmek isterseniz önerimiz Thistle Centre olacaktır.

Stirling Saat Farkı

Stirling (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Stirling Para Birimi

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in para birimi Sterlin’dir (GBP). 1 TL yaklaşık 0,27 Sterlin’dir.

Stirling Resmi Dili

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Stirling Türkiye Dış Temsilcilikleri

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

Stirling Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Tatili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Stirling İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Stirling Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.