Stirling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

jxVMfMwVkHa8.jpg

İskoçya’nın batısında yer alan Stirling şehri, Fort Nehri kıyısındadır. Ortaçağ’dan kalma bu tarihi şehir, hem mimarisi hem de doğal güzellikleriyle ilgi çekmektedir. Çevresi tepelerle sarılı olan şehrin en yüksek noktasında ünlü Stirling Kalesi yer alır. Bu kale, İskoçya’da en eski ve mimari açıdan en önemli kalelerden biridir.

Devamını Oku

Stirling’e Ne Zaman Gidilir?

Stirling’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Gökyüzünde hiç bulut yokken bir anda hava kararabilir ve yağmur yağabilir. Yılın en soğuk dönemi ocak ve şubat aylarıdır. Hava sıcaklığı 5-9 derece arasında değişir. Temmuz ve ağustos ayı sıcak geçer. Sıcaklıklar 19-20 derece arasındadır. Bu dönemde pek çok festival yapıldığından şehre gitmek için en uygun zamandır.

Stirling’e Nasıl Gidilir?

Stirling şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 47 kilometre uzaklıktaki başkent Edinburg’dadır. Ardından tren ya da otobüsle Stirling’e ulaşmak mümkündür.

Edinburg’a Türkiye’den direkt uçuş mevcuttur. Ancak dilerseniz Frankfurt, Zürih, Madrid, Amsterdam, Atina, Hamburg, Berlin, Budapeşte, Cenevre ya da Paris gibi şehirlerden de ulaşabilirsiniz.

Stirling’te Nerede Kalmalı?

Şehir merkezinde çok sayıda ve farklı bütçelere uygun otel seçeneği mevcuttur.

Stirling İçi Ulaşım

maxresdefault.jpg

Küçük bir şehir olan Stirling’in çoğu turistik yerini yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun dışında şehirde iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Ancak eğer Dunblane’e gidecekseniz trenle yolculuk etmeniz gerekir. Yaz aylarında şehri gezdiren, istediğiniz yerde inip binebileceğiniz bir turist otobüsü de hizmet vermektedir.

Stirling Mutfağı

İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü ve sık tüketilen yemeği “Haggis”tir. Sakatatla hazırlanan bu geleneksel İskoç yemeği, işkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatla hazırlanır. Yanında şalgam ve patates yenir.

Bunun dışında balık çorbası “cullen skink”, yulaf lapası “porridge”, özellikle kahvaltılarda tercih edilen “the square sausage” ve İskoç pastası “Aberdeen”, ülkede ve şehirde en çok tüketilen lezzetlerdir.

Devamını Oku

Stirling Gece Hayatı

Stirling’de gece hayatı diğer İskoçya şehirlerine nazaran daha sakindir. Ancak sayıları çok olmasa da kaliteli gece kulüpleri ve pub’lar mevcuttur. Tabii ki burası İskoçya olduğundan her mekânda çok uygun fiyata çok kaliteli viski çeşitlerinden içmek mümkündür.

Devamını Oku

Stirling Festivaller

Bloody Scotland (Eylül)

Kitap Haftası (Kasım)

Off The Page Kitap Festivali (Mayıs)

Mental Health Sanat ve Film Festivali (Ekim)

Bisiklet Festivali (Ağustos)

The Shinding Sanat Festivali (Eylül)

Stirling’de Alışveriş

Stirling’de alışverişin kalbi Port Street’te atar. Bu sokak ve çevresinde hem uluslararası markaları hem de yerel üreticilerin butik ya da dükkânlarını bulmak mümkündür. Eğer bir alışveriş merkezine gitmek isterseniz önerimiz Thistle Centre olacaktır.

Stirling Para Birimi

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in para birimi Sterlin’dir (GBP). 1 TL yaklaşık 0,27 Sterlin’dir.

Stirling Resmi Dili

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Stirling’in resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Stirling Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Tatili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Stirling Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.1oC
  • Şub 4.6oC
  • Mar 6.2oC
  • Nis 8oC
  • May 11oC
  • Haz 13.7oC
  • Tem 15.5oC
  • Agu 15.2oC
  • Eyl 12.7oC
  • Eki 9.7oC
  • Kas 6.5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 45.750 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün