Stirling’de Gezilecek Yerler

Stirling, Edinburgh’a arabayla bir saat uzaklıkta ve Glasgow’a geçerken uğrayabileceğiniz çok küçük bir kasaba. William Wallace Anıtı, Smith Müzesi ve Stirling Kalesi görülecek yerlerde başı çekiyor.

Smith Sanat Galerisi ve Müzesi

stirling-smith-art-gallery.jpg

Çok küçük bir kasaba olan Stirling’i bir ring çizerek bitirebilirsiniz. Gezinize Smith Sanat Galerisi ve Müzesini ziyaretle başlayın. Ağırlıklı olarak çağdaş sanata odaklanan bir sanat galerisi olarak kurulan kompleksin içinde bir de yerel sanata odaklanan müze ve kapsamlı bir kütüphane var.

Müzenin park alanı da ziyaretçilere ücretsiz, yalnız bir uyarı bulunmuyor bununla ilgili o yüzden yoldaki park aletine 2 Pound atmadan önce danışın. Müze girişi ücretsizdir. Salı –Cumartesi arası 10.30-17.00, pazar 14.00-17.00 arası açık olan müzede çok güzel süreli ve daimi sergiler olmakta.

Sonrasında dünyadaki en eski futbol topunun, en eski curling taşının bulunduğu müzeyi gezebilirsiniz. Victoria Road’dan yürüyerek önce Cowane Hastanesi, Holy Rude Kilisesi’ne oradan Lady Rock’a çıkıp Martyr Anıtı’nı görebilir ve güzel manzarayı izleyebilir sonra da Stirling Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale’den sonra Castle Wynd’dan Argyll’s Lodging’i de ücretsiz gezebilirsiniz.

Aman kale biletinizi kaybetmeyin. Cowane Hastanesi 1637 yılında yapılmış oldukça eski bir bina onun da bulunduğu caddeden geçip IV. James’in taht giyme törenine ev sahipliği yapmış olam Holy Rude Kilisesi’ne girebilirsiniz. Buradan St. John Caddesi, Baker Caddesini dolaşarak şehri sonlandırabilirsiniz.

William Wallace Anıtı

The_Wallace_Monument_Aerial,_Stirling.jpg

Sir William Wallace (d. 1272 - ö. 23 Ağustos 1305), Kral I. Edward'ın döneminde İngiltere'ye karşı yapılan direnişte vatandaşlarına önderlik eden İskoç şövalyedir. İskoçya'nın en büyük ulusal kahramanlarından Sir William Wallace ülkenin İngiliz egemenliğinden kurtulması için yürütülen uzun mücadelenin ilk yıllarında İskoç direniş kuvvetlerine önderlik etti. Tarihçiler, Wallace'ın asil bir beylikten gelen Robert the Bruce gibi asillerle çelişen insanlardan biri olarak tanımlar.

Wallace'a ait olduğu sanılan kılıç yıllardır Dumbarton Kalesi’nde saklandı ve şimdi Stirling şehrinde bulunan Wallace Ulusal Anıtı (İng. the Wallace National Monument)'da saklanıyor. Buna rağmen uzmanlar tarafından yapılan incelemeler bu kılıcın dizaynının Wallace'dan birkaç yıl sonrasına ait olduğu sonucunu çıkardı.

Wallace'ın yaşamının Robin Hood efsanesine kaynaklık ettiği sanılmaktadır. Söylendiğine göre Wallace çok uzun boylu bir adammış. Çetede William'ın küçük kardeşi John da yer alırmış ve ona Küçük John denirmiş. William'ın sevgilisi Marion, Robin Hood'un sevgilisinin adı oluvermiş, Küçük John da efsaneye William gibi iri yarı bir adam olarak dâhil edilmiş.

Wallace'ın hayatı, 1995'te çevrilen Cesur Yürek (Braveheart) filmine konu olmuştur. William Wallace'un son sözü ise “ÖZGÜR İSKOÇYA”oldu. İskoçya kendi parlamentosuna sahip bağımsız bir ülke olmayı başarmış, ancak yine parlamento kararıyla 1707 yılında Birleşik Krallık'ın kuruluşunda yer almıştır. William Wallace Anıtı’na gitmek isteyenler 246 basamak çıkmayı göze almalı. 246 basamak sonrasında buna değecek. Anıt üç bölümden oluşuyor:

1.The Hall of Arms; W.Wallace’ı ve başarıları anlatılıyor. Bu hikâyeyi dinleyenlerin neden bu anıtın onun adına yapıldığını anlayacakları söylenir.

2.The Hall of Heroes; W.Wallace’ın kılıcını göreceğiniz yer.

3.The Crown; nefes kesen bir Stirling manzarasını burada bulacaksınız.

Stirling Kalesi

Stirling-Castle.jpg

Stirling (Gaelik dili: Sruighlea ve Scots dili: Stirlin) İskoçya'da Forth Nehri kıyısında bulunan Orta Çağdan kalma eski bir belde ve bu beldenin etrafını kapsadığı büyük bir tepe üzerinde kaleden oluşan bir yerleşke. Yani bir nevi bu kasaba Stirling Kalesi’nin etrafına kuruluyor. Kale Edinburgh'un üzerinde bulunduğu "Firth of Forth" fiyorduna akan Forth Nehri'nin ağzında bulunan, üzerine sonradan eski bir taş köprü kurulan ve geçmişte bu köprü olmadan sığ bir akarsu su içinden geçit sağlayan, özel bir mevkide kurulmuştur.

Stirling çok önemli stratejik mevki dolayısıyla Romalıların Britanya adası ele geçirmelerinden beri önemli olmuştur. Etrafı yarlı ve ovadan çok yüksek bir tepenin bulunması, bu tepenin önce bir müstahkem mevki sonra da Stirling Kalesi olmasına yol açmıştır. Bu mevki önünde "Lowlands" ile "Highlands" arasındaki yol Forth Nehri'nin üzerinde sığ su içinden geçebilecek bir geçit sağlaması da stratejik önemini artırmış ve Ortaçağlarda bu sığ su geçidi üzerine bir köprü yapılmıştır.

Geç ortaçağlarda da Stirling bir kale ve liman olarak önemini korumuş ve çok zengin bir kent olmuştur. 12. yüzyılda İskoç Kralı David şehre birkaç kere özel beratla "Kraliyet Burgh" unvanı vermiş ve bu türlü beratlar sonra gelen krallar tarafından da şehre verilmiştir. Stirling Kalesi bu dönemde birçok kuşatmaya uğramış ve şehrin yakınları bi çok çatışmaya şahit olmuştur. İskoçya tarihi için bunlardan en önemlileri İskoç bağımsızlık savaşçıları olan William Wallace'in 1297'de yaptigi "Sterling Bridge Muharebesi" ve Robert Bruce'in 1314'te yaptığı "Bannocburn Muharebesi"dir.

Holy Rude (Kutsal Haç) Kilisesi

Holy-Rude-3742.jpg

“Rude” veya “Rood” çarmıha gerilmeyi ifade eden eski bir İngilizce sözcüktür. Buradaki ilk kilise Kral I. David tarafından 1129 senesinde yaptırıldı fakat 1406’da bir yangın sonucu harap oldu. Kısa bir süre sonra İskoç Lordu Chamberlain tarafından yapılan bağışla yeni bir kilise inşa edildi. Kilise kubbesinin güney koridoru ile kulesi, sütunlar, gotik kemerler ve meşe ağacından çatı pek çok değişiklikten sonra dahi ilk yapıldığı şekliyle görünmektedir.

Kilise, cemaat için yeterince geniş olmadığından taş ustası John Coutts’dan ilham alan yerel inşaat ustalarınca Koro (veya Doğu) bölümü 1507 ile 1546 yılları arasında inşa edilmiştir.

1656’da, kilisenin iki papazı ve onları izleyenler arasındaki çekişme nedeniyle belediye ayrı bir bölüm inşa ettirdi. Şu anda bölümler arasındaki geçiş koridoru sayesinde, Doğu ve Batı Kilisesi olarak her biri kendi papazı tarafından idare olunan iki kısım oluşturulmuştur. Bu durum, iki cemaatin tek bir papaz altında birleştirildiği 1935 yılına kadar sürmüştür.

Bunu 1936 – 1940 yılları arasındaki büyük restorasyon takip etti. Bölümleri birbirinden ayıran duvar kaldırıldı, kilisenin iki kısa kanadı genişletildi, geçiş yerine kemerli bir çatı inşa edildi, koro zemininin altında bir toplantı odası ve Kilise İdare Kurulu yapılırken Koro ve Mihrabın döşemesi yükseltildi.

1965 ve 1968 yılları arasında yeni restorasyonlar yapıldı. Bazı pencerelerin oyma taşlarının yenilenmesi, eskiyen taşların değiştirilmesi, bütün taş işlerinin yeniden harçlanması ve ısıtma sisteminin yenilenmesi bu restorasyonla tamamlanmıştır. 1970’de kuledeki altı çan yenilendi ve yerlerine takıldı. Bunlar şimdi manuel ve mekanik olarak çaldırılabilmektedir. 1987 ve 1993 yılları arasında kilise 1,250,000 Pound tutarında büyük bir renavosyandan geçti.

İskoçların Kraliçesi Mary bu kilisede ibadet etti ve John Knox burada vaaz verdi. Kraliçe Elizabeth’in ölümünden sonra 1603’de İngiltere’nin I. James’i olan Mary’nin oğlu İskoçya’nın VI. James’i 29 Temmuz 1567’de burada taç giymiştir. Böylece burası Londra’daki Westminster kilisesi haricinde Britanya’da halen ibadete açık olan ve bir taç giyme töreninin yapıldığı tek kilisedir.

Stirling’de görülmesi gereken diğer yerler

landscape6.jpg

Blair Drummond Safari Park, Cowane Hastanesi, Lady Rock, Martyr Anıtı, Castle Wynd, Argyll’s Lodging, Cowane Hastanesi, St. John Caddesi, Baker Caddesi.