İskoçya Hakkında Temel Bilgiler

Yağmurlu iklimi, yemyeşil doğası, gaydası, viskisi ve elbette eteğiyle ünlü Birleşik Krallık ülkesi İskoçya sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarıyla yaşayan bir ülkedir. Futbol, golf, tenis gibi sporların oldukça popüler olduğu, her sene düzenlenen büyük sanat festivalleriyle binlerce ziyaretçinin akın ettiği İskoçya 77,933 kilometrekare yüzölçümü ile BirleşikKrallık’ınyaklaşıkyüzde 33’ünü kaplar. 18 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen referandum sonucunda Birleşik Krallık’tan ayrılmama kararı çıkan İskoçya, monarşi ile yönetilmektedir.

Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi İskoçya’da da arabaların direksiyonu sol taraftadır. Hızlı değişen iklim koşullarına hazırlıklı olmanın gerektiği İskoçya güvenli bir ülkedir. Başkent Edinburgh, ülkenin en turistik şehridir. En büyük şehriyse Glasgow’dur.

İskoçya denince viskiden bahsetmemek elbette olmaz. Hemen her köyde viski üretimi yapılmaktadır. Yazın ziyaretçilere açık olan bu viski tesislerinin sayısı 100 civarındadır. Viski, İskoçya ekonomisinin en önemli ihracat mamulleri arasında başı çekmektedir.

 

İskoçya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti ve aynı zamanda en turistik kenti Edinburgh olan İskoçya’nın en büyük kenti ise Glasgowdur. Ülkenin diğer önemli kentleri arasında Dundee, Saint Andrews ve Stirlinggelmektedir.

İskoçya Nerededir?

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık ülkelerinin dördüncüsü olan İskoçya, Birleşik Krallık adasının kuzeyindedir. İskoçya İrlanda denizi, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Denizi’yle çevrelenmiştir.

İskoçya’ya Nasıl Gidilir?

İskoçya’ya havayolu ulaşımı ile gitmek isterseniz Glasgow International Airport (GLA), Edinburgh Havaalanı (EDI) ya da AberdeenHavaalanı’nı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkeye gitmek için İngiltere üzerinden pek çok yerel uçuş imkânı da var ki bu seçenek biraz daha hesaplı. Bir diğer ulaşım imkânı ise İskoç Demiryolları ile birleşen İngiltere Demiryolları BritRail hattıdır. İskoçya’ya trenle gitmenin iki avantajı var: İlki uçağa göre daha uygun olması, ikincisi ise bu sayede yol boyunca çok güzel bir manzaranın size eşlik edecek olması. Ülke içinde de oldukça yaygın olan demiryolu ağını kullanarak Edinburgh’tan Dundee’ye trenle gitmek de bir olasılık olarak aklınızda olsun. Çünkü bu hat söz konusu manzara açısından oldukça etkileyici.

İskoçya’ya Ne Zaman Gidilir?

İskoçya’ya gitmek için en ideal dönem nisan ve eylül arasıdır. Bu dönemde hem günışığı daha fazladır hem de sıcaklıklar daha yüksektir. Bu tarih aralığında gitmenin bir diğer avantajı ise yaz aylarında düzenlenen büyük çaplı pek çok festivale de katılma imkânı olmasıdır.

İskoçya Kültürü

İskoçya’nın İngiltere’ninkinden çok daha farklı bir kültürü vardır. Kültürleriyle gurur duyan İskoçların en rahatsız oldukları şey asık suratlı ve soğuk insanlar olduklarına dair önyargıdır. Kendilerine has espri anlayışları, arkadaş canlısı yapılarıyla İskoçlar sıcakkanlı insanlardır. İskoçya’da yaşayan genç nüfus kendini yüksek oranda hedonist olarak tanımlamaktadır.

Yoğun ve hareketli bir gece hayatı olan İskoçya’da gece dışarı çıktığınızda sosyalleşmeniz oldukça kolaydır. Sarhoşluk gündelik hayatta çok alışılmış ve sık rastlanan bir durumdur. İçki tüketimi konusunda yaş sınırı 18’dir ama 16 yaş sınırındakilerin yanında et yemek koşuluyla bir kadeh şarap içmelerine izin verilmektedir. Toplu taşıma araçlarında, kamusal alanlarda ve durakta beklerken konuşmaktan çok hoşlanmayan İskoçlar için spor çok önemlidir. Futbolun oldukça popüler olduğu ülkede rugby, tenis ve golf de bir o kadar sevilir.

İskoçya Mutfağı

İskoç mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri cullenshick ismini verdikleri patates, krema ve mezgiti karıştırarak yaptıkları balık çorbasıdır. En meşhur yemeği ise haggisdir. Nasıl yapıldığını duyduğunuzda damak tadınıza uygun olup olmadığı konusunda sizi düşündürmesi muhtemel bu yemeği yine de İskoçya’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Haggis doğranmış koyun kalbi, akciğeri ve karaciğerinin koyunun mide kesesinde pişirilmesi ile yapılıyor. Bu yemeği İskoçlar, “neeps&tatties dedikleri ve pek çok ana yemeğin yanında mutlaka servis edilen patates ve turpla beraber sunuyorlar.

Kahvaltılarında daha çok porridge dedikleri yulaf, sosis biftek ve domuz eti tüketmeyi tercih eden İskoçların bir diğer favori yiyeceği ise İskoç Payı. Orijinalinin koyun etinden yapıldığı bu payı farklı etleri kullanarak da pişiriyorlar. En meşhur tatlıları ise stornowg dedikleri yoğun siyah pudingleri.

İskoç mutfağında vejetaryen ve vegan yemek bulmanın güçlüğünü fark etmişsinizdir. Fakat Edinburgh bu konuda bir derya; çünkü şehirde pek çok vejeteryan ve vegan restoran mevcut.

İskoçya denince viskiden bahsetmemek elbette olmaz. Hemen her köyde viski üretimi yapılmaktadır. Yazın ziyaretçilere açık olan bu viski tesislerinin sayısı 100 civarındadır. Viski, İskoçya ekonomisinin en önemli ihracat mamulleri arasında başı çekmektedir. Ülkenin bir diğer önemli içkisi de IrnBru’dur. Çokça popüler olan bu turuncu renkli yumuşak ve kafeinli içki İskoçya’da kola gibi satılmaktadır.

İskoçya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

İskoçya’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz hediyelerin başında kilt adını verdikleri geleneksel etekleri ve viski gelir. Gerçeği 300-400 pound olan kilt, saf yünden yapılır. Viski konusunda ise malt ya da harmanlanmış olarak iki opsiyon vardır. Malt viski daha pahalıdır ve bölge ve şehre göre çeşitlilik gösterir.

İskoçya’nın yüksek tavanlı, parlak alışveriş dükkânları ve butiklerinin bulunduğu geniş caddelerinde kaybolabilirsiniz. Yerel markaların yanı sıra tasarım dükkânlarıyla da aklınızı başınızdan alacak İskoçya’da mücevherler, giyim eşyaları, çömlekler çokça karşınıza çıkacak. Özellikle en meşhur yerel markaları HarrisTweed mağazasına mutlaka uğramalısınız.

Vintage kıyafet konusunda da oldukça tatmin edici olan İskoçya’da küçük kasabaları keşfe çıktığınızda da çok fazla seçenekle karşılaşacaksınız. İskoçya’da bir diğer alışveriş alternatifi ise çiftçi pazarlarıdır. Yerel bölgelerde sokaklara kurulan bu pazarlarda mevsime göre meyve ve sebzelerinin en tazelerine erişebilirsiniz. Bu sayede ülkenin zengin deniz ürünleri, peynirleri, ev yapımı reçelleri, çikolataları ve yine ev yapımı biralarıyla da tanışabilirsiniz.

İskoçya’nın Festivalleri

Festivalin bir diğer alternatifi ise artık ondan daha da popüler olan Fringe’dir. Her yıl ağustos ayında düzenlenen festival dünyadaki en büyük sanat olaylarından biridir. Yaklaşık 3 hafta süren festivalde sahne sanatları ve sokak etkinlikleri bir araya gelir. Sadece 2015 festival kapsamında senesinde toplam 50.459 etkinlik düzenlenmiştir.

edinburgh-fringe.jpg

Festivallerin başkenti Edinburgh’da düzenlenen bir diğer festival ise EdinburghCazveBluesFestivali’dir. Her sene dünya çapından müzisyenleri bir araya getiren festival, ağustos ayında düzenlenir ve 10 gün sürer.1987’den bu yana düzenlenen her haziran ayında gerçekleştirilen Glasgow Caz Festivali ise yaklaşık 9 gün sürmektedir.

1995’ten bu yana her sene düzenlenen 4 günlük HebridianCelticFestival ise popülerliğini her sene arttırmaktadır. Ülkenin büyük yeteneklerini sahnede izleme imkânı sunan müzik festivali daha çok genç kitleye hitap etmektedir.

İskoçya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Burns Gecesi (25 Ocak)

· Aziz David Günü (1 Mart)

· Aziz Patrick Günü (17 Mart)

· Paskalya (28 Mart)

· Erken Mayıs Banka Tatili (2 Mayıs)

· Yaz Ayı Banka Tatili (1 Ağustos)

· Aziz Andrew Günü (30 Kasım)

· Noel (25–26 Aralık)

İskoçya’da İklim ve Hava Durumu

Dört mevsimin de yaşandığı İskoçya Gulf Stream etkisinde olduğu için İngiltere’ye göre daha yağışlı bir iklime sahiptir. Ocak ve şubat aylarının en soğuk aylar olarak yaşandığı ülkede bu dönemde hava sıcaklığı ortalama 5-7 derece arasında seyretmektedir. Haziran ve ağustos arası dönem ise en sıcak dönem olarak kaydedilir. Bu aylarda hava sıcaklığı 19 derece civarında olur. Kış günlerinin daha kısa olduğu ülke, yaz aylarında Londra’ya göre 4 saat daha uzun süre gün ışığı almaktadır. Karlı gün sayısının 15-20 günden fazla sürmediği İskoçya, yağmurlu iklimiyle bilinir.

Devamını Oku

İskoçya’nın Kısa Tarihi

İskoç kültürü William Wallace, Mary Queen, Bonnie Prince Charlie gibi pek çok renkli karakterle doludur. Geçmişte Viking saldırıları ve Norman etkisi ile ortaya çıkan ülke 1296’da İngilizlerin eline geçmiştir. Yüzyıllara dayanan İngiltere ile bir aradalık durumuna rağmen İskoçya sıkı sıkıya bağlı olduğu kendi kültürünü ve geleneklerini korumayı başarmıştır. 2014’te düzenlenen bağımsızlık referandumunda “hayır” oyunun daha yüksek oranda çıkmasıyla Birleşik Krallığa olan bağlılığını sürdüren ülke, bağımsızlığın açlığını çekmektedir.

İskoçya’nın Ekonomisi

Birleşik Krallığın ikinci en büyük ekonomisi İskoçya’daki temel geçim kaynaklarının başında tarım, balıkçılık, viski ihracatı ve tekstil gelir. Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra İngiltere’ye bağlılığı da azalan ülkenin başkenti Edinburgh, finansal açıdan Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti olma özelliğini taşımaktadır.

Devamını Oku

İskoçya’da Din ve İnanç

İskoçya’da 2011 senesinde yapılan bir ankete göre ülkenin yüzde53’ükendiniHristiyan olarak tanımlıyor. Nüfusun yüzde 43’ü ise kendini herhangi bir dine mensup hissetmediğini söylüyor. Bu oran 1990’da yapılan anketle kıyaslanacak olursa, herhangi bir dine ait hissetmediğini söyleyen insanların sayısında son yıllarda yüzde 3 oranında bir artış olduğu söylenebilir.

Devamını Oku

İskoçya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

EDINBURGH BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Forsyth House 93 George Street Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: (0131) 240.1267 (yerel)

+44.131.240.1267 (ulusal)

[email protected]

Görev Bölgesi: İskoçya

İskoçya’da Konuşulan Diller

İskoçya’da resmi dil İngilizcedir. Gaelic ise ülkenin batı kesiminde yaklaşık yüzde 1.3’lük bir oranda hâlâ konuşulmaktadır. 
 

İskoçya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3.6oC
  • Şub 3.8oC
  • Mar 5.4oC
  • Nis 7.2oC
  • May 9.7oC
  • Haz 12.4oC
  • Tem 14.7oC
  • Agu 14.4oC
  • Eyl 12.2oC
  • Eki 9.2oC
  • Kas 5.9oC
  • Ara 3.7oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 5,327,700
Dili: İngilizce
Para Birimi: Sterlin İklim: Ilıman Kara İklimi Big Mac Index: