Şatolarıyla Glaskow

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glaskow’un nüfusu 650.000 kişi.

Glaskow’un en önemli meydanı ise George meydanı. Bu meydanda 1850 senesinde yapılmış olan şehir yönetim binası görülmeye değer yerlerinden.

Glasgow, aynı zamanda sahip olduğu dünyaca ünlü Burell Koleksiyonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu'yla Avrupa’nın da en dinamik kültür merkezlerinden biridir.

6. yy’da Glaskow’a Katedral yapıldıktan sonra dinsel bir merkez haline gelmiş. Bu katedral aynı zamanda İskoçya’nın tamamlanmış tek ortaçağ katedrali olma özelliğine sahip. St. Mungo'nun mezarı buradaymış.

19.yy’da kömür ve demir yataklarının bulunmasının ardından sanayi hız kazanmış. Ancak 1944 senesinde Almanların bu şehri bombalaması ile endüstri sona ermiş.

George Meydani'ni geçince karşınızda yeşilin her tonunu içinde barındıran Kelvingrove Parkını göreceksiniz. Burada bir de Rönesans ve modern ressamların eserlerini bünyesinde bulunduran sanat galerisi var.

Savhiehall caddesi boylu boyunca çiçekler ile süslenmiş. Bu cadde boyunca sarı kum taşından yapılmış tipik binalar var. Binaların balkonları yine çiçekler ile süslenmiş. Bu cadde üzerinde bir kafe ya da pub’da oturarak sokaktaki renkliliğin keyfine varın.

Glaskow Iskoç Operası, İskoç Balesi, Kraliyet İskoç Ulusal Orkestrası ve birçok tiyatro merkezi ile önemli bir kültür – sanat kentidir.

Glaskow’lu ünlüler arasında buharlı makineyi bulan James Watt ve Metan gazını bulan William Murdock var.

Glaskow’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ise Culzean Şatosu’dur. Bu şato Firth of Clyde'e bakan bir yamaçta yer almaktadır. Bir zamanlar, burası ünlü Amerikan ailesi Kennedy'lere aitmiş. Glaskow yakınlarındaki diğer önemli yerler ise sahil şeridindeki Ayr, Robert Burns'un doğum yeri olan Alloway, Loch Lomond'dur.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.