Google+

Arama formu

Glasgow

İskoçya’nın liman şehri olan Glasgow, River Clyde’in etrafında,...
Devamı oku
Yılbaşı Tatili (2 Ocak) Kutsal Cuma (14 Nisan) Paskalya Günü (17...
Devamı oku
Acil yardım: 112/999 Yangın: 112/999 Polis: 112/999 Yerel Polis:...
Devamı oku
Sokaklarında gayda sesi duyarak gezebileceğiniz Glasgow, görülesi...
Devamı oku
  Glasgow şehrinin iklimi, yılın her gününde yağış alan bir özelliğe...
Devamı oku
  Glasgow’a Türkiye’den doğrudan uçuş seferleri vardır. Uçuş süresi...
Devamı oku
  Glasgow’a geldiğinizde, şehir içinde gezmek için birçok...
Devamı oku
  Glasgow’un karakteristik mutfağını elbette İskoç mutfağı...
Devamı oku
  Glasgow, gerçekten de dünyanın övülmeyi hak eden gece...
Devamı oku
  İskoçya’nın renkli yüzü, şehirde baharın gelmesiyle birçok...
Devamı oku
  Glasgow, şaşırtıcı derecede lüks alışveriş noktalarını bir araya...
Devamı oku
Şatoları ve harika şehir planlamasıyla Glasgow, İskoçya'nın en büyük...
Devamı oku
Glasgow, Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın orta kuşağının batısında...
Devamı oku
İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, Viktorya dönemi şatoları, güzel...
Devamı oku
Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Glasgow’da para birimi...
Devamı oku
Birleşik Krallık’a bağlı olan İskoçya’da bulunan Glasgow’un resmi dili...
Devamı oku
Türkiye (GMT +3) ile Glasgow (GMT 0 ) arasında 3 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Glasgow, T.C. Londra Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.4℃
Şub 4.6℃
Mar 6.3℃
Nis 8.7℃
May 11.6℃
Haz 14.1℃
Tem 15.9℃
Ağu 15.5℃
Eyl 13.1℃
Eki 9.7℃
Kas 6.7℃
Ara 4.3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 598,830 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: İngiliz Sterlini (GBP) / İklim: Sıcak ve Ilıman İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Glasgow Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Glasgow Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Şatoları ve harika şehir planlamasıyla Glasgow, İskoçya'nın en büyük şehridir ve Birleşik Krallık'taki en büyük üçüncü kenttir. Tarihsel olarak Lanarkshire'ın bir parçası olan İskoçya, şimdi 32 belediye alanından biridir. Ülkenin Batı Orta Ovası'ndaki Clyde Nehri üzerinde yer alır. Şehrin sakinleri “Glasweiler” olarak anılır.

Glasgow, İngiltere'nin en büyük limanı şehri olmak için Clyde Nehri üzerindeki küçük bir kırsal yerleşim yerinden gelişerek büyütüldü. Ortaçağ piskoposluklarından ve kraliyet ekibinden ve 15. yüzyılda Glasgow Üniversitesi’nin kuruluşundan sonra 18. yüzyılda İskoç Aydınlanması’nın merkezi haline geldi. 18. yüzyıldan itibaren şehir, İngiltere'nin Kuzey Amerika ve Batı Hint Adaları'yla olan transatlantik ticaretinin ana merkezlerinden biri olarak gelişti.
 

 

Glasgow’da Gezilecek Yerler

Sokaklarında gayda sesi duyarak gezebileceğiniz Glasgow, görülesi olmasının ötesinde yaşanılası bir şehirdir. İlginizi çekecek bina ve müzeleri olan bu şehir, mimarisiyle sizi etkileyecektir.

Glasgow Katedrali

Glasgow Katedrali
 

Glasgow'un Glasgow Katedrali, bugün İskoçya’nın en ihtişamlı yapılarından biridir. Katedral, İskoç Reformu’ndan önceki dönemden kalma ve Glasgow Başpiskoposluğu’nun Roma katolik ana kilisesi olarak eski statüsüne dayanan ve böylece Glasgow Başpiskoposu’nun katedrali olan kilisesidir. Glasgow Katedrali, High Street'in kuzeyinde ve Cathedral Street'in doğusunda, Glasgow Kraliyet Revesi'nin yanında yer almaktadır.

Katedralin tarihi kentinki ile bağlantılı ve iddia edilen bir şekilde, Glasgow'un koruyucu azizi Saint Mungo'nun kilisesini inşa ettiği yerde bulunuyor. Azizin mezarı alt mağarada yer almaktadır. Walter Scott'ın romanı Rob Roy, kilise hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.

Reform öncesinde 12. yüzyılın sonlarından itibaren inşa edilen ve baş rahibin ve daha sonra Glasgow'un Başpiskoposu'nun koltuğu olarak hizmet veren bina, İskoç gotik mimarisinin mükemmel bir örneğidir. Ayrıca, şehirde bulunan birkaç İskoç Ortaçağ kilisesinden biridir.

IV. James, 10 Aralık 1502'de yüksek sunakta İngiltere ile Sürekli Barış Antlaşması’nı onayladıktan sonra, katedral ve yakındaki kale, 1544 ve 1560'da Glasgow Savaşları’nda rol oynamıştır. Reformlardan sonra Kral, katedralin onarılması için toprak ve para bağışında bulunmuştur. Ardından Başpiskopos Başvekili Gavin Dunbar'ın katedralin onarımı için miras olarak bıraktığı parayla katedral onarılarak bugüne kadar gelmesi sağlanmıştır.

Çağımızda burası teknik olarak artık bir katedral değildir. Çünkü 1690'dan beri piskoposun koltuğu burada değildir. Ancak, İskoçya'daki reform öncesi birçok katedral gibi, hala İskoçya Kilisesi'ne ev sahipliği yaparak aktif bir Hıristiyan ibadet yeri olan bu yer İskoçya'nın tarihi açısından önemli olduğundan özenle korunmaktadır ve turistler için popüler bir yerdir.
 

Glasgo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Minerva Way Finnieston, Glasgow City Centre, Comfy Room in Fam. Home - Glasgow Green -S/E Glasgow City güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Glasgow Harbour Westend apartment, Glasgow SSE Hydro Apartment with Secure Parking, Parsonage Square Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz City Centre Suites, Stunning 2 bed Apartment in Merchant City, Compact and convenient! Fab central flat with lift gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tartan Lodge, Alba Hostel Glasgow, Euro Hostel Glasgow tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Glasgow aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi
 

Glasgow Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi, üç yıllık yenilemeden sonra 2006'da yeniden açılmıştır ve o zamandan beri İskoçya'nın en popüler ziyaret mekanları arasında yer almaktadır. Galeri, şehrin batısındaki Argyle Caddesi'nde, Kelvin Nehri'nin kıyısında, Kelvingrove Parkı'nın bitişiğindedir.

Kelvingrove'un yapımı kısmen Kelvingrove Park'ta düzenlenen 1888 Uluslararası Sergi’ningelirleri tarafından finanse edilmiştir. Galeri, Sir John W. Simpson tarafından tasarlandıktan sonra, Milner Allen, 1901'de o yıl düzenlenen Glasgow Uluslararası Sergisi için Güzel Sanatlar Sarayı’nı açtı. İspanyol barok usulünce inşa edilmiş, Locharbriggs kırmızı kumtaşı kullanmış olan yapı, Glasgow geleneğini yansıtmaktadır. Ayrıca bina, ünlü heykeltıraşların eserleriyle süslenmektedir.

Müzenin koleksiyonları esas olarak McLellan Galerileri'nden ve Kelvingrove Parkı'ndaki eski Kelvingrove Ev Müzesi'nden gelmiştir. Müze, dünyadaki en iyi silah ve zırh koleksiyonlarından birine ve geniş bir doğal tarih koleksiyonuna sahiptir. Sanat koleksiyonu, Rembrandt van Rijn, Gerard de Lairesse, Jozef Israëls, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Camille Pissarro, Vincent Van Gogh gibi devlere ev sahipliği yapmakta olup birçok seçkin eser içerir.

Müze, Salvador Dalí’nin Haç Yurdu İsa'sını da barındırmaktadır. Bu resmin telif hakkı, Dalí'nin kendisi ile yaptığı görüşme sonrasında küratör tarafından satın alınmıştır. 1993 ve 2006 yılları arasında bir dönem boyunca resim, St Mungo Din Yaşamı ve Sanatı Müzesi'ne taşınmış, sonrasında geri getirilmiştir. Müze ayrıca 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupalı ​​mücevheratı tarihini kapsayan bir sanat koleksiyoncusu ve hayırsever olan Anne Hull Grundy'nin büyük armağanlarını da içererek binlerce ziyaretçi çekmektedir.
 

Glasgow Bilim Merkezi

Glasgow Bilim Merkezi
 

Glasgow Bilim Merkezi, İskoçya'daki Clyde Nehri'nin güney kıyısındaki Clyde Waterfront Regeneration alanında bulunan bir merkezdir. Kraliçe II. Elizabeth, 5 Haziran 2001'de Glasgow Bilim Merkezi'nin açılışını gerçekleştirmiştir. Burası, İngiltere’nin en çok ziyaretçi çeken merkezlerinden biridir. Glasgow Kulesi ve Birleşik Krallık'taki üç ana binadan oluşan merkez, İskoç turizm kurulu VisitScotland tarafından ziyaretçi çekim kategorisinde beş yıldızlı bir derece ödülü kazanmıştır.

Haziran 2001'de halka açılan Glasgow Bilim Merkezi, bir zamanlar Prince of Dock olarak bilinen bir kargo limanı olan Pacific Quay'ın devam etmekte olan yeniden geliştirme çalışmalarının bir parçasıdır. Yeniden geliştirme, 1988 yılında Glasgow Bahçesi Festivali ile başlatılmıştır. Bilim Merkezi, yaklaşık 75 milyon dolarlık bir bütçeyle kurulmuştur.

Üç temelli titanyum kaplı binaların en büyüğü, hilal şeklinde bir yapı olarak bir Bilim Merkezi'ne ev sahipliği yapar. Mimari anlamda, yapı, gemiciliğe gönderme yapmaktadır. Dahili olarak, 250'den fazla fen öğrenme sergileri olan binanın üç katı vardır. Bilim merkezleri için her zamanki gibi, sergiler etkileşimi teşvik etmeyi amaçlar ve merkezin sunmayı amaçladığı gayri resmi öğrenme deneyiminin bir parçası olarak kullanılabilir.

1. katta, bilimsel ilkeleri gösteren birçok interaktif sergi arasından ziyaretçiler, bir Bilim Şov Tiyatrosu'na ve Glasgow Bilim Merkezi Planetaryumu’na erişebilirler. Planetaryum, gece gökyüzünün görüntülerini 15 metrelik bir kubbeye yansıtacak bir Zeiss optik mekanik projektör içerir. Özellikle küçüklere yönelik olan, The Big Explorer adlı alan da buradadır.

2. katta, ziyaretçiler My World of Work canlı interaktif sergi alanındaki STEM kariyer fırsatlarını keşfedebilirler. Burada eğitim atölyesi alanı olarak kullanılan bir laboratuvar vardır.

3. kat 2012'de yenilenmiş ve 28 Mart 2013'da halka açılmıştır. Şimdi, 21. yüzyılda BodyWorksolarak adlandırılan, insan sağlığı ve refahı ile ilgili interaktif bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler, 115 interaktif sergi, araştırma kapsülü ve canlı laboratuvar deneyimleri aracılığıyla vücutlarını, sağlıklarını ve yaşam biçimlerini yeni bir bakış açısıyla değerlendirmeye davet edilir.

Glasgow Bilim Merkezi’nin zemin katında ise bilet gişesi, kafeler, hediyelik eşya mağazası ve vestiyer bulunmaktadır. Zemin katta çeşitli eğitim ve kurumsal amaçlar için kullanılan esnek oda alanları da bulunmaktadır. Glasgow Kulesi'ne giriş de zemin katta bulunmaktadır. Kule ile birlikte tüm tur, yaklaşık olarak 12 pound tutacaktır.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Glasgow Nerededir?

Glasgow, Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın orta kuşağının batısında yer almaktadır. Şehir, Clyde Nehri üzerinde kurulmuştur. Nehir bağlantısı üzerinden kent, Kelt Denizi’ne ve Atlas Okyanusu’na bağlanır.

Glasgow’a Ne Zaman Gidilir?

scotland-1589211_960_720.jpg
 

Glasgow şehrinin iklimi, yılın her gününde yağış alan bir özelliğe sahiptir. Glasgow, kuzeydeki konumu nedeniyle Soğuk İklim Kuşağı’na yakındır. Ancak burada yağmurlu ve kapalı günler hayatın bir parçası haline gelmiştir. Temmuz ve Ağustos aylarının yılın kalanına göre daha sıcak ve daha aydınlık geçmesi nedeniyle genellikle turistler gezilerini bu iki ay içerisinde planlarlar.

Glasgow’a Nasıl Gidilir?

glasgow-airport-sign-2.jpg
 

Glasgow’a Türkiye’den doğrudan uçuş seferleri vardır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 5 saat 20 dakika sürmektedir. Glasgow’da şehre yakın iki ana havaalanı bulunur. Bunlar, Glasgow (Uluslararası) Havaalanı ve Glasgow Prestwick Havaalanı’dır. Edinburgh Havaalanı, Glasgow'un yaklaşık 60 km doğusunda yer almaktadır.

Glasgow'un iki ana hat tren istasyonu vardır. İskoçya'nın güneyinden ve İngiltere'den gelen tüm trenler, 3 Central Station'a (resmi olarak Glasgow Central olarak bilinir) ulaşırken, Edinburgh ve Glasgow'un kuzeyindeki trenler 4 Queen Street Station'a gelirler. Bu nedenle İskoçya içinde başka şehirlerden bölgeye gelecekseniz alternatif olarak trenleri kullanabilirsiniz. İskoçya'daki trenlerin çoğu ScotRail tarafından işletilmektedir. Bir Polonya gezisinden sonra şehre uğramak isterseniz her Pazartesi, Cuma ve Pazar Glasgow'a otobüs bulabilirsiniz.

Glasgow şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Glasgow’da Nerede Kalınır?

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, Viktorya dönemi şatoları, güzel mimarisi ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Clyde Nehri’nin etrafına kurulan şehir, özellikle Sanayi Devrimi sonrası çok gelişmiş ve ekonomik açıdan çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bu güzel şehirdeki seyahatinize kalacak yer de büyük önem taşır. Glasgow’da aradığınız kriterlere uygun her bütçeden otel bulabilirsiniz.


Glasgow’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Glasgow otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Glasgow pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Glasgow Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Glasgow Otelleri
En Uygun Fiyatlı Glasgow Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Glasgow Otelleri
Glasgow Ev Kiralama

Glasgow Otelleri

İskoçya’nın liman şehri olan Glasgow, River Clyde’in etrafında, özellikle Viktorya dönemi mimarisi ve kültürel yanıyla çok dikkat geçer. İskoçya’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan Glasgow, aynı zamanda en büyük üçüncü şehirdir. Glasgow’da gezebileceğiniz birçok müze, opera binası, katedral, saray ve park bulunuyor.


Glasgow Otelleri
 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız yeri de doğru seçmelisiniz. Glasgow’da 150’ye yakın otel vardır ve diğer Avrupa şehirlerine göre çok çeşitli olmasa da her bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Glasgow otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Glasgow Şehir İçi Ulaşım

The-Review-of-London-Transport-Museum.jpg
 

Glasgow’a geldiğinizde, şehir içinde gezmek için birçok alternatifiniz olacaktır. Öncelikle şehrin büyük çoğunluğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Glasgow sokakları ve tarihi yerlerle bağlantıları yürüyüşe oldukça elverişlidir. Ancak günün sonunda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ancak şehrin yerel bir hizmeti olan walkit.com ile de yürüyüş rotalarınızı rahatlıkla çizip kaybolmadan en kısa yoldan gideceğiniz yere varabilirsiniz.

Eğer metroyu tercih edecekseniz öncelikle bir Smart Card edinmeniz en doğrusu olacaktır. 3 pound karşılığında alacağınız elektronik kartınıza yükleme yaptıktan sonra rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehri içinde oldukça pratik bir yeraltı ulaşımı vardır ve metrolar genellikle 5 ila 10 dakikada bir sefer düzenlemektedirler.

Şehir içinde tren ve otobüsle de seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bu iki ulaşım aracı sizi şehir dışındaki mahallelere de götürecektir. Trenlerin sistemi de genellikle metro gibi işelemektedir. Ancak otobüslerde isterseniz tek seferlik ya da haftalık bilet alabilirsiniz. Tek sefer ücreti 2 poundken haftalık bilet için 15.50 pound ödersiniz.

Glasgow’un keyfini güvenli bisiklet yollarında kiralayacağınız bisikletlerle de çıkartabilirsiniz. Eğer deniz severlerdenseniz Yokel'den Clyde Nehri'nin kuzey kıyısında, Braehead alışveriş merkezine ve Xscape eğlence kompleksine yürüme mesafesinde olan karşı kıyıda Renfrew kentine giden feribota binebilirsiniz.

Taksiler ise şehir içinde pek fazla önerilmez çünkü taksi ücretleri Glasgow’da rekor düzeyindedir. Ayrıca taksileri tercih edecekseniz mutlaka lisanslı olmasına özen göstermelisiniz. Rezervasyonlu ve lüks taksiler bulabileceğiniz gibi, sıradan bir el işaretiyle belli noktalarda durdurabileceğiniz taksilerle de gideceğiniz noktaya varabilirsiniz.
 

Glasgow Mutfağı

unspecified-1.jpg
 

Glasgow’un karakteristik mutfağını elbette İskoç mutfağı oluşturmaktadır. Şehir, "Curry Capital of Britain" unvanını iki yıl kazanarak zengin restoran kültürünü ziyaretçilerinin hizmetine sunmaktadır. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra, şehirde çok sayıda fast food zincirine, balık yemeklerine, Avrupa lezzetlerine, bu yemeklere eşlik eden viski başta olmak üzere çeşitli alkollü içeceklere ve Çin, İtalyan ve Hint mutfağının her türlü yiyeceğine hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz.

Ubiquitous Chip; Ashton Lane'in tüm restoranları arasında halk tarafından bilinen Chip, İskoç mutfağının kesinlikle en ünlü restoranıdır. Yerel bir efsane olarak kurulan bu yerel restoran, 1970'lerin başlarından beri İskoç ürünlerini kullanarak en kaliteli yiyecekleri sunmakta ve sıklıkla İskoçya'nın en iyi restoranlarından biri olarak övülmektedir. Ürünleri pahalı olsa da kesinlikle ödediğinize değer. Buraya gelmek içinse rezervasyon yapmayı unutmamalısınız.

Arisaig; Geniş bir şarap listesi ve İskoç malt viskisi ile ünlü başka bir ünlü Glasgow restoranıdır. Ayrıca geceleri yemeğinizin yanına eşlik edecek canlı müzikleri de vardır.

The Red Onion; Blythswood Tepesi'nde yer alır. Yerel olarak işletilen bu restoran, tanınmış şef John Quigley tarafından üretilen uluslararası yemeklerle yerel ürünleri harmanlar.

Rogano; Buchanan Caddesi'nin hemen dışındaki efsanevi deniz ürünleri restoranı ve Glasgow'un en eski yerlerinden biridir.- 1930'lardan beri hizmet veren bu yerin özellikle eski şarap listeleri son derece pahalıdır.

The Square'deki Grill Room; Roganos'un hemen yanı başında yer alan bu şık bir tesistir. Mekan oldukça pahalı olsa da yiyecekleri buna değerdir.

Chardon d'Or; 176 Batı Regent Caddesi üzerinde bulunur. Sahibinin baş şefi Brian Maule, yerel kahraman Gordon Ramsay'ın eski iş ortağıdır. Ramsay ünlü bir şef olarak TV kariyerine de sahiptir. Burası, Glasgow'daki en kaliteli restoranlardan biri olarak tanınır. Özellikle işadamlarının tercih listesinin başında gelir.

İskoçya peynirlerini, süt ürünlerini, özel günlerde yapılan haggis lezzetini ve etlerinizin üzerinde gezdirilecek olan sosları denemeden şehirden ayrılamamalısınız. Ayrıca oldukça ünlü olan İskoç kahvaltılarında ve diğer öğünlerde de domuz etinin yaygınlıkla kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca PETA, 2013'te Glasgow'u İngiltere'nin en vegan dostu şehri ilan etmiştir.
 

Glasgow’da Gece Hayatı


 

Glasgow, gerçekten de dünyanın övülmeyi hak eden gece hayatlarından birine sahip, yirmi dört saat yaşayan bir şehirdir. Ziyaretçilerinin zevki ne yönde olursa olsun, ona göre bir eğlence anlayışı sunan Glasgow’da masa tenisi tutkunlarından Taylor Swift fanatiklerine, kadar herkese hitap eden bir mekan bulmak mümkündür. Özellikle aynı gece kulüplerinden sıkıldıysanız ve farklı bir şehir arayışındaysanız, Glasgow arayışlarınıza cevap verecektir.

Ping: Kendinizi bu mekanda buluverirseniz, gece boyunca zekanızı ve becerilerinizi sergileyebileceğiniz bu mekanda Pazartesi gecelerinizi geçirebilirsiniz. Mekanda ayrıca Salı geceleri ilginç kokteyller hazırlanırken, çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Evet, İskoçya’da belli günlerde farklı alternatiflerle sizi şaşırtacak mekanlara hazır olmanız gerekiyor.

All the Young Nudes: Kendinizi bir sonraki Van Gogh kadar yetenekli görüyorsanız, şehirde çizim yeteneğinizi denemeye ne dersiniz? Her Salı, Glasgow’da haftalık çizim kulübü kapılarını misafirlerine açıyor. Üç yaşam modeli gece boyunca değişen uzunluklarla misafirleri eğlendirir. Oturumlarda müzk genellikle 9 civarında başlamaktadır. Çizim yapmak istemeseniz de bu farklı ortamda iyi bir koltukta vakit geçirmek isterseniz biletinizi 5 pound karşılığında peşin olarak alabilir ve eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Sloans' Friday Night Ceilidh: Cuma akşamınızı Sloanlar'ın haftalık ceilidh gecesiyle geleneksel İskoç tarzında yaşayabilirsiniz. Chitterybite'nin müziğiyle, çok lüks bir balo salonunda harika danslar edebilir ya da dans edenleri müzik eşliğinde izleyerek İskoç kültürünü yaşayabilirsiniz.Biletler; öğrenciler veya daha büyük gruplar için 8-10 pound arasındadır. Ayrıca dilerseniz 30 pound civarında bir ödemeyle de burada güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Wild Cabaret: 2012 yılından bu yana açılan Wild Cabaret, iyi yemek, iyi hazırlanmış içecekler ve muhteşem eğlencenin buluştuğu yerdir. Çarşamba Kitsch Kabaret akşamındaa ya da düzenli olarak organize edilen Cuma / Cumartesi olayı olarak da bilinrn The Big Show'a katılıp eğlenmek için rezervasyon yapmayı unutmamalısınız.

Swing: Her Cuma ve Cumartesi gecesi Swing kapılarını halka açar ve havada akrobasi, dans ve performans gösterileri ile göz kamaştırıcı canlı caz ve blues ile ruhunuzu dinlendirir. Bu mekana girebilmek için rezervasyonlu olarak 10 poun ödeme yapmanız gerekecektir.

Hummingbird Karaoke: Karaoke yapmayı seviyorsanız, kimsenin sizi tanımadığı bu mekanda, isterseniz tek isterseniz grup arkadaşlarınızla bir karaoke odası kiralayarak oldukça eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.

Shout Bamalama: 50'li ve 60'lı yaşlardaki Soul, R & B'yi ve rock'n'roll'ı ön plana getiren, Glasgow'un en uzun süren klasik gece kulübüdür. Her ayın ilk cumartesi günü düzenleniyor. 11: 00'den 3'e kadar açık olan biletler, ucuz ve neşeli dans pistinde her zaman hızlı doluluk sağlıyor. Kesinlikle dans ayakkabılarınız için.

Pretty Ugly Club: 2005 yılından beri sürmekte olmasına rağmen, Glasgow'un en iyi korunan sırlarından biridir. Her ayın ikinci Cumartesi günü ücretsiz gidilen bu yerde müziğe ve diskoya doyabilirsiniz. Biletler öğrenci ve yetişkinlere göre değişkenlik göstermekle beraber, 5 ya da 6 pounda gecenizi 00.00 itibariyle burada geçirebilirsiniz.

Club Noir: Dünyanın en büyük Burlesque kulübü olan Club Noir, bol eğlenceli, farklı ve bol kokteylli bir gece geçirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir mekandır. Çalma listesi, klasik seslerden modern dansa kadar her şeyi kapsar; eğlenceye genellikle DJ Loveless başkanlık eder.
 

Glasgow Festivalleri

glasgow-summer-festivals.jpg
 

İskoçya’nın renkli yüzü, şehirde baharın gelmesiyle birçok festivale ev sahipliği yapar. Kültürel ve global festivallere her yıl binlerce kişi katılmaktadır.

Glasgow Film Festivali: Her yıl Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilir.

Uluslararası Glasgow Komedi Festivali: Her yıl Mart ya da Nisan aylarında gerçekleştirilir.

Uluslararası Glasgow Caz Festivali: Her yıl Haziran ayında gerçekleşir.

West End Festivali: Her yıl Haziran ayında gerçekleşen bu festival, bir sanat ve müzik festivalidir.

Merchant Şehri Festivali: Temmuz sonu Ağustos başı düzenlenen bu festivalde her yıl gün boyu birbirinden farklı ücretsiz etkinlikler düzenlenmektedir.
 

Glasgow’da Alışveriş

shopping_large.jpg
 

Glasgow, şaşırtıcı derecede lüks alışveriş noktalarını bir araya getiren bir şehirdir. Glasgow, alışverişte İskoçya'nın en iyilerinden biri olmakla beraber Londra'dan sonra Britanya'daki iki numaralı alışveriş merkezi olarak kabul edilmektedir. Buchanan Caddesi, dünyadaki perakende alanı için yedinci en pahalı mekan, yani bu Merchant City gibi alanlarda daha fazla sayıda tasarımcının giyim mağazası var demektir. Bunun yanında, Belediye Meclisi Barras Pazarı gibi daha geleneksel alışveriş merkezlerinde benzer görünümlü kıyafetler daha uygun bir fiyatla alınabiliyor.

Glasgow alışverişinin çekirdeği, “Altın Z”dir. Argyle Caddesi, Buchanan Caddesi ve Sauchiehall Caddesi'nin sürekli trafiğe kapalı caddelerinden oluşan Altın Z, hemen hemen tüm büyük İngiliz büyük markalı perakendecilerine ev sahipliği yapmaktadır. Bose, Bang ve Olufsen, Ralph Lauren gibi yerler de son zamanlarda birinci sınıf markaların yükseldiği yerleri oluşturmaktadır. Ayrıca Braehead, Silverburn ve Glasgow Kalesi'ndeki şehir eteklerinde daha büyük alışveriş merkezleri vardır.

Bathve Hope caddeleri, ana yaya sokaklara paralel uzanır ve zincir mağazalardan uzaklaşmak isterseniz, ince sanatlardan, İskoç giyiminden, antikalarından ve sanat eserlerinden her şeyi satan daha ilginç, yerel dükkanları bu iki caddede bulabilirsiniz.

Barras, Glasgow'un en önemli alışveriş deneyimidir. İstediğiniz her şeyi satan yüzlerce pazar tezgahını burada bulabilirsiniz. Sahte ve taklit ürünlerin de sıkça yer aldığı bu yerde aldıklarınızın orijinalliğine önem veriyorsanız dikkatli olmalısınız.

Buchanan Galerileri, kent merkezinde yer alır ve burası İngiltere'de en iyi mağazası seçilmesiyle ünlenmiştir. St Enoch Merkezi, Avrupa'nın en büyük cam çatılı binası ve dev büyük alışveriş merkezidir. Princes Square, modanın kalbinin attığı ve en özel tasarımların bulunduğu sosyetik bir mekandır. Argyle Arcade ise İskoçya'nın en büyük kuyumcu merkezidir. De Courcy ise bir sürü ikinci el müzik ve kitap mağazaları ile bağımsız hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu olağandışı küçük bir alışveriş merkezidir. Şehre geldiğinizde bir şey alsanız da almasanız da bu alışveriş noktalarına uğramadan dönmemelisiniz.
 

Glasgow Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Glasgow (GMT 0 ) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Glasgow saati Türkiye’ye göre üç saat geridedir.

Glasgow Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Glasgow’da para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılmaktadır. 1 İngiliz Poundu yaklaşık 4,5 Türk Lirasıdır.

Glasgow’un Resmi Dili

Birleşik Krallık’a bağlı olan İskoçya’da bulunan Glasgow’un resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Glasgow Türkiye Dış Temsilcilikleri

Glasgow, T.C. Londra Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +44 20 7591 69 00

E-posta: consulate.london@mfa.gov.tr

Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge London SW7 1BW, United Kingdom

Glasgow Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Kutsal Cuma (14 Nisan)

Paskalya Günü (17 Nisan)

Early May Bank Tatili (1 Mayıs)

Spring Bank Tatili (29 Mayıs)

Summer Bank Tatili (28 Ağustos)

Noel Tatili (25 Aralık)

Noel Ertesi Günü (26 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Glasgow İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112/999

Yangın: 112/999

Polis: 112/999

Yerel Polis: 101