Glasgow Hakkında Bilinmesi Gerekenler

glasgow-1329950_960_720.jpg
 

Şatoları ve harika şehir planlamasıyla Glasgow, İskoçya'nın en büyük şehridir ve Birleşik Krallık'taki en büyük üçüncü kenttir. Tarihsel olarak Lanarkshire'ın bir parçası olan İskoçya, şimdi 32 belediye alanından biridir. Ülkenin Batı Orta Ovası'ndaki Clyde Nehri üzerinde yer alır. Şehrin sakinleri “Glasweiler” olarak anılır.

Glasgow, İngiltere'nin en büyük limanı şehri olmak için Clyde Nehri üzerindeki küçük bir kırsal yerleşim yerinden gelişerek büyütüldü. Ortaçağ piskoposluklarından ve kraliyet ekibinden ve 15. yüzyılda Glasgow Üniversitesi’nin kuruluşundan sonra 18. yüzyılda İskoç Aydınlanması’nın merkezi haline geldi. 18. yüzyıldan itibaren şehir, İngiltere'nin Kuzey Amerika ve Batı Hint Adaları'yla olan transatlantik ticaretinin ana merkezlerinden biri olarak gelişti.
 

 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Glasgow Nerededir?

Glasgow, Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın orta kuşağının batısında yer almaktadır. Şehir, Clyde Nehri üzerinde kurulmuştur. Nehir bağlantısı üzerinden kent, Kelt Denizi’ne ve Atlas Okyanusu’na bağlanır.

Glasgow’a Nasıl Gidilir?

glasgow-airport-sign-2.jpg
 

Glasgow’a Türkiye’den doğrudan uçuş seferleri vardır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 5 saat 20 dakika sürmektedir. Glasgow’da şehre yakın iki ana havaalanı bulunur. Bunlar, Glasgow (Uluslararası) Havaalanı ve Glasgow Prestwick Havaalanı’dır. Edinburgh Havaalanı, Glasgow'un yaklaşık 60 km doğusunda yer almaktadır.

Glasgow'un iki ana hat tren istasyonu vardır. İskoçya'nın güneyinden ve İngiltere'den gelen tüm trenler, 3 Central Station'a (resmi olarak Glasgow Central olarak bilinir) ulaşırken, Edinburgh ve Glasgow'un kuzeyindeki trenler 4 Queen Street Station'a gelirler. Bu nedenle İskoçya içinde başka şehirlerden bölgeye gelecekseniz alternatif olarak trenleri kullanabilirsiniz. İskoçya'daki trenlerin çoğu ScotRail tarafından işletilmektedir. Bir Polonya gezisinden sonra şehre uğramak isterseniz her Pazartesi, Cuma ve Pazar Glasgow'a otobüs bulabilirsiniz.

Glasgow’a Ne Zaman Gidilir?

scotland-1589211_960_720.jpg
 

Glasgow şehrinin iklimi, yılın her gününde yağış alan bir özelliğe sahiptir. Glasgow, kuzeydeki konumu nedeniyle Soğuk İklim Kuşağı’na yakındır. Ancak burada yağmurlu ve kapalı günler hayatın bir parçası haline gelmiştir. Temmuz ve Ağustos aylarının yılın kalanına göre daha sıcak ve daha aydınlık geçmesi nedeniyle genellikle turistler gezilerini bu iki ay içerisinde planlarlar.

Glasgow’da Nerede Kalınır?

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, Viktorya dönemi şatoları, güzel mimarisi ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Clyde Nehri’nin etrafına kurulan şehir, özellikle Sanayi Devrimi sonrası çok gelişmiş ve ekonomik açıdan çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bu güzel şehirdeki seyahatinize kalacak yer de büyük önem taşır. Glasgow’da aradığınız kriterlere uygun her bütçeden otel bulabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Glasgow otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Glasgow Otelleri

İskoçya’nın liman şehri olan Glasgow, River Clyde’in etrafında, özellikle Viktorya dönemi mimarisi ve kültürel yanıyla çok dikkat geçer. İskoçya’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan Glasgow, aynı zamanda en büyük üçüncü şehirdir. Glasgow’da gezebileceğiniz birçok müze, opera binası, katedral, saray ve park bulunuyor. 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız yeri de doğru seçmelisiniz. Glasgow’da 150’ye yakın otel vardır ve diğer Avrupa şehirlerine göre çok çeşitli olmasa da her bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Glasgow otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Glasgow Şehir İçi Ulaşım

The-Review-of-London-Transport-Museum.jpg
 

Glasgow’a geldiğinizde, şehir içinde gezmek için birçok alternatifiniz olacaktır. Öncelikle şehrin büyük çoğunluğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Glasgow sokakları ve tarihi yerlerle bağlantıları yürüyüşe oldukça elverişlidir. Ancak günün sonunda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ancak şehrin yerel bir hizmeti olan walkit.com ile de yürüyüş rotalarınızı rahatlıkla çizip kaybolmadan en kısa yoldan gideceğiniz yere varabilirsiniz.

Eğer metroyu tercih edecekseniz öncelikle bir Smart Card edinmeniz en doğrusu olacaktır. 3 pound karşılığında alacağınız elektronik kartınıza yükleme yaptıktan sonra rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehri içinde oldukça pratik bir yeraltı ulaşımı vardır ve metrolar genellikle 5 ila 10 dakikada bir sefer düzenlemektedirler.

Şehir içinde tren ve otobüsle de seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bu iki ulaşım aracı sizi şehir dışındaki mahallelere de götürecektir. Trenlerin sistemi de genellikle metro gibi işelemektedir. Ancak otobüslerde isterseniz tek seferlik ya da haftalık bilet alabilirsiniz. Tek sefer ücreti 2 poundken haftalık bilet için 15.50 pound ödersiniz.

Glasgow’un keyfini güvenli bisiklet yollarında kiralayacağınız bisikletlerle de çıkartabilirsiniz. Eğer deniz severlerdenseniz Yokel'den Clyde Nehri'nin kuzey kıyısında, Braehead alışveriş merkezine ve Xscape eğlence kompleksine yürüme mesafesinde olan karşı kıyıda Renfrew kentine giden feribota binebilirsiniz.

Taksiler ise şehir içinde pek fazla önerilmez çünkü taksi ücretleri Glasgow’da rekor düzeyindedir. Ayrıca taksileri tercih edecekseniz mutlaka lisanslı olmasına özen göstermelisiniz. Rezervasyonlu ve lüks taksiler bulabileceğiniz gibi, sıradan bir el işaretiyle belli noktalarda durdurabileceğiniz taksilerle de gideceğiniz noktaya varabilirsiniz.
 

Glasgow Mutfağı

unspecified-1.jpg
 

Glasgow’un karakteristik mutfağını elbette İskoç mutfağı oluşturmaktadır. Şehir, "Curry Capital of Britain" unvanını iki yıl kazanarak zengin restoran kültürünü ziyaretçilerinin hizmetine sunmaktadır. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra, şehirde çok sayıda fast food zincirine, balık yemeklerine, Avrupa lezzetlerine, bu yemeklere eşlik eden viski başta olmak üzere çeşitli alkollü içeceklere ve Çin, İtalyan ve Hint mutfağının her türlü yiyeceğine hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz.

Ubiquitous Chip; Ashton Lane'in tüm restoranları arasında halk tarafından bilinen Chip, İskoç mutfağının kesinlikle en ünlü restoranıdır. Yerel bir efsane olarak kurulan bu yerel restoran, 1970'lerin başlarından beri İskoç ürünlerini kullanarak en kaliteli yiyecekleri sunmakta ve sıklıkla İskoçya'nın en iyi restoranlarından biri olarak övülmektedir. Ürünleri pahalı olsa da kesinlikle ödediğinize değer. Buraya gelmek içinse rezervasyon yapmayı unutmamalısınız.

Arisaig; Geniş bir şarap listesi ve İskoç malt viskisi ile ünlü başka bir ünlü Glasgow restoranıdır. Ayrıca geceleri yemeğinizin yanına eşlik edecek canlı müzikleri de vardır.

The Red Onion; Blythswood Tepesi'nde yer alır. Yerel olarak işletilen bu restoran, tanınmış şef John Quigley tarafından üretilen uluslararası yemeklerle yerel ürünleri harmanlar.

Rogano; Buchanan Caddesi'nin hemen dışındaki efsanevi deniz ürünleri restoranı ve Glasgow'un en eski yerlerinden biridir.- 1930'lardan beri hizmet veren bu yerin özellikle eski şarap listeleri son derece pahalıdır.

The Square'deki Grill Room; Roganos'un hemen yanı başında yer alan bu şık bir tesistir. Mekan oldukça pahalı olsa da yiyecekleri buna değerdir.

Chardon d'Or; 176 Batı Regent Caddesi üzerinde bulunur. Sahibinin baş şefi Brian Maule, yerel kahraman Gordon Ramsay'ın eski iş ortağıdır. Ramsay ünlü bir şef olarak TV kariyerine de sahiptir. Burası, Glasgow'daki en kaliteli restoranlardan biri olarak tanınır. Özellikle işadamlarının tercih listesinin başında gelir.

İskoçya peynirlerini, süt ürünlerini, özel günlerde yapılan haggis lezzetini ve etlerinizin üzerinde gezdirilecek olan sosları denemeden şehirden ayrılamamalısınız. Ayrıca oldukça ünlü olan İskoç kahvaltılarında ve diğer öğünlerde de domuz etinin yaygınlıkla kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca PETA, 2013'te Glasgow'u İngiltere'nin en vegan dostu şehri ilan etmiştir.
 

Glasgow’da Alışveriş

shopping_large.jpg
 

Glasgow, şaşırtıcı derecede lüks alışveriş noktalarını bir araya getiren bir şehirdir. Glasgow, alışverişte İskoçya'nın en iyilerinden biri olmakla beraber Londra'dan sonra Britanya'daki iki numaralı alışveriş merkezi olarak kabul edilmektedir. Buchanan Caddesi, dünyadaki perakende alanı için yedinci en pahalı mekan, yani bu Merchant City gibi alanlarda daha fazla sayıda tasarımcının giyim mağazası var demektir. Bunun yanında, Belediye Meclisi Barras Pazarı gibi daha geleneksel alışveriş merkezlerinde benzer görünümlü kıyafetler daha uygun bir fiyatla alınabiliyor.

Glasgow alışverişinin çekirdeği, “Altın Z”dir. Argyle Caddesi, Buchanan Caddesi ve Sauchiehall Caddesi'nin sürekli trafiğe kapalı caddelerinden oluşan Altın Z, hemen hemen tüm büyük İngiliz büyük markalı perakendecilerine ev sahipliği yapmaktadır. Bose, Bang ve Olufsen, Ralph Lauren gibi yerler de son zamanlarda birinci sınıf markaların yükseldiği yerleri oluşturmaktadır. Ayrıca Braehead, Silverburn ve Glasgow Kalesi'ndeki şehir eteklerinde daha büyük alışveriş merkezleri vardır.

Bathve Hope caddeleri, ana yaya sokaklara paralel uzanır ve zincir mağazalardan uzaklaşmak isterseniz, ince sanatlardan, İskoç giyiminden, antikalarından ve sanat eserlerinden her şeyi satan daha ilginç, yerel dükkanları bu iki caddede bulabilirsiniz.

Barras, Glasgow'un en önemli alışveriş deneyimidir. İstediğiniz her şeyi satan yüzlerce pazar tezgahını burada bulabilirsiniz. Sahte ve taklit ürünlerin de sıkça yer aldığı bu yerde aldıklarınızın orijinalliğine önem veriyorsanız dikkatli olmalısınız.

Buchanan Galerileri, kent merkezinde yer alır ve burası İngiltere'de en iyi mağazası seçilmesiyle ünlenmiştir. St Enoch Merkezi, Avrupa'nın en büyük cam çatılı binası ve dev büyük alışveriş merkezidir.Princes Square, modanın kalbinin attığı ve en özel tasarımların bulunduğu sosyetik bir mekandır. Argyle Arcade ise İskoçya'nın en büyük kuyumcu merkezidir. De Courcy ise bir sürü ikinci el müzik ve kitap mağazaları ile bağımsız hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu olağandışı küçük bir alışveriş merkezidir. Şehre geldiğinizde bir şey alsanız da almasanız da bu alışveriş noktalarına uğramadan dönmemelisiniz.
 

Glasgow Festivalleri

glasgow-summer-festivals.jpg
 

İskoçya’nın renkli yüzü, şehirde baharın gelmesiyle birçok festivale ev sahipliği yapar. Kültürel ve global festivallere her yıl binlerce kişi katılmaktadır.

Glasgow Film Festivali: Her yıl Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilir.

Devamını Oku

Glasgow Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Kutsal Cuma (14 Nisan)

Paskalya Günü (17 Nisan)

Early May Bank Tatili (1 Mayıs)

Spring Bank Tatili (29 Mayıs)

Summer Bank Tatili (28 Ağustos)

Noel Tatili (25 Aralık)

Noel Ertesi Günü (26 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Glasgow Türkiye Dış Temsilcilikleri

Glasgow, T.C. Londra Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +44 20 7591 69 00

E-posta: [email protected]

Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge London SW7 1BW, United Kingdom

Glasgow Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Glasgow’da para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılmaktadır. 1 İngiliz Poundu yaklaşık 4,5 Türk Lirasıdır.

Glasgow’un Resmi Dili

Birleşik Krallık’a bağlı olan İskoçya’da bulunan Glasgow’un resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Glasgow Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Glasgow (GMT 0 ) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Glasgow saati Türkiye’ye göre üç saat geridedir.

Glasgow Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.4oC
  • Şub 4.6oC
  • Mar 6.3oC
  • Nis 8.7oC
  • May 11.6oC
  • Haz 14.1oC
  • Tem 15.9oC
  • Agu 15.5oC
  • Eyl 13.1oC
  • Eki 9.7oC
  • Kas 6.7oC
  • Ara 4.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 598,830 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: İngiliz Sterlini (GBP) / İklim: Sıcak ve Ilıman İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün