Glasgow Hakkında Bilinmesi Gerekenler

glasgow-1329950_960_720.jpg
 

Şatoları ve harika şehir planlamasıyla Glasgow, İskoçya'nın en büyük şehridir ve Birleşik Krallık'taki en büyük üçüncü kenttir. Tarihsel olarak Lanarkshire'ın bir parçası olan İskoçya, şimdi 32 belediye alanından biridir. Ülkenin Batı Orta Ovası'ndaki Clyde Nehri üzerinde yer alır. Şehrin sakinleri “Glasweiler” olarak anılır.

Glasgow, İngiltere'nin en büyük limanı şehri olmak için Clyde Nehri üzerindeki küçük bir kırsal yerleşim yerinden gelişerek büyütüldü. Ortaçağ piskoposluklarından ve kraliyet ekibinden ve 15. yüzyılda Glasgow Üniversitesi’nin kuruluşundan sonra 18. yüzyılda İskoç Aydınlanması’nın merkezi haline geldi. 18. yüzyıldan itibaren şehir, İngiltere'nin Kuzey Amerika ve Batı Hint Adaları'yla olan transatlantik ticaretinin ana merkezlerinden biri olarak gelişti.
 

 

Devamını Oku

Glasgow’da Gezilecek Yerler

Sokaklarında gayda sesi duyarak gezebileceğiniz Glasgow, görülesi olmasının ötesinde yaşanılası bir şehirdir. İlginizi çekecek bina ve müzeleri olan bu şehir, mimarisiyle sizi etkileyecektir.
Devamını Oku

Glasgow Nerededir?

Glasgow, Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın orta kuşağının batısında yer almaktadır. Şehir, Clyde Nehri üzerinde kurulmuştur. Nehir bağlantısı üzerinden kent, Kelt Denizi’ne ve Atlas Okyanusu’na bağlanır.

Haritayı Görüntüle

Glasgow’a Nasıl Gidilir?

glasgow-airport-sign-2.jpg
 

Glasgow’a Türkiye’den doğrudan uçuş seferleri vardır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 5 saat 20 dakika sürmektedir. Glasgow’da şehre yakın iki ana havaalanı bulunur. Bunlar, Glasgow (Uluslararası) Havaalanı ve Glasgow Prestwick Havaalanı’dır. Edinburgh Havaalanı, Glasgow'un yaklaşık 60 km doğusunda yer almaktadır.

Devamını Oku

Glasgow’da Nerede Kalınır?

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, Viktorya dönemi şatoları, güzel mimarisi ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Clyde Nehri’nin etrafına kurulan şehir, özellikle Sanayi Devrimi sonrası çok gelişmiş ve ekonomik açıdan çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bu güzel şehirdeki seyahatinize kalacak yer de büyük önem taşır. Glasgow’da aradığınız kriterlere uygun her bütçeden otel bulabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Glasgow otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Glasgow Otelleri

İskoçya’nın liman şehri olan Glasgow, River Clyde’in etrafında, özellikle Viktorya dönemi mimarisi ve kültürel yanıyla çok dikkat geçer. İskoçya’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan Glasgow, aynı zamanda en büyük üçüncü şehirdir. Glasgow’da gezebileceğiniz birçok müze, opera binası, katedral, saray ve park bulunuyor. 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız yeri de doğru seçmelisiniz. Glasgow’da 150’ye yakın otel vardır ve diğer Avrupa şehirlerine göre çok çeşitli olmasa da her bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Glasgow otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Glasgow Festivalleri

glasgow-summer-festivals.jpg
 

İskoçya’nın renkli yüzü, şehirde baharın gelmesiyle birçok festivale ev sahipliği yapar. Kültürel ve global festivallere her yıl binlerce kişi katılmaktadır.

Glasgow Film Festivali: Her yıl Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilir.

Devamını Oku

Glasgow Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Glasgow (GMT 0 ) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Glasgow saati Türkiye’ye göre üç saat geridedir.

Glasgow Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Glasgow’da para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılmaktadır. 1 İngiliz Poundu yaklaşık 4,5 Türk Lirasıdır.

Glasgow’un Resmi Dili

Birleşik Krallık’a bağlı olan İskoçya’da bulunan Glasgow’un resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Glasgow Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Kutsal Cuma (14 Nisan)

Paskalya Günü (17 Nisan)

Early May Bank Tatili (1 Mayıs)

Spring Bank Tatili (29 Mayıs)

Summer Bank Tatili (28 Ağustos)

Noel Tatili (25 Aralık)

Noel Ertesi Günü (26 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Glasgow Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.4oC
  • Şub 4.6oC
  • Mar 6.3oC
  • Nis 8.7oC
  • May 11.6oC
  • Haz 14.1oC
  • Tem 15.9oC
  • Agu 15.5oC
  • Eyl 13.1oC
  • Eki 9.7oC
  • Kas 6.7oC
  • Ara 4.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 598,830 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: İngiliz Sterlini (GBP) / İklim: Sıcak ve Ilıman İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün