St. Andrews Genel Bilgiler / Rehber

Golf sporunun evi olan St. Andrews 18.000 nüfuslu küçük bir İskoç kasabasıdır. İskoçya’nın doğu kıyısında, Kuzey Denizi’ne bakan ve ülkenin en eski üniversitelerini barındıran kasaba, Fife Krallığı’nda bulunur.

St. Andrews, İskoçya’nın tarihî ve dinî merkezidir. Şehirdeki katedral, İskoçya’nın ortaçağdaki en önemli dinî mabedi olup, şehrin kalesinde Andrews Psikoposları yaşamaktaydı. Tarihî üniversite, bu katedralden doğup büyümüştür. 1410’da kurulan üniversite İskoçya’nın en eskisidir ve İngilizce konuşulan ülkeler arasında da en eski 3. üniversite olarak kurulmuştur. İngiliz tahtının 2 numaralı ismi Prens William da burada eğitim almıştır.

St. Andrews dünyanın en eski Golf kulüplerinden biri olan Royal and Ancient ile en eski golf kulüplerinden R&A’na ev sahipliği yapmakta olan bir spor merkezidir. Dünyanın en ünlü golf sahası olan Old Course, St.Andrews’te bulunmaktadır. Burası her ekim ayında Dunhill Kupası’nın verildiği yer olup, açılış şampiyonası her 5 yılda bir düzenlenir.

St. Andrews'e Nasıl Gidilir 

St.Andrews’e en yakın büyük hava alanı, merkeze 83 km uzaklıktaki Edinburgh Havalimanı'dır. Edinburgh’dan araba veya tren vasıtasıyla, yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası St.Andrews’e ulaşabilirsiniz. Şehirde her yeri yürüyerek gezebilirsiniz.    

St. Andrews Gezilecek Yerler

St. Andrews Üniversitesi: 1413’te kurulan üniversite İskoçya’nın  en eski üniversitesi olup, günümüzde 7.000 kadar öğrencinin eğitim aldığı, köklü bir kurumdur. Üniversite içerisinde birbirinden muhteşem bir çok tarihî yapıyı barındırır. Bunların içinde 16. yüzyıla ait St. Salvator Şapeli de bulunmaktadır. 

St. Andrews Botanik Bahçesi: İçerisinde su bahçesi, Çin Bahçesi, Şili Bahçesi ve kaya bahçesi gibi çeşitli konseptlerde düzenlenmiş peyzaj alanlarına sahip botanik bahçeleri bulunmaktadır. Botanik bahçesinde orkide ve tropik bitkilerin bulunduğu, görkemli 8 cam evini de ziyaret edebilirsiniz.

İngiliz Golf Müzesi:  Royal and Ancient Golf Clubhouse yakınlarında bulunan müzede, golf tarihi hakkında ilginç eserler sergilenmektedir.

St. Andrews Kalesi: 1400’lerde inşa edilen kale, kentin papazlarının Reform’dan önce yaşamakta olduğu bir yerdi fakat 17.yy’da düştü. Kalenin deniz kenarı kısmındaki ortaçağdan kalma görünümü hayli dikkat çekicidir.

St. Andrews Katedrali ve St. Rule Kulesi: Bu katedral İskoçya’nın en önemli dinî binasıdır. 1160 ila 1318 yılları arasında inşa edilen bu yapı, Robert Bruce döneminde kutsanmıştır. Reform’dan sonra, 1550’lerde kullanılamaz hâle gelmiş ve taşların birçoğu 17. yy’da kasabadaki diğer binaları inşa etmek için kullanılmıştır. Şehirdeki müze, katedralin geçmişi hakkında kapsamlı bilgiyi sağlamaktadır ve katedralden çıkarılmış olan Ortaçağ heykelleriyle eserler sergilenmektedir. Katedralin önünde bulunan St. Rule Kulesi’ne tırmanarak, şehir manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Bu alan turistlere ücretsiz giriş hakkı sağlamaktadır.

St. Andrews’ta Neler Yapılır?

Byre Tiyatrosu: İçinde bir kafe-barı da bulunan bu tiyatroda profesyonel ve amatör gösteriler düzenlenmektedir.

Crawford Sanat Merkezi: Sanat merkezinde sergiler, performanslar ve el sanatları eserleri sergilenmektedir. Sergiler genellikle ücretsizdir.

New Picture House Sinema Salonu: Filme göre günlük olarak açılmaktadır. Üniversitenin eğitim-öğretim zamanlarında, geç saatlerde gece gösterimleri de düzenlenmektedir.

St. Andrews Tarih Turu: Yaz aylarında St. Andrews Üniversitesi'nin sponsorluğunda kale, katedral ve tarihî yapıların dolaşılabildiği turlar düzenlenmektedir.

May Adası: Forth Kıyıları'nın girişinde, Fife Sahili'nin yaklaşık 5 mil ötesinde uzanan küçük bir adadır. İskoç Ulusal Mirası tarafından yönetilen ve ulusal doğa koruma bölgesi olarak kabul edilen adada birçok deniz kuşu türü bulunmaktadır. St. Andrews’te May Adası’nı görmek için bir ada turuna katılabilirsiniz.

Golf Sahaları: Golf oyunu küçük bir İskoçya kasabası olan St. Andrews’te başlamıştır. Golf ile ilgilenmeyenler bile golfün ilk oynandığı yer olan Old Course’u görmek isterler.
 
Şehrin batısında ve doğusunda birbirinden güzel kumsallar bulunmaktadır. Ayrıca kalenin de bir kumsalı mevcuttur. En büyük kumsallar ise şehrin batı kıyısında yer alır.

St. Andrews'ten Ne Alınır 

St. Andrews’te alışveriş yapmak isterseniz golf hatıralarını, aksesuarlarını ve ekipmanlarını şehirdeki birçok dükkanda bulabilirsiniz. Market Sokağı; South, North ve The Links Sokakları St. Andrews’in merkezinde alışveriş yapabileceğiniz uygun fiyatlı yerlerdir.

St. Andrews ile İlgili

Editörün Kaleminden

St. Andrews Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa