Google+

Edinburg

Edinburg - : - / -
--℃
1 GBP=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon3.9℃
 • Şubweather-icon4.2℃
 • Marweather-icon5.8℃
 • Nisweather-icon7.9℃
 • Mayweather-icon10.6℃
 • Hazweather-icon13.2℃
 • Temweather-icon15.1℃
 • Ağuweather-icon15℃
 • Eylweather-icon12.9℃
 • Ekiweather-icon9.6℃
 • Kasweather-icon6.4℃
 • Araweather-icon3.9℃
Nüfus: 498.016/ Dil: İngilizce, Galce ve İskoç Cermencesi / Para Birimi:Sterlin / İklim: sıcak ve ılıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Edinburgh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Edinburgh İskoçya’nın başkentidir. 1437 yılından beri ülkeye başkentlik yapan şehir Glasgow’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumda bulunan bu masalsı şehir gezginlerin gözde şehirlerinden birisidir.

Şehrin en öne çıkan özelliği ise Ortaçağ ve Georgian dönemlerine ait göz kamaştıran mimarisidir. Yüksek eğitim oranı, kültürel düzeyi sebebiyle “Kuzey’in Atinası” olarak anılan şehir İskoç aydınlanmasında önemli bir yere sahiptir.

Eski şehir ve yeni şehir olarak iki bölgesi bulunan Edinburgh UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Şehrin kültürel düzeyinin bu kadar yüksek olmasında ve eğitimde oldukça ileri düzeyde olmasında şehirdeki üniversitelerin rolü büyüktür. Bünyesinde dört tane üniversite bulunduran Edinburgh öğretim yılı içinde adeta öğrenci cennetine dönmektedir. Şehirde öğrenim gören öğrenci sayısı yüz binden fazladır.

Şehirdeki üniversitelerden en eskisi Edinburgh Üniversitesi’dir. Dünyanın en saygıdeğer üniversiteleri arasında gösterilen Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuştur. Oldukça köklü olan bu üniversite 2010 yılında uluslararası üniversiteler sıralamasında 9. Seçilerek dünyanın en iyi on üniversitesi arasına girmeyi başarmıştır.

Edinburgh Üniversitesi dışında şehirde bulunan diğer üniversitelerden birisi Herriot-Watt Üniversitesidir. Temelleri 1821 yılında mekanik eğitimi alanında atılan bu enstitü 1966 yılında üniversite statüsü kazanmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Çok eski bir tarihe sahip Edinburgh’un dört bir yanı tarihi yapılarla çevrilidir. Bu tarihi yapılar modern yapılarla zıtların uyumunu yaratır. Edinburgh geziniz sırasında hem tarihi hem de doğal güzelliklere doyacaksınız.

Edinburgh Kalesi

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

Edinburgh Kalesi

Başkent Edinburgh’un merkezinde bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Edinburgh Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. İskoçya’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Edinburgh Kalesi yılda yaklaşık olarak 1 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Eski krallık sarayı olan Edinburgh Kalesi dünyanın en görkemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalmayı başarmış kale bütün şehre hakim bir tepede bulunuyor. Castle Rock olarak bilinen tepede yer alan Edinburgh Kalesi muhteşem bir Edinburgh manzarasına sahip.

Edinburgh Kalesi uzun yıllar kral ve ailesinin yaşadığı, devlet işlerinin yürütüldüğü bir yer olmuştur. 1603 yılında I. Elizabeth’in ölümünün ardından kalede gerçekleştirilen bu faaliyetlerin Londra’da devam etmesi kararı alınmış. Bu tarihten sonra daha çok askeri işlerin görüşüldüğü bir yer haline gelen kalenin bir kısmı da cezaevi olarak kullanılmış. Önemini hiçbir dönemde kaybetmeyen Edinburgh Kalesi 1963 yılına kadar İskoç parlamentosuna ev sahipliği yapmıştır.

Edinburgh Kalesi’ni gezmek isterseniz yorulmayı göze almalısınız. Kalenin tamamını gezmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Kale girişinde ziyaretçileri İskoçların halk kahramanı olarak kabul ettikleri William Wolce heykeli karşılıyor. İçerisinde çeşitli askeri teçhizatın ve kraliyet mücevherlerinin sergilendiği bir bölümde bulunuyor. Ayrıca Edinburgh Kalesi’nin içinde bulunan “one O’clockan” olarak anılan top pazar günleri hariç saat 13.00’de ateşleniyor. Kalenin askeri önemine ve tarihi anısına saygı amaçlı yapılan bu top patlama işlemini Edinburgh halkı çok seviyor.

Edinburgh Kalesi’nin içerisinde evlilik ve vaftiz törenlerinin gerçekleştirildiği St. Margeret’s Şapeli de bulunuyor.

Edinburgh Kalesi’ni haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Kaleye ulaşmak içinse şehrin ana caddesi olan Royal Mile’n sonuna kadar yürümeniz yeterli.

Çalışma saatleri: her gün 09.30- 17.00

Ücret: 5-15 yaş arası 10 sterlin, 16-59 yaş arası 16.50 sterlin ve 60+ ücretsiz.

-

Edinburg lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Central - New Town Apartment, Claremont Crescent Apartment, Grassmarket Studio (Websters Land). Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apex European Hotel, Meadows apartments - by Cornerstone gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apex International Hotel, Apartment Peffer bank, Edinburgh, Highfield Guest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Edinburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Giless Katedrali

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

St. Giless Katedrali

Edinburgh’un siluetlerinden birini oluşturan St. Giles Katedrali şehrin en görkemli yapılarından bir tanesi. St. Giles Katedrali, İskoçya Kilisesi’nin merkezidir. Kendine özgü taç şeklindeki çan kulesi Edinburgh’un simgelerinden biri haline gelmiştir. Edinburgh’un ana caddesi olan Royal Mile adlı yolun yaklaşık üçte birini kaplar.

St. Giles Katedrali 14. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. 19. yüzyılda ise geniş çaplı bir restorasyon dönemi geçirmiştir. St. Giles Katedrali yaklaşık 900 yıldır İskoçya’nın dini merkezi konumundadır.

Oldukça ihtişamlı bir yapı olan St. Giles Katedrali her yıl binlerce turistin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. St. Giles Katedrali’nin turistler tarafından ilgi odağı haline getirilmesinin bir sebebi ise başka hiçbir yapıda görülmeyen taç şeklindeki çan kulesi. Edinburgh’un Eski Şehir olarak adlandırılan bölümünde bulunan katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz.

St. Giles Katedrali’nin içi de dışı kadar büyüleyici. 19. yüzyılda geçirdiği yenilenme döneminde katedralin camları vitraylarla değiştirilmiştir. Presbiteryen kilisesinin anlayışında bu durum hoş karşılanmıyordu ve oldukça radikal bir hareket olarak görülüyordu. Fakat kilisenin camlarına yerleştirilen vitraylarda İncil’de geçen hikayelerin resmedildiği gerekçesiyle bu durum normalleştirilmiştir. St. Giles Katedralinin kuzeydoğusundaki pencereden başlayarak kuzeybatı tarafına doğru olan pencerelerde bütünlüklü bir hikaye anlatılmaktadır.

St, Giles Katedrali’ni gezerken sanatın ve mimarinin ihtişamı karşısında büyüleneceksiniz. Katedralin içinde küçük bir hediyelik eşya mağazası da bulunuyor. Edinburgh seyahatinizden bir anı kalsın isterseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz. Mağazanın geliri katedral için kullanılıyor.

St. Giles Katedrali’ni 25-26 Aralık ve 1-2 Ocak tarihleri dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

-

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

121 Nis 2017Gezilecek Yerler

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

Edinburgh seyahatinizden gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir tanesi de Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi’dir. Oldukça geniş bir araziye kurulmuş ve içerisinde binlerce farklı bitki barındıran Kraliyet Botanik Bahçe’si turistlerin gözde mekanlarından bir tanesi.

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi 1670 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğu yıllarda şifalı bitkiler yetiştirme amacı güden bahçe sağlık hizmetleri vermekteydi. İlerleyen yıllarda botanik bahçede yapılan çalışmalar ve ilerlemeler sonucunda bitki türlerinde ve sayısında artış oldu. Zamanla büyüyen botanik bahçe günümüzde 13 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Oldukça geniş bir arazi üzerinde kurulu olan Kraliyet Botanik Bahçesi’nin içerisinde araştırma ve iyileştirme amaçlı çalışmalar yapan laboratuvarlar bulunuyor.

Botanik bahçesinin girişinde ziyaretçilerin alışveriş yapabilmesi için küçük bir mağaza var. Dilerseniz bu mağazadan çeşitli bitki tohumları alabilir, bahçe bakımıyla ilgili bilgilerin bulunduğu kitaplara göz atabilirsiniz.

Kraliyet Botanik Bahçesi’nin içerisinde ayrıca bahçe ve tarım işlerine yeni başlayanlar için ayrılmış bir bölüm de bulunuyor. Öğrenciler burada toprakla ve bitkilerle nasıl ilgilenmelerini gerektiğini öğrenirken kendileri için ayrılmış alanlarda istedikleri bitkiyi yetiştirebiliyorlar. Kraliyet Botanik Bahçesi’nin içerisinde çocukların oynayabilmeleri ve ziyaretçilerin oturup dinlenebilmeleri için ayrılmış parklar, süs havuzları da var. Ayrıca Kraliyet Botanik Bahçesi içinde nikah törenleri için ayrılmış bir yer bulunuyor. Eğer şanslıysanız botanik bahçeyi gezerken bir İskoç düğününe denk gelebilirsiniz.

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi’ne girişler ücretsiz. Haftanın yedi günü açık olan botanik bahçesinin çalışma saatleri ise 10.00-18.00 saatleri arasında.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh Kuzey Denizi’ne oldukça yakın bir konumda olan şehir İskoçya’nın doğusunda yer alır. Ülkenin en büyük şehri olan Glasgow’a komşu olan Edinburgh Lothian Bölgesi’nin merkezidir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

edinburgh-997077_960_720.jpg

Yağışlı bir iklime sahip Edinburgh’u ziyaret etmek için en ideal zamanlar yaz aylarıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında cıvıl cıvıl bir atmosfere kavuşan Edinburgh en çok ziyaretçiyi de bu dönemlerde ağırlıyor. Kalabalıkla aranız yoksa haziran ve temmuz ayları sizin için daha uygun bir tercih olabilir. Daha da sakin bir Edinburgh gezisi geçirmek isterseniz de Eylül, Ekim aylarını tercih ederek sonbaharın romantikliği eşliğinde gezebilirsiniz. Yağışlı ve sert geçen kış aylarını ise tercih etmemenizi öneririz. Yılı hemen hemen her döneminde çeşitli fuar ve festivale ev sahipliği yapan Edinburgh’un festival açısından en zengin olduğu döneminin Ağustos ayı olduğunu da hatırlatalım.

edinburgh-1035754_960_720.jpg

Edinburgh’a çeşitli yollardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yollar içinde en ideal olanı elbette hava yoludur. İstanbul’dan Edinburgh’a doğrudan uçak seferleri yapılmaktadır. İstanbul’dan Edinburgh Havalimanına dört buçuk saat süren uçak yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Eğer isterseniz Londra aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Londra’dan da Edinburgh’a uçak seferleri yapılmaktadır. Londra Edinburgh arası yaklaşık 45 dakikalık bir uçuş mesafesindedir.

Londra’dan Edinburgh’a bir diğer ulaşım yolu da otobüstür. Yaklaşık sekiz saat süren otobüsler genellikle gece saatlerinde sefer yapmaktadır. Bu otobüslerin Edinburgh’tan önceki durağı İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’dur. İsterseniz bu durakta inerek Glasgow’u da görebilirsiniz. Böylece sekiz saatlik yolculuğunuz için de mola vermiş olursunuz.

İsterseniz Londra’dan Edinburgh’a demiryolu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. 4 saat süren hızlı tren yolculuğunun sonunda Edinburgh’a ulaşılabilir.

scotland-1607933_960_720.jpg

Tarihi ve modern binaların yan yana yükseldiği Edinburgh her yıl binlerce turisti ağırlar. Çok sayıda turisti ağırlamaya alışkın olan Edinburgh konaklama açısından sorun yaşamayacağınız şehirlerden bir tanesi. Edinburgh çok geniş bir otel yelpazesine sahiptir. Şehirde size her açıdan uygun bir yer bulmak oldukça kolay. Beş yıldızlı lüks otellerden bütçe dostu küçük işletmelere kadar pek çok alternatif bulmanız mümkün.

Edinburgh’ta kalacağınız otele önceden karar vermeniz çok önemli. Çok sayıda turist çeken şehirde yılın belli dönemlerinde otel bulmak oldukça zor oluyor. Özellikle Ağustos ayında Edinburgh’u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yerinizi çok önceden ayırtmanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde şehirde çeşitli festivaller gerçekleştiği için Edinburgh tam manasıyla ziyaretçi akınına uğruyor. Bu durum fiyatlara da yansıyor elbette. Boş oda bulmak yeterince zorken bulduklarınız da bütçenizi yakabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına yerinizi önceden ayırtmalısınız. Ağustos ayının yanı sıra Noel tatillerinde ve uluslararası rugby turnuvalarının olduğu Mart ve Nisan aylarında da Edinburgh’ta yer bulmak zorlaşır.

Diğer İskoç şehirleriyle karşılaştırıldığında Edinburgh’ta hayatın daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum konaklama fiyatlarına da yansımış durumda. Şehrin konaklama açısından çok ucuz olmadığını söylemeliyiz. Yine de Edinburgh’ta her bütçeye ve zevke göre kalacak yer bulmak mümkündür.

Şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinde bulunuyor. Buradaki otellerden birini tercih etmeniz durumunda şehir içi ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Edinburgh’ta otel tercihinizi yaparken Royal Mile, Cowgate ve Newhaven adlı caddelerde bulunan otellere göz atmanızı öneririz. Edinburgh’ta bulunan otellerin büyük çoğunluğu bu bölgelerde toplanmış olup şehir merkezinde bulunmaktadır.

Edinburgh seyahatiniz sırasında beş yıldızlı otel konforu yaşamak isterseniz lüks hizmetler sunan otelleri tercih edebilirsiniz. Bu otellerde açık büfe kahvaltı, masaj salonları, kapalı havuzlar ve İskoç mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Beş yıldızlı bir otelde tek gecelik bir oda için bir kişiye düşen ücret yaklaşık 40 sterlin civarındadır.

Edinburgh’ta bütçe dostu otel bulmanız da mümkün. Bu tarz otellerin çoğu şehir merkezinde bulunuyor. Misafirlerine sundukları hizmetler otele göre değişiklik gösterse de hemen hemen hepsi açık büfe kahvaltı ve lezzetli yemekler sunan restoranlara sahipler. Edinburgh seyahatiniz sırasında bu otellerde konaklamak isterseniz bir gece için yaklaşık 25 sterlin ödüyorsunuz. Elbette tercih ettiğiniz otele ve odaya göre fiyatlar da değişiyor.

Ayrıca Edinburgh’ta hostel bulmanız da mümkün. Seyahatiniz sırasında günün büyük çoğunluğunu gezerek geçirecekseniz ve odanızı sadece uyumak için kullanacaksanız hostel sizin için iyi bir alternatif. Bu hosteller için ise tek gecelik ücret 10 sterlin civarındadır.

Edinburgh’ta kalacağınız yeri ayırtırken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de odaların sahip olduğu özellikler. Bazı otel odalarında cam bulunmuyor. Ara katlarda olan bu odaların havalandırma sistemleri oldukça iyi durumda. Fakat tarihle şimdinin iç içe geçtiği Edinburgh manzarasından mahrum kalmış oluyorsunuz. Rezervasyonunuzu yaptırırken buna dikkat etmenizi öneririz. Yine de konaklama için fazla bütçeniz yoksa veya Edinburgh’u kışın ziyaret ediyorsanız bu odalar sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Her sokağı tarih kokan Edinburgh’u hiç zorlanmadan yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin görülecek yerleri arasında 15-20 dakikalık yürüme mesafesi vardır. Yokuşları ve eğimli yolları olsa da sizi çok fazla yormayacaktır.

Edinburgh’ta tramvay kullanarak şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehirde yeni hizmet vermeye başlayan tramvaylar her 10 dakikada bir sefer yapıyor. Havaalanı dışındaki herhangi bir durak için tramvay bileti 1.60 sterlin. Havaalanı içinse 5 sterlin.

Otobüs de Edinburgh’ta sık tercih edilen bir toplu taşıma. Şehirde iki tane otobüs işletmesi var. Bu işletmelerden bir tanesi Lothian, en büyük otobüs işletmesidir. Lothian tarafından işletilen otoüslerin bileti ise 1.60 Sterlin. Diğer otobüs işletmesi First’tür. Bu iki işletmenin otobüsleri de aynı durakları kullanmaktadır.

Edinburgh’ta şehir içi ulaşım için taksi de güzel bir seçenektir.

scotland-1893646_960_720.jpg

Edinburgh mutfağında birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekler bulmak mümkün. Çorba konusunda geniş bir yelpazeye sahip Edinburgh’ta denemeniz gereken yemekleri sizler için derledik.

Cock a Leekie: İskoç mutfağının demir başı olarak sayılan bu çorba pırasa, tavuk ve patates karışımıyla yapılıyor. İçerisine isteğinize göre kırmızı et ya da balık eti ekleyebilirsiniz.

Haggis: Oldukça geleneksek bir yemek olan Haggis, kuzunun karaciğer, kalp, akciğer gibi organları kullanılarak yapılıyor. Bütün etler kıyma haline getirildikten sonra içerisine yulaf ve çeşitli sebzeler katılıyor. Son olarak elde edilen karışım kuzunun işkembesine doldurularak pişiriliyor.

Angus eti: İskoçya’da yetiştirilen ve dünyaya ün salmış Aberdeen adlı sığırları vardır. Bakımlarının çok iyi yapıldığı bu sığırların etleri de çok lezzetlidir. Edinburgh’a kadar gitmişken mutlaka Angus eti yemelisiniz.

Cronachoan: Oldukça hafif ve lezzetli olan bu tatlı Edinburgh’ta deneyebileceğiniz tatlar arasında yer alıyor. Hazırlanan kremanın içerisine isteğinize göre çikolata, kuru meyveler ya da mevsim meyveleri karıştırılarak hazırlanan bu tatlının mutlaka tadına bakmalısınız.

image.jpg

Edinburgh oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda üniversite olması ve öğrenci nüfusunun fazla olması bu durum üstünde etkilidir. Edinburgh’un dört bir yanında barlara, publara, kafelere rastlamanız mümkün. Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin Edinburgh’un eğlence hayatına katılabilirsiniz. Şehirdeki eğlence mekanları haftanın her günü açık. Diğer şehirlerin aksine hafta içi durgunlaşan bir eğlence hayatı yok Edinburgh’un. Yine de eğlence mekanlarının çok geç saatlere kadar açık olduğunu söyleyemeyiz. Edinburgh’ta bulunan küçük barların ve kafelerin büyük çoğunluğu 01.00 gibi kapanıyor. Gece kulüpleri ise 03.00a kadar açık. Geç saatlere kadar açık olan kafelerde canlı müzik bulmanız mümkün.

Edinburgh’un kafelerinin ve publarının sanatçılara ilham verdiği rivayet edilir. Bunda J.K Rowling’in Harry Potter serisini Edinburgh’taki Elephant Kafe’de yazması ve Arthur Conan Doyle’n Sherlock Holmes’un bazı maceralarını Edinburgh’taki kafelerde yazması etkili. Kafe sayısının çok fazla olduğu Edinburgh’ta pubların ve barların da sayısı oldukça fazla. Bazı haber kaynaklarına göre şehir 780 tane puba sahip. Böylece Edinburgh dünya üzerinde kişi başına en fazla pub düşen şehir olma özelliği kazanıyor.

Şehirdeki pubların ve barların büyük çoğunluğu Grassmarket ve Rose Caddelerinde toplanmıştır. Bu yüzden akşam saatlerinden sonra bu caddeler kalabalıklaşmaya ve hareketlenmeye başlar. Geniş içecek menüleri sunan bu eğlence mekanlarında hem sohbet edebilir hem de müzikle beraber eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Edinburgh’ta gece kulüplerinin sayısı da oldukça fazladır. Dünya çapında nam salmış DJler bulunduran bu gece kulüplerinde müzik sabaha kadar susmadan devam eder.

Bu mekanların haricinde şehirde düzenli olarak canlı müzik etkinlikleri yapılmaktadır. Gece kulüplerine ve barlara nispeten daha sakin olan bu eğlence mekanları kalabalıktan hoşlanmayanlar için güzel bir seçenek olabilir. Fazla kalabalık olmayan bu mekanlarda içkinizi içerken arkadaşlarınızla hoş sohbet edebilir ve kaliteli canlı müzikler dinleyebilirsiniz.

Bunların haricinde Edinburgh’ta oldukça beğeni toplayan bir aktivite daha yapılıyor. Korku turları olarak anılan bu etkinlik akşam 19.00’da başlıyor. Şehirde korku turu düzenleyen çeşitli yerler bulmanız mümkün. “Mercat Tours” bu turların en bilinenidir. Bu turlara katılan ziyaretçiler korku dolu anlar yaşasa da oldukça keyif aldıklarını ve hoş vakit geçirdiklerini söylüyor. Edinburgh’ta değişik bir aktivite arıyorsanız bir korku turuna katılabilirsiniz.

Edinburgh’ta turistik değeri olan İskoç viskileri bulabileceğiniz yerler de mevcut. Çeşitli İskoç viskilerini çikolata veya puro eşliğinde servis eden viski tadım mekanları bulunuyor. Edinburgh eğlence hayatını deneyimlemek isterseniz bu mekanlara da bir göz atmalısınız.

Edinburgh’taki eğlence mekanlarında giriş ücreti ödemenize gerek yok ve herhangi bir kıyafet kısıtlaması bulunmuyor. Yine de oldukça lüks bazı mekanların böyle talepleri olabilir. Gitmek istediğiniz mekanı önceden araştırmanız kapıda bir sürprizle karşılaşmanızı engelleyecektir. Çeşitli seçenekleriyle Edinburgh gece hayatı sizi eğlenceye çağırıyor.

14202892_10153715733121231_229348216_o.jpg

Edinburgh denilince akla gelen ilk şeylerden birisi de festivallerdir. Her yıl çok sayıda festivalin düzenlendiği Edinburgh’ta en önemli festival Uluslararası Edinburgh Festivali’dir.

Uluslararası Edinburgh Festivali: Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen bu festivalde tiyatrodan sinemaya operadan konserlere çeşitli sanatsal etkinlikler gerçekleştiriliyor. Dünyanın dört bir yanından insanlar bu festivale katılabilmek için aylar öncesinden bilet alıyorlar.

Edinburgh Askeri Bando Festivali (Military Tattoo): Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen bu etkinlik Edinburgh Kalesi’nde yapılıyor. Başta Britanya askeri güçleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen askeri bandolar ziyaretçilere eşsiz bir müzik deneyimi yaşatıyor. Askeri geçitlerin yapıldığı, etkileyici İskoç Müziklerinin çalındığı bu festivalin biletleri de aylar öncesinden tükeniyor. Katılmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanızı öneririz.

Edinburgh Festival Fringe: Dünyanın en büyük sanat festivali olarak anılan Edinburgh Festival Fringe, Ağustos ayı süresince düzenleniyor. Daha çok komedi üzerine yoğunlaşmış tiyatro topluluklarının oyunlar sergilediği bu festival sırasında Edinburgh adeta açık hava tiyatrosuna dönüşüyor.

victoria-street-edinburgh-n.jpg

Edinburgh’ta alışveriş için çok fazla seçenek bulacaksınız. Şehrin en işlek caddesi olan Royal Mile pek çok ünlü markanın mağazasının bulunduğu yer. Dünyaca ünlü mağazalarda alışveriş yapmak isterseniz ayrıca Princess Street adlı caddeyi ziyaret edebilirsiniz. Edinburgh’ta alışveriş merkezi sayısı da oldukça fazla. Dilerseniz alışveriş merkezlerini ziyaret ederek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Şehrin dört bir yanında şehre gelen çok sayıda turiste hizmet sağlamak amacıyla bulunuyor. Bunlardan en uygun ve çeşitli olanları ise Eski şehir olarak adlandırılan bölgedekiler. Özellikle Edinburgh Kalesi etrafındaki mağazalardan sevdiklerinize Edinburgh hatırası eşyalar alabilirsiniz.

Edinburgh’tan hatıra olarak ise Kilt adı verilen özel İskoç etekleri yada Kelt takıları alabilirsiniz. Sevdikleriniz ve sizin için oldukça ilginç olacak bu hediyeler her daim Edinburgh’u hatırlatacaktır.

Edinburgh ile Türkiye arasında 2 saat zaman farkı vardır. Edinburgh’un saati Türkiye saatinden 2 saat geridedir.

Edinburgh’un para birimi Sterlindir (GBP). 1 Sterlin yaklaşık olarak 4,5 Türk Lirasıdır.

Edinburgh’ta bir tane Türkiye Konsolosluğu bulunmaktadır.

T.C. EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

E-posta adresi: consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

Yeni yıl: 1 Ocak

İkinci Ocak: 4 Ocak

Kutsal Cuma: 22 Nisan

Early May Bank Holiday: Mayıs ayının ilk pazar günü

Bahar Banka Resmî Tatili: Mayıs ayının son pazartesi günü

Yaz Banka Resmi Tatili: ağustos ayının ilk pazartesi günü

St. Andrew Bayramı: 30 Kasım

Boxing Day: 26 Aralık

Noel: 27 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999