Google+

Edinburgh’ta Nerede Kalınır?

26221 Nis 2017Lokasyon Detay

Edinburgh’ta Nerede Kalınır?

Tarihi ve modern binaların yan yana yükseldiği Edinburgh her yıl binlerce turisti ağırlar. Çok sayıda turisti ağırlamaya alışkın olan Edinburgh konaklama açısından sorun yaşamayacağınız şehirlerden bir tanesi. Edinburgh çok geniş bir otel yelpazesine sahiptir. Şehirde size her açıdan uygun bir yer bulmak oldukça kolay. Beş yıldızlı lüks otellerden bütçe dostu küçük işletmelere kadar pek çok alternatif bulmanız mümkün.

Edinburgh’ta kalacağınız otele önceden karar vermeniz çok önemli. Çok sayıda turist çeken şehirde yılın belli dönemlerinde otel bulmak oldukça zor oluyor. Özellikle Ağustos ayında Edinburgh’u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yerinizi çok önceden ayırtmanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde şehirde çeşitli festivaller gerçekleştiği için Edinburgh tam manasıyla ziyaretçi akınına uğruyor. Bu durum fiyatlara da yansıyor elbette. Boş oda bulmak yeterince zorken bulduklarınız da bütçenizi yakabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına yerinizi önceden ayırtmalısınız. Ağustos ayının yanı sıra Noel tatillerinde ve uluslararası rugby turnuvalarının olduğu Mart ve Nisan aylarında da Edinburgh’ta yer bulmak zorlaşır.

Diğer İskoç şehirleriyle karşılaştırıldığında Edinburgh’ta hayatın daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum konaklama fiyatlarına da yansımış durumda. Şehrin konaklama açısından çok ucuz olmadığını söylemeliyiz. Yine de Edinburgh’ta her bütçeye ve zevke göre kalacak yer bulmak mümkündür.

Şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinde bulunuyor. Buradaki otellerden birini tercih etmeniz durumunda şehir içi ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Edinburgh’ta otel tercihinizi yaparken Royal Mile, Cowgate ve Newhaven adlı caddelerde bulunan otellere göz atmanızı öneririz. Edinburgh’ta bulunan otellerin büyük çoğunluğu bu bölgelerde toplanmış olup şehir merkezinde bulunmaktadır.

Edinburgh seyahatiniz sırasında beş yıldızlı otel konforu yaşamak isterseniz lüks hizmetler sunan otelleri tercih edebilirsiniz. Bu otellerde açık büfe kahvaltı, masaj salonları, kapalı havuzlar ve İskoç mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Beş yıldızlı bir otelde tek gecelik bir oda için bir kişiye düşen ücret yaklaşık 40 sterlin civarındadır.

Edinburgh’ta bütçe dostu otel bulmanız da mümkün. Bu tarz otellerin çoğu şehir merkezinde bulunuyor. Misafirlerine sundukları hizmetler otele göre değişiklik gösterse de hemen hemen hepsi açık büfe kahvaltı ve lezzetli yemekler sunan restoranlara sahipler. Edinburgh seyahatiniz sırasında bu otellerde konaklamak isterseniz bir gece için yaklaşık 25 sterlin ödüyorsunuz. Elbette tercih ettiğiniz otele ve odaya göre fiyatlar da değişiyor.

Ayrıca Edinburgh’ta hostel bulmanız da mümkün. Seyahatiniz sırasında günün büyük çoğunluğunu gezerek geçirecekseniz ve odanızı sadece uyumak için kullanacaksanız hostel sizin için iyi bir alternatif. Bu hosteller için ise tek gecelik ücret 10 sterlin civarındadır.

Edinburgh’ta kalacağınız yeri ayırtırken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de odaların sahip olduğu özellikler. Bazı otel odalarında cam bulunmuyor. Ara katlarda olan bu odaların havalandırma sistemleri oldukça iyi durumda. Fakat tarihle şimdinin iç içe geçtiği Edinburgh manzarasından mahrum kalmış oluyorsunuz. Rezervasyonunuzu yaptırırken buna dikkat etmenizi öneririz. Yine de konaklama için fazla bütçeniz yoksa veya Edinburgh’u kışın ziyaret ediyorsanız bu odalar sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Edinburg ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-