İskoçya Hakkında Temel Bilgiler

Yağmurlu iklimi, yemyeşil doğası, gaydası, viskisi ve elbette eteğiyle ünlü Birleşik Krallık ülkesi İskoçya sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarıyla yaşayan bir ülkedir. Futbol, golf, tenis gibi sporların oldukça popüler olduğu, her sene düzenlenen büyük sanat festivalleriyle binlerce ziyaretçinin akın ettiği İskoçya 77,933 kilometrekare yüzölçümü ile BirleşikKrallık’ınyaklaşıkyüzde 33’ünü kaplar. 18 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen referandum sonucunda Birleşik Krallık’tan ayrılmama kararı çıkan İskoçya, monarşi ile yönetilmektedir.

Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi İskoçya’da da arabaların direksiyonu sol taraftadır. Hızlı değişen iklim koşullarına hazırlıklı olmanın gerektiği İskoçya güvenli bir ülkedir. Başkent Edinburgh, ülkenin en turistik şehridir. En büyük şehriyse Glasgow’dur.

İskoçya denince viskiden bahsetmemek elbette olmaz. Hemen her köyde viski üretimi yapılmaktadır. Yazın ziyaretçilere açık olan bu viski tesislerinin sayısı 100 civarındadır. Viski, İskoçya ekonomisinin en önemli ihracat mamulleri arasında başı çekmektedir.