Inverness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

inverness-1800x525-q25.jpg

Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands bölgesinin merkezidir. Birleşik Krallık'ın en kuzeyinde bulunan şehir statüsü taşıyan yerleşkesi olup başkent Edinburg'dan 254, Londra'dan 903 kilometre uzaklıktadır.

Kuzey Denizi’nden doğuya doğru kara içine sokulan bir fiyort olan Moray Firth'ün hemen sonunda bulunmaktadır. Şehrin güneydoğusunda içinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness gölleri bulunan Great Glen (Büyük Vadi) bulunmaktadır. Ness Gölü ise şehrin içinden geçen bir kanal gibidir. Şehir sadece bu tür doğal güzellikleri ile değil, Ortaçağ mimarisi ile de turistlerin ilgisini çeker.

Inverness_high_street.jpeg

Uzun yürüyüşler yapmak için pek çok güzergâhı olan Inverness’ta dolaşırken Inverness Kalesi ya da Inverness Katedrali gibi özel yerleri keşfedebilirsiniz. Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Yıl boyunca en yüksek sıcaklık temmuz ayında 29 derece olarak görülür. En düşük sıcaklıklar ise ocak ayındadır. -18 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Şehre gitmek için en uygun dönem Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ysf2RfTbv-U

Inverness ile İlgili

Editörün Kaleminden

Inverness Nerededir?

Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands Bölgesi’nin merkezidir. Birleşik Krallığı'ın en kuzeyinde bulunan şehir statüsü taşıyan yerleşkesi olup başkent Edinburg'dan 254, Londra'dan 903 kilometre uzaklıktadır.

Inverness, Kuzey Denizi’nden doğuya doğru kara içine sokulan bir fiyort olan Moray Firth'ün hemen sonunda bulunmaktadır. Loch Ness gölünden kuzeydoğuya Moray Firth fiyorduna akan Ness Nehri’nin ağzında Moray Firth'in doğu ucunda konumlanmıştır. Şehrin güneydoğusunda içinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness gölleri bulunan Great Glen (Büyük Vadi) bulunmaktadır.

Inverness’a Nasıl Gidilir?

Inverness’ın 15 kilometre dışında havalimanı mevcuttur. Edinburg ve Londra uçuşları yapılmaktadır. Şehre diğer büyük şehirlerden tren ve otobüsle de ulaşım mümkündür.

Inverness’a Ne Zaman Gidilir?

Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Yıl boyunca en yüksek sıcaklık temmuz ayında 29 derece olarak görülür. En düşük sıcaklıklar ise Ocak ayındadır. -18 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Şehre gitmek için en uygun dönem nisan-ekim ayları arasıdır.

Inverness'de Nerede Kalınır?

Kuzey Denizi’nden kara içine uzanan Moray Firth fiyordunun kıyısında yer alan Inverness, Loch Ness gölünün de yer aldığı Büyük Vadi’de yer alıyor. Çok sayıda göl ve kanal ile harika bir görüntüye sahip olan bu güzel şehir, Birleşik Krallığın üyelerinden biri olan İskoçya’nın turistik destinasyonları arasında bulunuyor.

İskoçya’nın kuzeyinde yer alan ve Highland adıyla bilinen bölgenin merkezi olan şehir hem yemyeşil ortamı hem de masallardan çıkmış gibi gözüken Orta Çağ atmosferiyle konuklarına harika bir tatil deneyimi sunuyor. Efsanelere konu olan Loch Ness Gölü, kentin içinden geçerek bu bakımlı kentin güzelliğini arttıran bir etki ile birbirinden keyifli yürüyüş rotalarının da genel adresi oluyor.

Devamını Oku

Inverness Otelleri

Birleşik Krallık’ın kaleleri, kanalları, gölleri, yemyeşil doğası ve tarihle dopdolu şehirlerinden biri olan Inverness, İskoçya’nın turistik kentleri arasında yer alıyor. Highlands dağlık bölgesinin merkezi konumunda bulunan şehir, keyifli ortamıyla her yıl çok sayıda konuk ağırlıyor.

Nessie adındaki canavarın efsanesiyle popüler olan Ness Nehri’nin ikiye böldüğü bu güzel şehir, orta Çağ’dan fırlamış gibi gözüken profiliyle de oldukça keyifli bir tatil destinasyonu. Bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan eşsiz ve canlı manzara, tüm dünyanın ilgisini çekecek bir potansiyel yaratarak, Inverness’i tatil planlarının merkezine yerleştiriyor.

Devamını Oku

Inverness İçi Ulaşım

16363694763_68f5d7741d_b.jpg

Inverness’in çoğu turistik yerini yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun dışında şehirde iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Akşamları saat 7’den sonra otobüsler azaldığı için taksiyle ulaşım sağlamak daha kolay olacaktır.

Inverness Mutfağı

family-sized-haggis-05.jpg

İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü ve sık tüketilen yemeği “Haggis”tir. Sakatatla hazırlanan bu geleneksel İskoç yemeği, işkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatla hazırlanır. Yanında şalgam ve patates yenir.

Bunun dışında balık çorbası “cullen skink”, yulaf lapası “porridge”, özellikle kahvaltılarda tercih edilen “the square sausage” ve İskoç pastası “Aberdeen”, ülkede ve şehirde en çok tüketilen lezzetlerdir.

İskoç kültüründe kahvaltının da özel bir yeri vardır. Geleneksel İskoç kahvaltısında kızarmış domuz pastırması, konserve fasulye ve kızarmış yumurta yenir. Yanında çay ya da kahve içilir.

Popüler restoranlar

Rocpool Restaurant, Mustard Seed, Chez Roux Restaurant, Riva, Castle Restaurant, Number 27.

Bahşiş

İskoçya’da bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.

Inverness’ta Alışveriş

Inverness’ta alışveriş kültürü çok yaygın değildir. Şehirdeki tek alışveriş merkezi Eastgate Centre’dır. Old Town ve Victorian Market çevresinde küçük mağazalar yer almaktadır.

Inverness Gece Hayatı

Inverness’ı İskoçya’nın büyük şehirleriyle kıyaslayınca sakin bir gece hayatı olduğunu söylemek gerekir. Sayıları çok olmasa da kaliteli mekânlar mevcuttur. Tabii ki burası İskoçya olduğundan her mekânda çok uygun fiyata çok kaliteli viski çeşitlerinden içmek mümkündür.

Eğer canlı müzik seviyorsanız adresiniz Ironworks olmalı. Dans etmek için ideal mekânlar ise The Room ve Play Iverness’tır. Bar olarak tercih edebilecekleriniz ise şöyle: Bar One, Gellions Bar, The Castle Tavern, The Phoenix, The Den, Innes Bar, Hootananny.

Inverness Festivaller

İskoç Açık Golf Etkinlikleri (Temmuz)

Ness Nehri Bira Festivali (Temmuz)

Highland Oyunları (Temmuz)

Inverness Müzik Festivali (Şubat-Mart)

Uluslararası Örgü Festivali (Eylül-Ekim)

Kitap Festivali (Ekim)

Film Festivali (Kasım)

Inverness Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı resmi tatili

Mayıs sonu resmi tatili

Ağustos resmi tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Inverness İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Inverness Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Inverness Türkiye Dış Temsilcilikleri

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

[email protected]

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

Inverness Para Birimi

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın para birimi Sterlin’dir (GBP). 1 TL yaklaşık 0,27 Sterlin’dir.

Inverness Resmi Dili

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Inverness Saat Farkı

Inverness (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Inverness Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 3oC
  • Mar 5oC
  • Nis 7oC
  • May 10oC
  • Haz 12oC
  • Tem 15oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 9oC
  • Kas 6oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 46.870 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün