Google+

Arama formu

Inverness

Birleşik Krallık’ın kaleleri, kanalları, gölleri, yemyeşil doğası ve...
Devamı oku
Kuzey Denizi’nden kara içine uzanan Moray Firth fiyordunun kıyısında yer...
Devamı oku
Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre...
Devamı oku
Inverness’ın 15 kilometre dışında havalimanı mevcuttur. Edinburg ve...
Devamı oku
Şehir merkezinde çok sayıda ve farklı bütçelere uygun otel seçeneği...
Devamı oku
Inverness’in çoğu turistik yerini yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun...
Devamı oku
İskoçya Highlands’in başkenti olan Inverness Loch Ness Gölü ile...
Devamı oku
İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü...
Devamı oku
Inverness’ı İskoçya’nın büyük şehirleriyle kıyaslayınca sakin bir gece...
Devamı oku
Inverness’ta alışveriş kültürü çok yaygın değildir. Şehirdeki tek...
Devamı oku
İskoç Açık Golf Etkinlikleri (Temmuz) Ness Nehri Bira Festivali (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands Bölgesi’nin...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın para birimi Sterlin’...
Devamı oku
İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın resmi dili İngilizce...
Devamı oku
Inverness (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 5℃
Nis 7℃
May 10℃
Haz 12℃
Tem 15℃
Ağu 14℃
Eyl 12℃
Eki 9℃
Kas 6℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 46.870 / Dil: İngilizce ve İskoçça / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Inverness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

inverness-1800x525-q25.jpg

Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands bölgesinin merkezidir. Birleşik Krallık'ın en kuzeyinde bulunan şehir statüsü taşıyan yerleşkesi olup başkent Edinburg'dan 254, Londra'dan 903 kilometre uzaklıktadır.

Kuzey Denizi’nden doğuya doğru kara içine sokulan bir fiyort olan Moray Firth'ün hemen sonunda bulunmaktadır. Şehrin güneydoğusunda içinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness gölleri bulunan Great Glen (Büyük Vadi) bulunmaktadır. Ness Gölü ise şehrin içinden geçen bir kanal gibidir. Şehir sadece bu tür doğal güzellikleri ile değil, Ortaçağ mimarisi ile de turistlerin ilgisini çeker.

Inverness_high_street.jpeg

Uzun yürüyüşler yapmak için pek çok güzergâhı olan Inverness’ta dolaşırken Inverness Kalesi ya da Inverness Katedrali gibi özel yerleri keşfedebilirsiniz. Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Yıl boyunca en yüksek sıcaklık temmuz ayında 29 derece olarak görülür. En düşük sıcaklıklar ise ocak ayındadır. -18 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Şehre gitmek için en uygun dönem Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ysf2RfTbv-U

Inverness’te Gezilecek Yerler

İskoçya Highlands’in başkenti olan Inverness Loch Ness Gölü ile tanınıyor. Bir hayli küçük olan şehri gezmesi çok kolay. Görülecek yerler iki cadde, bir kaç kale, bir katedral, bir kaç köprü ve göller ile sınırlı. Ancak çok güzel ve bakımlı bir şehir olan Inverness’i çok beğeneceksiniz.

Loch Ness Gölü

Loch Ness Gölü

Loch Ness Canavarı ile meşhur olan Loch Ness Gölü (Loch İskoçça’da göl demek), şehrin ana turist çekim noktası olduğu için kolay bir erişime sahip. Göle bir kez ulaştıktan sonra ister sağından ister solundan güneye, Fort Augustus kasabasına doğru ilerleyerek etrafını gezebilirsiniz. Bu iş için araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Bir taraf, gölün sol tarafı yani, daha çok çekim noktasının olduğu, yolun da iyice olduğu taraf. Diğer taraf ise yolun daha bozuk olduğu ama manzaranın daha iyi olduğu taraf. Tercih sizin. Bu arada manzarada bol bol fotoğraf çekebilmeniz için göl kenarında yollara hep cepler yapmışlar. Göl üzerinde tekne turları da düzenleniyor, Drumnachoit Otel önünden ya da Fort Augustus’tan 45 dakikalık tekne turları kalkıyor. 10-15 pound gibi bir rakama katılabiliyorsunuz. Yine Drumnachoit Otel yanında Loch Ness Center ve Exhibition var, eğer Loch Ness Canavarı yani nam-ı diğer Nessie’ye meraklısıysanız, burada pek çok hediyelik eşya seçeneği bulabilirsiniz. Oyuncaklar, kıyafetler derken tüm hediyelik eşya alışverişinizi buradan da yapabilrisiniz. Bu diğer göllerin civarında olmayan bir ekstra özellik.

Loch Ness gölünün, uzunluğu tam 40 kilometre ve göl bir hayli derin, o kadar derin ki İngiltere’nin bütün göllerinin içindeki su miktarından daha çok su olduğu söyleniyor bu göl için. Fort Augustus Kanalı – Lock diye geçiyor- ile nehir ile göl arasındaki kot farkını kademeli olarak suyun seviyesini yükseltip alçaltarak aşıyorlar ve bu sayede tekneler kontrollü geçiyorlar, ama bir saat kadar sürüyor bu 4-5 kilidi veya kanalı geçmeleri.

Bu kanal yanında irili ufaklı yerler var, ister chippie’nizi (fish and chips) alın çimlere oturup yiyin, ister pub’lara oturun. Lock Inn de hoş bir lokasyon olabilir.

Invern ss şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ellerslie, Eriskay, Craigton, North Kessock, Birchill Lodge güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Birkwood, The Grey Hen, Daviot Luxury Pods. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hayloft, Witchelm House, Chieftain Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Highland Backpackers Inverness, Inverness Youth Hostel, The Waverley Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Inverness aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cawdor Kalesi

Cawdor Kalesi

Cawdor Kalesi, Nairnshire’a bağlı Cawdor kasabasının yemyeşil bahçeleri içinde kurulmuştur. Kalenin 15. yüzyılda bir kulenin etrafına inşa edildiği bilinmektedir. Sonraki yüzyıllarda yapılan eklemelerle bugünkü haline gelmiştir. Orijinalinde Calder isimli bir aristokrat aileye ait olan kale, on altıncı yüzyılda Campbell ailesine geçmiştir. O dönemden vu yana Campbell ailesinde kalan kale, şu an Cawdor Kontesi’nin, yani Yedinci Cawdor Earl’ü Colin Campbell’ın üvey annesinin ikametgâhıdır.

Kale ününü meşhur İngiliz şair ve oyun yazarı Shakespeare’ın en önemli dört trajedisinden biri olan Macbeth eserine borçludur. Oyunca, Cawdor Beyi olan Macbeth ile kale arasında bir bağ kurulmuştur. Ancak oyun metninde Macbeth’in bu kalede yaşadığına dair hiçbir referans bulunmamaktadır. Yine ziyaretiniz esnasında bazı kişilerin size anlatacağı üzere, Macbeth, Kral Duncan’ı bu kalede filan da öldürmemiştir.

Zaten kale Macbeth oyunun geçtiği dönem olan on birinci yüzyıldan çok çok sonra yapılmıştır. Buna rağmen kale her yıl Macbeth’in kalesini görmeye gelen turistler tarafından dolup taşmaktadır. Hatta 5. Cawdor Earl’ün bu duruma isyan edip zamanında, “Keşke Shakespeare şu allahın belası oyunu hiç yazmamış olsaydı”, dediği kayıtlara geçmiştir.

Kale, bir kültür mirası olarak birinci derecede koruma alanıdır. İçinde kurulmuş olduğu bahçe de ülkenin önemli doğal alanlarının listelendiği İskoçya Bahçeleri ve Tasarlanmış Peyzaj Bölgeleri Envanteri kapsamında koruma altındadır.

Inverness Katedrali

Inverness Katedrali

Inverness Katedrali (İskoçça: Cathair-Eaglais Inbhir Nis), aynı zamanda Aziz Andrew Katedrali (Cathedral Church of Saint Andrew (1866–69), adıyla da anılır. İskoç Episkopal Kilisesine bağlı olan katedral Ness Nehri kıyılarına yakın konumu ile önemli bir turist çekim noktasıdır. Britanya adası kapsamında kuzey yönünde en yüksek enlem noktasında bulunan katedral, Reform döneminden beri yapılmış ilk yeni Protestan katedralidir.

Rahip Robert Eden’in Moray, Ross ve Caithness Diosezliklerini birleştiren katedralin Inverness şehrinde olması gerektiğine hükmetmesiyle yapımı başlayan katedralin temelini Canterbury Başrahibi Charles Longley 1866 yılında atmıştır. İnşası 3 yıl süren katedral 1869 yılında bitmiştir. Ancak mali yetersizliklerden ötürü orijinal tasarımda bulunan bir kaç detay eksik bırakılmıstır. Katedralin mimari Invernessli mimar Alexander Ross’tur.

Kırmızı tarradale taşından yapılan kalenin merkez sütunları Peterhead granitindendir. Ness nehrini gezen turistlerin bir anda karşısına çıktığında hepsinin büyülenmesine sebep olan bu kırmızı yapı şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Katedralin cemaati, 1853 yılında toplanmaya başlamıştı. Ness nehrinin karşı kıyısında örgütlenen bu cemaat katedralin yapımından sonra buraya geçti. Katedral, haftanın her günü hem ziyaretçilere hem de cemaatine açıktır. Ayrıca düğün vesaire gibi organizasyonların düzenlenmesi konusunda da son derece açıktır. Bu tür organizasyonlar olduğunda ya da dini servis gerçekleşirken içeriye turist alımı limitlenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Inverness Nerededir?

Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands Bölgesi’nin merkezidir. Birleşik Krallığı'ın en kuzeyinde bulunan şehir statüsü taşıyan yerleşkesi olup başkent Edinburg'dan 254, Londra'dan 903 kilometre uzaklıktadır.

Inverness, Kuzey Denizi’nden doğuya doğru kara içine sokulan bir fiyort olan Moray Firth'ün hemen sonunda bulunmaktadır. Loch Ness gölünden kuzeydoğuya Moray Firth fiyorduna akan Ness Nehri’nin ağzında Moray Firth'in doğu ucunda konumlanmıştır. Şehrin güneydoğusunda içinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness gölleri bulunan Great Glen (Büyük Vadi) bulunmaktadır.

Inverness’a Ne Zaman Gidilir?

Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Yıl boyunca en yüksek sıcaklık temmuz ayında 29 derece olarak görülür. En düşük sıcaklıklar ise Ocak ayındadır. -18 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Şehre gitmek için en uygun dönem nisan-ekim ayları arasıdır.

Inverness’a Nasıl Gidilir?

Inverness’ın 15 kilometre dışında havalimanı mevcuttur. Edinburg ve Londra uçuşları yapılmaktadır. Şehre diğer büyük şehirlerden tren ve otobüsle de ulaşım mümkündür.

Inverness şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Inverness'de Nerede Kalınır?

Kuzey Denizi’nden kara içine uzanan Moray Firth fiyordunun kıyısında yer alan Inverness, Loch Ness gölünün de yer aldığı Büyük Vadi’de yer alıyor. Çok sayıda göl ve kanal ile harika bir görüntüye sahip olan bu güzel şehir, Birleşik Krallığın üyelerinden biri olan İskoçya’nın turistik destinasyonları arasında bulunuyor.

İskoçya’nın kuzeyinde yer alan ve Highland adıyla bilinen bölgenin merkezi olan şehir hem yemyeşil ortamı hem de masallardan çıkmış gibi gözüken Orta Çağ atmosferiyle konuklarına harika bir tatil deneyimi sunuyor. Efsanelere konu olan Loch Ness Gölü, kentin içinden geçerek bu bakımlı kentin güzelliğini arttıran bir etki ile birbirinden keyifli yürüyüş rotalarının da genel adresi oluyor.

Inverness'de Nerede Kalınır?

Booking.com

Inverness pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Inverness Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Inverness Otelleri
En Uygun Fiyatlı Inverness Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Inverness Otelleri
Inverness Ev Kiralama

Inverness Otelleri

Birleşik Krallık’ın kaleleri, kanalları, gölleri, yemyeşil doğası ve tarihle dopdolu şehirlerinden biri olan Inverness, İskoçya’nın turistik kentleri arasında yer alıyor. Highlands dağlık bölgesinin merkezi konumunda bulunan şehir, keyifli ortamıyla her yıl çok sayıda konuk ağırlıyor.

Nessie adındaki canavarın efsanesiyle popüler olan Ness Nehri’nin ikiye böldüğü bu güzel şehir, orta Çağ’dan fırlamış gibi gözüken profiliyle de oldukça keyifli bir tatil destinasyonu. Bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan eşsiz ve canlı manzara, tüm dünyanın ilgisini çekecek bir potansiyel yaratarak, Inverness’i tatil planlarının merkezine yerleştiriyor.

Inverness Otelleri

Inverness İçi Ulaşım

16363694763_68f5d7741d_b.jpg

Inverness’in çoğu turistik yerini yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun dışında şehirde iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Akşamları saat 7’den sonra otobüsler azaldığı için taksiyle ulaşım sağlamak daha kolay olacaktır.

Inverness Mutfağı

family-sized-haggis-05.jpg

İngiliz mutfağına yakın özellikler gösteren İskoç mutfağının en ünlü ve sık tüketilen yemeği “Haggis”tir. Sakatatla hazırlanan bu geleneksel İskoç yemeği, işkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve sakatatla hazırlanır. Yanında şalgam ve patates yenir.

Bunun dışında balık çorbası “cullen skink”, yulaf lapası “porridge”, özellikle kahvaltılarda tercih edilen “the square sausage” ve İskoç pastası “Aberdeen”, ülkede ve şehirde en çok tüketilen lezzetlerdir.

İskoç kültüründe kahvaltının da özel bir yeri vardır. Geleneksel İskoç kahvaltısında kızarmış domuz pastırması, konserve fasulye ve kızarmış yumurta yenir. Yanında çay ya da kahve içilir.

Popüler restoranlar

Rocpool Restaurant, Mustard Seed, Chez Roux Restaurant, Riva, Castle Restaurant, Number 27.

Bahşiş

İskoçya’da bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.

Inverness Gece Hayatı

Inverness’ı İskoçya’nın büyük şehirleriyle kıyaslayınca sakin bir gece hayatı olduğunu söylemek gerekir. Sayıları çok olmasa da kaliteli mekânlar mevcuttur. Tabii ki burası İskoçya olduğundan her mekânda çok uygun fiyata çok kaliteli viski çeşitlerinden içmek mümkündür.

Eğer canlı müzik seviyorsanız adresiniz Ironworks olmalı. Dans etmek için ideal mekânlar ise The Room ve Play Iverness’tır. Bar olarak tercih edebilecekleriniz ise şöyle: Bar One, Gellions Bar, The Castle Tavern, The Phoenix, The Den, Innes Bar, Hootananny.

Inverness Festivaller

İskoç Açık Golf Etkinlikleri (Temmuz)

Ness Nehri Bira Festivali (Temmuz)

Highland Oyunları (Temmuz)

Inverness Müzik Festivali (Şubat-Mart)

Uluslararası Örgü Festivali (Eylül-Ekim)

Kitap Festivali (Ekim)

Film Festivali (Kasım)

Inverness’ta Alışveriş

Inverness’ta alışveriş kültürü çok yaygın değildir. Şehirdeki tek alışveriş merkezi Eastgate Centre’dır. Old Town ve Victorian Market çevresinde küçük mağazalar yer almaktadır.

Inverness Saat Farkı

Inverness (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Inverness Para Birimi

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın para birimi Sterlin’dir (GBP). 1 TL yaklaşık 0,27 Sterlin’dir.

Inverness Resmi Dili

İskoçya sınırları içerisinde yer alan Inverness’ın resmi dili İngilizce ve İskoçça’dır.

Inverness Türkiye Dış Temsilcilikleri

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

Inverness Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı resmi tatili

Mayıs sonu resmi tatili

Ağustos resmi tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Inverness İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Inverness Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İskoçya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.