Inverness’te Gezilecek Yerler

İskoçya Highlands’in başkenti olan Inverness Loch Ness Gölü ile tanınıyor. Bir hayli küçük olan şehri gezmesi çok kolay. Görülecek yerler iki cadde, bir kaç kale, bir katedral, bir kaç köprü ve göller ile sınırlı. Ancak çok güzel ve bakımlı bir şehir olan Inverness’i çok beğeneceksiniz.

Loch Ness Gölü

istock-000003826097medium-3d61.jpg-cropper-925x443.jpg

Loch Ness Canavarı ile meşhur olan Loch Ness Gölü (Loch İskoçça’da göl demek), şehrin ana turist çekim noktası olduğu için kolay bir erişime sahip. Göle bir kez ulaştıktan sonra ister sağından ister solundan güneye, Fort Augustus kasabasına doğru ilerleyerek etrafını gezebilirsiniz. Bu iş için araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Bir taraf, gölün sol tarafı yani, daha çok çekim noktasının olduğu, yolun da iyice olduğu taraf. Diğer taraf ise yolun daha bozuk olduğu ama manzaranın daha iyi olduğu taraf. Tercih sizin. Bu arada manzarada bol bol fotoğraf çekebilmeniz için göl kenarında yollara hep cepler yapmışlar. Göl üzerinde tekne turları da düzenleniyor, Drumnachoit Otel önünden ya da Fort Augustus’tan 45 dakikalık tekne turları kalkıyor. 10-15 pound gibi bir rakama katılabiliyorsunuz. Yine Drumnachoit Otel yanında Loch Ness Center ve Exhibition var, eğer Loch Ness Canavarı yani nam-ı diğer Nessie’ye meraklısıysanız, burada pek çok hediyelik eşya seçeneği bulabilirsiniz. Oyuncaklar, kıyafetler derken tüm hediyelik eşya alışverişinizi buradan da yapabilrisiniz. Bu diğer göllerin civarında olmayan bir ekstra özellik.

Loch Ness gölünün, uzunluğu tam 40 kilometre ve göl bir hayli derin, o kadar derin ki İngiltere’nin bütün göllerinin içindeki su miktarından daha çok su olduğu söyleniyor bu göl için. Fort Augustus Kanalı – Lock diye geçiyor- ile nehir ile göl arasındaki kot farkını kademeli olarak suyun seviyesini yükseltip alçaltarak aşıyorlar ve bu sayede tekneler kontrollü geçiyorlar, ama bir saat kadar sürüyor bu 4-5 kilidi veya kanalı geçmeleri.

Bu kanal yanında irili ufaklı yerler var, ister chippie’nizi (fish and chips) alın çimlere oturup yiyin, ister pub’lara oturun. Lock Inn de hoş bir lokasyon olabilir.

Cawdor Kalesi

cawdor.jpg

Cawdor Kalesi, Nairnshire’a bağlı Cawdor kasabasının yemyeşil bahçeleri içinde kurulmuştur. Kalenin 15. yüzyılda bir kulenin etrafına inşa edildiği bilinmektedir. Sonraki yüzyıllarda yapılan eklemelerle bugünkü haline gelmiştir. Orijinalinde Calder isimli bir aristokrat aileye ait olan kale, on altıncı yüzyılda Campbell ailesine geçmiştir. O dönemden vu yana Campbell ailesinde kalan kale, şu an Cawdor Kontesi’nin, yani Yedinci Cawdor Earl’ü Colin Campbell’ın üvey annesinin ikametgâhıdır.

Kale ününü meşhur İngiliz şair ve oyun yazarı Shakespeare’ın en önemli dört trajedisinden biri olan Macbeth eserine borçludur. Oyunca, Cawdor Beyi olan Macbeth ile kale arasında bir bağ kurulmuştur. Ancak oyun metninde Macbeth’in bu kalede yaşadığına dair hiçbir referans bulunmamaktadır. Yine ziyaretiniz esnasında bazı kişilerin size anlatacağı üzere, Macbeth, Kral Duncan’ı bu kalede filan da öldürmemiştir.

Zaten kale Macbeth oyunun geçtiği dönem olan on birinci yüzyıldan çok çok sonra yapılmıştır. Buna rağmen kale her yıl Macbeth’in kalesini görmeye gelen turistler tarafından dolup taşmaktadır. Hatta 5. Cawdor Earl’ün bu duruma isyan edip zamanında, “Keşke Shakespeare şu allahın belası oyunu hiç yazmamış olsaydı”, dediği kayıtlara geçmiştir.

Kale, bir kültür mirası olarak birinci derecede koruma alanıdır. İçinde kurulmuş olduğu bahçe de ülkenin önemli doğal alanlarının listelendiği İskoçya Bahçeleri ve Tasarlanmış Peyzaj Bölgeleri Envanteri kapsamında koruma altındadır.

Inverness Katedrali

4637849.jpg

Inverness Katedrali (İskoçça: Cathair-Eaglais Inbhir Nis), aynı zamanda Aziz Andrew Katedrali (Cathedral Church of Saint Andrew (1866–69), adıyla da anılır. İskoç Episkopal Kilisesine bağlı olan katedral Ness Nehri kıyılarına yakın konumu ile önemli bir turist çekim noktasıdır. Britanya adası kapsamında kuzey yönünde en yüksek enlem noktasında bulunan katedral, Reform döneminden beri yapılmış ilk yeni Protestan katedralidir.

Rahip Robert Eden’in Moray, Ross ve Caithness Diosezliklerini birleştiren katedralin Inverness şehrinde olması gerektiğine hükmetmesiyle yapımı başlayan katedralin temelini Canterbury Başrahibi Charles Longley 1866 yılında atmıştır. İnşası 3 yıl süren katedral 1869 yılında bitmiştir. Ancak mali yetersizliklerden ötürü orijinal tasarımda bulunan bir kaç detay eksik bırakılmıstır. Katedralin mimari Invernessli mimar Alexander Ross’tur.

Kırmızı tarradale taşından yapılan kalenin merkez sütunları Peterhead granitindendir. Ness nehrini gezen turistlerin bir anda karşısına çıktığında hepsinin büyülenmesine sebep olan bu kırmızı yapı şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Katedralin cemaati, 1853 yılında toplanmaya başlamıştı. Ness nehrinin karşı kıyısında örgütlenen bu cemaat katedralin yapımından sonra buraya geçti. Katedral, haftanın her günü hem ziyaretçilere hem de cemaatine açıktır. Ayrıca düğün vesaire gibi organizasyonların düzenlenmesi konusunda da son derece açıktır. Bu tür organizasyonlar olduğunda ya da dini servis gerçekleşirken içeriye turist alımı limitlenmektedir.

Inverness Kalesi

_87276411_invernesscastlethinkstock.jpg

Inverness Kalesi (İskoçça: Caisteal Inbhir Nis), Ness Nehri’ne bakan bir kayalığın tepesine kurulmuştur. Kırmızı kumtaşından yapılmış olan yapı, 1836 yılında William Burn isimli mimar tarafından yapılmıştır. Kalenin yapıldığı yerde daha önceden on birinci yüzyıla air savunma amaçlı kurulmuş bir yapı bulunmaktaydı. Günümüzde kale Inverness Sheriff Court’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanda yüzyıllardan beri bir kale bulunmaktadır.

Günümüzde kale turistlere açık olmasa da bir gönüllü grubu STK faaliyeti sürdürerek yapının en azından kısmen ziyarete açılarak turizme kazandırılması konusunda çalışmaktadır. Şu anda sadece kalenin bahçesine girilebilmekte ve binaya dışarıdan bakılabilmektedir. Kalede modern yaşama uygun gaz, elektrik ve su sistemleri vardır. Kale, 2005 yılında piyasaya sürülen 50 Pound’luk banknotların arka yüzünde temsil edilmiştir.

Kalenin tarihine bakacak olursak. On birinci yüzyılda burada bulunan yapı İskoç Krali 3. Máel Coluim yapmıştır. Tıpkı Cowdor kalesinde olduğu gibi Inverness kalesinde de Kral Macbeth’ın kendisinin yerine geçtiği Kral Duncan’ı öldürdüğüne dair rivayetler vardır. Ancak maalesef bunlar da doğru değildir. Bu kale Kral Macbeth’in kalesinin bu kaleden 1 kilometre kuzey doğuda olduğu düşünülmektedir.

Inverness’ta görülmesi gereken diğer yerler

1_6_4l.JPG

Uguhart Kalesi, Eden Court Tiyatrosu, Ness Adaları, Clava Cairn, Chanonry Noktası, Ploda Şelaleleri, Beauly Priory, Foyers Şelaleleri