Isle of Skye

Isle of Skye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Skye adıyla da bilinen Isle of Skye, İskoçya'nın batı sahillerindeki İç Hillanda adalarının en büyüğüdür. Skye Adası, adını Eski İskoç dilindeki gökyüzünden alır ve “bulut adası” anlamına gelir. Sıklıkla sisle kaplı Cuillin Hills’e ve Vikingler’e referans olan bu isim adanın doğasını en iyi şekilde tanımlayan tamlamadır denebilir. Isle of Skye’ın etkileyici manzarası aynı zamanda İskoçya’nın en doğal manzaralarından biridir. Özellikle doğa tutkunları için birebir olan Isle of Skye’ın muhteşem dağları, şelaleleri ve uçurumları nefes kesicidir. Bilhassa Paskalya ve yaz döneminde turistler tarafından oldukça yoğun şekilde ziyaret edilen bölgede bu tarihlerde otel fiyatlarında önemli bir artış olmaktadır. Bu yüzden tatil planınızı yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Konaklama konusunda adayla ilgili bir diğer önemli detay ise adada pek çok kamp alanının bulunmasıdır. Dolayısıyla hem gün doğumunu ve benzersiz manzarayı yakından hissetmek hem de tatilinizi daha ucuza denk getirmek istiyorsanız kamplı konaklamayı da düşünebilirsiniz. 

Geçmişi Mezolitik Çağ’a dek uzanan adada, şu anda yaklaşık 10.000 kişi yaşamaktadır. Ancak bilhassa yaz sezonuyla beraber kalabalıklaşan adanın nüfusu bu dönemde kayda değer artış göstermektedir. Adaya ulaşım noktasında pek çok alternatif mevcuttur. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni Glasgow üzerinden Isles Adası hattını takip eden güzergâhı kullanmaktadır. Glasgow üzerinden otobüsle yaklaşık 8 saat süren bu yolculuğu daha kısa süreye indirmek adına araç kiralamak da çokça başvurulan yöntemlerdendir. Skye Köprüsü’nün açılmasıyla beraber feribot seferlerinin de başladığı adaya Mallaig ve Armadale üzerinden ulaşmak da mümkündür. Adaya ulaşımda son seçenek ise trendir. Mallaig’de bulunan Batı Demiryolu Hattı üzerinden Isle of Skye’a geçilebilmektedir. Bu yolculuğu cazip kılansa şüphesiz adanın büyüleyici doğasını yakından deneyimleme imkânı sunmasıdır.

Isle of Skye’da Görülmesi Gereken Yerler

Trotternish Yarımadası: The Old Man of Storr ve The Quirang da dâhil olmak üzere çok sayıda ilgi çekici noktaya sahip olan bu bölge birçok ilginç kaya oluşumuyla güzel bir kıyı şeridine sahiptir. Öyle ki, tam da bu sebeple Skye’daki en iyi manzarayı görebileceğiniz yer diye de tarif edilmektedir. Arabayla ulaşımın da mümkün olduğu bu bölgede yaz aylarında çeşitli müzikal etkinlikler de düzenlenmektedir. Sırtını yemyeşil dağlara yaslayan bu kıyı şeridi mavinin uçsuz bucaksız derinliğinde kaybolacağınız bir adrestir.

Dunvegan Kalesi ve Bahçeleri: İskoçya’nın en eski ve en yaşlı kalesi olan Dunvegan Kalesi 800 yıl boyunca Clan MacLeod Şefleri’nin atalarının evi olmuştur. Bir klan efsanesine dayanan sıra dışı bu kaleyi ve Highland semtini adaya gittiğinizde mutlaka ziyaret edin, resmi bahçelerinin güzelliğini yaşayın, mühür kolonisini görün, en meşhur restoranı MacLeods Table Cafe’de yemeğin tadını çıkarın ya da heyecan verici bir tekne turu fırsatını kaçırmayın. Bir anda şimdiki zamandan kopup yüzyıllar öncesine gitmişsiniz heyecanı yaratacak bu kalenin tepesine çıktığınızda ayaklarınızın altına serilen görüntü sizi kendine hayran bırakacak. 

Armadale’deki Klan Donald Merkezi: Büyük bir arazide kurulmuş ve Armadale Kalesi’ndeki MacDonalds’ın atalarının evi olan bu merkez bugün adanın ziyaretçilere açık olan tesisleri arasında. Kale ve çekici bahçeleri sebebiyle, çeşitli yürüyüş parkurlarının da bulunduğu merkezde ayrıca ve bölgenin 1500 yılına dek uzanan tarihini anlatan ve yeni bir müze olan Isles Müzesi de bulunuyor. Turist yoğunluğu ve açık hava alanının da bulunması sebebiyle merkez yaz aylarında 7 gün boyunca 09.30-17.30 saatleri arasında açık olan müze, sonbaharda 11.00-15.00 arasında ve sadece çarşambaları açıktır. Kış aylarında ise genellikle kapalıdır.

Kilt Kayası ve Şelale: Staffin'in yaklaşık 2 mil güneyinde olan bu kayanın ismi uzaktan bakıldığında bir kilti andırmasından dolayı bu şekilde konmuştur. Kayalığın devamı uçsuz bucaksız bir uçuruma uzanmakta olup, muhteşem manzarasıyla bilhassa fotoğrafsever turistlerin uğrak noktasıdır.

Neist Point Deniz Feneri: Skye’ın en batısındaki noktasını işaret eden ve bir tür uçurumlar yığınının üstünde bulunan bu fener, Minch’tan Outer Hebrides’e doğru uzanan oldukça etkileyici manzara sunar. Bir diğer özelliği ise balinalar, yunuslar ve diğer vahşi yaşamları uzaktan da olsa deneyimleyebilmek için iyi bir yer olmasıdır.

Isle of Skye ile İlgili

Editörün Kaleminden

Isle of Skye Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 4.2oC
  • Mar 5.3oC
  • Nis 7.4oC
  • May 10oC
  • Haz 12oC
  • Tem 13.7oC
  • Agu 13.6oC
  • Eyl 11.6oC
  • Eki 9oC
  • Kas 6.3oC
  • Ara 4.2oC

Kısa Kısa