İskoçya’nın Ekonomisi

Birleşik Krallığın ikinci en büyük ekonomisi İskoçya’daki temel geçim kaynaklarının başında tarım, balıkçılık, viski ihracatı ve tekstil gelir. Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra İngiltere’ye bağlılığı da azalan ülkenin başkenti Edinburgh, finansal açıdan Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti olma özelliğini taşımaktadır.

Viski üretiminde dünyada ilk sırasında gelen İskoçya her sene 200’den fazla ülkeye viski ihraç etmektedir. Bunun yanı sıra yün ve patates üretiminde de ön sıralarda yer alan ülkede çilek ve ahududu çeşitleri de çokça bulunur. Yüzde 15’inin orman arazilerinin oluşturduğu ülkede bu alanlar devlet koruması altındadır. Kerestecilik de İskoçya ekonomisinde önemli paya sahiptir.

İskoçya’nın bir diğer önemli gelir kaynağı ise 1800’lerden bu yana sürdürdüğü gemiyapımıdır. Üç tarafı denizlerle çevrili İskoçya’da balıkçılık da oldukça gelişmiş durumdadır. Özellikle mezgit ve ringa balığının ön planda olduğu balıkçılık faaliyetinde yengeç, ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da önemli yere sahiptir.