Google+

Aberdeen

Aberdeen - : - / -
--℃
1 GBP=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon24.4℃
 • Şubweather-icon24.4℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon25.6℃
 • Mayweather-icon26.7℃
 • Hazweather-icon27.8℃
 • Temweather-icon27.8℃
 • Ağuweather-icon27.8℃
 • Eylweather-icon27.8℃
 • Ekiweather-icon26.7℃
 • Kasweather-icon26.1℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 196,670 / Dil: İngilizce, İskoçça / Para Birimi: Pound (GBP) / İklim: Okyanu İklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

IMG_6361.jpg

Diğer adıyla Granit Şehir olan Aberdeen, İskoçya’nın başkenti Edinburgh ve en büyük kenti Glasgow’dan sonra en önemli üçüncü şehri kabul edilir. 18. ve 19. yüzyıl itibariyle bugünkü granit yapılarına sahip görünümüne kavuşmuştur. Aberdeen 1970 itibariyle Kuzey Deniz petrolünün bulunmasıyla Avrupa’nın enerji başkenti konumuna gelmiştir.

Şehir 1179 yılında Aslan William’ın izniyle ve sonrasında I. David’in onayıyla kurulmuş, 1319 yılında Robert the Bruce ile birlikte Aberdeen olarak geliştirilmiştir. İskoçya Bağımsızlık Savaşları sırasında İngilizlerin elinde olan şehir büyük bir kıyım yaşamıştır. Şehir III. Edward tarafından 1336 yılında yakılmış ve büyütülerek tekrar inşa edilmiştir.

18. yüzyıl itibariyle şehirde sosyal hizmetler için yeni Town Hall kurulmuş ve devamında yol çalışmaları başlamıştır. George Street, King Street ve Union Street gibi merkez noktalar 19. yüzyılın başına kadar inşası tamamlanmıştır. Bu büyük yapı çalışmaları sonucu Napolyon Savaşları sonrası yaşanan ekonomik kriz şehri çöküşe götürmüştür. Bir süre sonra toparlanan ekonomiye artı olarak tersaneler ve liman yapılmıştır.

Şehirde günümüzde din olarak Protestan İskoç Kilisesi hâkim olmakla beraber şehrin yüzde 43 gibi büyük bir bölümü kendini dini olmayan sıfatıyla tanımlar. Bunun dışında şehir bir zamanlar balıkçılık, tekstil, gemi inşası ve kâğıt yapımıyla ekonomisini oluştururken, şimdilerde elektronik, tasarım, teknolojik ürün yapımı, tarım araştırmaları ve petrol endüstrisi ile iş imkânı sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=rLgXbb8JgcY

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Aberdeen Kuzey Britanya mimarisini yansıtması yanında, 19. yüzyıl ve spesifik olarak Viktorya dönemi itibariyle günümüz silüetine sahip olmuştur. Granit mimarisiyle “City of Granite” ünvanına sahip olan Aberdeen, diğer Britanya şehirlerinde görülen park kültüründe de önemli bir zirveyi teşkil etmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Aberdeen İskoçya’nın liman kenti olarak Britanya Adaları’nın kuzeydoğusunda kalmaktadır. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan şehir Londra’dan 650 kilometre ve İskoçya’nın başkenti olan Edinburg’dan 200 kilometre kuzeyde bulunmaktadır.

Geolocation

Şehir kuzey yarımkürenin en yukarıdaki yerleşim yerlerinden biri olarak görece sıcak bir iklime sahiptir. Yıl boyu çok büyük değişimler göstermeyen ikliminde yağışlar on iki aya dengeli bir şekilde dağılmıştır. Belirsiz yağışlar olmasına rağmen aydınlık bir gökyüzü şehre hakimdir. Fakat kış aylarında güneş geç doğup erken batar ve gün ışığından 7-8 saat yararlanılabilir. Ayrıca, kış aylarının rüzgarı yabancılar için oldukça rahatsız edicidir. Bu yüzden uzun günleri olan yaz aylarını tercih etmek Aberdeen gezisi için doğru tercih olacaktır.

Şehirde bulunan Aberdeen Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 kilometre mesafededir ve şehre ulaşım için en pratik tercih olacaktır. Türkiye’den aktarmasız uçuşların bulunmadığı havalimanına aktarmalı olarak British Airways ve birçok havayolu şirketi aracılığıyla pek de pahalı olmayan uçuşlar gerçekleştirmek mümkündür.

Çeşitli otel seçeneklerine sahip Aberdeen şehrinde iki çeşit misafir olmaktadır: İş adamları ve turistler. Turistler yaz aylarında otelleri ve hostelleri doldurur ve fiyatları bir miktar arttırabilirler. Apart tipi konaklama şehirde yaygındır. Bunun dışında, hostellerin fiyatı 20 sterlinden; ucuz hotellerin ise 45 sterlinden başladığını söylemek gerekir. Kentte otel ücretleri 70 ile 300 sterlin arasında değişmektedir. Fakat konaklama için indirimlerden yararlanılabilir; otellerin kendi sitelerinde sıklıkla kampanyalar yapılmaktadır ayrıca apart ve oda kiralama olanaklarına internetten ulaşmak mümkündür. Konaklama yerleri genel olarak King Street etrafında bulunur.

Aberdeen.jpg

Aberdeen şehir merkezini yürüyerek gezmek hem kolay hem de eğlenceli olacaktır. Küçük bir yerleşim yeri olan Aberdeen’de etkileyici yapıların çoğu şehir merkezinde yer alır. Birçok Birleşik Krallık şehrinde olduğu gibi Aberdeen’de yaya haritası bulunur. Bunun dışında otobüs hatları size kolaylık sağlayacaktır; hatlar First Aberdeen adlı şirket tarafından işletilmektedir ve şehrin her yanına ulaşan hatlarla keyifli bir yolculuk yapacağınıza emin olabilirsiniz. Şehirde taksi kullanımı oldukça popülerdir ve tren yolu ulaşım için diğer bir seçenektir.

Aberdeen şehrinin özel ürünü rowie olarak da bilinen Aberdeen tereyağlılarıdır. Haça benzeyen ve pankek ile kruvasan arasında bir tadı olan bu ürün oldukça lezzetlidir, fakat bol tuzlu olacağını söylemek gerekir. Fırınlardan ve süpermarketlerden de kolayca bulunabilecek bu ürün Aberdeenliler tarafından genelde evde yapılmaktadır.

Bunun dışında dünya mutfağına ait birçok restoran, dahası ismi bilinen restoran zincirleri şehirde çokça bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

İskoç şehirlerinin genelinde olduğu gibi Aberdeen’de gece hayatı için bulunabilecek bar ve gece kulübü sayısı ziyaretçileri tatmin edecektir. Bir İskoç kültürü olarak sert içkileri ve sert içicileri her yerde görebilirsiniz. Özellikle hafta sonu geceleri oldukça yoğun ve genç nüfus ağırlıklı bir şehir olduğu için eğlenceli geçeceğine emin olabilirsiniz. Öğrenci şehri olması sebebiyle öğrencilere indirimli kampanyaları çokça bulunmaktadır. Gece hayatının merkezi olarak adlandırılan Belmont Street’i baştan sona gezip keyfinizce bir yere oturmanız mümkündür. Bunun yanında gece kulübü olarak Union Street’deki Snafu adlı mekân tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Aberdeen Uluslararası Gençlik Festivali

Genç nüfusun bol olduğu şehir için en önemli festivallerden olan bu etkinlik ağustos aylarında düzenlenmektedir ve dünyanın en önemli gençlik organizasyonlarındandır. Genç sanatçıların şehri doldurduğu bu festival süresi boyunca dünya müziği, folk, jazz ve klasik müzik; tiyatro ve dans gibi alanlarda aktiviteler düzenlenir.

Aberdeen Jazz Festivali

Uluslararası ünü fazla olmasa da mart aylarında şehre enerji katan güzel bir etkinliktir. Dönem boyunca birçok sanatçının sahne aldığı festival kapsamında her dönem pek çok caz sanatçısını şehirde izlemek mümkündür.

Word Aberdeen Üniversitesi Yazarlar Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir. İskoçya’nın en önemli kültür aktivitelerinden biri olarak kabul edilen bu üç günlük festival dönemi boyunca okumalar, tartışmalar, gösterimler, film gösterimleri gibi farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Aberdeen İskoçya’nın alışveriş şehri olarak bilinir. Bunun temel sebebi şehrin petrol zengini olması ve lüks mağazaların bolca bulunduğu bir lokasyonda bulunmasıdır. İskoçya içindeki diğer şehirlerden alışveriş için Aberdeen’e gelinmektedir. Şehirde otantik veya kültürel değeri olan yerel eşyalar bulmak zor olsa da teknoloji ve moda konusunda oldukça fazla seçenek vardır. Bunun yanı sıra, küçük alışveriş dükkânlarının olduğu Rosemount Viaduct, Holburn Street, Rose Street, Chapel Street gibi sokaklarda gezerek hediyelik küçük eşyalar ve tasarım ürünler bulabilmeniz mümkündür.

İskoçya (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Aberdeen’den 2 saat ileridedir.

Aberdeen Büyük Britanya toprağı olup Pound para birimini kullanmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 0,24 Pound’a karşılık gelmektedir.

Şehir İskoçya ülkesine ve Birleşik Krallığa bağlı olarak İngilizceyi resmi dil kabul etmektedir. Fakat şehrin İskoçya topraklarında olduğunu ve bölgenin yerel dili olan İskoçça’nın da kullanılmakta olduğunu söylemek mümkündür. İskoçça tarihsel olarak İngilizce ile aynı kökenden gelse de iki dilin birbirinden uzak diller olduğunu vurgulamak gerekir. Daha da detaylandırmak gerekirse, Aberdeen’de Lowland İskoççası konuşulmaktadır.

EDİNBURGH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

· Yılbaşı (01 Ocak)

· 2. Ocak (4 Ocak)

· Kutsal Cuma (22 Nisan)

· Erken Mayıs Bank Tatili (Mayısın İlk Pazar Günü)

· Bahar Banka Resmi Tatili (Mayıs Ayı Son Pazartesi)

· Yaz Banka Resmi Tatili (Ağustos’un İlk Pazartesi Günü)

· St. Andrew Bayramı (30 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

· Boxing Day (Noel Ertesi)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999 - 101

Aberdeen bir İskoç ülkesi ve Birleşik Krallığa bağlı toprak parçası olması sebebiyle Krallığın Türkiye’den gelen ziyaretçilerine uyguladığı vize politikası geçerli olacaktır.