Google+

Arama formu

Aberdeen

Gümüş şehir olarak da anılan Aberdeen’de kendinizi bir masalın içinde...
Devamı oku
Aberdeen şehir merkezini yürüyerek gezmek hem kolay hem de eğlenceli...
Devamı oku
Aberdeen Kuzey Britanya mimarisini yansıtması yanında, 19. yüzyıl ve...
Devamı oku
Aberdeen şehrinin özel ürünü rowie olarak da bilinen Aberdeen...
Devamı oku
İskoç şehirlerinin genelinde olduğu gibi Aberdeen’de gece hayatı için...
Devamı oku
Aberdeen İskoçya’nın alışveriş şehri olarak bilinir. Bunun temel sebebi...
Devamı oku
Aberdeen Uluslararası Gençlik Festivali Genç nüfusun bol olduğu...
Devamı oku
· Yılbaşı (01 Ocak) · 2. Ocak (4 Ocak) · Kutsal Cuma (22 Nisan) ·...
Devamı oku
Diğer adıyla Granit Şehir olan Aberdeen, İskoçya’nın başkenti...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999 - 101
Devamı oku
Aberdeen İskoçya’nın liman kenti olarak Britanya Adaları’nın...
Devamı oku
Aberdeen şehri, İskoçya’nın en önemli limanını barındırır bu sebeple...
Devamı oku
Aberdeen Büyük Britanya toprağı olup Pound para birimini kullanmaktadır...
Devamı oku
Şehir İskoçya ülkesine ve Birleşik Krallığa bağlı olarak İngilizceyi...
Devamı oku
İskoçya (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı...
Devamı oku
EDİNBURGH BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu...
Devamı oku
Aberdeen bir İskoç ülkesi ve Birleşik Krallığa bağlı toprak parçası...
Devamı oku
Şehir kuzey yarımkürenin en yukarıdaki yerleşim yerlerinden biri olarak...
Devamı oku
Şehirde bulunan Aberdeen Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24.4℃
Şub 24.4℃
Mar 25℃
Nis 25.6℃
May 26.7℃
Haz 27.8℃
Tem 27.8℃
Ağu 27.8℃
Eyl 27.8℃
Eki 26.7℃
Kas 26.1℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 196,670 / Dil: İngilizce, İskoçça / Para Birimi: Pound (GBP) / İklim: Okyanu İklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Aberdeen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IMG_6361.jpg

Diğer adıyla Granit Şehir olan Aberdeen, İskoçya’nın başkenti Edinburgh ve en büyük kenti Glasgow’dan sonra en önemli üçüncü şehri kabul edilir. 18. ve 19. yüzyıl itibariyle bugünkü granit yapılarına sahip görünümüne kavuşmuştur. Aberdeen 1970 itibariyle Kuzey Deniz petrolünün bulunmasıyla Avrupa’nın enerji başkenti konumuna gelmiştir.

Şehir 1179 yılında Aslan William’ın izniyle ve sonrasında I. David’in onayıyla kurulmuş, 1319 yılında Robert the Bruce ile birlikte Aberdeen olarak geliştirilmiştir. İskoçya Bağımsızlık Savaşları sırasında İngilizlerin elinde olan şehir büyük bir kıyım yaşamıştır. Şehir III. Edward tarafından 1336 yılında yakılmış ve büyütülerek tekrar inşa edilmiştir.

18. yüzyıl itibariyle şehirde sosyal hizmetler için yeni Town Hall kurulmuş ve devamında yol çalışmaları başlamıştır. George Street, King Street ve Union Street gibi merkez noktalar 19. yüzyılın başına kadar inşası tamamlanmıştır. Bu büyük yapı çalışmaları sonucu Napolyon Savaşları sonrası yaşanan ekonomik kriz şehri çöküşe götürmüştür. Bir süre sonra toparlanan ekonomiye artı olarak tersaneler ve liman yapılmıştır.

Şehirde günümüzde din olarak Protestan İskoç Kilisesi hâkim olmakla beraber şehrin yüzde 43 gibi büyük bir bölümü kendini dini olmayan sıfatıyla tanımlar. Bunun dışında şehir bir zamanlar balıkçılık, tekstil, gemi inşası ve kâğıt yapımıyla ekonomisini oluştururken, şimdilerde elektronik, tasarım, teknolojik ürün yapımı, tarım araştırmaları ve petrol endüstrisi ile iş imkânı sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=rLgXbb8JgcY

Aberdeen’de Gezilecek Yerler

Aberdeen Kuzey Britanya mimarisini yansıtması yanında, 19. yüzyıl ve spesifik olarak Viktorya dönemi itibariyle günümüz silüetine sahip olmuştur. Granit mimarisiyle “City of Granite” ünvanına sahip olan Aberdeen, diğer Britanya şehirlerinde görülen park kültüründe de önemli bir zirveyi teşkil etmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Aberdeen nerededir?

Aberdeen İskoçya’nın liman kenti olarak Britanya Adaları’nın kuzeydoğusunda kalmaktadır. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan şehir Londra’dan 650 kilometre ve İskoçya’nın başkenti olan Edinburg’dan 200 kilometre kuzeyde bulunmaktadır.

Aberdeen’e Ne Zaman Gidilir?

Şehir kuzey yarımkürenin en yukarıdaki yerleşim yerlerinden biri olarak görece sıcak bir iklime sahiptir. Yıl boyu çok büyük değişimler göstermeyen ikliminde yağışlar on iki aya dengeli bir şekilde dağılmıştır. Belirsiz yağışlar olmasına rağmen aydınlık bir gökyüzü şehre hakimdir. Fakat kış aylarında güneş geç doğup erken batar ve gün ışığından 7-8 saat yararlanılabilir. Ayrıca, kış aylarının rüzgarı yabancılar için oldukça rahatsız edicidir. Bu yüzden uzun günleri olan yaz aylarını tercih etmek Aberdeen gezisi için doğru tercih olacaktır.

Aberdeen’e Nasıl Gidilir?

Şehirde bulunan Aberdeen Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 kilometre mesafededir ve şehre ulaşım için en pratik tercih olacaktır. Türkiye’den aktarmasız uçuşların bulunmadığı havalimanına aktarmalı olarak British Airways ve birçok havayolu şirketi aracılığıyla pek de pahalı olmayan uçuşlar gerçekleştirmek mümkündür.

Aberdeen şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Aberdeen’de Nerede Kalınır?

Aberdeen şehri, İskoçya’nın en önemli limanını barındırır bu sebeple ticari açıdan oldukça önemli bir konuma sahiptir. Şehirde genel olarak balıkçılık yaygındır. Hatta İskoçya’nın balıkçılık sanayisinin merkezidir diyebiliriz. Birçok lezzetli balığı burada deneyebilirsiniz. Yerel halkının da oldukça nazik olduğu bu şehir temizlik açısından da oldukça gelişmiştir.Cadde ve sokakları gezerken binalardan hangisinin otel, hangisinin ev olduğunu fark edemeyeceğiniz anlar olabilir, endişelenmeyin. Şehrin dokusu 18 ve 19. yüzyıldan itibaren o denli dikkatle korunmuş durumdadır, bu yüzden karıştırmanız normaldir.


Aberdeen’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Aberdeen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Aberdeen pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Aberdeen Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Aberdeen Otelleri
En Uygun Fiyatlı Aberdeen Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Aberdeen Otelleri
Aberdeen Ev Kiralama

Aberdeen Otelleri

Gümüş şehir olarak da anılan Aberdeen’de kendinizi bir masalın içinde hissedebilirsiniz. Gözünüzün alabildiğine granit taşları ile inşa edilmiş olan bu şehrin yapımı 18 ve 19. yüzyıllarda başlamıştır. Sonraları granit kullanımına son verilmiş ancak bugün bile şehir neredeyse hiç bozulmamış ve bu renk ahengini korumuştur.


Aberdeen Otelleri
 

Mimarisi ile de oldukça ihtişamlı olan Aberdeen’de katedralleri, müzeleri gezebilir; nehirde tekne kiralayıp, sandal keyfi de yapabilirsiniz. Şehir boyunca otellerin birçoğunda yüzme havuzu bulunmamaktadır, bulunduğu lokasyondan ötürü hava koşulları çoğunlukla buna müsait değildir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Aberdeen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Aberdeen Şehir İçi Ulaşım

Aberdeen.jpg

Aberdeen şehir merkezini yürüyerek gezmek hem kolay hem de eğlenceli olacaktır. Küçük bir yerleşim yeri olan Aberdeen’de etkileyici yapıların çoğu şehir merkezinde yer alır. Birçok Birleşik Krallık şehrinde olduğu gibi Aberdeen’de yaya haritası bulunur. Bunun dışında otobüs hatları size kolaylık sağlayacaktır; hatlar First Aberdeen adlı şirket tarafından işletilmektedir ve şehrin her yanına ulaşan hatlarla keyifli bir yolculuk yapacağınıza emin olabilirsiniz. Şehirde taksi kullanımı oldukça popülerdir ve tren yolu ulaşım için diğer bir seçenektir.

Aberdeen Mutfağı

Aberdeen şehrinin özel ürünü rowie olarak da bilinen Aberdeen tereyağlılarıdır. Haça benzeyen ve pankek ile kruvasan arasında bir tadı olan bu ürün oldukça lezzetlidir, fakat bol tuzlu olacağını söylemek gerekir. Fırınlardan ve süpermarketlerden de kolayca bulunabilecek bu ürün Aberdeenliler tarafından genelde evde yapılmaktadır.

Bunun dışında dünya mutfağına ait birçok restoran, dahası ismi bilinen restoran zincirleri şehirde çokça bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

Aberdeen Gece Hayatı

İskoç şehirlerinin genelinde olduğu gibi Aberdeen’de gece hayatı için bulunabilecek bar ve gece kulübü sayısı ziyaretçileri tatmin edecektir. Bir İskoç kültürü olarak sert içkileri ve sert içicileri her yerde görebilirsiniz. Özellikle hafta sonu geceleri oldukça yoğun ve genç nüfus ağırlıklı bir şehir olduğu için eğlenceli geçeceğine emin olabilirsiniz. Öğrenci şehri olması sebebiyle öğrencilere indirimli kampanyaları çokça bulunmaktadır. Gece hayatının merkezi olarak adlandırılan Belmont Street’i baştan sona gezip keyfinizce bir yere oturmanız mümkündür. Bunun yanında gece kulübü olarak Union Street’deki Snafu adlı mekân tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Aberdeen’de Festivaller

Aberdeen Uluslararası Gençlik Festivali

Genç nüfusun bol olduğu şehir için en önemli festivallerden olan bu etkinlik ağustos aylarında düzenlenmektedir ve dünyanın en önemli gençlik organizasyonlarındandır. Genç sanatçıların şehri doldurduğu bu festival süresi boyunca dünya müziği, folk, jazz ve klasik müzik; tiyatro ve dans gibi alanlarda aktiviteler düzenlenir.

Aberdeen Jazz Festivali

Uluslararası ünü fazla olmasa da mart aylarında şehre enerji katan güzel bir etkinliktir. Dönem boyunca birçok sanatçının sahne aldığı festival kapsamında her dönem pek çok caz sanatçısını şehirde izlemek mümkündür.

Word Aberdeen Üniversitesi Yazarlar Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir. İskoçya’nın en önemli kültür aktivitelerinden biri olarak kabul edilen bu üç günlük festival dönemi boyunca okumalar, tartışmalar, gösterimler, film gösterimleri gibi farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Aberdeen’de Alışveriş

Aberdeen İskoçya’nın alışveriş şehri olarak bilinir. Bunun temel sebebi şehrin petrol zengini olması ve lüks mağazaların bolca bulunduğu bir lokasyonda bulunmasıdır. İskoçya içindeki diğer şehirlerden alışveriş için Aberdeen’e gelinmektedir. Şehirde otantik veya kültürel değeri olan yerel eşyalar bulmak zor olsa da teknoloji ve moda konusunda oldukça fazla seçenek vardır. Bunun yanı sıra, küçük alışveriş dükkânlarının olduğu Rosemount Viaduct, Holburn Street, Rose Street, Chapel Street gibi sokaklarda gezerek hediyelik küçük eşyalar ve tasarım ürünler bulabilmeniz mümkündür.

Aberdeen Saat Farkı

İskoçya (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Aberdeen’den 2 saat ileridedir.

Aberdeen Para Birimi

Aberdeen Büyük Britanya toprağı olup Pound para birimini kullanmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 0,24 Pound’a karşılık gelmektedir.

Aberdeen Resmi Dili

Şehir İskoçya ülkesine ve Birleşik Krallığa bağlı olarak İngilizceyi resmi dil kabul etmektedir. Fakat şehrin İskoçya topraklarında olduğunu ve bölgenin yerel dili olan İskoçça’nın da kullanılmakta olduğunu söylemek mümkündür. İskoçça tarihsel olarak İngilizce ile aynı kökenden gelse de iki dilin birbirinden uzak diller olduğunu vurgulamak gerekir. Daha da detaylandırmak gerekirse, Aberdeen’de Lowland İskoççası konuşulmaktadır.

Aberdeen Türkiye Temsilciliği

EDİNBURGH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

Aberdeen Resmi Tatiller

· Yılbaşı (01 Ocak)

· 2. Ocak (4 Ocak)

· Kutsal Cuma (22 Nisan)

· Erken Mayıs Bank Tatili (Mayısın İlk Pazar Günü)

· Bahar Banka Resmi Tatili (Mayıs Ayı Son Pazartesi)

· Yaz Banka Resmi Tatili (Ağustos’un İlk Pazartesi Günü)

· St. Andrew Bayramı (30 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

· Boxing Day (Noel Ertesi)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Aberdeen İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999 - 101

Aberdeen Vize İşlemleri

Aberdeen bir İskoç ülkesi ve Birleşik Krallığa bağlı toprak parçası olması sebebiyle Krallığın Türkiye’den gelen ziyaretçilerine uyguladığı vize politikası geçerli olacaktır.