Aberdeen’de Gezilecek Yerler

Aberdeen Kuzey Britanya mimarisini yansıtması yanında, 19. yüzyıl ve spesifik olarak Viktorya dönemi itibariyle günümüz silüetine sahip olmuştur. Granit mimarisiyle “City of Granite” ünvanına sahip olan Aberdeen, diğer Britanya şehirlerinde görülen park kültüründe de önemli bir zirveyi teşkil etmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler

The Tivoli Theatre, His Majesty’s Theatre, Capital Theatre, Aberdeen Arts Centre, The Palace Theatre, The Lemon Tree, The Chapel, Crown Tower, University Library, King’s Museum. Zoology Museum, Tolbooth Museum.

Granit Mimari

61731458.jpg

Aberdeen’in ünlü mimarisinin temel malzemesi olan granit, tarihi yapılarda bolca kullanıldığı gibi bazı sokaklara da kimliğini vermiştir. Etkileyici mimari yapılarına örnek olarak Union Street’de bulunan Kasaba Evi (Town House), Viktorya usülü kulesiyle, görülmelidir. Şehrin ismi Viktorya dönemi yapılardan dolayı “Granit Şehri” olmuştur. Granit taşı sert ve gri yapısıyla en uzun süre dayanabilen malzemelerden biridir ve bu yüzden şehir neredeyse yeni kurulmuş gibi durmaktadır. Diğer İskoç şehirlerinde kullanılan kum-taşı kolay yıpranırken işlemesi kolaydır, fakat Granit dayanıklı olduğu kadar detaylı çalışmaları zor bir taştır. Bu yüzden detaylı işçilik görülmez. Taşın bir negatif özelliği de zamanla kararmasıdır; bunu engellemek için zaman içerisinde binaların temizlenmesi gerekmektedir. Önemli eserlerden birkaçı şunlardır: Town and County Bank, Thom’s Place, Music Hall, Trinity Hall, ve dünyanın en büyük ikinci granit yapısı Marischal College görülmelidir.

Parklar ve Bahçeler

Union_Terrace_Gardens,_Aberdeen.JPG

Şehir granit yapıları kadar yeşil alanlarının güzelliği ve çokluğuyla da meşhurdur. Sayıları 45’i bulan park ve bahçeler şehirdeyken sizi masal dünyasına girmişsiniz hissine büründürür. İki milyon gül, 11 milyon fulya ve üç milyon çiğdemin olduğu söylenen bu yeşil alanlar Granit yapıları tamamlayan bir bütün oluşturur. Bu sayede şehir birçok kez İskoçya içi ve Birleşik Krallık genelinde ödüller kazanmıştır. 1899 yılında River Dee yanında açılan Duthie Park, 1879 yılında şehrin merkezinde kurulan Union Terrace Gardens ve çiçek yarışmalarındaki ödülleriyle bilinen Johnston Gardens bu yeşil alanlardan en önemlileridir. Bunun yanında Seaton Park, Victoria Park ve Westburn park görülmesi önerilen diğer güzel alanlardandır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı