Dundee

Dundee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Doğu İskoçya’da yer alan Dundee; İskoçya'nın en büyük 4 şehridir. 800 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan kent, doğu sahilinde Kuzey Denizi’ne akan Tay Haliçi’nin kuzey kıyısında uzanmaktadır. Edinburgh’a araçla bir buçuk saatlik mesafede olan kente Glasgow üzerinden 2 saatte gitmek de mümkündür. Dundee iki şeyi ile çok meşhurdur. Bunlardan birincisi tadına doyulmaz marmelatlarıdır. Dundee çevresindeki çiftliklerde yetişmiş meyveler ile hazırlanan marmelat ve reçeller İskoçya’nın en çok sevilen lezzetleri arasında başı çekmektedir. Kentin en meşhur olduğu şeylerin ikincisi ise gazeteciliktir. Çünkü Dundee ünlü Dandy ve Beano çizgi romanlarının ev sahibidir ve DC Thompson yayınevi 1937’den beri faaliyet göstermektedir. 

Dundee halkına Dundonians denmektedir. Dundonianların kendi aralarında, hem Dor’dan yani kuzeydoğudan hem de Lowland İskoçlarından gelen güçlü ve sert bir aksanları vardır. Öyle ki sadece Dundonianslar tarafından anlaşılabilen özgün bir dile sahiptirler demek yanlış olmaz. İngilizcenin de çokça konuşulduğu ülkede aksan konusunda yine de sıkıntı yaşama ihtimaliniz olacaktır, altını çizelim. Şehir içi ulaşımda taksiler oldukça yaygın olsa da fiyat olarak görece ucuz olan otobüsler de çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda bir üniversite kenti olmasından dolayı oldukça dinamik bir nüfusa sahip olan kent, neredeyse yılın her döneminde yağışlı olduğundan buraya giderken aniden başlaması muhtemel yağışlara karşı tedbirli olmanızda fayda vardır.

Dundee’de Görülmesi Gereken Yerler

McManus Galerileri: Gilbert Scott tarafından 1867’de tasarlanan sağlam bir Viktorya dönemi tarzı Gotik binada yer alan McManus Galerileri, insan ölçeğinde bir şehir müzesidir. Yani her şeyin tek bir ziyarette görülebileceği, koşuşmadan veya sıkışmadan dolaşabileceğiniz bir yerdir. Sergiler, Demir Çağı’ndan bugüne, Tay Köprüsü’nün ve Dundee balina avcılığı endüstrisinin kalıntıları da dâhil olmak üzere kentin tarihini kapsayan oldukça geniş bir alandır.

Dundee Çağdaş Sanat Müzesi: 1999’da açılan bu Dundee Çağdaş Sanat Müzesi, kentin kültür geçmişine ev sahipliği yapmaktadır. Modern sanat, tasarım ve sinema için bir merkezdir. Burada bulunan galeriler, çağdaş İngiltere ve uluslararası sanatçıların eserlerinden oluşur. Aynı zamanda sanatçıların üretim süreçlerini izleyebileceğiniz stüdyoların da olduğu müzede zanaat gösterileri ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilmektedir.

Şehir Meydanı: Dundee’nin kalbi ve aynı zamanda en canlı noktası olan bu meydan zamanın tekstil patronu tarafından inşa edilmiş olup şimdi City Chambers’a ev sahipliği yapan ve Caird Hall’un 1930’lu yıllardan kalma cephesi ile çevrili alandır. 2001 yılında, bronzdan yapılma çocuk heykelinin de eklendiği bu meydan gün ortasında dinlenmek ve nefes almak için idealdir. Meydan çevresinde pek çok kafe ve bar olduğunu da hatırlatalım.

V&A Tasarım Müzesi: Dundee’nin su kenarının orta noktasında bulunan ve Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan bu çarpıcı yeni bina 2017 yılında açılmış olan bu çok yeni müze Londra'nın V&A Sanat ve Tasarım Müzesi’nin yan kuruluşudur. Charles Rennie Mackintosh gibi ünlü isimlerden moda tasarımcısı Holly Fulton gibi modern yaratıcılara, dünyanın dört bir yanından en iyi sanat ve tasarım sanatçılarının yanı sıra İskoç tasarımcılarının geçmiş ve günümüz eserlerini sergilendiği bir merkezdir.

The Howff: Dundee’nin tam merkezindeki eski bir mezarlık 19. yüzyıla şehir halkının mezarı olarak kullanılmıştır. Görülebilecek çok ilginç mezar taşlarının olduğu bu yerde bazıları 1603 yılına dayanan mezarlar görebilir, dönemin aristokrat ailelerinin geçmişlerine dair küçük bilgiler edinebilirsiniz.
Fırkateyn Unikornu: 1824 yılında Kraliyet Donanması için inşa edilen bu gemi 46 yelkenli fırkateynin bulunduğu devasa bir gemi olup, şimdilerde ziyaretçi çekim nesnesi olarak korunmaktadır. Dünyadaki en eski altı gemiden biri olan tarihî gemi, ayrıca İskoçya'nın korunan tek savaş gemisi olup, yelkeni dönem savaşlarından sağ kurtulmuş dünyanın en orijinal gemisidir.

Dundee Yeme İçme Rehberi


 

Dundee’de pek çok restoran bulunmaktadır. Fakat şehirde yemek yemek konusunda daha ziyade alternatif ve hızlı seçenekler tercih edilmekte olduğundan bu yönde de gelişmiş bir kültür vardır.  Dundee sınırları içindeki en iyi yerler Güney Tay çevresinde ve batıda Perth Yolu boyunca uzanmaktadır. Rıhtımlardaki yeniden geliştirme yaklaşımı çerçevesinde, Exchange Caddesi ve Commercial Caddesi son dönemin hareketlenmeye başlayan lokasyonları arasındadır. Parlor Café, batı kıyısında bulunan ve şehrin en iyi öğle saati menülerinin olduğu bu yüzden de her daim meşgul restoranıdır. Menünün her gün değiştiği restoranda vejetaryen seçenek de mevcuttur. Avery & Co ise Güney Tay Caddesi üzerinde bulunan yerel tatları deneyebileceğiniz en doğru adrestir. Dundee’de Meksika mutfağının leziz örnekleri de sizi beklemektir. Pek çok bar alternatifinin olduğu kentte bağımsız, temalı ve geleneksel barlar dahil olmak üzere pek çok alternatif mevcuttur. Hareketli bir gece hayatına sahip olan Dundee’nin bu açıdan en cazip noktası ise Hawkill ve Pert Yolu’nu kapsayan batı yakasıdır.

Dundee ile İlgili

Dundee Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 5.7oC
  • Mar 7.7oC
  • Nis 10.4oC
  • May 13.1oC
  • Haz 15.2oC
  • Tem 15.1oC
  • Agu 12.7oC
  • Eyl 9.4oC
  • Eki 6.1oC
  • Kas 3.6oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa