Google+

Arama formu

Türkiye’den Riyad’a aktarmasız uçuş seferleri bulunmaktadır. Uçuş...
Devamı oku
Suudi Arabistan yasaları katı olsa da, gezip görülecek yerler öncesinde...
Devamı oku
Riyad’da yaygın bir alışveriş merkezi kültürü vardır. Kapalı alan ve...
Devamı oku
Riyad çok otomobil odaklı bir şehirdir ve Riyad'daki toplu taşıma az...
Devamı oku
Riyad'da yemek için ucuz ve doyurucu seçeneklerden pahalı ve leziz...
Devamı oku
Riyad’da çöl iklimi etkisi görüldüğü için yaz aylarında sıcaklık 50...
Devamı oku
Riyad'ın ekonomik konaklama yerlerinin çoğu el-Batha'dadır. Check-in...
Devamı oku
Riyad, T.C. Riyad Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir. T....
Devamı oku
Riyad’da anadil Arapçadır. Şehirde anadilin haricinde en çok konuşulan...
Devamı oku
Riyad, Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi Suudi Arabistan’da bulunur....
Devamı oku
Türkiye (GMT+3) ve Riyad (GMT+3) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.
Devamı oku
Ramazan Bayramı (5 Temmuz- Hicri takvime göre belirlenir.) Kurban...
Devamı oku
Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer alan Riyad’da para birimi...
Devamı oku
Acil yardım: 997 Yangın: 998 Polis: 999
Devamı oku
Birçok turist, tatillerinde batı gece hayatına benzer bir şeyler...
Devamı oku
Riyad, Suudi Arabistan'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Aynı...
Devamı oku
sauditourism.sa   Yöresel yemeklerin ağırlıkla bulunduğu Arap,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SAR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 14℃
Şub 16℃
Mar 20℃
Nis 25℃
May 30℃
Haz 33℃
Tem 34℃
Ağu 34℃
Eyl 31℃
Eki 26℃
Kas 20℃
Ara 15℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 5.999.400 / Dil: Arapça/ Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) / İklim: Ilıman çöl iklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Riyad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riyad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riyad, Suudi Arabistan'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Riyad eyaletinin başkenti ve Necd ve El-Yamama'nın tarihi bölgelerine aittir. Arap Yarımadası'nın merkezinde, geniş bir platoda yer alır ve altı milyon kadar insana ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, Riyad Belediye Başkanı başkanlığında Riyad Belediyesi ve Eyalet Valisi Faysal bin Bandar Al Saud başkanlığındaki Riyad Kalkınma İdaresi tarafından yönetilen 15 belediye bölgesine ayrılmıştır. Şu anki belediye başkanı İbrahim Muhammed El Sultan’dır. Farklı alanlarda gerçekleştirdiği gelişmelerle Riyad, küresel bir şehir ilan edilmiştir.

İslam öncesi dönemde, bölgedeki şehrin adının Hac olarak geçiyordu. Hac, Emeviler ve Abbasiler döneminde valilerin merkezi ve Doğu Arabistan'ın çoğundan sorumlu olduğu Al Yamamah eyaletinin başkenti olarak görev yaptı. 14. yüzyılda Kuzey Afrika gezginleri İbn Battuta Hac'ı ziyaretinden El Yamamah'ın ana kenti Hac olarak nitelendirerek yazdı. İbn Battuta, onu çoğu Bani Hanifa'ya ait olan kanallar ve ağaçlar şehri olarak tanımlamaya devam etti.

Riyad Gezilecek Yerler

Suudi Arabistan yasaları katı olsa da, gezip görülecek yerler öncesinde gideceğiniz yere nasıl varacağınız ve kimlerle gideceğiniz konusunda şartlarınızı hazırlamışsanız, bu kentte birbirinden farklı ve ilginç yerleri görmeye hazır olabilirsiniz. Riyad, kurak bir yerde olmanın vermiş olduğu coğrafi doku ile sarayları, müzeleri ve doğal parkları ile size farklı bir gezi imkânı sunacaktır.

Riyad Nerededir?

Riyad, Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi Suudi Arabistan’da bulunur. Riyad, yarımadanın orta kesiminde yer alır.

Riyad’a Ne Zaman Gidilir?

eb850d90-1d04-11e7-b4ed-ac719e54b474_1320x770_184939.jpg

Riyad’da çöl iklimi etkisi görüldüğü için yaz aylarında sıcaklık 50 dereceleri görebilmektedir. Bu kavurucu sıcakların bunaltıcı etkisi nedeniyle şehre kurak yaz aylarında gitmeniz tavsiye edilmez. Riyad’ı ziyaret etmek için en uygun zaman termometrenin 20 dereceleri gösterdiği kış aylarıdır. Ancak kış gecelerindeki çöl soğuklarına hazırlıklı olmanız gerekir.

Riyad’a Nasıl Gidilir?

Riyad-2.jpg

Türkiye’den Riyad’a aktarmasız uçuş seferleri bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat 35 dakika sürmektedir. Riyad’ın havalimanı, şehir merkezinin 35 kilometre kuzeyinde yer alır.

Riyad şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Riyad’da Nerede Kalınır?

Riyad’da Nerede Kalınır?

Riyad'ın ekonomik konaklama yerlerinin çoğu el-Batha'dadır. Check-in öncesinde, oda durumunu ve tüm ekipmanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Al Jazeera Hotel: Al Bathaa Caddesi üzerinde bulunan ve hem tek hem de çift kişilik odaları 60-120 riyal arasında olan uygun fiyatlı oteldir. Bu otelin arkasında çok katlı binalar, alışveriş merkezi ve otopark bulunmaktadır. (Not: Park ücretini önceden ödeyin ve istediğiniz sayıda gün için makbuz alın, aksi halde 50 riyal para cezası olabilir. Park ücreti makbuzunu son güne kadar güvende saklayın çünkü parktan çıktığınızda göstermeniz gerekir.)

Al Batraa: Al-Dai'ri Çevre Yolu üzerinde bulunmaktadır. Al-Kuds bölgesinde mobilyalı, temiz daire arıyorsanız bu otel istediğinizi karşılar niteliktedir.

Booking.com

Riyad pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Riyad Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Riyad Otelleri
En Uygun Fiyatlı Riyad Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Riyad Otelleri
Riyad Ev Kiralama

Riyad İçi Ulaşım

Riyadh-Metro.jpg

Riyad çok otomobil odaklı bir şehirdir ve Riyad'daki toplu taşıma az gelişmiştir. Riyad'da sokak isimleri yoktur, bu yüzden dolaşmak istediğiniz yere yakın yer işaretleri bilmeyi gerektirir.

Kendi arabanızla seyahat ediyorsanız, bir GPS sistemi taşımak akıllıca olacaktır. Yolculuğa başlamadan önce rotanızı planlayın. Birçok cadde, yol ve yer işaretleri hem Arapça hem de İngilizce olarak işaretlenmiş olsa da, hala bazı önemli caddeler, yollar ve çıkışlar yalnızca Arapça olarak işaretlenmiştir. Ayrıca kadınların araba kullanması yasaktır.

Çoğu ziyaretçi, şehir merkezinde bol olan beyaz taksilere güvense de taksileri gece bulmak daha zor olabiliyor. Taksilere bindiğinizde gideceğiniz yer için pazarlık yapmak bazen sayaç açmaktan daha ucuza gelebilmektedir.

Tek kadınların kayıtlı kamu taksilerini kullanmasına yasal olarak izin verilir. Ayrıca kadın misafirler arkaya oturmalıdır.

Minibüsler (SR 3) Riyad sokaklarında sıklıkla bulunur, ancak bunlar çoğunlukla işçiler tarafından kullanılır. Sıradan ziyaretçilerin kullanmaları oldukça zordur çünkü bu araçların durakları yoktur.

Yürüyerek gezmek isterseniz, yaya köprüleri çok az ve trafik ışıklarında bile sürücüler için dikkatli olmanız gerekir. Korkunç sıcaklarda çok az yaya görseniz de bu yolu tercih ederseniz çok dikkatli olmanız gerekir.

Riyad Mutfağı


Riyad'da yemek için ucuz ve doyurucu seçeneklerden pahalı ve leziz mutfaklara kadar çeşitli restoranlar bulabilirsiniz.

Ucuz ve doyurucu yemekleriniz için en iyi seçenekler, Riyad'ın sayısız küçük Pakistanlı/ Hintli restoranları olup, körili ve pirinçli yemekleri deneyebilirsiniz.

Riyad'ın alışveriş merkezlerinde, fast food yerleri bol miktarda bulunur ve yemekler ortalama 20 riyal civarındadır. Her zamanki hamburger ve kebaplardan başka bir şey istiyorsanız, Pizza Hut, oldukça iyi bir salata büfesi sunmaktadır.

Lübnan mutfağından Hint mutfağına pek çok lezzeti harmanlayarak kendinize güzel bir menü hazırlayabilirsiniz.

Al-Malaz Restaurant, Olaya Rd'dedir. Lezzetli yemekler, düşük fiyatlar ve cömert porsiyonlar sayesinde her zaman dolu olan bu yerde körili et veya sebze, turşu, taze sebzeler, pirinç, chapattis, pappadums, tatlı ve çayın hepsini sonsuz dolumla alabilirsiniz.

Mama Noura Merkezi, Prens Abdullah bin Abdul Aziz St, El-Rahmaniyah’da bulunur. Mükemmel taze sıkılmış meyve suyu kokteylleri yapan son derece popüler zincir olan bu yer Riyad’ın en iyisidir.

Ayrıca, şehirde hamur işleri, et yemekleri ve kebaplarla mezelerden oluşan seçenekleri deneyebilirsiniz. Baharatlı atıştırmalıkların tadını hurma ile silerken oryantal tatlara sahip kahveleri de denemelisiniz. Güvenlik ve sağlık açısından dışarıda satılan yiyecekler konusunda tedbirli olmanızı tavsiye ederiz.

Riyad’da Gece Hayatı ve Festivaller

Riyad’da Gece Hayatı ve Festivaller

Birçok turist, tatillerinde batı gece hayatına benzer bir şeyler ararken diğerleri seyahat ederken daha otantik, yerel gelenekleri tercih eder. Riyad'ın gece hayatı, bölgenin gerçek kültürüne sessiz ama eğlenceli bir bakış sunuyor.

Riyad, ailelerin ve şarkıcıların sosyalleşmek için toplanabilecekleri lokanta ve oteller üzerine yoğunlaşıyor. Daha çok batı ülkelerinde bulunanlar gibi bar, kulüp ya da diskotekler burada bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Tahria Caddesi'nde çok sayıda kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan restoranlarda içki ve kahve mevcuttur.

Alışveriş, geç vakitlerde sokakta gezmek isteyen gezginler için ana etkinliklerden biridir. Kahvelerde vakit geçirmek ve alışverişin ötesinde, en büyük partiler yalnızca davetiyeyle bulunabilir. Riyad sıkı bir çevrede olduğu için, kapalı kapı olaylarını bir arkadaşınız veya meslektaşınız aracılığıyla erişmek zorundasınız. Bunlar, ulusal etkinlikleri kutlamak ya da resmi ziyaretçileri selamlamak için verilen genellikle resmi resepsiyonlardır, ancak canlı müzik konserleri, kişisel doğum günü partileri ve hatta "gizli" dans partileri de vardır.

Riyad’da Alışveriş

mall-riyadh.jpg

Riyad’da yaygın bir alışveriş merkezi kültürü vardır. Kapalı alan ve güvenli bölge olması bakımından bu alanlar özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Öyle ki, bekar erkeklerin alışveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. Bu yerlerin dışında alışveriş için şehir merkezinde kurulan pazarlar dikkatinizi çekebilir. Çarşıdaki yerel dükkanlar ve pazarlarda zevkinize göre yöresel ürünler ve ilginç objeler satın alabilirsiniz. Turistik alanlarda İngilizce konuşarak alışverişinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Şehre geldiğinizde almak ya da incelemek isteyeceğiniz ürünler arasında yolluklar, dokuma halı ve kilimler, deri ve deve tüyünden yapılmış ürünler gibi ya da ferah ince bezlerden dokunmuş kıyafetler bulunur. Ayrıca kahve ve hurma gibi tadımlıklar da hediyelikler arasında yerini alacaktır. Meraklıysanız, bu şehirde birbirinden güzel tasarlanan takılar da dikkatinizi çekecektir.

Riyad Saat Farkı

Türkiye (GMT+3) ve Riyad (GMT+3) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Riyad Para Birimi

Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer alan Riyad’da para birimi olarak Suudi Arabistan riyali kullanılmaktadır. 1 riyal yaklaşık 1 Türk lirasıdır.

Riyad’ın Resmi Dili

Riyad’da anadil Arapçadır. Şehirde anadilin haricinde en çok konuşulan diller İngilizce ve Fransızcadır.

Beyrut Türkiye Dış Temsilcilikleri

Riyad, T.C. Riyad Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. RİYAD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +966-11 482 01 01

Konsolosluk-Acil: +966 507127146

E-posta: embassy.riyadh@mfa.gov.tr

Adres: Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği, Diplomatik Bölge, Abdullah Ibn Hudhafah As Sahmi Cad. No:8604 PK: 94390, Riyad, 11693, Suudi Arabistan

Riyad Resmi Tatiller

Ramazan Bayramı (5 Temmuz- Hicri takvime göre belirlenir.)

Kurban Bayramı (11 Eylül-Hicri takvime göre belirlenir.)

Suudi Arabistan Milli Günü (23 Eylül)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Riyad İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 997

Yangın: 998

Polis: 999

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.