Riyad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riyad, Suudi Arabistan'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Riyad eyaletinin başkenti ve Necd ve El-Yamama'nın tarihi bölgelerine aittir. Arap Yarımadası'nın merkezinde, geniş bir platoda yer alır ve altı milyon kadar insana ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, Riyad Belediye Başkanı başkanlığında Riyad Belediyesi ve Eyalet Valisi Faysal bin Bandar Al Saud başkanlığındaki Riyad Kalkınma İdaresi tarafından yönetilen 15 belediye bölgesine ayrılmıştır. Şu anki belediye başkanı İbrahim Muhammed El Sultan’dır. Farklı alanlarda gerçekleştirdiği gelişmelerle Riyad, küresel bir şehir ilan edilmiştir.

İslam öncesi dönemde, bölgedeki şehrin adının Hac olarak geçiyordu. Hac, Emeviler ve Abbasiler döneminde valilerin merkezi ve Doğu Arabistan'ın çoğundan sorumlu olduğu Al Yamamah eyaletinin başkenti olarak görev yaptı. 14. yüzyılda Kuzey Afrika gezginleri İbn Battuta Hac'ı ziyaretinden El Yamamah'ın ana kenti Hac olarak nitelendirerek yazdı. İbn Battuta, onu çoğu Bani Hanifa'ya ait olan kanallar ve ağaçlar şehri olarak tanımlamaya devam etti.

Devamını Oku

Riyad ile İlgili

Riyad Gezilecek Yerler

Suudi Arabistan yasaları katı olsa da, gezip görülecek yerler öncesinde gideceğiniz yere nasıl varacağınız ve kimlerle gideceğiniz konusunda şartlarınızı hazırlamışsanız, bu kentte birbirinden farklı ve ilginç yerleri görmeye hazır olabilirsiniz. Riyad, kurak bir yerde olmanın vermiş olduğu coğrafi doku ile sarayları, müzeleri ve doğal parkları ile size farklı bir gezi imkânı sunacaktır. Şehirdeki tarihi yapılar sizi zamanda yolculuğa çıkarırken modern tasarımlı eğlence yerleri,manzaralı kafeler ve parklar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Şehrin başta gelen önemli ve görülmesi gereken noktalarını aşağıda sizler için derledik.

Riyad Gezilecek Yerler

Riyad’ın sembol hâline gelmiş kalesi Masmak’tan 17 bin m2’lik Suudi Arabistan Ulusal Müzesi’ne, Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi’nden yemyeşil Salam Parkı’na, 44 katlı Faysaliye Kulesi’nden Kral Abdul Aziz Tarihî Merkezi’ne kadar pek çok gezilecek yer Riyad’ı ziyaret etmekte olan gezginleri beklemektedir. Ayrıca, bekâr kadın ve erkeklerin tek başlarına giremediği Al Hokair Tema Parkı’nı, Kral Abdülaziz’in son yıllarını geçirdiği Murabba Sarayı’nı, El-Yamamah’ı ve Hanife Vadisi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Riyad’a Ne Zaman Gidilir?

eb850d90-1d04-11e7-b4ed-ac719e54b474_1320x770_184939.jpg

Riyad’da çöl iklimi etkisi görüldüğü için yaz aylarında sıcaklık 50 dereceleri görebilmektedir. Bu kavurucu sıcakların bunaltıcı etkisi nedeniyle şehre kurak yaz aylarında gitmeniz tavsiye edilmez. Riyad’ı ziyaret etmek içinen uygun zaman termometrenin 20 dereceleri gösterdiği kış aylarıdır. Ancak kış gecelerindeki çöl soğuklarına hazırlıklı olmanız gerekir.

Riyad’a Nasıl Gidilir?

Riyad-2.jpg

Türkiye’den Riyad’a aktarmasız uçuş seferleri bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat 35 dakika sürmektedir. Riyad’ın havalimanı, şehir merkezinin 35 kilometre kuzeyinde yer alır.

Riyad’da Nerede Kalınır?

the-hotel.jpg

Riyad'ın ekonomik konaklama yerlerinin çoğu el-Batha'dadır. Check-in öncesinde, oda durumunu ve tüm ekipmanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Al Jazeera Hotel: Al Bathaa Caddesi üzerinde bulunan ve hem tek hem de çift kişilik odaları 60-120 riyal arasında olan uygun fiyatlı oteldir. Bu otelin arkasında çok katlı binalar, alışveriş merkezi ve otopark bulunmaktadır. (Not: Park ücretini önceden ödeyin ve istediğiniz sayıda gün için makbuz alın, aksi halde 50 riyal para cezası olabilir. Park ücreti makbuzunu son güne kadar güvende saklayın çünkü parktan çıktığınızda göstermeniz gerekir.)

Al Batraa: Al-Dai'ri Çevre Yolu üzerinde bulunmaktadır. Al-Kuds bölgesinde mobilyalı, temiz daire arıyorsanız bu otel istediğinizi karşılar niteliktedir.

Devamını Oku

Riyad İçi Ulaşım

Riyadh-Metro.jpg

Riyad çok otomobil odaklı bir şehirdir ve Riyad'daki toplu taşıma az gelişmiştir. Riyad'da sokak isimleri yoktur, bu yüzden dolaşmak istediğiniz yere yakın yer işaretleri bilmeyi gerektirir.

Devamını Oku

Riyad Mutfağı


Riyad'da yemek için ucuz ve doyurucu seçeneklerden pahalı ve leziz mutfaklara kadar çeşitli restoranlar bulabilirsiniz.

Ucuz ve doyurucu yemekleriniz için en iyi seçenekler, Riyad'ın sayısız küçük Pakistanlı/ Hintli restoranları olup, körili ve pirinçli yemekleri deneyebilirsiniz.

Devamını Oku

Riyad’da Gece Hayatı ve Festivaller

riyadh-2197496_960_720.jpg

Birçok turist, tatillerinde batı gece hayatına benzer bir şeyler ararken diğerleri seyahat ederken daha otantik, yerel gelenekleri tercih eder. Riyad'ın gece hayatı, bölgenin gerçek kültürüne sessiz ama eğlenceli bir bakış sunuyor.

Riyad, ailelerin ve şarkıcıların sosyalleşmek için toplanabilecekleri lokanta ve oteller üzerine yoğunlaşıyor. Daha çok batı ülkelerinde bulunanlar gibi bar, kulüp ya da diskotekler burada bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Tahria Caddesi'nde çok sayıda kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan restoranlarda içki ve kahve mevcuttur.

Alışveriş, geç vakitlerde sokakta gezmek isteyen gezginler için ana etkinliklerden biridir. Kahvelerde vakit geçirmek ve alışverişin ötesinde, en büyük partiler yalnızca davetiyeyle bulunabilir. Riyad sıkı bir çevrede olduğu için, kapalı kapı olaylarını bir arkadaşınız veya meslektaşınız aracılığıyla erişmek zorundasınız. Bunlar, ulusal etkinlikleri kutlamak ya da resmi ziyaretçileri selamlamak için verilen genellikle resmi resepsiyonlardır, ancak canlı müzik konserleri, kişisel doğum günü partileri ve hatta "gizli" dans partileri de vardır.

Devamını Oku

Riyad’da Alışveriş

mall-riyadh.jpg

Riyad’da yaygın bir alışveriş merkezi kültürü vardır. Kapalı alan ve güvenli bölge olması bakımından bu alanlar özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Öyle ki, bekar erkeklerin alışveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. Bu yerlerin dışında alışveriş için şehir merkezinde kurulan pazarlar dikkatinizi çekebilir. Çarşıdaki yerel dükkanlar ve pazarlarda zevkinize göre yöresel ürünler ve ilginç objeler satın alabilirsiniz. Turistik alanlarda İngilizce konuşarak alışverişinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Şehre geldiğinizde almak ya da incelemek isteyeceğiniz ürünler arasında yolluklar, dokuma halı ve kilimler, deri ve deve tüyünden yapılmış ürünler gibi ya da ferah ince bezlerden dokunmuş kıyafetler bulunur. Ayrıca kahve ve hurma gibi tadımlıklar da hediyelikler arasında yerini alacaktır. Meraklıysanız, bu şehirde birbirinden güzel tasarlanan takılar da dikkatinizi çekecektir.

Riyad Saat Farkı

Türkiye (GMT+3) ve Riyad (GMT+3) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Riyad Para Birimi

Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer alan Riyad’da para birimi olarak Suudi Arabistan riyali kullanılmaktadır. 1 riyal yaklaşık 1 Türk lirasıdır.

Riyad’ın Resmi Dili

Riyad’da anadil Arapçadır. Şehirde anadilin haricinde en çok konuşulan diller İngilizce ve Fransızcadır.

Beyrut Türkiye Dış Temsilcilikleri

Riyad, T.C. Riyad Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. RİYAD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +966-11 482 01 01

Konsolosluk-Acil: +966 507127146

E-posta: [email protected]

Adres: Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği, Diplomatik Bölge, Abdullah Ibn Hudhafah As Sahmi Cad. No:8604 PK: 94390, Riyad, 11693, Suudi Arabistan

Riyad Resmi Tatiller

Ramazan Bayramı (5 Temmuz- Hicri takvime göre belirlenir.)

Kurban Bayramı (11 Eylül-Hicri takvime göre belirlenir.)

Suudi Arabistan Milli Günü (23 Eylül)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Riyad Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 16oC
  • Mar 20oC
  • Nis 25oC
  • May 30oC
  • Haz 33oC
  • Tem 34oC
  • Agu 34oC
  • Eyl 31oC
  • Eki 26oC
  • Kas 20oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5.999.400 / Dil: Arapça/ Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) / İklim: Ilıman çöl iklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün