Google+

Dammam

Dammam - : - / -
--℃
1 SAR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Suudi Arabistan Krallığı Nüfus: 1.033.597 Resmi Dil: Arapça Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) İklim: Sıcak Çöl İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 2.93 (Türkiye $ 3.87)

Dammam, Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin (El Şarkiye) başkenti ve ülkenin en büyük beşinci şehridir.

Dammam Hakkında Bilinmesi Gerekenler
elgeducationalservices.com

Dammam, Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin (El Şarkiye) başkenti ve ülkenin Riyad, Cidde, Mekke ve Medine’den sonra en büyük beşinci şehridir.

Petrol rezervleri bakımından dünyanın en zengin yeri olarak bilinen Dammam, aynı zamanda Basra Körfezi’nin önemli bir limanı olma özelliği taşır. Kral Abdul Aziz onuruna yaptırılan modern görünümlü ve petrol ticareti haricinde kullanılan liman, Basra Körfezi’nin en geniş limanıdır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


leftovercurrency.com

Dammam’da Suudi Arabistan Riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan Riyali yaklaşık 0.80 Türk Lirasına denk gelmektedir. 

Dammam (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunur. Dammam, Türkiye’den 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Dammam’da 11.00’dir.

Suudi Arabistan’ın resmi dili Arapça'dır. 

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan’a seyahat etmeleri için vize almaları gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu, pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportları işleme almamaktadır. Aynı zamanda 35 yaş altı bekar kadınlara Suudi Arabistan vizesi verilmemektedir. Ülkeye ticari bir gerekçeyle gidecek olan 35 yaş altı kadınların vize alması için, Dış İşleri Bakanlığı’ndan davetiye alması ve eşi yada kan bağı olan akrabalarının refakati gereklidir. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak Suudi Arabistan vize işlemlerine en az 30 gün önceden başlanmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği

 • Adres: Diplomatic Quarter, Abdullah Ibn Hudhafah As Sahmi St. No: 8604, P.O. Box: 94390, Riyadh 11693 – Saudi Arabia
 • Telefon: +966 11 482 01 01
 • Resmi websitesi: riyad.be.mfa.gov.tr

 İstanbul’dan Dammam’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi ortalama 3 saat 30 dakikadır. Ayrıca başka havayolu şirketleri ile de İstanbul’dan Dammam’a uçabilirsiniz.


wikimedia.org

Sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Dammam, Basra Körfezi’nde yer alması nedeniyle Suudi Arabistan’ın iç kesimlerindeki şehirlerine oranla kısmen nemli bir havaya sahiptir. Şehirde nadiren ve oldukça az miktarda yağış görülür. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 38 – 40 derece; kış aylarında ise 14 – 17 derecede seyreder. Dammam’a gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların daha düşük olduğu sonbahar ve kış aylarıdır.

Dammam’da üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere 60’tan fazla konaklama alternatifi bulunmaktadır. Konaklama tesisleri Basra Körfezi ve Korniş (Corniche) bölgesinde yoğunlaşmıştır. Şehrin en lüks otelleri genellikle King Khalid Caddesi üzerinde yer alır. Otel fiyatları başkent Riyad’daki gibi oldukça yüksektir. 

Dammam Şehir İçi Ulaşım
publictransportation.pbworks.com

Dammam’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım sağlamanın en kolay yolu araba kiralamaktır. Suudi Arabistan’da kadınlar araba kullanamaz ve sürücü olarak eşi veya erkek akrabasının bulunması gerekir. Dammam’da halk otobüsler mevcuttur ancak çok yaygın değildir ve sadece şehirde yaşayan erkekler tarafından tercih edilir. 

Dammam Gezilecek Yerler
blogspot.com

Arap Yarımadası ve Suudi Arabistan’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Damman; tarihi yapıları, şehir parkları, Korniş bölgesi, Mercan Adası ve eğlence merkezleriyle ülkenin en köklü ve modern şehirlerinin başında gelir.

Dammam Mutfağı
wikimedia.org

Dammam’da, çok sayıda farklı etnik kökenden ve ulustan insan bir arada yaşadığından, şehirdeki yemek kültürü son derece zengindir. Genel anlamda Arap mutfağı, Türk mutfağıyla yüksek derecede benzerlik taşır. Arap yemeklerinin Türk yemeklerinden ayrılan yanı ise Arap yemeklerinin yoğun yağlı ve baharatlı olmasıdır. Ayrıca Arap mutfağına ait yemeklerin pişirilme tarzları da farklılık gösterir.


tumblr.com

Dammam’da alkol satışı ve kullanımı kesinlikle yasaktır. Şehirde herhangi bir bar veya gece kulübü gibi eğlence mekanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Suudi Arabistan’ın diğer kentlerinde olduğu gibi Dammam’da da gece hayatı kültürü yoktur. Gündüzlerin aşırı sıcak olmasından dolayı Dammam sakinleri geç saatlerde dışarı çıkar ve çoğu kafe, restoran, alışveriş merkezi geç saatlere kadar açıktır.


ytimg.com

Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin başkenti Dammam, alışveriş olanakları bakımından son derece zengindir. Şehrin pek çok yerinde kolayca karşılaşabileceğiniz modern alışveriş merkezlerinde giyimden elektroniğe kadar sayısız ürünü bulabilirsiniz. Dammam’ın önde gelen büyük alışveriş merkezleri olarak; “Al Othaim Mall”, “Shiraa Mall”, “Dareen Mall”, “Al Shatea”, “Hayat”, “Tamimi”, “Ibn Khaldoun”, “Al Bilad” ve “Al Waha” sıralanabilir. Ayrıca Dammam’da geleneksel Arap pazarlarını da ziyaret edebilirsiniz. “Share Al Hob”, “Al Souq”, “Souq El Harraj”, “Souq Mekke” ve “Souq El Dammam” ilk akla gelen pazarlardır. Bu açık hava pazalarında Suudi Arabistan’a özgü hediyelik ürünler, giysiler, aksesuarlar ve baharatlar gibi her türlü ürünü çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.


fbcdn.net
 

 • Dammam Doğu Bölgesi Yaz Festivali: Ekim
 • Doğu Sahil Festivali: Mart
 • Ramazan Bayramı: Her yıl değişir
 • Kurban Bayramı: Her yıl değişir
 • Ramazan Bayramı – Her yıl değişir
 • Kurban Bayramı – Her yıl değişir
 • Suudi Arabistan Milli Günü – 23 Eylül
 • Ambulans: 997
 • İtfaiye: 998
 • Polis: 999
 • Kral Fahd Uluslararası Havalimanı: +966 13 883 1000

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.