Google+

Arama formu

Ambulans: 997 İtfaiye: 998 Polis: 999 Kral Fahd Uluslararası Havalimanı: +...
Devamı oku
Ramazan Bayramı – Her yıl değişir Kurban Bayramı – Her yıl değişir Suudi...
Devamı oku
  Dammam Doğu Bölgesi Yaz Festivali: Ekim Doğu Sahil Festivali:...
Devamı oku
Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin başkenti Dammam, alışveriş olanakları...
Devamı oku
Dammam’da alkol satışı ve kullanımı kesinlikle yasaktır. Şehirde herhangi...
Devamı oku
Dammam’da, çok sayıda farklı etnik kökenden ve ulustan insan bir arada...
Devamı oku
Arap Yarımadası ve Suudi Arabistan’ın en eski yerleşim yerlerinden olan...
Devamı oku
Dammam’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi...
Devamı oku
Dammam’da üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere 60’tan...
Devamı oku
İstanbul’dan Dammam’a farklı Türk hava yolu şirketlerinin direkt uçuşları...
Devamı oku
Sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Dammam, Basra Körfezi’nde yer alması...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği Adres: Diplomatic Quarter,...
Devamı oku
Dammam (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunur. Dammam,...
Devamı oku
Suudi Arabistan’ın resmî dili Arapçadır. 
Devamı oku
Dammam’da Suudi Arabistan Riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan...
Devamı oku
Dammam’da Suudi Arabistan riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan...
Devamı oku
Dammam; Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nde, Basra Körfezi’nde konumlanır.
Devamı oku
Dammam, Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin (El Şarkiye) başkenti ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SAR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Suudi Arabistan Krallığı / Nüfus: 1.033.597 / Resmi Dil: Arapça / Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) / İklim: Sıcak Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 2.93 (Türkiye $ 3.87)

Dammam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dammam Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Dammam, Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin (El Şarkiye) başkenti ve ülkenin Riyad, Cidde, Mekke ve Medine’den sonra en büyük beşinci şehridir.

Petrol rezervleri bakımından dünyanın en zengin yeri olarak bilinen Dammam, aynı zamanda Basra Körfezi’nin önemli bir limanı olma özelliği taşır. Kral Abdul Aziz onuruna yaptırılan modern görünümlü ve petrol ticareti haricinde kullanılan liman, Basra Körfezi’nin en geniş limanıdır. 

Dammam Nerededir?

Dammam; Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nde, Basra Körfezi’nde konumlanır.

Dammam Gezilecek Yerler

Dammam Gezilecek Yerler

Arap Yarımadası ve Suudi Arabistan’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Damman; tarihî yapıları, şehir parkları, Korniş bölgesi, Mercan Adası ve eğlence merkezleriyle ülkenin en köklü ve modern şehirlerinin başında gelir.

Dammam'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Dammam’a farklı Türk hava yolu şirketlerinin direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi ortalama 3 saat 30 dakikadır.

Dammam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Dammam'a Ne Zaman Gidilir?

Sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Dammam, Basra Körfezi’nde yer alması nedeniyle Suudi Arabistan’ın iç kesimlerindeki şehirlerine oranla kısmen nemli bir havaya sahiptir. Şehirde nadiren ve oldukça az miktarda yağış görülür. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 38 – 40 derece; kış aylarında ise 14 – 17 derecede seyreder. Dammam’a gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların daha düşük olduğu sonbahar ve kış aylarıdır.

Dammam'da Nerede Kalınır?

Dammam’da üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere 60’tan fazla konaklama alternatifi bulunmaktadır. Konaklama tesisleri Basra Körfezi ve Korniş (Corniche) bölgesinde yoğunlaşmıştır. Şehrin en lüks otelleri genellikle King Khalid Caddesi üzerinde yer alır. Otel fiyatları başkent Riyad’daki gibi oldukça yüksektir. 

Dammam Şehir İçi Ulaşım

Dammam Şehir İçi Ulaşım

Dammam’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım sağlamanın en kolay yolu araba kiralamaktır. Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması uzun süredir yasak olmasına rağmen 2018 yılında yayımlanan bir kararnameyle kadınlar da artık trafiğe çıkabilmektedirler . Dammam’da halk otobüsler mevcuttur ancak çok yaygın değildir ve sadece şehirde yaşayan erkekler tarafından tercih edilir. 

Dammam Mutfağı

Dammam Mutfağı

Dammam’da, çok sayıda farklı etnik kökenden ve ulustan insan bir arada yaşadığından, şehirdeki yemek kültürü son derece zengindir. Genel anlamda Arap mutfağı, Türk mutfağıyla yüksek derecede benzerlik taşır. Arap yemeklerinin Türk yemeklerinden ayrılan yanı ise Arap yemeklerinin bol yağlı ve baharatlı olmasıdır. Ayrıca Arap mutfağına ait yemeklerin pişirilme tarzları da farklılık gösterir.

Dammam Gece Hayatı

Dammam’da alkol satışı ve kullanımı kesinlikle yasaktır. Şehirde herhangi bir bar veya gece kulübü gibi eğlence mekanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Suudi Arabistan’ın diğer kentlerinde olduğu gibi Dammam’da da gece hayatı kültürü yoktur. Gündüzlerin aşırı sıcak olmasından dolayı Dammam sakinleri geç saatlerde dışarı çıkar ve çoğu kafe, restoran, alışveriş merkezi geç saatlere kadar açıktır.

Dammam'da Alışveriş

Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin başkenti Dammam, alışveriş olanakları bakımından son derece zengindir. Şehrin pek çok yerinde kolayca karşılaşabileceğiniz modern alışveriş merkezlerinde giyimden elektroniğe kadar sayısız ürünü bulabilirsiniz. Dammam’ın önde gelen büyük alışveriş merkezleri olarak; “Al Othaim Mall”, “Shiraa Mall”, “Dareen Mall”, “Al Shatea”, “Hayat”, “Tamimi”, “Ibn Khaldoun”, “Al Bilad” ve “Al Waha” sıralanabilir. Ayrıca Dammam’da geleneksel Arap pazarlarını da ziyaret edebilirsiniz. “Share Al Hob”, “Al Souq”, “Souq El Harraj”, “Souq Mekke” ve “Souq El Dammam” ilk akla gelen pazarlardır. Bu açık hava pazalarında Suudi Arabistan’a özgü hediyelik ürünler, giysiler, aksesuarlar ve baharatlar gibi her türlü ürünü çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Dammam Festivaller


 

 • Dammam Doğu Bölgesi Yaz Festivali: Ekim
 • Doğu Sahil Festivali: Mart
 • Ramazan Bayramı: Her yıl değişir
 • Kurban Bayramı: Her yıl değişir

Dammam Para Birimi

Dammam’da Suudi Arabistan riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan riyali yaklaşık 1,41 Türk lirasına denk gelmektedir. 

*Kur bilgileri ağustos 2018'de güncellenmiştir.

Dammam Saat Farkı

Dammam (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunur. Dammam, Türkiye’den 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Dammam’da 11.00’dir.

Dammam Resmi Dili

Suudi Arabistan’ın resmî dili Arapçadır. 

Dammam Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan’a seyahat etmeleri için vize almaları gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu, pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportları işleme almamaktadır. Aynı zamanda 35 yaş altı bekar kadınlara Suudi Arabistan vizesi verilmemektedir. Ülkeye ticari bir gerekçeyle gidecek olan 35 yaş altı kadınların vize alması için, Dış İşleri Bakanlığı’ndan davetiye alması ve eşi yada kan bağı olan akrabalarının refakati gereklidir. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak Suudi Arabistan vize işlemlerine en az 30 gün önceden başlanmalıdır.

Dammam Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği

 • Adres: Diplomatic Quarter, Abdullah Ibn Hudhafah As Sahmi St. No: 8604, P.O. Box: 94390, Riyadh 11693 – Saudi Arabia
 • Telefon: +966 11 482 01 01
 • Resmi websitesi: riyad.be.mfa.gov.tr

Dammam Resmi Tatiller

 • Ramazan Bayramı – Her yıl değişir
 • Kurban Bayramı – Her yıl değişir
 • Suudi Arabistan Milli Günü – 23 Eylül

Dammam Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 997
 • İtfaiye: 998
 • Polis: 999
 • Kral Fahd Uluslararası Havalimanı: +966 13 883 1000

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.