Dammam Gezilecek Yerler

Arap Yarımadası ve Suudi Arabistan’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Damman; tarihî yapıları, şehir parkları, Korniş bölgesi, Mercan Adası ve eğlence merkezleriyle ülkenin en köklü ve modern şehirlerinin başında gelir.

Dammam Gezilecek Yerler

Dammam'da Tarut Kalesi, Kral Abdullah Parkı, Kral Fahd Park, Korniş, Mercan Adası, Dammam Yerel Müzesi ve Yunus Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Tarut Kalesi

Tarut Kalesi, Basra Körfezi’nin yaklaşık 6 kilometre açıklarında yer alan Tarut Adası’nda konumlanır. Adanın geçmişi, milattan önce 5000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Tarut Adası, Arap Yarımadasının en eski yerleşimi olarak kabul edilir. Yüzyıllar boyunca büyük bir yerleşim ve ticaret merkezi olan Tarut Adası, bölge tarihinde büyük bir rol oynamıştır. Tarut Adası’nın kalbinde konumlanan Tarut Kalesi ise önemli bir arkeolojik dönüm noktasıdır. Bu geleneksel mimari tarza sahip kale, eski yerleşim ve medeniyetlerin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir.

  • Adres: Tarut Adası, Suudi Arabistan

Kral Abdullah Parkı

Kral Abdullah Parkı, Dammam’ın sahil kesiminde, şehrin en popüler bölgesi Korniş’te yer almaktadır. Benzersiz bir dizayna sahip olan park, adeta Dammam’ın modern yüzünü gözler önüne serer. Geniş yeşil alanlar, restoranlar, kafeler, şehir tiyatrosu, görkemli fıskiyeler ve çocuk oyun alanlarını içinde barındıran park yıl boyunca çeşitli festival ve kutlamalara ev sahipliği yapar.

  • Adres: Korniş, Dammam, Suudi Arabistan

Kral Fahd Park

Kral Fahd Parkı, Al Khaleej kara yolu üzerinde Dammam ve Dhahran şehirleri arasında uzanan büyük bir eğlence parkıdır. Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin en büyük parklarından biri olarak kabul edilir. Parkın içinden geçen karasuları, parka masalsı bir atmosfer katar. Ayrıca park içerisinde; dev bir eğlence alanı, birçok restoran, kafe, sayısız şelaleler, köprüler ve yapay göller yer alır.

  • Adres: Prince Mohammed Bin Fahd Road, Al Basatin, Dammam Suudi Arabistan

Korniş

Şehrin Aziziah Kumsalı’ndan Tarut Adası’na kadar olan sahil kesimi “Dammam Korniş / Corniche” adıyla bilinir. 2007 yılında genişletilmiş Dammam’ın bu güzel sahil kesiminde, modern sanat eserleri de sergilenir. Korniş, gündüz hava aşırı sıcak olduğundan genellikle akşam saatlerinde ailelerin keyifli vakit geçirmek üzere geldikleri şehrin en popüler bölgesidir. Büyüleyici manzarası, yeşil alanları, çocuk oyun alanları ve büfeleriyle hoş vakit geçirmek için ideal bir yerdir. Ayrıca burada, her yıl ulusal bayram, tören ve kutlamalar gerçekleştirilir.

  • Adres: Korniş, Al Khobar Suudi Arabistan

Mercan Adası (Al – Marjan)

Mercan Adası, Korniş’in uzantısı olarak bir köprü ile bölgeye bağlı yapay adadır. Yeşil alanları, eğlence ve dinlenme alanları, restoranları ile Mercan Adası, Dammam’ın en popüler ve turistik noktası olarak kabul edilir. Adaya özel tekne turu veya feribot ile ulaşım mümkündür. Ayrıca ada üzerindeki ünlü deniz feneri de görülmeye değerdir.

  • Adres: Korniş, Dammam Suudi Arabistan

Dammam Yerel Müzesi

Dammam Yerel Müzesi, 1985 yılında ziyarete açılmıştır. Altı salondan oluşan müze koleksiyonunda; Dammam ve Suudi Arabistan Doğu Bölgesi’nin geçmişini gözler önüne seren arkeolojik buluntular ve eserler yer almaktadır. Müze'de Taş Devri’nden başlayarak günümüze kadar uzun bir yolculuk yapabilirsiniz.

  • Adres: Kral Abdullah Bin Abdulaziz Caddesi, Dammam Suudi Arabistan
  • Telefon: 0 3 826 6056
  • Ziyaret saatleri: Perşembe ve Cuma günleri hariç her gün 08.00 – 12.00 ve 16.00 – 19.00 arası
  • Resmi websitesi için tıklayınız.

Yunus Köyü

Yunus Köyü (Dolphin Village), Dammam Korniş Bölgesi'nin Mercan Adası girişinde bulunan bir eğlence köyüdür. Yunus köyü içerisinde; lunaparak alanı, yüzme havuzu ve her gün yunus ve fok balığı gösterilerinin düzenlendiği sirk yer alır. Özellikle bayram ve tatillerde dolup taşan Yunus köyü, çocuklu aileler için oldukça eğlenceli bir aktivitedir.