Google+

Medine

Medine - : - / -
--℃
1 SAR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon17℃
 • Şubweather-icon20℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon32℃
 • Hazweather-icon35℃
 • Temweather-icon35℃
 • Ağuweather-icon35℃
 • Eylweather-icon35℃
 • Ekiweather-icon29℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon19℃
Nüfus: 1.300.000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Riyal (SAR) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 hafta

Medine kenti İslam âleminin en önemli kutsal şehirleri arasında Mekke’den sonra ikinci sırada gelmektedir. Hz. Muhammed’in 622 senesinde Mekke’den Medine’ye hicret etmesi, yaşamının bir kısmını burada geçirmesinin yanı sıra; Medine ilk hükümet yapısının ve İslami ekonomi modelinin de kurulduğu yerdir. Bu yüzden İslam’ın yeryüzüne yayıldığı yer olarak kabul edilen kent “Peygamber Şehri” olarak da anılmaktadır.

Medine kentinde Mekke’dekinden farklı olarak ihram giyilmesi zorunluluğu yoktur. Fakat yine de kılık kıyafet konusunda belli sınırlar vardır. Bunun yanı sıra ikliminden dolayı hava gün içinde ne kadar sıcak olursa olsun akşamları serinlemektedir. Dolayısıyla akşamüzeri dışarı çıkacaksanız yanınızda mutlaka fazladan bir hırka bulundurun. Ayrıca aklınızda bulunması gereken bir diğer şey ise Medine kenti ile Mekke arasında kur farkının olduğudur. Şehrin her yerinde döviz bozdurma imkânınız var, dolayısıyla bu konuda herhangi bir endişeniz olmasın.

Medine kentinin kutsal mekânlarına Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. İslam mimarisinin pek çok örneğini görme imkânını bulabileceğiniz kentte pek çok kutsal mekân bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu Peygamber Camii’dir. Turistik açıdan Hac ve umre ziyaretleri döneminde daha kalabalıktır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mekke şehrine 450 km uzaklıktaki Medine İslam’ın yayılma sürecindeki öneminden dolayı “Peygamber Şehri” olarak anılmaktadır. Pek çok kutsal mekânıyla hac ve umre ziyaretleri sırasında bilhassa uğranan Medine kenti, İslam mimarisinin ilk örneklerini de görme imkânı sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kıbleteyn Mescidi, Yedi Mescidler, Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı).

Peygamber Camii (Mescidi Nebevi)

21823 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Peygamber Camii (Mescidi Nebevi)

Hz. Muhammed’in hicretten sonra ashabı ile inşa ettirdiği ve namaz kıldırdığı yer olan Peygamber Camii Medine seyahatinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Hz. Muhammed’in kabrinin de bulunduğu Mescidi Nebevi’de Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir’in mezarı da bulunmaktadır. Günün her saati açık olan Mescidi Nebevi’yi erkekler günün her saati ziyaret edebilirler. Fakat kadınlar için ziyaret saatleri sabah namazı ve öğlen namazından sonradır. Hz. Muhammed’in “mescidimde kılınan bir vakit namaz, Mescidi Haram hariç başka bir mecliste kılınan namazdan hayırlıdır” hadisi mekânı dini açıdan da özel kılmaktadır.

-

Medine lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Al Jaad Madinah Hotel, Al Ameen CROM Hotel, Crowne Plaza Madinah. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Al Madinah Concorde Hotel, Al Eiman Taibah gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Ghaleyt Ohod Apartment, Dar Al Taqwa Hotel, Al Alya Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Medine aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cennet Bahçesi (Ravza-i Mutahhara)

3423 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Cennet Bahçesi (Ravza-i Mutahhara)

Mescid-i Nebevi’nin içinde bulunan Cennet Bahçesi peygamberin Cuma hutbesini verdiği kürsünün bulunduğu alandır. Peygamber Camii içinde yeşil halıların bulunduğu tek kısım burasıdır.

-

Kuba Mescidi

12523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kuba Mescidi

Kuba Mescidi İslam tarihinde cemaatle namaz kılmak için inşa edilmiş ilk mescittir. Hz. Muhammed’in inşaatında çalıştığı ve 14 gün konakladığı bu mekânda namaz kılmak dinen sevap sayılmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İslam dininin ikinci en büyük kenti olarak kabul edilen Medine Suudi Arabistan’ın Hicaz bölgesindedir. Mekke kentinin kuzeyinde yer alan Medine’nin eski adı Yesrib’dir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

madinah.jpg

Medine iklim olarak ılıman olmasına rağmen çöl rüzgârlarının etkisinde olmasından dolayı sıcaklıklar oldukça yüksektir. Bu yüzden Medine’ye gideceklere verilebilecek en iyi tavsiye ocak ayı ile mayıs ayı arasındaki dönem ya da sonbahar ayları olacaktır. Bunun yanı sıra Medine’ye gitmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus kentin Hac döneminde ziyarete kapalı olduğudur. Medine’nin turistik açıdan en kalabalık olduğu dönemin Ramazan ayı olduğu da aklınızda olsun.

Medine’ye doğrudan havayolu ile gidebilirsiniz. Fakat Mekke’den sonra en büyük ikinci İslam şehri olarak kabul edilen Medine’ye gidişte tercih edilen yol daha çok önce Mekke’ye gidip sonrasında Medine’ye geçmektir. Bu durumda dört farklı alternatif söz konusudur. Bunlardan ilki Mekke’den Medine’ye uçak yoluyla gitmektir.  Yaklaşık 8 saat süren bir otobüs yolculuğu demek olan bu iki alternatiften farklı olarak tercih edebileceğiniz son ulaşım yolu ise taksiyle seyahat. Yaklaşık 80-100 riyal karşılığında Mekke’den Medine’ye gidebilirsiniz.

Medine en çok Müslüman nüfus tarafından ziyaret edilmektedir. Medine’de pek çok otel ve konaklama imkânı mevcuttur. Medine’de yer alan otellerin özellikle 5 yıldızlı olanlarının pek çoğu Peygamber Camii’sinin etrafına yayılmıştır. Medine’deki konaklama alanlarının bütçeleri de Peygamber Camii’sine uzaklığıyla ile orantılıdır. Camiye yakın olan konaklama merkezlerinin fiyatları daha yüksektir.

Medine kentinde şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları kullanılmaz. Dolayısıyla kullanabileceğiniz tek vasıta taksidir. Medine kenti güvenli bir kenttir. Taksiye binerken taksiciyle ücret konusunda mutlaka anlaşın. Bu konuda ikinci bir tavsiye ise gideceğiniz adresin Arapçasının yazılı olduğu bir kâğıt elinizde olsun. Medine’de şehir içi ulaşım genelde 15-30 Riyal arasındadır. Havaalanından şehir merkezine gidecek olduğunuzda ise yaklaşık 70 Riyal civarında bir miktar ödemeniz gerekecektir.

maggi-goreng-al-madinah1.jpg

Arap geleneksel mutfağının pek çok lezzetini tatma imkânını sunan Medine’ye gittiğinizde yöresel lezzetlerin yanı sıra Hint, Pakistan ve Bangladeş mutfaklarının kendine has lezzetlerini deneme imkânı da bulabilirsiniz. Medine’ye gittiğinizde karşınıza en çok çıkacak yemekler kuzu çevirme, ‘taamiya’ adını verdikleri sebzeli sandviçler, kendi yöntemleriyle pişirdikleri bezelye ve Medine mutfağına özgü ‘tameez’ ekmeğidir.

Popüler restoranlar

Al Baik: Suudi Arabistan’ın en büyük fast food zincirlerinden olan Al Baik’e Medine’de çokça rastlayacaksınız. Servis süresinin yaklaşık 30 dakika civarında olduğu restoran zincirinin menüsünde tavuk kızartması ve farklı soslar kullanılarak hazırlanan karides büyük yer tutuyor.

Tabaq Restoran: Pakistan mutfağından lezzetler sunan Tabaq Restoran’ın menüsünde köri soslu yemekler fazlasıyla yer tutuyor.

Al Yaseerah Restoran: Medine’nin ne büyük restoranlarından biri olan Al Yaseerah Peygamber Camii’sine 25 dakika mesafede şehrin kuzeyinde yer alıyor. Türk mutfağından lezzetleri de menüsünde bulunduran restoranda özellikle tahin ve pide çeşitlerini mutlaka deneyin. Kahvaltı servisinin de bulunduğu restoran özellikle ikindi namazı sonrası çok kalabalık oluyor, aklınızda olsun.

Bahşiş

Suudi Arabistan’da yüzde 10 oranında servis ücreti restoran ve otel faturalarında yer almaktadır. Ekstra servislerde ise yüzde 10 oranında bahşiş beklenebilir.

Medine kentinde alkol tüketimi yasaktır. Fakat Medine’nin kendine has bir eğlence kültürü vardır. Abu Tarbaush kentin en meşhur eğlence mekânlarının başında gelir. Bunun yanında Medine’de geceleri de ziyaret edilen ibadethaneler geceleri de pek çok restoranın açık olmasına sebeptir.

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Janadriya Festivali (Nisan)

Medine şehri daha çok dini amaçlı turizm merkezi olduğundan Medine’den satın alabileceğiniz hediyeler de yine buna yönelik olacaktır. Medine’yi ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği hediyelerin başında seccade geliyor. Hindistan yapımı kaşmir seccade el yapımı ve özel bir hatıra almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri arasında. Aynı zamanda tespih ve Kur’an-ı Kerim de Medine’den dönerken yanınızda getirebileceğiniz hediyeler arasında. Kesme taş ve deve kemiğinden yapılan ev yapımı tespihlerin yanı sıra farklı taşlardan yapılan modellere de rastlayabilirsiniz. Son yıllarda kentin hediyelik eşya sektöründe hızlıca yayılan bir diğer şey ise ezan okuyan saattir. Pek çok parfüm çeşidi de Medine’de karşınıza en çok çıkacak alternatifler arasında. Medine’de alışveriş yapacakların aklında tutması gereken en önemli şey ise kentte kredi kartı kullanımının çok az yerde mümkün olduğudur, o yüzden yanınızda nakit bulundurmanız gerekiyor.

Suudi Arabistan (GMT+3) ile Türkiye (GMT+3) arasında saat farkı yoktur.

Suudi Arabistan’ın para birimi Riyal’dir. Riyalin alt birimi halala’dır. Bir riyal 100 halalaya bölünür.

Medine’de konuşulan dil Arapça’dır. Suudi Arabistan’da Arapçanın farklı lehçeleri vardır, fakat Arapça bütün nüfus tarafından konuşulmaktadır.

CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: P.O.BOX:70 MEDINAH ROAD, KILO 6 AL-ARAFAT STREET AL-HAMRA JEDDAH 21411 SAUDI ARABIA

Telefon: 00 966-2 660 16 07 / 00 966-2 665 48 73

Faks: 00 966-2 665 22 80

consulate.jeddah@mfa.gov.tr

http://cidde.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tebuk (Tabouk), Medine (Al Madina), Mekke (Makkah), El Baha (Al Baha), Asir (Asseer), Cizan (Jeezan) bölgeleri.

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Suudi Arabistan Ulusal Günü (23 Eylül)

Acil Yardım: 997

Yangın: 998

Polis: 999

Suudi Arabistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport türüne bakılmaksızın Suudi Arabistan vizesine tabi tutulmaktadır. Ancak resmi görevle Suudi Arabistan’a giden resmi görevlilerden herhangi bir Suudi Arabistan vize ücreti talep edilmez. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını, Pazartesi ve Perşembe günleri 09:00 ila 15:00 arası yapabilirsiniz. Cuma günleri Suudi Arabistan ticari vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.