Medine’de Gezilecek Yerler

Mekke şehrine 450 km uzaklıktaki Medine İslam’ın yayılma sürecindeki öneminden dolayı “Peygamber Şehri” olarak anılmaktadır. Pek çok kutsal mekânıyla hac ve umre ziyaretleri sırasında bilhassa uğranan Medine kenti, İslam mimarisinin ilk örneklerini de görme imkânı sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kıbleteyn Mescidi, Yedi Mescidler, Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı).

Peygamber Camii (Mescidi Nebevi)

n00028389-r-b-007.jpg

Hz. Muhammed’in hicretten sonra ashabı ile inşa ettirdiği ve namaz kıldırdığı yer olan Peygamber Camii Medine seyahatinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Hz. Muhammed’in kabrinin de bulunduğu Mescidi Nebevi’de Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir’in mezarı da bulunmaktadır. Günün her saati açık olan Mescidi Nebevi’yi erkekler günün her saati ziyaret edebilirler. Fakat kadınlar için ziyaret saatleri sabah namazı ve öğlen namazından sonradır. Hz. Muhammed’in “mescidimde kılınan bir vakit namaz, Mescidi Haram hariç başka bir mecliste kılınan namazdan hayırlıdır” hadisi mekânı dini açıdan da özel kılmaktadır.

Cennet Bahçesi (Ravza-i Mutahhara)

3425292.tmp

Mescid-i Nebevi’nin içinde bulunan Cennet Bahçesi peygamberin Cuma hutbesini verdiği kürsünün bulunduğu alandır. Peygamber Camii içinde yeşil halıların bulunduğu tek kısım burasıdır.

Kuba Mescidi

Kuba Mescidi İslam tarihinde cemaatle namaz kılmak için inşa edilmiş ilk mescittir. Hz. Muhammed’in inşaatında çalıştığı ve 14 gün konakladığı bu mekânda namaz kılmak dinen sevap sayılmaktadır.

Uhud Dağı

Mount_Uhud.JPG

Mescidi Nebevi’ye 5 km uzaklıkta olan Uhud Dağı Medine’nin kuzeyindedir. İslam tarihinde önemli yere sahip Uhud Dağı’nda Uhud Savaşı sırasında 70 kişi şehit olmuştur. Şehitliğin de bulunduğu Uhud Dağı bu yüzden hac ve umre ziyaretlerinde mutlaka uğranan mekânlar arasındadır.