Google+

Arama formu

Mekke (UTC +3) ile Türkiye (UTC +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 
Devamı oku
CİDDE BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Jeddah 21411 (Medinah Road, Al-Arafat...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Suudi Arabistan’a girmek için vize...
Devamı oku
Dini görevini yerine getiren Müslümanlar için zaman konusunda seçici olmak...
Devamı oku
Mekke’ye İstanbul ve diğer büyük şehirlerden havayolu şirketlerinin direkt...
Devamı oku
Şehirde her tür gelir grubuna uygun oteller bulunmaktadır. Bazı...
Devamı oku
Yerel otobüsler, küçük otobüsler ve taksiler şehir içi ulaşım için...
Devamı oku
Mekke'de görülmesi gereken diğer yerler: Kuran Kapısı, Zemzem Kuyusu.
Devamı oku
İslami kurallara uygun olmayan yemeklerin üretilemediği Mekke’de özel bir...
Devamı oku
Kutsal şehir olarak ilan edilen Mekke’de içki ve gece hayatı için mekân...
Devamı oku
Mekke’ye giden hacılar ve Umre ziyaretinde bulunan Müslümanlar genelde...
Devamı oku
Hac Şehrin tüm gündemini belirleyen bir dönemdir. Dünyanın dört bir...
Devamı oku
İslam’ın beş şartından biri olan Hacgörevini yerine getirmek için...
Devamı oku
Ramazan Bayramı (10 gün sürer) Kurban Bayramı (10 gün sürer) Suudi Milli...
Devamı oku
Kızıl Deniz’e kıyısı olan Cidde’ye iç bölgelere doğru 70 kilometre...
Devamı oku
Acil yardım: 997 Yangın: 998 Polis: 999
Devamı oku
Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer alan Mekke şehrinin para birimi...
Devamı oku
Mekke tüm İslam dünyasının dini ibadetini yerine getirmesi için toplandığı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SAR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 24℃
Mar 27℃
Nis 31℃
May 34℃
Haz 35℃
Tem 35℃
Ağu 35℃
Eyl 35℃
Eki 32℃
Kas 28℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,675,368 / Dil: Arapça / Para Birimi: Suudi Riyali (SAR) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Mekke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

mecca-107732_960_720.jpg

İslam’ın beş şartından biri olan Hacgörevini yerine getirmek için Müslümanların sıkça ziyaret ettiği Mekke, inanç gezileri söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehirler arasındadır. Hz. Muhammed’in bu şehirde doğması ve Kabe’nin Mekke’de olması şehri İslam dünyasının en kutsal mekânı kılıyor. Bununla birlikte Mekke’ye Müslüman olmayanların girmesi yasaktır.

İlk zamanlardaki adı Beka olarak bilinen Mekke, Hz. İsmail’in soyundan gelenler tarafından kurulup gelişmiştir. Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Beka Vadisi’nde Kabe’yi kurar ve İsmailoğulları Kabe’nin koruyuculuğunu üstlenir. İsmailoğlu soyundan gelen Hz. Muhammed Kabe’de doğar ve Kureyş kabilesi Haşimoğulları ailesine üyedir. Güçlü bir aile olan Haşimoğulları ailesinden olması ve herkes tarafından takdir edilmesi sebebiyle Hz. Muhammed peygamberliğinden önce de şehirde etkili bir figürdür. Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’e Mekke’nin hemen yanında bulunan Nurdağı’nın Hira Mağarası’nda gelmeye başlar.

Hz. Muhammed ve ilk Müslümanlar Medine’ye hicret eder ve bir devlet kurar. 630 yılında ise Mekke Müslümanlar tarafından fethedilir. Bu tarihten itibaren Müslümanların dini merkezi olan Mekke, tarih boyunca oldukça değer gören bir kent olmuştur. Şehrin hâkimiyetini elinde bulunduran tüm hükümdarlar şehre hizmet etmekte birbirleriyle yarışmıştır. Emeviler ve Abbasiler dönemi ve sonrasında Memlükler devrinde Hac hizmetinin yerine getirebilmesinde kolaylık sağlamak için altyapı hizmetleri yapılmış ve Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti döneminde birçok sultan şehre hayrat denilen camiler, çeşmeler, yol ve çeşitli düzenlemeler ve bunların yanı sıra El-Hamra Camisi’ne değerli eserler yaptırmışlardır.

Fakat Birinci Dünya Savaşı sonrasında Suudilerin hakim olduğu Mekke şehri, Vahhabilerin inanç esasları doğrultusunda tüm süslemeler ve mimari yapılar yanlış ve din dışı görülmüş, yavaş yavaş şehrin çevresinden silinmeye başlanmıştır. En son 2002 yılında yıkılan Osmanlı dönemi eseri Ecyad Kalesi’nin yerine Ebrac El Beyt ismindeki otelin yapılması büyük tepki toplamıştır.

Bugünlerde şehir altyapı hizmetlerinin artması ile yıllık 15 milyonu aşan Müslüman’ı ağırlar.

Mekke Gezilecek Yerler 

Mekke'de görülmesi gereken diğer yerler: Kuran Kapısı, Zemzem Kuyusu.

Kâbe ve El Haram Camisi

Kâbe ve El Haram Camisi

Mekke’ye genel olarak insanlar Hac görevini yerine getirmek için giderler ve dini mekânları gezerler. El Haram ve Kâbe bu yapıların en önemlileridir. Kâbe’yi inşa eden kişiler Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail olarak bilinir. Kâbe, İslam dininin merkezi ve Müslümanların namazlarını kılarken yöneldikleri kutsal mesciddir. Siyah bir bez ile kapanmıştır ve Müslümanlar tarafından etrafını yedi kere dönerek tavaf edilir. El Haram Camisi, Kâbe’yi çevreleyen büyük yapıdır. İslam dünyası tarafından en kutsal mekân olarak bilinir.
 

 

Mekke ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Snood Remaz Hotel, Altelal Apartment, Raffles Makkah Palace. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Awali Rose- Awali District Makkah, Jawhra White Palace Hotel, Shaza Makkah gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz هدوء الياسر, Sariyah Al Safa Hotel, Baraket Elyaser tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mekke aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sevr Mağarası

Sevr Mağarası

Hz. Muhammed ve Hz. Ebu Bekir’in Mekke’den Medine’ye giderken Kureyşlilerden saklandığı mağaranın adıdır.

Cennetül Mualla

Cennetül Mualla

Hz. Peygamber’in dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice ve çocuklarının bulunduğu mezarlıktır. Hacerül Esvet taşı Kâbe’nin üzerinde bulunan 20 santimetreküp civarında Hz. İsmail tarafından Ebu Kubeys Dağı’ndan getirilen bir taştır. Tavafa başlangıç noktası olarak bilinir.

 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Mekke nerededir?

Kızıl Deniz’e kıyısı olan Cidde’ye iç bölgelere doğru 70 kilometre uzaklıkta olan Mekke Suudi Arabistan’ın batı tarafında, yani Hicaz bölgesindedir.

Mekke’ye Ne Zaman Gidilir?

Dini görevini yerine getiren Müslümanlar için zaman konusunda seçici olmak mümkün değildir. Hac görevi için Kurban Bayramı döneminde Mekke’de büyük kalabalıklar halinde bulunulur ve altı günlük vazife yerine getirilir. Ümre için zaman konusunda daha esnek olunabilir. Sıcak çöl iklimi şehre hakimdir ve şehirde mayıs ayından eylüle kadar 40-45 derecelik kuru bir sıcaklık gözlemlenir. Genel sıcaklık değeri 35 derece civarında olsa bile bu dönemler dışında şehre ziyaret biraz daha kolay olabilir. 

Mekke’ye Nasıl Gidilir?

Mekke’ye İstanbul ve diğer büyük şehirlerden havayolu şirketlerinin direkt uçuşları bulunmaktadır. Mekke içine inmeyen uçaklar Cidde Havalimanı’na iner ve oradan Mekke’ye otobüsler ile ulaşılır. Hac döneminde her ülke için ziyaretçi kotası uygulanmaktadır. Bu yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen listeler eşliğinde Hac ziyaretinde bulunulabilir. Bunun dışında Ramazan dönemi boyunca şehir oldukça kalabalıktır. Bu yüzden önceden otellere rezervasyon yapılması ve uçak biletlerinin alınması gerekebilir.
 

Mekke şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Mekke’de Nerede Kalmalı?

Şehirde her tür gelir grubuna uygun oteller bulunmaktadır. Bazı Müslümanlar zamanının tamamını El-Haram’da geçirir. Şehrin dışında kalan ucuz fakat kirli bulunabilecek otellerin yanı sıra merkezde Hilton, Mövenpick, İnter-Continental ve Ebrac El Beyt gibi daha lüks otellerde kalabilirsiniz. Diğer seçeneklere göre bu oteller size masraflı görünse bile, hem El-Haram’a yakınlıklarıyla hem de yemek ve diğer hizmetleriyle büyük kolaylık sağlayacaklardır. 

Mekke pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Mekke Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Mekke Otelleri
En Uygun Fiyatlı Mekke Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Mekke Otelleri
Mekke Ev Kiralama

Mekke Şehir İçi Ulaşım 

mecca-66965_960_720.jpg

Yerel otobüsler, küçük otobüsler ve taksiler şehir içi ulaşım için uygun ve ucuzdur. Şehir içinde bir metro hattı bulunmaktadır. Buna ilave olarak Hac görevlerini yerine getirecek hacıların dini bölgelere taşınması için Hac bölgesine beş ayrı metro ağı kurulması planlanıyor.

Mekke Mutfağı

İslami kurallara uygun olmayan yemeklerin üretilemediği Mekke’de özel bir mutfak bulmak zordur. Tüm dünyadan mutfaklar Mekke’de kendini gösterir. Hindu yemeklerinden Kuzey Afrika mutfağına ve sık karşılaşacağınız fast food mağaza zincirlerine kadar her tür yemek Mekke’de bulunabilir. Genelde yemek için otelinizden dışarı çıkmamanız önerilir. Alkolün yasak olduğunu da belirtmekte yarar var.
 
Popüler restoranlar
 
Al Bayt Restaurant: Lübnan mutfağını en güzel şekliyle yansıtan bu restoran Mekke’de bulabileceğiniz nezih yerlerden biridir.
 
Bahşiş
Mekke restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur.
 

 Mekke'de Gece Hayatı

Kutsal şehir olarak ilan edilen Mekke’de içki ve gece hayatı için mekân bulunamamaktadır.

Mekke’de Festivaller

Hac

Şehrin tüm gündemini belirleyen bir dönemdir. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar hacı olmak için gerekenleri yapar. Yaklaşık 40 gün süren Hac boyunca Müslümanlar kendilerini dünyevi dünyadan uzak tutarak manevi anlamda doyurmaya odaklanır.

Ramazan Ayı

Müslümanların Mekke’ye gelerek dini tatillerini yaptıkları aydır. Bu ay boyunca oruçlar tutulur ve dini bölgeler ziyaret edilir.

Mekke’de Alışveriş

mecca-107732_960_720.jpg

Mekke’ye giden hacılar ve Umre ziyaretinde bulunan Müslümanlar genelde anı niyetine resim ve saat almayı tercih ederler. Her ziyaretçi evine sınırlı miktarda zemzem suyu götürebilmektedir. Hurma için Medine popüler olsa bile Mekke’de de hurma satışı yapılmaktadır. Bunun yanında farklı seçeneklerde ve kalitede parfüm yağları hediyelik olarak alınabilir. Takke, seccade ve tesbih Mekke’den alınabilecek diğer ürünlerdir. Genel olarak elektronik eşyaların Türkiye’den biraz daha ucuz olduğu varsayılır, doğruluğu tartışılır.

Mekke Saat Farkı

Mekke (UTC +3) ile Türkiye (UTC +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 

Mekke Para Birimi 

Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer alan Mekke şehrinin para birimi Suudi Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 1.30 Suudi Riyali’dir.

Mekke Resmi Dili

Mekke tüm İslam dünyasının dini ibadetini yerine getirmesi için toplandığı bir şehir olması nedeniyle, şehirde her dilden konuşan insan bulunabilir. Bunun yanında Arapça şehrin resmi dilidir. Hacılara ve Müslüman gezginlere kolaylık olması için Arap alfabesinin yanında Latin alfabesi çokça kullanılır.
 

Mekke Türkiye Temsilciliği

DDE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Jeddah 21411 (Medinah Road, Al-Arafat Street Al-Hamra)

Saudi Arabia

Telefon: +966-12 660 16 07

Faks: +966-12 284 6443

consulate.jeddah@mfa.gov.tr

cidde.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tebuk, Medine, Mekke, El Baha, Asir, Cizan Bölgeleri.

Mekke Resmi Tatiller

Ramazan Bayramı (10 gün sürer)
Kurban Bayramı (10 gün sürer)
Suudi Milli Günü (23 Eylül)
 

Mekke İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 997

Yangın: 998

Polis: 999

Mekke Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Suudi Arabistan’a girmek için vize alması gerekmektedir. Pasaportunda İsrail’e giriş-çıkış damgası bulunan kişilere vize verilmemektedir. Bunun dışında, 35 yaş altı bekar kadınların kan bağı olan erkeklerle birlikte ülkeye ve Mekke şehrine girebilmelerine izin verilir.

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.