Google+

Arama formu

Mekke Gezilecek Yerler 

Mekke'de görülmesi gereken diğer yerler: Kuran Kapısı, Zemzem Kuyusu.

Mekke şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz غرفة بطحاء قريش güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Zak Al Salam Hotel - Tower A, Raffles Makkah Palace, Conrad Makkah. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Awali Rose- Awali District Makkah, Shaza Makkah, Swissôtel Makkah gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Durrat Mina Hotel, Elaf Al Salam, Al Murjan Crom Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mekke aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kâbe ve El Haram Camisi

Kâbe ve El Haram Camisi

Mekke’ye genel olarak insanlar Hac görevini yerine getirmek için giderler ve dini mekânları gezerler. El Haram ve Kâbe bu yapıların en önemlileridir. Kâbe’yi inşa eden kişiler Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail olarak bilinir. Kâbe, İslam dininin merkezi ve Müslümanların namazlarını kılarken yöneldikleri kutsal mesciddir. Siyah bir bez ile kapanmıştır ve Müslümanlar tarafından etrafını yedi kere dönerek tavaf edilir. El Haram Camisi, Kâbe’yi çevreleyen büyük yapıdır. İslam dünyası tarafından en kutsal mekân olarak bilinir.
 

 

Sevr Mağarası

Sevr Mağarası

Hz. Muhammed ve Hz. Ebu Bekir’in Mekke’den Medine’ye giderken Kureyşlilerden saklandığı mağaranın adıdır.

Cennetül Mualla

Cennetül Mualla

Hz. Peygamber’in dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice ve çocuklarının bulunduğu mezarlıktır. Hacerül Esvet taşı Kâbe’nin üzerinde bulunan 20 santimetreküp civarında Hz. İsmail tarafından Ebu Kubeys Dağı’ndan getirilen bir taştır. Tavafa başlangıç noktası olarak bilinir.

 

Makam-ı İbrahim

Makam-ı İbrahim

Kabe’nin hemen yanında bulunan Hz. İbrahim’in halkı hacca davet ederken üzerine çıkmak için kullandığı taşın yeridir.