Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi, Muğla Bodrum’da yer alan ve denizcilik tarihi ile geçmişten günümüze ışık tutan bir müzedir. Meraklısını uzun saatler içeride tutabilen müzede Bodrum kültüründe önemli yeri bulunan süngercilik, balıkçılık ve taşımacılıkta kullanılan bodrum tipi tekneleri de görebilirsiniz. Zengin içeriği ve donanımı sayesinde çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgi gösterdiği Bodrum Deniz Müzesi’ni, denizciliğe merakınız varsa ya da yolunuz Bodrum’a düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tekne yapım atölye ve tersanesiyle, Türkiye’nin en önemli denizcilik ve tekne yapım merkezlerinden biri olan Bodrum’daki müzede, ziyaretiniz sırasında sevdiklerinize hediyelik eşya alabileceğiniz bir dükkân da bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bodrum Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

2011 yılından beri ziyaretçilerine kapıları açık olan Bodrum Deniz Müzesi’nde nakliye ve gezi tekneleri modellerini, Bodrum tipi tekneleri, deniz kabukları koleksiyonunu ve çeşitli belgeleri görebilirsiniz. Bodrum merkezde yer alan, önemli bilgi ve belgeyi bünyesinde barındıran Bodrum Deniz Müzesi’ndeki tekne modellerinin tümü, zamanında Bodrum’da balıkçı teknesi, sünger teknesi, trol, gangava veya yolcu teknesi olarak hizmet vermiş gerçek teknelerin ölçekli modelleri olarak teşhir ediliyor. Maketlerin yanında dönemin denizcileri ile ilgili fotoğraflarını ve hikâyelerini de inceleyebilirsiniz.

Müzede ayrıca Bodrum denince akla ilk gelen kişilerden olan ve deniz turizminin temellerini atarak Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı için de bir köşe tahsis edilmiştir. Müzede görebileceğiniz diğer eserler arasında Sabancı Holding’in eski CEO’su olan Hasan Güleşçi’nin 40 seneden fazla bir zamanda dünyanın çeşitli bölgelerinden toplayarak oluşturduğu deniz kabukları ve pul koleksiyonunun bir kısmı bulunur.

Bodrum Deniz Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkin:          20,00 TL
İndirimli:        10,00 TL
12+ öğrenciler, 65+ emekliler, öğretmenler.
Gruplar (minimum 10 kişi):     17,50 TL
Ücretsiz Giriş: Engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, profesyonel turist rehberleri,  ICOM kart sahipleri, basın mensupları, gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları.

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Bodrum Deniz Müzesi Hediyelik Eşya

Bodrum Deniz Müzesi’ne gittiğiniz zaman alanın içinde hediyelik eşyalar ve değişik ürünler alabileceğiniz bir dükkân yer alıyor. Sevdiklerinize müzeden bir anı götürmek, ya da evinize bir şey almak isterseniz müze içinden ayrılmadan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkânından alabilecekleriniz arasında Bodrum tarihini konu alan kitaplar, deniz kabuklarından tasarlanmış çeşitli ürünler, Bodrum Sağlık Vakfı seramik atölyesinde çocukların ürettiği hediyelik ürünler, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kitapları, Bodrum lokumları ve Bodrum’un mandalina kolonyası bulunuyor.

Çalışma saatleri : Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar: 09:30-18:00 (Yaz Saati) 09.30-20.00
(Pazartesi günleri kapalıdır.)

*Saatler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Bodrum Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri

Kış Saatleri (1 Kasım - 30 Nisan ) 
Salı – Pazar     09.30-17.30
Pazartesi Kapalı

Yaz Saatleri  ( 1 Mayıs – 31 Ekim)   09.00-19.00 
Haftanın Yedi Günü Açık

Bodrum Deniz Müzesi İletişim

Adres: Çarşı Mah. Nazım Hikmet Sokak No.4/1 Bodrum/Muğla
Telefon: (0 252) 316 33 10

Bodrum Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bodrum Deniz Müzesi nerede diyecek olursanız, denize ait çok sayıda teşhir ürünü bulunan müzenin Muğla Bodrum’da olduğunu söyleyebiliriz. Merkezi bir noktada bulunan müzeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Müzeye şahsi aracınızla gitmek isterseniz öncelikle Bodrum’a ulaşmanız gerekiyor. Cevat Şakir caddesine gittikten sonra cadde üzerindeki İnci sokağa saparsanız müzeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Adres konusunda navigasyon desteği alabilirsiniz.

Toplu Taşıma: Bodrum merkezde bulunan müzeye dolmuş ve otobüs ile gidebilirsiniz.