Google+

Arama formu

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SAR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 16.4℃
Şub 17.5℃
Mar 20.5℃
Nis 22.7℃
May 26.2℃
Haz 28.8℃
Tem 29.2℃
Ağu 29.1℃
Eyl 27.9℃
Eki 23.7℃
Kas 20℃
Ara 17.2℃
Genel Bilgiler / Rehber

Taif, Sarawat Dağları'nın yamaçlarında yer alan, 1.879 m rakıma sahip, Suudi Arabistan'ın Mekke eyaletinde yer alan bir şehirdir. 2004 verilerine göre şehrin nüfusu  521,273 civarındadır. Her yaz Suudi hükümeti sıcaklıktan dolayı Riyad’dan Taif’e taşınır. Kent, üzüm, gül ve bal gibi ürünler için bilinen bir tarım alanının merkezidir. Mekke Bölgesi’nin en büyük üçüncü şehri olan Taif, kraliyet ailesi mensuplarının yazlık olarak kullandığı kenttir. Dağların arasında kalan şehir, başkent Riyad’a göre daha serindir. Taif, Arabistan'da yaşayanların tatil için en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. 

Yeşil Cennet olarak bilinen şehir Al Rudaf Doğa Parkı, Mitna Vadisi ve Taif Gül Bahçesi gibi doğal bahçeleriyle ünlüdür. Diğer önemli noktalar ise Shubra Sarayı, Türk Kalesi, Al Shafa, Doğa Rezervi, Kaya Oyma Merkezi gibi yerlerdir. 

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.