Google+

Arama formu

Kuveyt

Kuveyt’in de üzerinde bulunduğu bölgeye ilk yerleşimler Antik Yunanlar...
Devamı oku
Kuveyt’i gezmek için en uygun dönem ilkbahardır. Kuzeybatıdan esen...
Devamı oku
Kuveyt’te kurak bir çöl iklimi vardır. İlkbahar ayları ılık geçer, yaz...
Devamı oku
Kuveyt’in ekonomisi temel olarak petrol ihracatına dayanır. Petrol...
Devamı oku
Kuveyt mutfağı Arap, İran, Hint ve Akdeniz mutfaklarının...
Devamı oku
Müslüman bir ülke olan Kuveyt’te Kurban ve Ramazan Bayramları aynen...
Devamı oku
Her ülkede bulunan magnet, tişört, anahtarlık ve tabak gibi hediyelik...
Devamı oku
Kuveyt’e İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve...
Devamı oku
Bir İslam ülkesi olan Kuveyt, çoğu İslam ülkesinden daha özgür olsa da...
Devamı oku
KUVEYT BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: AL DAIYAH, EMBASSIES AREA PLOT NO: 16...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak) · Ulusal Gün (25 Şubat) · Bağımsızlık Günü (26...
Devamı oku
Adı Arapça’da “su kemarındaki kale” anlamına gelen “akwat”...
Devamı oku
Başkenti ülkesiyle aynı adda olan Kuveyt, valilik adı verilen 6 idari...
Devamı oku
Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt, Arabistan Yarımadası’nın...
Devamı oku
Kuveyt’te konuşulan resmi dil Arapçadır. Ayrıca ülkede yabancı dil...
Devamı oku
Kuveyt’ın yüzde 99’luk büyük çoğunluğu Müslümandır. Sünniliğin yaygın...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KWD = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 14℃
Mar 19℃
Nis 24℃
May 31℃
Haz 35℃
Tem 37℃
Ağu 36℃
Eyl 33℃
Eki 27℃
Kas 20℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2.692.526

Dili: Arapça

Para Birimi: Kuveyt Dinarı

İklim: Çöl İklimi

Kuveyt Hakkında Temel Bilgiler

Adı Arapça’da “su kemarındaki kale” anlamına gelen “akwat” kelimesinden gelen Kuveyt, 17.818 kilometrekare yüz ölçümüne sahip küçük bir ülkedir. En yüksek insani gelişme endeksine sahip 31. ülke olan Kuveyt, yüksek gelirli ülkeler arasında yer alır. Engebesiz bir yapıda olan topraklarının büyük kısmını Arap Çölü kaplamaktadır.

Kendine bağlı olan dokuz adası olan Kuveyt’in bu adalarından Failaka Adası dışındakiler yerleşime uygun değildir. Üzerinde yerleşim olan Bubiyan Adası ise ana karaya bir köprü ile bağlanmıştır. Kuveyt’te koruma alanı olarak ilan edilen 5 bölge vardır. Bubiyan adasında yer alan Mubarek-el-Kabeer bölgesi, ülkenin en önemli sulak havzası olarak koruma altındadır. Bu bölge aynı zamanda göçmen kuşların uçuş rotasında yer alan önemli bir havzadır. Kuveyt’te 363’ten fazla endemik kuş türü tescillenmiştir. Bunların 18’inin üreme alanları Kuveyt’te yer almaktadır.

Kuveyt’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Kuwait_City_cropped.jpg

Başkenti ülkesiyle aynı adda olan Kuveyt, valilik adı verilen 6 idari bölgeye ayrılmıştır. Bu idari bölgeler de kendi içlerinde ilçelere ayrılır. Valilikler; El Ahmedi, El Asime, El Cehra, El Fervaniye, Havalli ve Mübarek El Kebir adını almaktadır.

Kuveyt Nerededir?

Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt, Arabistan Yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunur. Kuzeyde Irak, güneyde Suudi Arabistan ile komşudur.

Kuveyt’te Konuşulan Diller

Kuveyt’te konuşulan resmi dil Arapçadır. Ayrıca ülkede yabancı dil olarak İngilizce kullanılır. Nüfusun büyük çoğunluğunun bildiği İngilizce ticari dil olarak da kullanılmaktadır.

Kuveyt’te Din ve İnanç

Kuveyt’ın yüzde 99’luk büyük çoğunluğu Müslümandır. Sünniliğin yaygın olduğu Müslüman nüfus içinde Şiilik farklı İslami mezhepler de anlayışla karşılanmaktadır.

Kuveyt’in Kısa Tarihi

Kuveyt’in de üzerinde bulunduğu bölgeye ilk yerleşimler Antik Yunanlar tarafından MÖ 4. yüzyılda yapılmıştır. 123 yılında Sasani İmparatorluğu’nun eline geçen topraklarda, 18. yüzyıl başında buraya yerleşen Arap kabileleri tarafından Kuveyt Şeyhliği kurulmuştur. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetine giren Kuveyt, 1899 yılında Britanya İmparatorluğu’nun garantörlüğü altında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlık kazandı. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olan ülke 1961 yılında bağımsız bir ülke oldu.

Kuveyt’e Ne Zaman Gidilir?

Kuveyt’i gezmek için en uygun dönem ilkbahardır. Kuzeybatıdan esen rüzgârlar ilkbahar ve yaz aylarında sıcak hava getirir. Nadiren gerçekleşen sağanak yağışlara rağmen ılık olan bahar aylarının aksine, yaz aylarında şimal adı verilen rüzgârlara bağlı kum fırtınaları olmaktadır. Sonbaharda ise aynı kuzeybatı rüzgârları soğuk hava getirmektedir.

Kuveyt’e Nasıl Gidilir?

Kuveyt’e İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuş vardır. Uçuşlar Kuveyt şehrine yapılmaktadır.

Kuveyt şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Kuveyt’te İklim ve Hava Durumu

Kuveyt’te kurak bir çöl iklimi vardır. İlkbahar ayları ılık geçer, yaz aylarında ise şimal rüzgârlarına bağlı kum fırtınaları görülür. Temmuz ve ekim ayları arasında güneydoğudan esen rüzgârlar nem getirir. Kuzeydoğudan esen rüzgârlar ise ilkbaharı ılıman sonbaharı ise serin yapar. Kışın, diğer Arap ülkelerine kıyasla soğuk geçtiği ülkede en yüksek yaz sıcaklığı 54 dereceye kadar çıkabilir.

Kuveyt’in Ekonomisi

working_in_kuwait.jpg

Kuveyt’in ekonomisi temel olarak petrol ihracatına dayanır. Petrol rezervleri bakımından dünyanın en zengin beşinci ülkesi olan Kuveyt’in ihracatının yüzde 95’ini petrol oluşturur. Ülke gelirinin de yüzde 80’i de petrol ihracatına dayanır. Gayri safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek insanı gelişme endeksine sahip 31. ülkedir. Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimidir.

Kuveyt Kültürü

Bir İslam ülkesi olan Kuveyt, çoğu İslam ülkesinden daha özgür olsa da ülkemize kıyasla daha az muhafazakârdır. Erkeklerin kadınlarla selamlaşırken el sıkışmaları doğal karşılanır. Domuz ürünleri ve alkolün bulunduğu ama kullanımının yasak olduğu İslam ülkelerinin aksine Kuveyt’te bu tür yasaklar yoktur, çünkü bu ürünler bulunmamaktadır. Ülkeye sokulmaya çalışılması da ciddi cezalara tabidir. Ziyaretçilerin yerel kıyafetleri giyinmesi beklenmemekle beraber, şeriata uygun giyinmeleri gerekmektedir. Ancak bu sadece bacakları ve kolları örten giysiler şeklindedir. Kadınların başını ya da yüzlerini örtmeleri gerekmez.

Kuveyt Mutfağı

Machboos-3-sm.jpg

Kuveyt mutfağı Arap, İran, Hint ve Akdeniz mutfaklarının birleşiminden oluşur. En popüler yemeklerinden olan “machboos”, basmati pirinciyle hazırlanır, et ya da tavukla servis edilir, baharatla zenginleştirilir. Deniz ürünleri özellikle de balık Kuveyt mutfağının önemli gir parçasıdır. Khubz adı verilen pideleri çok meşhurdur. Genelde mahyawa denilen balık sosuyla servis edilir.

Kuveyt’in Festivalleri

EID-AL-FITR-IN-GAZA.jpg

Müslüman bir ülke olan Kuveyt’te Kurban ve Ramazan Bayramları aynen ülkemizde kutlandığı coşkuyla kutlanmaktadır. Bunların dışında Kandiller ve Hz Muhammed’in doğum günü de kutlanan dini günler arasındadır.

Ulusal bağımsızlığın kazanıldığı 25 ve 26 Şubat da tıpkı milli bayramlarımız gibi kutlanmaktadır. Bunların dışında şubat ayında baharın gelişini Hala Şubat adlı etkinlikle kutlarlar. Haziran ayında Kuveyt Jazz Festivali başkentte gerçekleşir, aralık ayında ise ulusal kısa filmlerin sergilendiği bir film festivali düzenlenir.

Kuveyt’ten Alınacak Hediyelik Eşyalar

Souk-Al-Mubarakiya.jpg

Her ülkede bulunan magnet, tişört, anahtarlık ve tabak gibi hediyelik eşyalar dışında başkentte yer alan Souk Al-Mubarakiya adlı kapalı çarşıda geleneksel objeler bulabilirsiniz. Kuzu yününden halı ve kilimleri, paketlenmiş şekerlemeleri ve elbette kuru kahveleri de bir seçenek oluşturabilir.

Kuveyt Türkiye Dış Temsilcilikleri

KUVEYT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AL DAIYAH, EMBASSIES AREA PLOT NO: 16 YEMEN STREET KUWAIT POSTA ADRESİ: TURKISH EMBASSY, P.O.BOX: 20627, SAFAT 13067 KUWAIT

Telefon: 00 965 2253 1466 - 00 965 2253 1785 - 00 965 2256 4029

Faks: 00 965 2256 0653 - 00 965 2256 0403

embassy.kuwait@mfa.gov.tr

http://kuveyt.be.mfa.gov.tr

Kuveyt’te Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Ulusal Gün (25 Şubat)

· Bağımsızlık Günü (26 Şubat )

· Miraç Kandili

· Ramazan Bayramı

· Kurban Bayramı

· İslamı Yeni Yıl

Kuveyt Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Kuveyt seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.