Google+

Arama formu

Kuveyt Şehri

Kuveyt Pratik Bilgiler
Acil Numaralar (Ambulans/Polis/Yangın): 777 Kuveyt’te perşembe ve cuma...
Devamı oku
Kuveyt Resmi Tatiller
Hafta Sonu Tatili: Resmi Kuruluşlar: Cuma-Cumartesi / Bankalar: Cuma-...
Devamı oku
Kuveyt Festivaller
kuwaitnow.info Bağımsızlık Günü Etkinlikleri - 26 Şubat Milli Gün...
Devamı oku
Kuveyt'te Alışveriş
q8path.com   Kuveyt’te alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalı...
Devamı oku
Kuveyt Gece Hayatı
cdn3.drprem.com   Kuveyt’te batılı manada bir gece hayatı söz konusu...
Devamı oku
Ortadoğu Mutfağı
timeskuwait.com   Kuveyt zengin bir mutfağa sahiptir. Et ürünleri ve...
Devamı oku
Kuveyt Gezilecek Yerler
Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi kuwait.nmapworld.com   Tarık Recep...
Devamı oku
Kuveyt Şehir İçi Ulaşım
gulfji.com   Kuwait Public Transport Company (KPTC), kentte bölgeler ve...
Devamı oku
Kuveyt'te Nerede Kalmalı?
Kuveyt’in çoğu bölgesinde son derece konforlu ve lüks oteller bulunur....
Devamı oku
Kuveyt'e Nasıl Gidilir?
Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kuveyt seferleri...
Devamı oku
Kuveyt'e Ne Zaman Gidilir?
goista.com   Kuveyt’te yaz ayları sıcaklık ortalaması 44-46°C...
Devamı oku
Kuveyt Vize İşlemleri
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne...
Devamı oku
Kuveyt Konsolosluk Bilgileri
T.C. Kuveyt Büyükelçiliği Adres: Embassies Area, Plot 16, Istiqlal Street...
Devamı oku
Kuveyt Saat Farkı
Kuveyt ile Türkiye arasında zaman farkı bulunmamaktadır.
Devamı oku
Kuveyt Resmi Dili
Kuveyt’te resmi dil Arapçadır. Nüfusun üçte ikisini yabancıların...
Devamı oku
Kuveyt Para Birimi
Kuveyt kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nı kullanır. Kuveyt Dinarı “...
Devamı oku
Kuveyt Nerededir?
Kuveyt şehri Basra Körfezi’nin kıyısında yer alır. Yerleşim yerlerinin %90...
Devamı oku
Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler
impactnottingham.com   Kuveyt, Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KWD = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13℃
Şub 15℃
Mar 20℃
Nis 25℃
May 31℃
Haz 35℃
Tem 36℃
Ağu 36℃
Eyl 33℃
Eki 27℃
Kas 20℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...
Ülke: Kuveyt / Nüfus: 32.403 / Resmi Dil: Arapça / Para Birimi: Kuveyt Dinarı (KWD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 2.90 (Türkiye $ 3.87)

Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

impactnottingham.com
 
Kuveyt, Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden birine sahip Kuveyt Devleti’nin başkentidir. Nüfusu 2.1 milyon olan kent, ülkenin siyasi, kültürel ve ekonomik merkezidir. Kuveyt, global bir şehir olarak tanınır. Şehrin ithalat, ihracat ve ulaşım ihtiyaçlarını Kuveyt Uluslararası Havalimanı, Mina Al Shuwaik Limanı ve Mina Al Ahmadi Limanı karşılar.

Kuveyt Nerededir?

Kuveyt şehri Basra Körfezi’nin kıyısında yer alır. Yerleşim yerlerinin %90’ı kıyı bölgesinde toplanmıştır. Düz bir arazi üzerine kurulu şehir sıcak ve kuraktır. Kentin en yüksek noktası deniz seviyesinden 306 metre yüksekliktedir. Kuveyt şehri dokuz tane adaya sahiptir.

Kuveyt Para Birimi

Kuveyt kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nı kullanır. Kuveyt Dinarı “KWD” ve “KD” kısaltmaları ile gösterilir. Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimlerinden biridir. 1,00 Kuveyt Dinarı yaklaşık 3,00 Euro eder. Bu bakımdan ülkeye 10,000 Türk Lirası ile gittiğinizde cebinizde sadece 1000 KD olacaktır.

Kuveyt Resmi Dili

Kuveyt’te resmi dil Arapçadır. Nüfusun üçte ikisini yabancıların oluşturduğu ülkede İngilizce en az resmi dil kadar yaygındır.

Kuveyt Saat Farkı

Kuveyt ile Türkiye arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Kuveyt Konsolosluk Bilgileri

T.C. Kuveyt Büyükelçiliği

 • Adres: Embassies Area, Plot 16, Istiqlal Street, Daiyah 5, Kuwait
 • Tel: (+965) 222 77 400 / 402

Kuveyt Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan Kuveyt ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Pasaportlarında İsrail vizesi bulunanlara Kuveyt’e giriş vizesi verilmemektedir.

Kuveyt'e Ne Zaman Gidilir?


goista.com
 
Kuveyt’te yaz ayları sıcaklık ortalaması 44-46°C değerlerindedir. Kuveyt ziyaretleriniz için en ideal dönem kasım ve nisan ayları arasında sıcakların 18º C’ye düştüğü dönem olacaktır.

Kuveyt'e Nasıl Gidilir?

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kuveyt seferleri düzenlemektedir. İstanbul – Kuveyt uçuşları yaklaşık 3 saat 30 dakika sürer.

Kuveyt'te Nerede Kalmalı?

Kuveyt’in çoğu bölgesinde son derece konforlu ve lüks oteller bulunur. Oteller yaz aylarında özel soğuk banyolara, kış aylarında ise sıcak banyolara sahiptir. Kuveyt’te ucuz bütçeli otel bulmak zordur. Kent genelinde ortalama tek kişilik bir oda, geceliği 15 – 20 KD, çift kişilik ise 23 – 25 KD tutarındadır. Bu ücretler 150 – 250 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Kuveyt Şehri pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kuveyt Şehri Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kuveyt Şehri Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kuveyt Şehri Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kuveyt Şehri Otelleri

Kuveyt Şehir İçi Ulaşım

Kuveyt Şehir İçi Ulaşım

gulfji.com
 
Kuwait Public Transport Company (KPTC), kentte bölgeler ve banliyöler arası ulaşımı sağlar. Seçkin otobüs filosu aynı zamanda dakikliği ile ünlüdür. Toplu taşıma şirketi esnek bir fiyat tarifesi sunmaktadır, abonelik sistemi ile %50’ye varan indirimlerden faydalanılabilir. Kuveyt’te 400’den fazla otobüs filosu bulunmaktadır. Toplu taşıma bünyesi altında 1050 şoför hizmet verir. Kuveyt toplu taşıması hızlı ve güvenlidir.

Kuveyt Gezilecek Yerler

Kuveyt Gezilecek Yerler

blog.radissonblu.com
 
Kuveyt, Saddam Hüseyin’in işgalinin ardından Batı önderliğinde yeniden kurulmuş bir şehirdir. Kentte resmi olmasa da bir kast sistemi görülür. Piramidin tepesinde ABD ve İngiliz vatandaşları ardından Kuveytliler en altta ise Afrika’nın çeşitli yerlerinden ve Pakistan’dan gelen göçmenler bulunur. Kuveytliler genel olarak bir batı hayranlığı içerisindedir.

Kentte çok fazla gezilecek yer olduğu söylenemez. Kuveytliler sosyal hayatta alışveriş merkezlerini tercih etmektedirler. Kentte devasa alışveriş merkezleri bulunur. Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi dışında önemli bir müze bulunmaz. Kenti keşfetmeye sahil şeridinde yürüyerek başlayabilirsiniz.

Ortadoğu Mutfağı

Ortadoğu Mutfağı

timeskuwait.com
 
Kuveyt zengin bir mutfağa sahiptir. Et ürünleri ve pilav bu mutfakta ön plandadır. Uzun yıllar Hint tüccarlarla ticaret yapan Kuveytliler verdikleri ürün karşılığında pirinç almışlardır. Ülkeye pirincin gelmesinin hikayesi böyle ancak Kuveytliler tek başına pilav tüketmezler. Pilav sofrada bir yan yemektir. Genellikle et ile tüketilir. Kuveyt’te pilav sofranın olmazsa olmazlarındandır.

Kuveyt Gece Hayatı


cdn3.drprem.com
 
Kuveyt’te batılı manada bir gece hayatı söz konusu değildir. Ülkede alkol yasaktır. Kuveyt’te gece hayatı, yemek ve arkadaşlar arasındaki muhabbet üzerine kurulmuştur. Şehirde herhangi bir restoran veya kafede müzik eşliğinde dostlarınızla keyifli bir sohbete ortak olabilirsiniz. Kuveyt’te saat 23:00’dan sonra çoğu mekan kapanmaktadır.

Kuveyt'te Alışveriş


q8path.com
 
Kuveyt’te alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalı gelebilir. Ancak burada büyük bir ticaret havzası bulunmaktadır. Kentte her yer alışveriş mağazaları ile donatılmıştır. Kuveytliler daha çok büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmalarına karşın küçük mahalle dükkanlarından genellikle göçmenler alışveriş yapar. Şehrin en büyük alışveriş merkezi Marina Mall’dır. Şehirde onlarca AVM yer alır. Alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Kentin en turistik çarşısı Souq’dur. Burada birçok türden ürün bulmak mümkündür. Geleneksel ürünler ve hediyelikler için de çarşıyı ziyaret edebilirsiniz. Kuveyt’te Perşembe ve Cuma günleri resmi tatildir. Birçok mağaza cuma günü kapalıdır yahut yarım gün çalışmaktadır.

Kuveyt Festivaller


kuwaitnow.info
 • Bağımsızlık Günü Etkinlikleri - 26 Şubat
 • Milli Gün Etkinlikleri - 27 Şubat
 • Hala Festivali - Şubat, Festival kapsamında baharın gelişi kutlanır. Ülkenin en büyük festivalidir. Festivale özel ülkenin her yerinde etkinlikler düzenlenir. Alışveriş mağazalarında indirimler yapılır. Etkinlikler ay boyunca aralıklı olarak devam eder.
 • Hicri Yılbaşı - Hicri takvimin ilk ayının ilk günü yani Muharrem ayının 1. günü yılbaşı kutlanır. Ülkemizde olduğundan farklı olarak Kuveyt’te Hicri takvimin ilk gününe büyük önem verilir.

Kuveyt Resmi Tatiller

 • Hafta Sonu Tatili: Resmi Kuruluşlar: Cuma-Cumartesi / Bankalar: Cuma-Cumartesi / Özel Sektör: Cuma
 • Ulusal Tatiller: 25 ve 26 Şubat
 • Dini Tatiller: Kurban Bayramı / Ramazan Bayramı / Hicri Yılbaşı / Hz. Muhammed’in doğum günü
 • Yılbaşı: Ülkede yılbaşı tatili resmi olarak uygulanmamakla beraber, çeşitli nedenler ile 01 Ocak günü tatil edilmektedir.

Kuveyt Pratik Bilgiler

 • Acil Numaralar (Ambulans/Polis/Yangın): 777
 • Kuveyt’te perşembe ve cuma günleri tatildir. Haftanın ilk günü cumartesi günüdür.

Kuveyt Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Kuveyt seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.