Google+

Arama formu

Kuveyt Şehri

Orta Doğu’nun ekonomik seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Kuveyt’in...
Devamı oku
Basra Körfezi kenarında yer alan Orta Doğu ülkesi Kuveyt’in aynı ismi...
Devamı oku
Acil Numaralar (Ambulans/Polis/Yangın): 777 Kuveyt’te perşembe ve cuma...
Devamı oku
Hafta Sonu Tatili: Resmi Kuruluşlar: Cuma-Cumartesi / Bankalar: Cuma-...
Devamı oku
kuwaitnow.info Bağımsızlık Günü Etkinlikleri - 26 Şubat Milli Gün...
Devamı oku
q8path.com   Kuveyt’te alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalı...
Devamı oku
cdn3.drprem.com   Kuveyt’te batılı manada bir gece hayatı söz konusu...
Devamı oku
timeskuwait.com   Kuveyt zengin bir mutfağa sahiptir. Et ürünleri ve...
Devamı oku
Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi kuwait.nmapworld.com   Tarık Recep...
Devamı oku
gulfji.com   Kuwait Public Transport Company (KPTC), kentte bölgeler ve...
Devamı oku
Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kuveyt seferleri...
Devamı oku
goista.com   Kuveyt’te yaz ayları sıcaklık ortalaması 44-46°C...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne...
Devamı oku
T.C. Kuveyt Büyükelçiliği Adres: Embassies Area, Plot 16, Istiqlal Street...
Devamı oku
Kuveyt ile Türkiye arasında zaman farkı bulunmamaktadır.
Devamı oku
Kuveyt’te resmi dil Arapçadır. Nüfusun üçte ikisini yabancıların...
Devamı oku
Kuveyt kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nı kullanır. Kuveyt Dinarı “...
Devamı oku
Kuveyt şehri Basra Körfezi’nin kıyısında yer alır. Yerleşim yerlerinin %90...
Devamı oku
impactnottingham.com   Kuveyt, Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KWD = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13℃
Şub 15℃
Mar 20℃
Nis 25℃
May 31℃
Haz 35℃
Tem 36℃
Ağu 36℃
Eyl 33℃
Eki 27℃
Kas 20℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...
Ülke: Kuveyt / Nüfus: 32.403 / Resmi Dil: Arapça / Para Birimi: Kuveyt Dinarı (KWD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 2.90 (Türkiye $ 3.87)

Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

impactnottingham.com
 
Kuveyt, Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden birine sahip Kuveyt Devleti’nin başkentidir. Nüfusu 2.1 milyon olan kent, ülkenin siyasi, kültürel ve ekonomik merkezidir. Kuveyt, global bir şehir olarak tanınır. Şehrin ithalat, ihracat ve ulaşım ihtiyaçlarını Kuveyt Uluslararası Havalimanı, Mina Al Shuwaik Limanı ve Mina Al Ahmadi Limanı karşılar.

Kuveyt Nerededir?

Kuveyt şehri Basra Körfezi’nin kıyısında yer alır. Yerleşim yerlerinin %90’ı kıyı bölgesinde toplanmıştır. Düz bir arazi üzerine kurulu şehir sıcak ve kuraktır. Kentin en yüksek noktası deniz seviyesinden 306 metre yüksekliktedir. Kuveyt şehri dokuz tane adaya sahiptir.

Kuveyt Para Birimi

Kuveyt kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nı kullanır. Kuveyt Dinarı “KWD” ve “KD” kısaltmaları ile gösterilir. Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimlerinden biridir. 1,00 Kuveyt Dinarı yaklaşık 3,00 Euro eder. Bu bakımdan ülkeye 10,000 Türk Lirası ile gittiğinizde cebinizde sadece 1000 KD olacaktır.

Kuveyt Resmi Dili

Kuveyt’te resmi dil Arapçadır. Nüfusun üçte ikisini yabancıların oluşturduğu ülkede İngilizce en az resmi dil kadar yaygındır.

Kuveyt Saat Farkı

Kuveyt ile Türkiye arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Kuveyt Konsolosluk Bilgileri

T.C. Kuveyt Büyükelçiliği

 • Adres: Embassies Area, Plot 16, Istiqlal Street, Daiyah 5, Kuwait
 • Tel: (+965) 222 77 400 / 402

Kuveyt Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan Kuveyt ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Pasaportlarında İsrail vizesi bulunanlara Kuveyt’e giriş vizesi verilmemektedir.

Kuveyt'e Ne Zaman Gidilir?


goista.com
 
Kuveyt’te yaz ayları sıcaklık ortalaması 44-46°C değerlerindedir. Kuveyt ziyaretleriniz için en ideal dönem kasım ve nisan ayları arasında sıcakların 18º C’ye düştüğü dönem olacaktır.

Kuveyt'e Nasıl Gidilir?

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kuveyt seferleri düzenlemektedir. İstanbul – Kuveyt uçuşları yaklaşık 3 saat 30 dakika sürer.

Kuveyt Şehri şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Kuveyt Şehri Otelleri

Orta Doğu’nun ekonomik seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Kuveyt’in başkenti olan şehir, ülke ile aynı adı taşıyor. Modern çizgileriyle ilgi çeken İslami değerlere bağlı bir ülke olan Kuveyt’in başkenti de son derece modern ve hareketli bir yaşantıya sahip. Siyasi, kültürel, eğitsel ve ekonomik bir merkez olan Kuveyt şehri, iki milyon civarında bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte küçük bir kasaba olan ve balıkçılıkla ilgilenilen bu güzel şehir, günümüzde tün dünya ile ticaret yapan dev bir ekonominin de mimari olarak öne çıkıyor. Bölgenin önemli limanları olan Mina Al Shuwaik ve Mina al Ahmadi, ülkenin ticari hareketliliğinin en yoğun yaşandığı noktalar olarak sevkiyata yön veriyor.

Kuveyt Şehri Otelleri

Kuveyt Şehri’nde Nerede Kalınır?

Basra Körfezi kenarında yer alan Orta Doğu ülkesi Kuveyt’in aynı ismi taşıyan başkenti Kuveyt şehri bölgenin en popüler destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. 9 Adası bulunan ülkenin en hareketli noktalarından biri olan başkent, doğal güzellikleri ve hareketli yaşantısıyla turistik ziyaretlerin de hedefinde yer alıyor.

Sıcak iklimi nedeniyle kurak bir ortama sahip olan şehri ziyaret için en uygun dönem genellikle bahar ayları oluyor. Hava sıcaklığının 20 derecelere indiği bahar ayları sosyal etkinlikler ve kültürel organizasyonların da başladığını dönem olduğu için turistlerden gelen talepler de bir hayli artıyor. Değişik bir ülke, güzel bir şehir, farklı bir kültür tanımak isteyen turistler için keyifli bir ortam sunan Kuveyt şehri çok sayıda tesis ile konuklarına güzel anılar biriktirecekleri keyifli bir tatil yaşatıyor.

 Kuveyt Şehri’nde Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kuveyt Şehri otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kuveyt Şehir İçi Ulaşım

Kuveyt Şehir İçi Ulaşım

gulfji.com
 
Kuwait Public Transport Company (KPTC), kentte bölgeler ve banliyöler arası ulaşımı sağlar. Seçkin otobüs filosu aynı zamanda dakikliği ile ünlüdür. Toplu taşıma şirketi esnek bir fiyat tarifesi sunmaktadır, abonelik sistemi ile %50’ye varan indirimlerden faydalanılabilir. Kuveyt’te 400’den fazla otobüs filosu bulunmaktadır. Toplu taşıma bünyesi altında 1050 şoför hizmet verir. Kuveyt toplu taşıması hızlı ve güvenlidir.

Kuveyt Gezilecek Yerler

Kuveyt Gezilecek Yerler

blog.radissonblu.com
 
Kuveyt, Saddam Hüseyin’in işgalinin ardından Batı önderliğinde yeniden kurulmuş bir şehirdir. Kentte resmi olmasa da bir kast sistemi görülür. Piramidin tepesinde ABD ve İngiliz vatandaşları ardından Kuveytliler en altta ise Afrika’nın çeşitli yerlerinden ve Pakistan’dan gelen göçmenler bulunur. Kuveytliler genel olarak bir batı hayranlığı içerisindedir.

Kentte çok fazla gezilecek yer olduğu söylenemez. Kuveytliler sosyal hayatta alışveriş merkezlerini tercih etmektedirler. Kentte devasa alışveriş merkezleri bulunur. Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi dışında önemli bir müze bulunmaz. Kenti keşfetmeye sahil şeridinde yürüyerek başlayabilirsiniz.

Ortadoğu Mutfağı

Ortadoğu Mutfağı

timeskuwait.com
 
Kuveyt zengin bir mutfağa sahiptir. Et ürünleri ve pilav bu mutfakta ön plandadır. Uzun yıllar Hint tüccarlarla ticaret yapan Kuveytliler verdikleri ürün karşılığında pirinç almışlardır. Ülkeye pirincin gelmesinin hikayesi böyle ancak Kuveytliler tek başına pilav tüketmezler. Pilav sofrada bir yan yemektir. Genellikle et ile tüketilir. Kuveyt’te pilav sofranın olmazsa olmazlarındandır.

Kuveyt Gece Hayatı


cdn3.drprem.com
 
Kuveyt’te batılı manada bir gece hayatı söz konusu değildir. Ülkede alkol yasaktır. Kuveyt’te gece hayatı, yemek ve arkadaşlar arasındaki muhabbet üzerine kurulmuştur. Şehirde herhangi bir restoran veya kafede müzik eşliğinde dostlarınızla keyifli bir sohbete ortak olabilirsiniz. Kuveyt’te saat 23:00’dan sonra çoğu mekan kapanmaktadır.

Kuveyt'te Alışveriş


q8path.com
 
Kuveyt’te alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalı gelebilir. Ancak burada büyük bir ticaret havzası bulunmaktadır. Kentte her yer alışveriş mağazaları ile donatılmıştır. Kuveytliler daha çok büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmalarına karşın küçük mahalle dükkanlarından genellikle göçmenler alışveriş yapar. Şehrin en büyük alışveriş merkezi Marina Mall’dır. Şehirde onlarca AVM yer alır. Alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Kentin en turistik çarşısı Souq’dur. Burada birçok türden ürün bulmak mümkündür. Geleneksel ürünler ve hediyelikler için de çarşıyı ziyaret edebilirsiniz. Kuveyt’te Perşembe ve Cuma günleri resmi tatildir. Birçok mağaza cuma günü kapalıdır yahut yarım gün çalışmaktadır.

Kuveyt Festivaller


kuwaitnow.info
 • Bağımsızlık Günü Etkinlikleri - 26 Şubat
 • Milli Gün Etkinlikleri - 27 Şubat
 • Hala Festivali - Şubat, Festival kapsamında baharın gelişi kutlanır. Ülkenin en büyük festivalidir. Festivale özel ülkenin her yerinde etkinlikler düzenlenir. Alışveriş mağazalarında indirimler yapılır. Etkinlikler ay boyunca aralıklı olarak devam eder.
 • Hicri Yılbaşı - Hicri takvimin ilk ayının ilk günü yani Muharrem ayının 1. günü yılbaşı kutlanır. Ülkemizde olduğundan farklı olarak Kuveyt’te Hicri takvimin ilk gününe büyük önem verilir.

Kuveyt Resmi Tatiller

 • Hafta Sonu Tatili: Resmi Kuruluşlar: Cuma-Cumartesi / Bankalar: Cuma-Cumartesi / Özel Sektör: Cuma
 • Ulusal Tatiller: 25 ve 26 Şubat
 • Dini Tatiller: Kurban Bayramı / Ramazan Bayramı / Hicri Yılbaşı / Hz. Muhammed’in doğum günü
 • Yılbaşı: Ülkede yılbaşı tatili resmi olarak uygulanmamakla beraber, çeşitli nedenler ile 01 Ocak günü tatil edilmektedir.

Kuveyt Pratik Bilgiler

 • Acil Numaralar (Ambulans/Polis/Yangın): 777
 • Kuveyt’te perşembe ve cuma günleri tatildir. Haftanın ilk günü cumartesi günüdür.

Kuveyt Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Kuveyt seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 90 güne kadar Kuveyt seyahatlerinde vizeden muaftır.