Kuveyt Hakkında Bilinmesi Gerekenler


impactnottingham.com
 
Kuveyt, Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden birine sahip Kuveyt Devleti’nin başkentidir. Nüfusu 2.1 milyon olan kent, ülkenin siyasi, kültürel ve ekonomik merkezidir. Kuveyt, global bir şehir olarak tanınır. Şehrin ithalat, ihracat ve ulaşım ihtiyaçlarını Kuveyt Uluslararası Havalimanı, Mina Al Shuwaik Limanı ve Mina Al Ahmadi Limanı karşılar.
Devamını Oku

Kuveyt Nerededir?

Kuveyt şehriBasra Körfezi’nin kıyısında yer alır. Yerleşim yerlerinin %90’ı kıyı bölgesinde toplanmıştır. Düz bir arazi üzerine kurulu şehir sıcak ve kuraktır. Kentin en yüksek noktası deniz seviyesinden 306 metre yüksekliktedir. Kuveyt şehri dokuz tane adaya sahiptir.

Haritayı Görüntüle

Kuveyt Para Birimi

Kuveyt kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nı kullanır. Kuveyt Dinarı “KWD” ve “KD” kısaltmaları ile gösterilir. Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimlerinden biridir. 1,00 Kuveyt Dinarı yaklaşık 3,00 Euro eder. Bu bakımdan ülkeye 10,000 Türk Lirası ile gittiğinizde cebinizde sadece 1000 KD olacaktır.

Kuveyt Resmi Dili

Kuveyt’te resmi dil Arapçadır. Nüfusun üçte ikisini yabancıların oluşturduğu ülkede İngilizce en az resmi dil kadar yaygındır.

Kuveyt Konsolosluk Bilgileri

T.C. Kuveyt Büyükelçiliği

 • Adres: Embassies Area, Plot 16, Istiqlal Street, Daiyah 5, Kuwait
 • Tel: (+965) 222 77 400 / 402

Kuveyt Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan Kuveyt ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Pasaportlarında İsrail vizesi bulunanlara Kuveyt’e giriş vizesi verilmemektedir.

Kuveyt'e Ne Zaman Gidilir?


goista.com
 
Kuveyt’te yaz ayları sıcaklık ortalaması 44-46°C değerlerindedir. Kuveyt ziyaretleriniz için en ideal dönem kasım ve nisan ayları arasında sıcakların 18º C’ye düştüğü dönem olacaktır.

Kuveyt'e Nasıl Gidilir?

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kuveyt seferleri düzenlemektedir. İstanbul – Kuveyt uçuşları yaklaşık 3 saat 30 dakika sürer.

Kuveyt Şehri Otelleri

Orta Doğu’nun ekonomik seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Kuveyt’in başkenti olan şehir, ülke ile aynı adı taşıyor. Modern çizgileriyle ilgi çeken İslami değerlere bağlı bir ülke olan Kuveyt’in başkenti de son derece modern ve hareketli bir yaşantıya sahip. Siyasi, kültürel, eğitsel ve ekonomik bir merkez olan Kuveyt şehri, iki milyon civarında bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte küçük bir kasaba olan ve balıkçılıkla ilgilenilen bu güzel şehir, günümüzde tün dünya ile ticaret yapan dev bir ekonominin de mimari olarak öne çıkıyor. Bölgenin önemli limanları olan Mina Al Shuwaik ve Mina al Ahmadi, ülkenin ticari hareketliliğinin en yoğun yaşandığı noktalar olarak sevkiyata yön veriyor.

Devamını Oku

Kuveyt Şehri’nde Nerede Kalınır?

Basra Körfezi kenarında yer alan Orta Doğu ülkesi Kuveyt’in aynı ismi taşıyan başkenti Kuveyt şehri bölgenin en popüler destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. 9 Adası bulunan ülkenin en hareketli noktalarından biri olan başkent, doğal güzellikleri ve hareketli yaşantısıyla turistik ziyaretlerin de hedefinde yer alıyor.

Sıcak iklimi nedeniyle kurak bir ortama sahip olan şehri ziyaret için en uygun dönem genellikle bahar ayları oluyor. Hava sıcaklığının 20 derecelere indiği bahar ayları sosyal etkinlikler ve kültürel organizasyonların da başladığını dönem olduğu için turistlerden gelen talepler de bir hayli artıyor. Değişik bir ülke, güzel bir şehir, farklı bir kültür tanımak isteyen turistler için keyifli bir ortam sunan Kuveyt şehri çok sayıda tesis ile konuklarına güzel anılar biriktirecekleri keyifli bir tatil yaşatıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kuveyt Şehri otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kuveyt Şehir İçi Ulaşım


gulfji.com
 
Kuwait Public Transport Company (KPTC), kentte bölgeler ve banliyöler arası ulaşımı sağlar. Seçkin otobüs filosu aynı zamanda dakikliği ile ünlüdür. Toplu taşıma şirketi esnek bir fiyat tarifesi sunmaktadır, abonelik sistemi ile %50’ye varan indirimlerden faydalanılabilir. Kuveyt’te 400’den fazla otobüs filosu bulunmaktadır. Toplu taşıma bünyesi altında 1050 şoför hizmet verir. Kuveyt toplu taşıması hızlı ve güvenlidir.
Devamını Oku

Kuveyt Gezilecek Yerler

Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi


kuwait.nmapworld.com
  Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi son 50 yıllık dönemden kalma 30.000 esere ev sahipliği yapmaktadır. Tarık Said Recep, Kuveyt’ten sanat tarihi ve arkeoloji okumak içi yurtdışına giden ilk öğrencidir. İngiltere’de okurken gelecekte eşi olacak olan kadın ile tanıştı, Jehan Wellborne. Birlikte sanat tarihi ve arkeolojide çalışmalar yaptı. 1955 yılında Kuveyt’e döndüklerinde evlendiler.  Tarık Recep, Kuveyt Eski Eserler ve Müzeler Bölümü’nün yöneticiliğini yaptı. 1969 da görevinden istifa ederek bu sefer eşi ile beraber Kuveyt’te yabancılar için yeni bir İngiliz Okulu açtılar.

Yeni işleri ile birlikte bol bol seyahat imkânı bulan çift İslam ülkelerine geziler düzenleyip, eser incelemeleri yapmıştır. Uzun araştırmaların ardından 1980 yılında bu müzeyi kurmuşlardır. Müze iki bölüme ayrılır; A Bölgesi, kaligrafi, hat sanatı, minyatür, seramik, metal işçiliği, cam süslemeleri ve değerli taşlardan oluşur. B Bölgesi; İslam dünyasının son 250 yılına ait kostüm, kumaş, mücevher ve müzik enstrümanlarına ev sahipliği yapar.
Ziyaret saatleri: Cumartesi - Perşembe: 16.00 – 19.00
Giriş ücretleri: 2 KD

 • Ulaşım
102 ve 502 numaralı otobüsler ile Hadi Clinik durağında inerek ulaşılabilir.

Kuveyt Bilim Merkezi

c7a.com
Kuveyt Bilim MerkeziSalmiya’da yer alır. Körfez bölgesinde eğitimsel bir merkez olarak hizmet vermektedir. Kısaca KSC adı ile anılan bu merkez 80.000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Ayrıca Orta Doğu’nun en büyük akvaryumu da burada bulunur. 100 farklı canlı bu akvaryumda yaşamını sürdürmektedir. Komplekste yer alan bir diğer unsur ise IMAX sinema salonudur.  Bunun dışında bahçede tarihi yelken limanını ve rekonstrükte edilen yelkenlileri görebilirsiniz.
Yapı Arap kaligrafileri ve İslam sanatından tasarımlar ile yükselmektedir. Duvarlarda Kuveyt tarihi, yazılı bir şekilde işlenmiştir. Müze binası eski Kuveyt çamur evlerinin mimarisinden ilham alınarak yapılmıştır.
Ziyaret saatleri: Pazar – Salı: 09:00 – 21:30 / Perşembe: 09:00 – 22:00 / Cuma: 14:00 – 22:00
Giriş ücretleri: Yetişkin/Çocuk: 3.50/2.50 KD
 • Ulaşım
15, 17, 24, 34 ve 200 nolu otobüsler ile Salmiya durağında inerek ulaşılabilir.

Kuveyt Kuleleri

marcopolis.net İran Körfezinde yükselen 3 büyük kule, kentin sembollerinden biridir. Kuleler Mart 1979’da resmi bir tören ile açılmıştır. Sembolik olarak modern Kuveyt’i simgeler. 2012'de bakıma alınan kuleler 2013 ortalarında tekrardan açılmıştır.
Mimari olarak minareleri anımsatan kulelerin ikisinde şerefeyi andıran küreler yer almaktadır. Kulelerin sivri uçları farklı bir renge boyanarak minarelerde yer alan külaha benzetilmiştir. 187 metre uzunluğundaki ana kule iki kürenin içinden geçmektedir. Bu kürede bir restoran yer almaktadır.
Adres: Arabian Gulf St Dasman, Kuwait City

Kuveyt Milli Müzesi

news.pakistanisinkuwait.com Mimar Michel Ecochard tarafından tasarlanan Kuveyt Milli Müzesi 1983 yılında kurulmuştur. Büyük bir bahçenin etrafında yükselen beş binadan oluşan bu kompleks geleneksel Arap mimarisinden izler taşır. Binalar arasında içeriden geçiş bulunmaktadır. Müzede Arap yarımadasının tarihi, coğrafyası ve kültürü hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.
Adres: Arabian Gulf St, Qibla, Kuwait City
Ziyaret saatleri: Pazartesi – Perşembe: 08:30 – 20:30 / Cuma: 16:30 – 20:30 / Cumartesi: 08:30 – 11:30
 • Ulaşım
12 ve 16 otobüsler ile ulaşılabilir.
  Mescid-i Kabir (Büyük Camii)

batuta.com Mescid-i Kabir, Kuveyt’in en büyük camisidir. Toplamda 45.000 metrekare genişliğinde bir alana sahip olan caminin sahını 72 metre genişliğindedir. 43 metre yüksekliğinde ve 26 metre çapındaki kubbe Allah’ın 99 adı ile bezenmiştir. Camide 10.000 kişi aynı anda namaz kılabilmektedir. Üst katta kadınlar için ayrılmış 950 kişilik özel bir bölüm bulunur.
Caminin yapımına 1979 yılında başlanmış olup 1986’da tamamlanmıştır. Yapının kuzeybatı köşesinde minare yer alır. Minare Endülüs mimarisinde tasarlanmıştır.
Adres: Mubarak al-Kabir St, Kuwait City

Kuveyt gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Ortadoğu Mutfağı


timeskuwait.com
 
Kuveyt zengin bir mutfağa sahiptir. Et ürünleri ve pilav bu mutfakta ön plandadır. Uzun yıllar Hint tüccarlarla ticaret yapan Kuveytliler verdikleri ürün karşılığında pirinç almışlardır. Ülkeye pirincin gelmesinin hikayesi böyle ancak Kuveytliler tek başına pilav tüketmezler. Pilav sofrada bir yan yemektir. Genellikle et ile tüketilir. Kuveyt’te pilav sofranın olmazsa olmazlarındandır.
Devamını Oku

Kuveyt Gece Hayatı


cdn3.drprem.com
 
Kuveyt’te batılı manada bir gece hayatı söz konusu değildir. Ülkede alkol yasaktır. Kuveyt’te gece hayatı, yemek ve arkadaşlar arasındaki muhabbet üzerine kurulmuştur. Şehirde herhangi bir restoran veya kafede müzik eşliğinde dostlarınızla keyifli bir sohbete ortak olabilirsiniz. Kuveyt’te saat 23:00’dan sonra çoğu mekan kapanmaktadır.

Kuveyt'te Alışveriş


q8path.com
  Kuveyt’te alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalı gelebilir. Ancak burada büyük bir ticaret havzası bulunmaktadır. Kentte her yer alışveriş mağazaları ile donatılmıştır. Kuveytliler daha çok büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmalarına karşın küçük mahalle dükkanlarından genellikle göçmenler alışveriş yapar. Şehrin en büyük alışveriş merkezi Marina Mall’dır. Şehirde onlarca AVM yer alır. Alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Kentin en turistik çarşısı Souq’dur. Burada birçok türden ürün bulmak mümkündür. Geleneksel ürünler ve hediyelikler için de çarşıyı ziyaret edebilirsiniz. Kuveyt’te Perşembe ve Cuma günleri resmi tatildir. Birçok mağaza cuma günü kapalıdır yahut yarım gün çalışmaktadır.

Kuveyt Festivaller


kuwaitnow.info
 • Bağımsızlık Günü Etkinlikleri - 26 Şubat
 • Milli Gün Etkinlikleri - 27 Şubat
 • Hala Festivali - Şubat, Festival kapsamında baharın gelişi kutlanır. Ülkenin en büyük festivalidir. Festivale özel ülkenin her yerinde etkinlikler düzenlenir. Alışveriş mağazalarında indirimler yapılır. Etkinlikler ay boyunca aralıklı olarak devam eder.
 • Hicri Yılbaşı - Hicri takvimin ilk ayının ilk günü yani Muharrem ayının 1. günü yılbaşı kutlanır. Ülkemizde olduğundan farklı olarak Kuveyt’te Hicri takvimin ilk gününe büyük önem verilir.

Kuveyt Resmi Tatiller

 • Hafta Sonu Tatili: Resmi Kuruluşlar: Cuma-Cumartesi / Bankalar: Cuma-Cumartesi / Özel Sektör: Cuma
 • Ulusal Tatiller: 25 ve 26 Şubat
 • Dini Tatiller: Kurban Bayramı / Ramazan Bayramı / Hicri Yılbaşı / Hz. Muhammed’in doğum günü
 • Yılbaşı: Ülkede yılbaşı tatili resmi olarak uygulanmamakla beraber, çeşitli nedenler ile 01 Ocak günü tatil edilmektedir.

Kuveyt Pratik Bilgiler

 • Acil Numaralar (Ambulans/Polis/Yangın): 777
 • Kuveyt’te perşembe ve cuma günleri tatildir. Haftanın ilk günü cumartesi günüdür.

Kuveyt Şehri Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 15oC
  • Mar 20oC
  • Nis 25oC
  • May 31oC
  • Haz 35oC
  • Tem 36oC
  • Agu 36oC
  • Eyl 33oC
  • Eki 27oC
  • Kas 20oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Ülke: Kuveyt
Nüfus: 32.403
Resmi Dil: Arapça
Para Birimi: Kuveyt Dinarı (KWD)
İklim: Çöl İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 2.90 (Türkiye $ 3.87)