Belem’de Gezilecek Yerler

Portekiz sömürge mimarisini son derece nezaketle korumuş olan bu küçük şehir, kiliseleri, özel mülkleri ve 17’inci yüzyıldan kalma Forte do Castelo isimli kalesiyle ziyaretçileri büyülemektedir.

Belem’de görülmesi gereken diğer yerler

Estação das Docas, Complexo Feliz Lusitânia, Casa das Onze Janelas (House of Eleven Windows), Mercado Ver-o-Peso (See-the-Weight Market), Mercado Ver-o-Rio (See-the-River), Forte do Castelo, Praça Batista Campos (Batista Campos Square), Museu de Artes de Belém (Belém Arts Museum), Praça da República, Bosque Rodrigues Alves (Botanical Garden Bosque Rodrigues Alves), Mangal das Garças.

Catedral de Se (Catedral Nossa Senhora das Graças)

Catedral de Se, ya da İngilizce adıyla “Our Lady of Grace Cathedral”, Portekizce adıyla “Catedral Nossa Senhora das Graças” ayrıca Catedral Nossa Senhora de Belém adıyla da anılır. Belem Başdiyosezliğinin idari makamıdır. Belem’in eski şehir bölgesinin tam kalbinde bulunur.

Buraya inşa edilen ilk kilise geçici olarak Nativity Kalesinin içine yapılmıştır ve Meryem Anaya adanmıştır. Bundan bir kaç sene sonra kilise şu an bulunduğu Largo da Sé’ye taşınmıştır ama bu inşaat düzgün yapılmamış bir inşaattır.

Bir sonraki yüzyılda 1719 yılında Maranhao Diyosezi Portekiz ve Belem Kralı 5. John tarafından görevinden alınmıştır ve Belem Para Diyosezliğine bağlanmıştır. Bu sayede Episkopal Katedral sahibi olma hakkını kazanmıştır.

Mevcut yapı üzerindeki çalışmalar, ki bu yapı eski kilisenin olduğu yere yapılmıştır, 1748 yılında başlar. İnşaat 1782 yılında biter.

belc3a9m-pa.jpg

Emilio Goeldi Müzesi

Emilio Goeldi Müzesi (Museu Paraense Emílio Goeldi), bir araştırma kurumu ve müzedir. 1866 yılında Domingos Soares Ferreira Penna tarafından Para Ulusal Tarih ve Etnografya Müzesi (Pará Museum of Natural History and Ethnography) adıyla kurulmuştur. Daha sonra İsviçreli doğa bilimci Émil August Goeldi’nin adını almıştır. Bu bilim adamı, kurumu yeniden düzenlemiş ve 1894-1905 yılları arasında da direktörlüğünü yürütmüştür. Pazartesi günleri hariç açık olan müze sabah dokuz akşam beş arası ziyaretçi kabul etmektedir.

Kurumun misyonu Amazon Havzası’ndaki biyolojik ve sosyokültürel çeşitliliği analiz etmek, kataloglamak ve araştırmaktır. Böylece hem kültürel belleğe hem de bölgesel gelişime katkıda bulunmayı amaçlar. Ayrıca müze, Amazon üzerine yürütülen bilim konusunda farkındalığı artırmak amacı güder. Bunun için müzesinde sergilemeler yapar, botanik bahçesi ve zooloji parkında çalışmalar yürütür.

Müzenin Amazon ormanlarının içinde bir bilimsel araştırma istasyonu vardır. Estação Científica Ferreira Penna adı verilen bu araştırma istasyonu 1993 yılında açılmıştır. Melgaço belediyesine bağlı Caxiuanã Ulusal Ormanı içinde 330 kilometre karelik bir tesistir.

IMG_2910-e1445796537426.jpg