Recife

Recife Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brezilya’nın en büyük dördüncü metropolü ve Pernambuco eyaletinin başkenti olan Recife kenti, kumsalları ve zengin köklü tarihi ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Sahip olduğu liman ile Atlantik Okyanusu’nda öneme sahip olan Recife’de yaklaşık 4 milyon kişi yaşamaktadır. Recife’de, ülkenin ana dili olan Portekizce kullanılmaktadır. Uzun nehirlerin üzerindeki köprüler ile Venedik’e benzetilen şehrin başat unsuru, yaz tatili için birçok ziyaretçinin tercih ettiği masmavi suyu ile uzun kumsallarıdır. Köprüleri, nehirleri, kanalları, dar sokakları ve Avrupa şehirlerini andırması sebebiyle de şehre “Brezilya Venedik’i” yakıştırması yapılmaktadır. Portekizce olan Recife adı ise kıyıdaki resiflerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Recife’yi ilk yönetenler, 1534 yılında yerleşen Portekizlilerdir. Başta yoksul olan yerleşimciler, Avrupa’da o dönem çok değerli bulunan şeker kamışı üretip ihraç ederek ve 16. yüzyılda farklı bölgelerle ticari ilişkiler kurarak kalkınmışlardır. Recife o yıllarda şeker kamışı üreten küçük bir köydür. Fakat yerli halkın bu üretime adapte olamamasından dolayı Afrika, Hindistan ve Hollanda’dan köleler bu işi üstlenmeleri için getirilmişlerdir. Recife’nin, Brezilya’nın kültürel açıdan en zengin şehirlerinden biri olmasının temelinde bu olay yatmaktadır. 17. yüzyılda Hollanda işgali döneminde de şehrin modern yapıları inşa edilmiştir ve ilk sinagoglar bu dönemde kurulmuştur. Daha sonra Hollandalılar şehri terk etmiş, 18. yüzyılda şehir savaşlarla genişlemeye başlamış, 19. yüzyıla gelindiğindeyse önemli bir ticaret şehri ve en büyük pamuk ihracat merkezi haline gelmiştir. Hükümetin politikalarıyla 1950’lerde farklı sektörlerde de gelişim gösteren Recife, kökleri koloni dönemlerine dayanan tarihî binalara ev sahipliği yapmaktadır.

Recife ziyaretçilerine sunduğu tarihi, kültürü, gelenekleri, festivalleri ve yerel el işi ürünleriyle doyurucu bir deneyim yaşatmaktadır. Şehir sahip olduğu göz alıcı kumsallarıyla güneşin altında dinlenmek için keyifli bir köşedir.

Recife Nerededir?

Recife, Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya Federal Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu bölgesinde, Pernambuco eyaletinin başkentidir. Capibaribe, Beberibe ve Jordão nehirlerinin birleşip Atlantik Okyanusu’na döküldüğü kıyıda konumlanmaktadır.

Recife’ye Nasıl Gidilir?

Şehre ulaşmak için kullanılabilecek vasıtalardan biri uçaktır. Kentin yakınında, modern ve kullanıcı dostu olan Guararapes-Gilberto Freyre Uluslararası Havaalanı, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilia, Campinas, Caruaru, Belo Horizonte, Salvador, Fernando de Noronha, Fortaleza, Maceió, Natal, João Pessoa, Aracaju, Petrolina, Campina Grande, Juazeiro do Norte şehirlerin yanı sıra bazı Avrupa kentleri ile de doğrudan uçuşlara sahiptir. Havaalanından şehre ise metro, taksi ve otobüs ile ulaşmak mümkündür.

Terminal Integrado de Passageiros adlı otobüs terminali şehirlerarası seferlerin bulunduğu, metro ile şehre bağlanan bir terminaldir. Otobüs ile Fortaleza (12 saat), Natal (4,5 saat) ve João Pessoa gibi büyük şehirlere bağlantı sağlanmaktadır.

Recife’ye ulaşmak için bir diğer yolsa cruise gemisidir. Bu turistik gemiler ile Brezilya’nın eyaletlerinden, kıtadaki diğer ülkelerden, Karayipler’den veya Avrupa’dan Recife’ye geziler düzenlenmektedir. Ayrıca Recife’den Fernando de Noronha takımadalarına da bu gemiler ile gidilebilmektedir.

Recife’de Görülecek Yerler

Boa Viagem Beach, şehirdeki başlıca turistik yerdir. 7 kilometre uzunluğu ile Recife’deki en uzun kent plajı olan Boa Viagnem, bir tarafında modern binalar bir tarafında mercan resifleri ile çevrilidir. Plajın en dikkat çekici kısmı, denizin gelgitle çekildiği zaman oluşan minyatür yüzme havuzlarında mercan resiflerinin üstünde yürünebilmesidir. Fakat mercanların rahatsız edilmemesine dikkat edilmelidir. Bu plaj aynı zamanda dünyada köpek balığı saldırıları ile tanınmaktadır. Plajda dükkânlar gezilerek veya içkileri yudumlayarak da vakit geçirilebilmektedir.

Oficina Cerâmica Francisco Brennand, İrlanda göçmeni bir aileden 1927 yılında dünyaya gelen Francisco Brennand tarafından kurulan bir müzedir. Brezilya’nın en büyük seramikçisi olmayı başaran Francisco Brennand, ailesinden kalma eski bir kiremit fabrikasını canlandırarak kendi seramik tarzını yaratmıştır. Şehrin 11 kilometre batısında yer alan müze, resimleri, çinileri ve olağanüstü orijinallikte seramik heykelleri ile izleyenleri büyülemektedir.

Zero Marker ise Eski Recife’nin çevresinde yer alan bir bölgedir. Buradan mercan resifleri ve kayalıklarda yer alan, Francisco Brennand tarafından yapılan, tepesine lale şekli verilmiş yeşil bir sütun heykeli de görülebilmektedir.

Altın Şapel olarak da bilinen Capela Dourada’da saf altın ile süslenmiş sedir ve mavi tropikal çiçek bulunmaktadır. Şapelin içinde altın bir haça asılmış Mesih’in arkasından gümüş ışıklar süzülmektedir. Kompleksin içinde aynı zamanda gümüş ve altından sanat eserlerinin sergilendiği müze de bulunmaktadır.

Recife ile İlgili

Recife Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.5oC
  • Şub 26.5oC
  • Mar 26.4oC
  • Nis 25.9oC
  • May 25.2oC
  • Haz 24.5oC
  • Tem 23.9oC
  • Agu 23.9oC
  • Eyl 24.6oC
  • Eki 25.5oC
  • Kas 26.1oC
  • Ara 26.4oC

Kısa Kısa