Brasilia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brasilia-2111416_960_720.jpg

Brasilia, Brezilya'nın başkentidir. Şehir, 1956-1960 yılları arasında 41 ayda inşa edilmiştir. Goias eyaleti içinde kalan ve federal topraklarda bulunan Brasilia, 1.200 metre yükseklikte kurak bir plato üzerinde kurulmuştur. Kısa süre de kurulan şehir, başkentlik unvanını Rio de Janeiro’dan almıştır. Brasilia’nın nüfusu 2008 yılındaki sayımlara göre 2.557.000 olarak belirlenmiştir. Şehrin 3,5 yılda tasarımlanmasını sağlayan ise Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer isimli kişilerdir. Şehir, inşası ve barındırdığı değişik bölgeleri ile 21. yüzyıldaki en düzenli şehir ve bölge planlaması sıralamasında dünyada ilk sıralarda gösterilmektedir.

Modern bir mimari şekli ile tasarlanan şehrin kuşbakışı şekli adeta bir uçak görünümündedir. Çağdaş şehir mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Brasilia, önemli bürokratik binaları da içerisinde barındırmaktadır. Rio de Janeiro’nun jeopolitik bakımdan bazı sorunları olmasından dolayı Brasilia başkent olmuş ve bürokratik işlevselliğe hak kazanmıştır. Ayrıca Rio de Janeiro’nun ülke merkezine uzak olması, yönetimsel anlamda oldukça ciddi sıkıntılar yaratmıştır. 1763 yılından beri başkent olan Rio de Janeiro, bu saydığımız sebeplerden dolayı tüm yetkileri Brasilia’ya devretmiştir.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Brasilia ile İlgili

Brasilia Nerededir?

Brasilia,Brezilya’nın orta batısında yer alan federal bir başkenttir.

Brasilia’ya Nasıl Gidilir?

plane-1214407_960_720.jpg

Türkiye’den Brasilia’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlarla Brasilia’ya ulaşabilirler. Türkiye’den Brasilia’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarma yapabileceğiniz şehirler arasında ise Paris, Rio ve Amsterdam bulunmaktadır.

Brasilia’ya Ne Zaman Gidilir?

sky-2344107_960_720.jpg

Brasilia’da tropikal iklim hâkimdir. Brasilia şehrine kış aylarında yaz aylarına göre çok daha az yağış düşmektedir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 21,1’dir. 7 mm yağışla haziran ayı yılın en kurak ayıdır. Ortalama yağış miktarı ile en fazla yağış ocak ayında görülmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 32 santigrat, en düşük sıcaklık ise 20 santigrattır. Şehirde kış aylarında çok fazla soğuk görülmemektedir. En sıcak zaman dilimleri ise sonbahar mevsiminde görülmektedir. Brasilia, güney yarımkürede yer aldığı için ekim ve aralık aylarında şehri ziyaret etmek isteyenler için oldukça ideal bir gezi dönemi olacaktır. Şehir ocak ayında oldukça fazla yağış almaktadır. Bu yağış aralığının fazla olmasından dolayı tatil planınızı bu döneme denk getirmemenizi tavsiye ederiz.

Brasilia’da yaz ayları oldukça bunaltıcı bir etkiye sahiptir. Genellikle 32 santigrat civarında seyreden hava sıcaklıkları sıcağı sevmeyen gezginler için problem yaratabilir. Temmuz ve eylül arası şehirdeki en fazla sıcaklığın hâkim olduğu dönemdir.

Doğaseverler için ise Brasilia yeşillik alanları ile sizleri kendine hayran bırakmaktadır. Ülkenin hemen hemen yarısı ormanlarla kaplıdır. Ülkede ormanlar dört ana grupta toplanır: Selva, mata, araucaris, caatinya. Amazon Havzası’nda yer alan ekvatoral sığ yağış ormanlarındaki ağaçlar "selva" olarak bilinir ve doğa tutkunlarının en çok merak ettiği yerlerden birisi de bu tropikal yağış ormanlarıdır. Sizler de doğa ile baş başa kalmak ve şehrin keyfini doyasıya çıkarmak istiyorsanız ekim ve aralık ayları arasında bu cennet bölgeyi görmelisiniz.

Brasilia’da Nerede Kalınır?

waterfall-1201591_960_720.jpg

Brasilia, ziyaretçilere 5 yıldızlı otel seçeneklerinin yanında daha düşük yıldızlı veya apart otel tarzında konaklama seçenekleri de sunmaktadır. Brasilia’da konaklama fiyatları değişkenlik göstermektedir. İyi bir otelde konaklamak isteyenlerin gecelik ödemesi gereken ücret 700 - 900 TL arasında değişkenlik gösterirken, daha uygun fiyatlarda da oteller bulmak mümkündür. Daha uygun fiyata konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken gecelik ücret ise 250 - 500 TL arasında değişmektedir. Çok daha uygun fiyata konaklamak isteyenler ise şehirdeki apart otel seçeneklerini değerlendirebilirler.

Brasilia’da konaklama mekânlarının çoğu şehrin merkezinde konumlanmıştır. Şehir merkezinde konaklayacağınız birden fazla seçenek bulunmakla beraber güvenle konaklayabileceğiniz bölgeler arasında ise Sgan, Sdn, Asa Sul, St. Del Clubes bulunmaktadır. Brasilia turistik bir şehir olduğu için otelcilik sektörü şehirde oldukça gelişmiştir. Daha çok Eixo Monumental bölgesi şehir otelciliğinin yaygınlaştığı diğer bir bölgedir. Bölgenin turist yoğunluğu günlük otel fiyatları üzerinde de oldukça etkili olmaktadır.

Brasilia’da farklı bütçeye uygun birçok otel seçeneği bulmanız mümkündür. Sizler için önerebileceğimiz oteller arasında öncelikle Saint Moritz Hplus Express Hotel gelmektedir. Harika bir şehir manzarasına sahip olan otel, oldukça lüks ve konforlu bir konaklama seçeneği sunmaktadır, eşsiz açık büfe kahvaltısı denenmeye değerdir. Otel, Conjunto Nacional Alışveriş Merkezine 8 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunmakla beraber toplu taşıma araçlarına da oldukça yakındır. Havaalanına 15 kilometre mesafede bulunan otelin ayrıca belli bir ücret karşılığında transfer hizmetleri de bulunmaktadır. Brasilia’nın en iyi otelleri arasında sayılan Saint Moritz Hplus Express Hotel, uygun fiyatı ile de turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Sizler için önerebileceğimiz diğer bir otel ise Fusion Hplus Express Hotel’dir. SHN Quadra Caddesi üzerinde bulunan otel, son derece modern görünümdedir. Brezilya Alışveriş Merkezi'ne 600 metre mesafede bulunan otel, Aparecida Meryem Ana Bazilikası'na ise 3 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Oldukça merkezi olan bu otel tercih edilebilecek diğer bir seçenek arasında yer almaktadır.

Brasilia’da daha ortalama fiyatlarda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler için ise önerebileceğimiz oteller şunlardır: SHN Quadra Caddesinde bulunan Manhattan Plaza, Nobile Suites Monumental Hotel, Allia Gran Hotel Brasília Suites ve yine aynı cadde üzerinde bulunan Allia Gran Hotel Brasília Suites. Bunun yanında yine aynı bölgede bulunan Vision Hplus Express ve Cullinan Hplus Premium Hotel tercih edilebilir oteller arasında yer almaktadır. Bu otellerin fiyatları ise 250 - 500 TL arasında değişmektedir.

Özellikle Brasilia şehir merkezinde olmak isteyen ve uygun fiyatlı konaklamak isteyen ziyaretçiler ise Hotel Casablanca, Flat Saint Moritz, Vida Plaza Hotel, Barreto Apart Hotel, Ika Apart Hotel, Byblos Hotel, Life Resort Flat otelleri arasından tercihlerini yapabilirler. Bu otellerin fiyat aralığı ise 150 - 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Brasilia, yüzde yüz güvenli bir şehir olmasa da oldukça güvenli bölgelere sahiptir. Dolayısıyla konaklayacağınız seçenekleri yukarıda bahsettiğimiz bölgeler arasında tercih ederseniz güvenli ve konforlu bir konaklama geçirebilirsiniz. Ayrıca kalacağınız yerin toplu taşıma araçlarına yakınlığını da hesap etmenizi tavsiye ederiz.

Brasilia Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Brasilia’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tarihî yapıları, parkları, doğal güzellikleri, dini yapıları ile Brasilia, sizlere hem tarihî hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Brasilia Gezilecek Yerler

Brasilia, tarih, modern ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Brasilia’da gezilmesi gereken yerlerin başında Praça Dos Tras Poderes, Brasilia Katedrali, Palacio dos Arcos, Memorial dos Povos Indigenas, Dom Bosco Kilisesi, Parque Nacionel de Brasilia, Tv Kulesi, JK Bridge, Parque de Cidade, Memorial JK gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Brasilia Şehir İçi Ulaşım

bridge-966164_960_720.jpg

Brasilia, Brezilya’nın toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, metro ve otobüs gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Brasilia’da her üç ulaşım aracı da turistler açısından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Brasilia’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin birçok yerine otobüs hattı mevcuttur. Otobüs ücreti ise tek bir bilet için 2 USD’dir. Şehir merkezinden banliyölere kadar otobüs ile seyahat edebilirsiniz. Brasilia otobüsleri oldukça güvenli ve konforludur. Şehir içinde otobüs seçeneği ile gitmek istediğiniz çoğu yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Brasilia’da metro seçeneği de mevcuttur. Şehirde metro ücretleri otobüs ile aynı değildir. Metro için ödenmesi gereken ücret 3 USD olup hafta sonları 2 USD olarak indirimli bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Otobüs ve metro sisteminin ilk kalkış noktası olan ana durak aynı yerde bulunmaktadır. Metro gün boyu 06.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Metro ve otobüs için biletinizi otomatlardan veya büfelerden temin edebilirsiniz.

Brasilia’da taksi seçeneği de çok pahalı olmadığı için turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Konforlu bir hizmet sunan Brasilia taksileri, çok fazla kullanıldığı için genelde dolu olarak geçmektedir. Beklemek istemeyen ziyaretçiler ise en yakın taksi duraklarından taksi talep ederek süreyi hızlandırabilirler.​ Radio Taxi Alvorada, Taxi Asa Norte ve Coopertaxi arayabileceğiniz taksi duraklarıdır. Bu taksi durakları 24 saat açık olduğu için sürekli hizmet vermektedirler.

Brasilia Mutfağı

burger-1990947_960_720.jpg

Brasilia şehri son dönemlerde kurulan modern bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Brasilia mutfağı da çok köklü bir geçmişe sahip değildir. Şehirde bulabileceğiniz yemek kültürünün çoğunluğu Brezilya’ya ait olmakla beraber, sonradan gelen insanlar şehir mutfağına katkıda bulunmuştur. Şehirde bulabileceğiniz diğer ünlü mutfaklar arasında Portekiz, Meksika ve Fransız mutfakları bulunmaktadır.

Türk kültürüne çok uzak olmayan Brezilya mutfağında, genellikle pirinç, fasulye ve sebze yemekleri ağırlıklı olarak bulundurmaktadır. Brezilya’nın en ünlü yemeği ise siyah fasulye, dana ve domuz eti ile yapılan feijoada yemeğidir. Brezilya’da en çok kullanılan yemek pişirme tekniği ise ızgara, sote, fırın, kaynatma ve tencerede pişirme yöntemidir. Brezilya mutfağında yemeklerle beraber meyve de oldukça fazla kullanılmamaktadır. Baharatseverler ise Brezilya’da damak tatlarına uygun olarak birçok baharatlı yemek bulabileceklerdir. Brasilia’ya gelmişken ülkenin ünlü içli köftesi olan coxinha yemeği denenmelidir. Bunun yanında ülkenin ulusal yemeği olan ve bir çeşit mangalda ızgara şeklinde yapılan chourasco kesinlikle denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır.

Brasilia’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Tatlılarda genellikle Portekiz etkileri görülmektedir. Köpüklü tatlılar ve meyveli pudingler ülkede denemeniz gereken tatlılar arasındadır. Bunun yanında Brasilia’da muhakkak Brezilya kahvesi denenmelidir. Bilindiği üzere Brezilya dünya kahve ihracatında bir numarada yer almaktadır. Bu sebeple Brasilia’da tatlı ile kahveyi mutlaka denemelisiniz, hatta hediyelik olarak yanınızda da getirebilirsiniz.

Brasilia’da keyifle yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar arasında ise Brazilian American Burgers, Taypa Restaurant, Ticiana Werner Restaurant, New Koto Restaurant, Coco Bambu Lago Sul, Casa de Biscoitos Mineiros, Daniel Briand Patissier e Chocolatier, Los Baristas Casa de Cafés, Parfait Croissant Bistro ve Clandestino Café e Música bulunmaktadır.

Brasilia’da bahşiş sistemi ise faturaya dâhil edilerek sizlere sunulmaktadır. Brasilia’da bahşiş oranı ise tıpkı Avrupa’da olduğu gibi yüzde on oranındadır. Self servis restoranlarda yani yemeğinizi kendinizin gidip aldığınız restoranlarda ise bu ücret talep edilmemektedir.

Brasilia’da Alışveriş

Brasilia_Shopping_02.jpg

Brasilia alışveriş modern alışveriş noktaları ile oldukça geniş seçenekte ürünü sizlere sunmaktadır. Gezerek şehri keşfederken birçok yerde kıyafet, tropikal meyve, aksesuar ve ev eşyaları satan dükkân ve alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Patio Brasil, Park Shopping, Conjunto Nacional, Funai, Feira de Artesanato da Toree Televisao, Galeria dos Estados şehrin önde gelen alışveriş noktaları arasında bulunmaktadır.

Brasilia’da alışveriş merkezleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Hem alışveriş merkezleri hem de yerel butik dükkânlarının oldukça yaygın olması ziyaretçilerinde alternatiflerini arttırmaktadır. Brasilia’da büyük alışveriş merkezlerinin açık olduğu saatler 10.00 - 22.00 saatleri arasındadır. Brasilia, alışveriş açısından pek uygun değildir fakat yine de şehirde hem geleneksel hem de birçok ünlü markayı bir arada bulabilirsiniz.

Giyim, kitap ve müzik aletleri konusunda ziyaretçiler için önerebileceğimiz tek adres Conjunto Nacional bölgesidir. Burada oldukça küçük ve otantik dükkânlar bulunmaktadır fakat geceleri belli bir saatten sonra oldukça tehlikeli olan bu bölgeye gündüz saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında Setor de Diversoes Alışveriş Merkezi de yine birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. Bunun yanında ithalat pazarı olarak bilinen Feria Paraguai sırt çantası, elektronik eşyalar, el feneri, hediyelik eşyalar, giyim ve aksesuar gibi birçok ürünü çok uygun fiyata satın alabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler arasında ikinci el eşyalar da satılmaktadır. Yine burada birçok farklı dilde yazılmış kitaplara da rastlayabilirsiniz.

Brasilia’da özel olarak alabileceğiniz pek bir şey olmamakla beraber şehirden ayrılmadan önce arkadaşlarınız ve aileniz için Brasilia’dan küçük hediyeler alabilirsiniz. Anahtarlık, kolye, kupa bardak ve posterler bu küçük hediyelerin başında gelmektedir. Bunun için şehir merkezinde oldukça fazla dükkân bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları ise genelde oldukça makul seviyededir.

Brasilia’da Gece Hayatı  

uk-music-hall-brasilia-df.jpg

Brasilia gece hayatı çok fazla popüler olmasa da son dönemlerde gelişme göstermeye devam etmektedir. Özellikle turistlerin şehre yoğun olarak gelmesi ve yoğun bir öğrenci nüfusunun olması Brasilia’daki gece hayatını hareketlendiren unsurlardan olmuştur. Gece hayatına büyük önem veren ziyaretçiler için şehirde birçok alternatif bulunmaktadır. Gecenin geç saatlerinde açılan barlar sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir.

Brasilia’da gece hayatının en fazla yoğunlaştığı yer CLS 109 ve SGAS 904 caddeleridir. En nostaljik barlar ise CLS 109 Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin önde gelenlerinin eğlenmek için seçtiği barlarda yine CLS 109 Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin ilk kurulduğu dönemlerde bu caddenin eğlence mekânları açısından hizmet vermesi bölgeyi oldukça popüler kılmıştır. Bunun yanında bu bölge oldukça uygun fiyatta alkol tüketebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz mekânları içerisinde barındırmaktadır.

Brasilia’da popüler eğlencemekânlarının başında öncelikle sizin için önerebileceğimiz mekân Gate Pub’dır. Oldukça sıcak ve samimi olan bu barda haftanın belli günlerinde farklı gruplar sahne almakta ve özellikle DJ programları düzenlenmektedir. Sosyalleşmek isteyen herkesin bir numaralı adresi olan Gate Pub, birden fazla kültürün buluşma noktasıdır. Gate Pub sizler için her perşembe ve pazar DJ programı sunmaktadır. Bunun yanında gidebileceğiniz diğer bir adres ise Landscape Pub’dır. Burası sizler için alternatif müzik sunan adreslerden birisidir. Hem amatör hem profesyonel birçok sanatçının sahne aldığı Landscape Pub, elektronik ve rock müzik seçenekleri ile sizlere farklı seçenekler sunmaktadır. Ayrıca Landscape Pub dansseverler için de geniş bir piste sahiptir. Brasilia gece hayatında ne içilir diye soranlara ise bölgenin tropikal meyve kokteyllerini mutlaka denemelerini öneririz.

Brasilia, kozmopolit yapısı ile sizlere birçok insan ve kültürü ile tanışma fırsatı da sunmaktadır. Farklı grupların ve farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Brasilia’da sizler için önerebileceğimiz farklı alternatif mekânlar da bulunmaktadır. Bu eğlence mekânlarının başında, SGAS 904 bölgesinde bulunan Club 904, Quadra Cls bölgesinde bulunan O’Rilley Irish Pub ve yine aynı bölgede bulunan UK Musik Hall ve Carcassonne Pub, Quadra Sig bölgesinde bulunan Stadt Bier Pub ve Velvet Pub, Quadra Cln bölgesinde yer alan Santuario Bar, Victoria Haus Bar ve karaoke severler için Karaoke Cantar & Cantar Bar gelmektedir.

Gece hayatına büyük önem veren ziyaretçiler için ödeme konusunda da bilgi vermek gerekirse, Brasilia’da muhakkak yanınızda nakit para bulundurmanız gerektiğini söylemeliyiz çünkü bar ve pub gibi mekânlar genellikle kredi kartı kabul etmemektedir. Bu yüzden yanınızda nakit bulundurmanız oldukça önemlidir. Bunun yanında konaklayacağınız oteli de gece kulüplerine yakın bir yerde seçerseniz gece geç vakitte ayrıldığınıza herhangi bir toplu taşıma aracı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Brasilia’da taksiler oldukça fazla kullanıldığı için gece geç saatlerde taksi bulmanız oldukça zorlaşmaktadır. Brasilia’ya gelen ziyaretçiler şehrin farklılıklarını ve kültürel yapısını gece kulüplerinde çok daha yakından tanıma fırsatı yakalayacaktır.

Brasilia Festivalleri

naom_5971d2a2bcdd0.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Brasilia, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Brasilia’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizin için aşağıda sıraladık.

Parintins Folklore Festival: Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Parintins Folklore Festival, Amazon yaşamının dans ve renkli kıyafetlerle anlatıldığı bir festivaldir. Festival yaklaşık üç gün sürmekle beraber, yapılan yarışmalarla da daha heyecanlı hale getirilmektedir. Özellikle ilkel dönemdeki yaşamın ön plana çıkarılmaya çalıştığı bu festivalde oldukça renkli kareler ortaya çıkmaktadır.

Christmas in Brazil Festivali: Aralık ayında kutlanan ve oldukça fazla katılımcıyı her yıl Brasilia’ya çeken Christmas in Brazil Festivali, diğer batı kültüründeki yeni yıl kutlamalarından oldukça farklıdır. Bu farklılığın temel sebebi ise Brezilya halkının kendi geleneksel kültürlerine ve danslarına bu kutlamalarda yer vermesidir. Oldukça eğlenceli olan Brezilya halkı, yeni yıl kutlamaları için Avrupa’nın birçok şehrinden insanı aralık ayında Brasilia’da ağırlamaktadır.

Brasilia Cinema Festivali: Uluslararası Brasilia Film Festivali, her yıl ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Brezilya’nın ve dünyanın farklı yerlerinden misafirleri ağırlayan Brasilia, ekim ayında sinemaseverleri bir araya getirmektedir. Filmler Portekizce olsa da İngilizce alt yazı seçeneğini de sizlere sunmaktadır.

The Japanese Festival: 120 yıldır Japonya ve Brezilya dostluğunun kutlandığı The Japanese Festival, Japon kültürünü merak edenlerin akın ettiği festivallerin başında gelir. Her yıl ağustos ayında kutlanan festival, iki gün sürmekte ve geleneksel müzikal gösterilerle sonlandırılan eşsiz bir festivaldir.

Festa Junina: Haziran ayının ortalarında başlayan festival, tipik Brezilya yemeklerinin yendiği, geleneksel kıyafetler ve havai fişek gösterileri ile kutlandığı eğlenceli bir festivaldir. Bu festival başlangıçta Portekiz kolonisinden kurtulmak amacıyla düzenlenmiştir. Bugün müzik eşliğinde kutlanan festival mutlaka görülmeye değerdir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Brasilia Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

İyi Cuma: Her yıl tarihi değiştirmektedir

Paskalya: Her yıl tarihi değiştirmektedir

1 Mayıs: İşçi Bayramı

21 Mayıs: Tiradentes Günü

26 Mayıs: Katolik Yortusu

12 Ekim: Aziz Aparacida Günü

28 Ekim: Memurlar Günü

2 Kasım: Tüm Ruhlar Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brasilia İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 193

Polis: 197

Ambulans: 192

Brasilia Dış Temsilcilikleri

T.C. BRASILIA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 55 (61) 3242-1448

Eposta: [email protected]

Adres: Embaixada da República da Turquia, SES, Av. das Nações, Q.805, Lote 23, 70.452-900, Asa Sul, Brasília, DF, BRASIL

İnternet sitesi:http://brezilya.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Brasilia Para Birimi

Brasilia’da resmi para birimi olarak Brezilya reali kullanılmaktadır. 1 Brezilya reali yaklaşık olarak 1,21 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Brasilia Resmi Dili

Brasilia’nın resmi dili Portekizcedir.

Brasilia a Saat Farkı

Brasilia ile Türkiye arasında 6 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 21.00 iken Brasilia’da saat 15.00’dir.

Brasilia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.2oC
  • Şub 21.3oC
  • Mar 21.5oC
  • Nis 20.9oC
  • May 19.6oC
  • Haz 18.5oC
  • Tem 18.3oC
  • Agu 20.3oC
  • Eyl 21.7oC
  • Eki 21.6oC
  • Kas 21.1oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.557.000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Brezilya reali / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün