Brasilia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brasilia-2111416_960_720.jpg

Brasilia, Brezilya'nın başkentidir. Şehir, 1956-1960 yılları arasında 41 ayda inşa edilmiştir. Goias eyaleti içinde kalan ve federal topraklarda bulunan Brasilia, 1.200 metre yükseklikte kurak bir plato üzerinde kurulmuştur. Kısa süre de kurulan şehir, başkentlik unvanını Rio de Janeiro’dan almıştır. Brasilia’nın nüfusu 2008 yılındaki sayımlara göre 2.557.000 olarak belirlenmiştir. Şehrin 3,5 yılda tasarımlanmasını sağlayan ise Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer isimli kişilerdir. Şehir, inşası ve barındırdığı değişik bölgeleri ile 21. yüzyıldaki en düzenli şehir ve bölge planlaması sıralamasında dünyada ilk sıralarda gösterilmektedir.

Modern bir mimari şekli ile tasarlanan şehrin kuşbakışı şekli adeta bir uçak görünümündedir. Çağdaş şehir mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Brasilia, önemli bürokratik binaları da içerisinde barındırmaktadır. Rio de Janeiro’nun jeopolitik bakımdan bazı sorunları olmasından dolayı Brasilia başkent olmuş ve bürokratik işlevselliğe hak kazanmıştır. Ayrıca Rio de Janeiro’nun ülke merkezine uzak olması, yönetimsel anlamda oldukça ciddi sıkıntılar yaratmıştır. 1763 yılından beri başkent olan Rio de Janeiro, bu saydığımız sebeplerden dolayı tüm yetkileri Brasilia’ya devretmiştir.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Brasilia ile İlgili

Brasilia Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Brasilia’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tarihî yapıları, parkları, doğal güzellikleri, dini yapıları ile Brasilia, sizlere hem tarihî hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Brasilia Gezilecek Yerler

Brasilia, tarih, modern ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Brasilia’da gezilmesi gereken yerlerin başında Praça Dos Tras Poderes, Brasilia Katedrali, Palacio dos Arcos, Memorial dos Povos Indigenas, Dom Bosco Kilisesi, Parque Nacionel de Brasilia, Tv Kulesi, JK Bridge, Parque de Cidade, Memorial JK gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Brasilia’ya Ne Zaman Gidilir?

sky-2344107_960_720.jpg

Brasilia’da tropikal iklim hâkimdir. Brasilia şehrine kış aylarında yaz aylarına göre çok daha az yağış düşmektedir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 21,1’dir. 7 mm yağışla haziran ayı yılın en kurak ayıdır. Ortalama yağış miktarı ile en fazla yağış ocak ayında görülmektedir.

Devamını Oku

Brasilia’ya Nasıl Gidilir?

plane-1214407_960_720.jpg

Türkiye’den Brasilia’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlarla Brasilia’ya ulaşabilirler. Türkiye’den Brasilia’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarma yapabileceğiniz şehirler arasında ise Paris, Rio ve Amsterdam bulunmaktadır.

Brasilia’da Nerede Kalınır?

waterfall-1201591_960_720.jpg

Brasilia, ziyaretçilere 5 yıldızlı otel seçeneklerinin yanında daha düşük yıldızlı veya apart otel tarzında konaklama seçenekleri de sunmaktadır. Brasilia’da konaklama fiyatları değişkenlik göstermektedir. İyi bir otelde konaklamak isteyenlerin gecelik ödemesi gereken ücret 700 - 900 TL arasında değişkenlik gösterirken, daha uygun fiyatlarda da oteller bulmak mümkündür. Daha uygun fiyata konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken gecelik ücret ise 250 - 500 TL arasında değişmektedir. Çok daha uygun fiyata konaklamak isteyenler ise şehirdeki apart otel seçeneklerini değerlendirebilirler.

Brasilia’da konaklama mekânlarının çoğu şehrin merkezinde konumlanmıştır. Şehir merkezinde konaklayacağınız birden fazla seçenek bulunmakla beraber güvenle konaklayabileceğiniz bölgeler arasında ise Sgan, Sdn, Asa Sul, St. Del Clubes bulunmaktadır. Brasilia turistik bir şehir olduğu için otelcilik sektörü şehirde oldukça gelişmiştir. Daha çok Eixo Monumental bölgesi şehir otelciliğinin yaygınlaştığı diğer bir bölgedir. Bölgenin turist yoğunluğu günlük otel fiyatları üzerinde de oldukça etkili olmaktadır.

Brasilia’da farklı bütçeye uygun birçok otel seçeneği bulmanız mümkündür. Sizler için önerebileceğimiz oteller arasında öncelikle Saint Moritz Hplus Express Hotel gelmektedir. Harika bir şehir manzarasına sahip olan otel, oldukça lüks ve konforlu bir konaklama seçeneği sunmaktadır, eşsiz açık büfe kahvaltısı denenmeye değerdir. Otel, Conjunto Nacional Alışveriş Merkezine 8 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunmakla beraber toplu taşıma araçlarına da oldukça yakındır. Havaalanına 15 kilometre mesafede bulunan otelin ayrıca belli bir ücret karşılığında transfer hizmetleri de bulunmaktadır. Brasilia’nın en iyi otelleri arasında sayılan Saint Moritz Hplus Express Hotel, uygun fiyatı ile de turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Sizler için önerebileceğimiz diğer bir otel ise Fusion Hplus Express Hotel’dir. SHN Quadra Caddesi üzerinde bulunan otel, son derece modern görünümdedir. Brezilya Alışveriş Merkezi'ne 600 metre mesafede bulunan otel, Aparecida Meryem Ana Bazilikası'na ise 3 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Oldukça merkezi olan bu otel tercih edilebilecek diğer bir seçenek arasında yer almaktadır.

Devamını Oku

Brasilia Şehir İçi Ulaşım

bridge-966164_960_720.jpg

Brasilia, Brezilya’nın toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, metro ve otobüs gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Brasilia’da her üç ulaşım aracı da turistler açısından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Devamını Oku

Brasilia Mutfağı

burger-1990947_960_720.jpg

Brasilia şehri son dönemlerde kurulan modern bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Brasilia mutfağı da çok köklü bir geçmişe sahip değildir. Şehirde bulabileceğiniz yemek kültürünün çoğunluğu Brezilya’ya ait olmakla beraber, sonradan gelen insanlar şehir mutfağına katkıda bulunmuştur. Şehirde bulabileceğiniz diğer ünlü mutfaklar arasında Portekiz, Meksika ve Fransız mutfakları bulunmaktadır.

Türk kültürüne çok uzak olmayan Brezilya mutfağında, genellikle pirinç, fasulye ve sebze yemekleri ağırlıklı olarak bulundurmaktadır. Brezilya’nın en ünlü yemeği ise siyah fasulye, dana ve domuz eti ile yapılan feijoada yemeğidir. Brezilya’da en çok kullanılan yemek pişirme tekniği ise ızgara, sote, fırın, kaynatma ve tencerede pişirme yöntemidir. Brezilya mutfağında yemeklerle beraber meyve de oldukça fazla kullanılmamaktadır. Baharatseverler ise Brezilya’da damak tatlarına uygun olarak birçok baharatlı yemek bulabileceklerdir. Brasilia’ya gelmişken ülkenin ünlü içli köftesi olan coxinha yemeği denenmelidir. Bunun yanında ülkenin ulusal yemeği olan ve bir çeşit mangalda ızgara şeklinde yapılan chourasco kesinlikle denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır.

Brasilia’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Tatlılarda genellikle Portekiz etkileri görülmektedir. Köpüklü tatlılar ve meyveli pudingler ülkede denemeniz gereken tatlılar arasındadır. Bunun yanında Brasilia’da muhakkak Brezilya kahvesi denenmelidir. Bilindiği üzere Brezilya dünya kahve ihracatında bir numarada yer almaktadır. Bu sebeple Brasilia’da tatlı ile kahveyi mutlaka denemelisiniz, hatta hediyelik olarak yanınızda da getirebilirsiniz.

Devamını Oku

Brasilia’da Gece Hayatı  

uk-music-hall-brasilia-df.jpg

Brasilia gece hayatı çok fazla popüler olmasa da son dönemlerde gelişme göstermeye devam etmektedir. Özellikle turistlerin şehre yoğun olarak gelmesi ve yoğun bir öğrenci nüfusunun olması Brasilia’daki gece hayatını hareketlendiren unsurlardan olmuştur. Gece hayatına büyük önem veren ziyaretçiler için şehirde birçok alternatif bulunmaktadır. Gecenin geç saatlerinde açılan barlar sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir.

Brasilia’da gece hayatının en fazla yoğunlaştığı yer CLS 109 ve SGAS 904 caddeleridir. En nostaljik barlar ise CLS 109 Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin önde gelenlerinin eğlenmek için seçtiği barlarda yine CLS 109 Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin ilk kurulduğu dönemlerde bu caddenin eğlence mekânları açısından hizmet vermesi bölgeyi oldukça popüler kılmıştır. Bunun yanında bu bölge oldukça uygun fiyatta alkol tüketebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz mekânları içerisinde barındırmaktadır.

Devamını Oku

Brasilia Festivalleri

naom_5971d2a2bcdd0.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Brasilia, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Brasilia’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizin için aşağıda sıraladık.

Parintins Folklore Festival: Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Parintins Folklore Festival, Amazon yaşamının dans ve renkli kıyafetlerle anlatıldığı bir festivaldir. Festival yaklaşık üç gün sürmekle beraber, yapılan yarışmalarla da daha heyecanlı hale getirilmektedir. Özellikle ilkel dönemdeki yaşamın ön plana çıkarılmaya çalıştığı bu festivalde oldukça renkli kareler ortaya çıkmaktadır.

Christmas in Brazil Festivali: Aralık ayında kutlanan ve oldukça fazla katılımcıyı her yıl Brasilia’ya çeken Christmas in Brazil Festivali, diğer batı kültüründeki yeni yıl kutlamalarından oldukça farklıdır. Bu farklılığın temel sebebi ise Brezilya halkının kendi geleneksel kültürlerine ve danslarına bu kutlamalarda yer vermesidir. Oldukça eğlenceli olan Brezilya halkı, yeni yıl kutlamaları için Avrupa’nın birçok şehrinden insanı aralık ayında Brasilia’da ağırlamaktadır.

Brasilia Cinema Festivali: Uluslararası Brasilia Film Festivali, her yıl ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Brezilya’nın ve dünyanın farklı yerlerinden misafirleri ağırlayan Brasilia, ekim ayında sinemaseverleri bir araya getirmektedir. Filmler Portekizce olsa da İngilizce alt yazı seçeneğini de sizlere sunmaktadır.

Devamını Oku

Brasilia’da Alışveriş

Brasilia_Shopping_02.jpg

Brasilia alışveriş modern alışveriş noktaları ile oldukça geniş seçenekte ürünü sizlere sunmaktadır. Gezerek şehri keşfederken birçok yerde kıyafet, tropikal meyve, aksesuar ve ev eşyaları satan dükkân ve alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Patio Brasil, Park Shopping, Conjunto Nacional, Funai, Feira de Artesanato da Toree Televisao, Galeria dos Estados şehrin önde gelen alışveriş noktaları arasında bulunmaktadır.

Brasilia’da alışveriş merkezleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Hem alışveriş merkezleri hem de yerel butik dükkânlarının oldukça yaygın olması ziyaretçilerinde alternatiflerini arttırmaktadır. Brasilia’da büyük alışveriş merkezlerinin açık olduğu saatler 10.00 - 22.00 saatleri arasındadır. Brasilia, alışveriş açısından pek uygun değildir fakat yine de şehirde hem geleneksel hem de birçok ünlü markayı bir arada bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Brasilia a Saat Farkı

Brasilia ile Türkiye arasında 6 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 21.00 iken Brasilia’da saat 15.00’dir.

Brasilia Para Birimi

Brasilia’da resmi para birimi olarak Brezilya reali kullanılmaktadır. 1 Brezilya reali yaklaşık olarak 1,21 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Brasilia Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

İyi Cuma: Her yıl tarihi değiştirmektedir

Paskalya: Her yıl tarihi değiştirmektedir

1 Mayıs: İşçi Bayramı

21 Mayıs: Tiradentes Günü

26 Mayıs: Katolik Yortusu

12 Ekim: Aziz Aparacida Günü

28 Ekim: Memurlar Günü

2 Kasım: Tüm Ruhlar Günü

25 Aralık: Noel

Devamını Oku

Brasilia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.2oC
  • Şub 21.3oC
  • Mar 21.5oC
  • Nis 20.9oC
  • May 19.6oC
  • Haz 18.5oC
  • Tem 18.3oC
  • Agu 20.3oC
  • Eyl 21.7oC
  • Eki 21.6oC
  • Kas 21.1oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.557.000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Brezilya reali / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün