Brasilia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brasilia-2111416_960_720.jpg

Brasilia, Brezilya'nın başkentidir. Şehir, 1956-1960 yılları arasında 41 ayda inşa edilmiştir. Goias eyaleti içinde kalan ve federal topraklarda bulunan Brasilia, 1.200 metre yükseklikte kurak bir plato üzerinde kurulmuştur. Kısa süre de kurulan şehir, başkentlik unvanını Rio de Janeiro’dan almıştır. Brasilia’nın nüfusu 2008 yılındaki sayımlara göre 2.557.000 olarak belirlenmiştir. Şehrin 3,5 yılda tasarımlanmasını sağlayan ise Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer isimli kişilerdir. Şehir, inşası ve barındırdığı değişik bölgeleri ile 21. yüzyıldaki en düzenli şehir ve bölge planlaması sıralamasında dünyada ilk sıralarda gösterilmektedir.

Modern bir mimari şekli ile tasarlanan şehrin kuşbakışı şekli adeta bir uçak görünümündedir. Çağdaş şehir mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Brasilia, önemli bürokratik binaları da içerisinde barındırmaktadır. Rio de Janeiro’nun jeopolitik bakımdan bazı sorunları olmasından dolayı Brasilia başkent olmuş ve bürokratik işlevselliğe hak kazanmıştır. Ayrıca Rio de Janeiro’nun ülke merkezine uzak olması, yönetimsel anlamda oldukça ciddi sıkıntılar yaratmıştır. 1763 yılından beri başkent olan Rio de Janeiro, bu saydığımız sebeplerden dolayı tüm yetkileri Brasilia’ya devretmiştir.

1798-1834 yılları arasındaki İmparator I. Pedro, hiç bir zaman yeni bir şehir kurulması tekliflerine sıcak bakmamıştır. Bir efsaneye göre ise İtalyan Papaz Don Bosco, rüyasında yeni bir şehir kurulması gerektiğini ve bu şehrin nasıl tasarlanması gerektiğini yetkililere bildirmiştir. Efsanevi bir olay olan İtalyan Papaz Don Bosco’nun rüyası halk tarafından gerçek olarak algılanmaktadır. Bu sebepten dolayı da ülke de İtalyan Papaz Don Bosco’nun adı oldukça ünlü olmakla beraber adına bir de kilise inşa edilmiştir.

Oldukça kozmopolit bir nüfusa sahip olan Brasilia, birçok kültürün ortak noktasında bulunmaktadır. Bu da şehri daha da renkli bir noktaya taşımıştır. Hoşgörünün ve insani değerlerin oldukça yüksek olduğu şehirde ırkçılık kavramını görmek mümkün değildir. Oldukça sıcak ve samimi yapısı ile Brasilia, turistlerinde ülkeden mutlu bir şekilde ayrılmasına yardımcı olmaktadır. Brasilia, farklı kültürler ve insanlar tanımak isteyenler için kesinlikle görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Brasilia, eğitim açısından da oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Brasilia’da bulunan üniversitelerin başında University of Brasília gelmektedir. Bu üniversite, ülkenin en iyi üniversitesi sayılmakla beraber, öğrenci nüfusunun fazlalığı ile de şehre büyük bir canlılık katmaktadır. Brasilia Üniversitesi, Güney Amerika’nın en iyi yirmi üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversite genel olarak politika, uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanlarında uzman öğrenci yetiştirmeyi hedeflemektedir. Oldukça geniş bir kampüsü bulunan üniversite yeşillikler içerisinde yer alan bir arazi üzerinde konumlanmıştır. Ülkenin öğrenci nüfusu toplamda 172 milyondur. Bu özelliği ile ülke, Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla öğrenci nüfusuna sahip olma özelliğini taşımaktadır.

Brasilia, eğitim, sanayi ve mimari özelliklerinin dışında turizm açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz ve bahar aylarında oldukça renkli bir dokuyu ortaya çıkaran Brasilia’da birçok gezilip görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Turizm ülke ekonomisinin can damarıdır diyebiliriz. Bunun yanında Brasilia’da iletişim, bankacılık, finans, gıda ve hizmet sektörleri de oldukça gelişmiştir. Brezilya’nın en önemli ihracat ürünleri arasında ise zeytinyağı, baharat, şeker, demir, pamuk ve makine parçaları gelmektedir. Brasilia aynı zamanda önemli bir endüstri şehridir.

Tarihî ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Brasilia, gezilecek yerleri, günümüzde de yapısını koruyan mimarî yapısı, festivalleri ile gezebileceğiniz en iyi Güney Amerika şehirleri arasında yer almaktadır. Brasilia, kültürel ve sanatsal olarak da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne en modern şehir olma özelliği ile aday olmakla beraber birçok gezgin ve blog yazarı tarafından da kaleme alınmış oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Bu kadar ünlü olan Brasilia şehrini sizin de kesinlikle listenize almanızı tavsiye ederiz.

Tanıtım Videosu: