Rio De Janeiro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

rio-de-janeiro-1963744_960_720.jpg

Brezilya’da bulunduğu eyaletin başkenti olan Rio de JaneiroSao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Rio Karnavalı, samba dansı, Kurtarıcı İsa Heykeli, Maracana Stadyumu, İpanema Sahili gibi destinasyonları ve eğlenceleri ile dünyaca bilinen Rio De Janeiro, bu bilinenlerinden öte seyahatinizi renklendirecek birçok turistik alan ve doğal güzelliklere sahiptir.

Şehrin tarihine bakacak olursak; Amazonların yaşadığı Rio De Janeiro, Portekizli gezginciler tarafından 1 Ocak 1502’de keşfedilmiştir. 1500’lü yıllarda şehrin bulunduğu bölge olan Guanabara Körfezi Fransızlar tarafından defalarca saldırıya uğramış ve istila edilmiştir. Bölgede altın ve elmasın bulunduğunun farkedildiği 17. yüzyılda şehir ihracat açısından önemli bir nokta haline gelmiştir. 1763 yılında Portekiz Amerikası kolonisinin başkenti Salvador’dan Rio De Janeiro’ya taşınmıştır ve Napolyon’un Portekiz’i istilasının ardından birçok soylu aile Lizbon’dan Rio de Janeiro’ya kaçmıştır. Bu olaydan sonra şehir krallığın başkenti haline gelmiş ve Avrupa dışındaki tek Avrupa başkenti olan şehir olmuştur. Soyluların şehre gelmesiyle birçok yerli halk evlerinden ayrılmak zorunda kalmış ve yerli halka özel ne varsa soylulara kalmıştır. Yine aynı dönemde Afrika’dan bu bölgeye köle akını olmuştur ve 1800’lerde şehirde kölelerin sayısı 220.000’e varmıştır. 1822 yılında Prens Pedro Brezilya’nın bağımsızlığını ilan ettikten sonra Rio De Janeiro başkent olma özelliğini korumaya devam etmiştir. Şehir 1930’lu yıllarda plajlarıyla ve Capacabana Palas Oteli ile ünlenmeye başlamış ve dünyanın birçok ülkesinden birçok insan bu plaj partisi şehrine akın etmeye başlamıştır. Rio De Janeiro, 2007 yılında Pan Amerikan Oyunları’na, 2014’de FIFA Dünya Kupası’na ve 2013’de Dünya Gençlik Günü’ne ev sahipliği yapmıştır.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Rio De Janeiro Nerededir?

Bulunduğu eyaletin başkenti olan Rio De Janeiro Güney Amerika ülkesi olan Brezilya’nın güneydoğusunda yer alır. Kentin güneyinde Atlantik Okyanusu ve doğusunda Guanabara Körfezi bulunur.

Rio De Janeiro’ya Nasıl Gidilir?

flight-2974784_960_720.jpg

Türkiye’den Rio De Janeiro’ya direkt uçuş bulunur. Bununla birlikte alternatif yurt dışı firmaların uçaklarıyla aktarmalı olarak da gidebilirsiniz. Havaalanından şehre ulaşım BRT (Bus Rapid Transit) otobüslerini kullanabilirsiniz. Geniş bir ağa sahip olan bu otobüslerin ücreti 3,40 Brezilya real’idir ve bu hatlar 24 saat boyunca çalışır.

Rio De Janeiro’ya Ne Zaman Gidilir?

rio-2359870_960_720.jpg

Rio De Janeiro’yu yakmayacak sıcaklıkta bir güneşte ve yağmursuz günlerde gezmek şehri keşfetmenizi daha keyifli kılacaktır bu yüzden Rio seyahatinizde önceliğiniz olması gereken ayların aralık - mart arası olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle seyahatinizi şubat ayına denk getirirseniz dünyaca ünlü Rio Karnavalı’nı yaşama şansını yakalayabilirsiniz. Hem panoramik açıdan muazzam manzaralar sunan hem de samba dansını iliklerinize kadar hissedeceğiniz şubat ayı şehre en çok turistik ziyaretin olduğu aylardan biridir. Eğer Rio’nun eşsiz festivallerini yaşamak istiyorsanız ve şubat sizin için uygun bir tarih değilse şehirde bir o kadar canlı geçen ikinci bir alternatif vardır: Haziran ayında Amazonlu yerli halkın gerçekleştirdiği Mae Bumba Karnavalı.

Eylül – şubat ayları şehrin yaz aylarına denk gelir ve bu dönemde sıcaklıklar 40 dereceyi bulur. Özellikle ocaktan marta kadar olan süreçte şehirdeki sıcaklık oldukça yoğunlaşır. Aynı zamanda yağışların da en fazla görüldüğü dönem yaz dönemidir. Kış ayları olan mart - ağustos ayları arası en az yağışın olduğu ve sıcaklıkların ortalama 24 - 25 derece olduğu dönemdir. Sahilde güneşlenmek ve şehri keşfetmek için turistler genelde bu tarihlerde şehre ilgi gösterirler. Nisan ve mayıs ayları ise Amazon Bölgesi’ni gezmek için en uygun zamandır. Bu dönemde Rio’da gerçekleştirilen bot şovları turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Haziran - eylül ayları arasında ise Corcovado ve Sugar Loaf için en az sisin ve yağışın bulunduğu dönemdir. Yine bu aylar arasında ülkedeki Şenlik Ateşi Festivalleri (Haziran), Rio BR Film Festivali (Eylül - ekim), Brezilya Grand Prix At Yarışları’na (Ağustos) katılarak seyahatinizi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Rio De Janeiro'da Nerede Kalınır?

Rio De Janeiro, Brezilya'nın sahil metropolüdür ve üçüncü en kalabalık şehridir. Portekizce “Ocak Ayı Nehri” demek olan bu şehrin iklimi tropik iklimlidir. Portekizce konuşulan bu sahil şehrinde, istediğiniz bütçeye göre oteller bulabilir, ister parti hayatına katılabilir isterseniz kendinizi kalabalıktan izole edip dinlenebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Rio de Janeiro otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Rio De Janeiro Otelleri

Atlantik okyanusuna kıyısı olan Rio De Janeiro, kültürel anlamda ve karmaşık ikonik anıtları ile oldukça zengin bir şehirdir.Samba ve festivalleriyle ünlü olan bu bölgede turistik yerlerin yanında ücretsiz müzeleri, Portekizceye ilginiz varsa Portekiz edebiyatıyla haşır neşir olmak için kütüphaneleri gezebilirsiniz. Sokak sanatı ve grafiti ile ilgileniyorsanız da harika parçalar birçok yerde sizi bekliyor. Tartışmasız yılın en ünlü festivali Rio Festivali’dir. Tabii ki bu canlı şehrin sunacağı daha birçok festival var. Örneğin Umbanda, Deniz Tanrıçası Festivali, Haziran Şenlik Ateşi Festivali, Brezilya'nın Bağımsızlık Günü, Aziz Sebastian Kutlamaları Günü gibi. Şansınız ve vaktiniz olursa Plataforma Samba gösterisi izleyebilir, günlük Rio turuna çıkabilirsiniz. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Rio de Janeiro otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Rio De Janeiro Gezilecek Yerler


Altın sahilleri, yemyeşil dağları ve ormanları, sambanın büyülediği gece hayatı, meşhur Kurtarıcı İsa Heykeli, dünyaca bilinen favela’ları ile size her türlü deneyimi yaşatabilecek rüya gibi bir ülke, Rio De Janeiro...

Rio De Janeiro Gezilecek Yerler

Rio tarihi, doğal ve eğlence açısından görülmesi gereken birçok yere ev sahipliği yapan bir ülkedir. Ipanema Sahili, Copacabana Sahili, Kurtarıcı İsa Heykeli, Sugar Loaf Dağı, Maracana Stadyumu, Tijuca Milli Parkı, Samba Şehri, favela’ları, Brezilya Milli Müzesi, Rio De Janeiro Botanik Bahçesi, Brezilya Milli Müzesi en çok ziyaret edilen konumlardan bazılarıdır. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Rio De Janeiro Şehir İçi Ulaşım

Metro_Rio_01_2013_Ipanema_Osorio_5408.jpg

Rio De Jenairo şehir içi ulaşımında kullanabileceğiniz otobüsler, frescao isminde lüks otobüsler, metro, minibüsler, taksiler, vapurlar ve tren ağı bulunmaktadır. Genel olarak Rio’daki ulaşım araçları turistler için güvenlidir fakat gece vaktinde öncelikli olarak taksi tercih etmenizi önerebiliriz. Rio’nun şehir içi ulaşımının diğer ülkelere nazaran daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Havaalanından şehre ulaşım için ve şehir içinde sıkça BRT (Bus Rapid Transit) otobüsleri kullanılır. Geniş bir ağa sahip olan bu otobüslerin ücreti 3,40 Brezilya reali’dir ve bu hatlar 24 saat boyunca çalışır.

Linha 1 (kırmızı) ve Linha 2 (yeşil) adlı iki ana hattan oluşan metro ağı şehrin güneyi, kuzeyi ve merkezi arasındaki en hızlı ulaşım aracıdır. Metroyla turistik birçok alana ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ücreti 3,10 Brezilya reali’dir ve metrolar normal günlerde sabah 05.00’ten geceyarısına kadar, tatil günlerinde ise saat sabah 07.00’den gece 23.00’e kadar açıktır.

Taksiler Rio’da oldukça iyi çalışan ve özellikle geceleri en güvenli ulaşım araçlarıdır. Taksi tarifesi bagaj ağırlığınıza, tatil günlerine ve saat dilimlerine göre değişir. Taksi 5,20 Brezilya reali’nden açılır ve kilometre başına 2,05 real eklenir.

Civardaki sahil kasabalarına, Gunabara ve Niteroi’ye deniz üzerinden gitmek için vapurlara binebilir ya da özel teknelerden birini kiralayabilirsiniz.

Rio şehrinde 400 kilometrelik bisiklete uygun bir güzergâh bulunmaktadır, şehir içerisinde birçok bisiklet kiralayan işletme de bulunmaktadır ve seyahatinizi bisikletle tamamlamak keyifli bir seçenek olabilir. İsterseniz hem havaalanından hem de şehir içinden araç da kiralayabilirsiniz ancak ilk defa gittiğiniz bir şehirde araç kiralamayı çok da önermemekteyiz.

Rio De Janeiro Mutfağı

salted-2491148_960_720.jpg

Amerika ve Afrika mutfaklarından oldukça etkilenmiş olan Brezilya mutfağı oldukça çeşitli yemeklerin bulunduğu bir mutfaktır. Brezilya yemeklerinde en çok rastlayacağınız tür kök sebzelerdir. Bunun yanında tropikal meyveler bölgede oldukça iyi yetiştiği için yemeklerde de sıkça kullanılır. Mango, papaya, ananas, guava ve granadilla meyveleri en çok karşılaşacağınız meyvelerdir. Yemeklerin çoğunda fasulye ve pirinç kullanılır en çok tercih edilen hayvansal ürünler ise sığır eti, domuz eti ve deniz mahsulleridir. Brezilya’nın en meşhur yemeği füme etli siyah fasulye güveci olarak da bilinen feijoada’dır. Yine ana yemeklerin arasında ceviz ve kaju fındık çanağından yapılan vatapa, hindistancevizi aromalı bir balık yahnisi olan moqueca de peixe, karides ve bamyanın birleşimi cururu de camaro, parlatılmış bir somon ve ananasla yapılan chancaca gibi yerel lezzetler bulunur. Brezilya kahvaltı kültürüne bakarsak ülkede kahvaltı erken saatte yapılır ve sabah kahvesi kahvaltılarının en önemli parçasıdır. Ekmek, peynir, söğüş, meyve ve hafif kekleri tercih eden Brezilyalıların kahvaltı kültürü Türk damak zevkine uyacak şekildedir. Brezilya’ya gittiğiniz vakit mutlaka yerli likörleri olan cachacca’yı denemelisiniz. Bunun dışında Brezilyalıların en çok tükettiği içkiler misket limonu, esmer şeker, cachacca ve kırılmış buz ile yapılan caipirinha, rom ve biradır. Alkolsüz içecek olarak da kahve, meyve suyu ve bitki çayları tüketmeyi oldukça severler. Kahve seven bir insansanız deneyimleyebileceğiniz birçok Brezilya kahvesi vardır. Ucuz meyve suları ve en başarılı yemekler için Ipanema bölgesi, göl manzaralı lüks yemekler için Gavea bölgesi, etnik yemekler ve küçük büfeler için Copacabana bölgesi, pizza ve Japon lezzetleri için Flamengo bölgesi ve çevresi, taş sokaklarda iyi bir öğle yemeği için Centro bölgesi uygundur. Sizin için en ünlü Rio restoranlarını derledik:

CT Boucherie: Şehrin en ünlü şefi Claude Troisgros tarafından hazırlanılan geleneksel barbekü restoranında en çok tercih edilen yemekler kuzu, ördek göğsü, ızgara sebze ve ızgara balıktır. Ipanema’da yer alan restoranın hoş bir ambiyansı vardır.

Casa Momus: Lapa’nın en sevilen restoranlarından biri olan Casa Momus Akdeniz mutfağından etkilenmiş bir menüye sahiptir. Karides croquette, baharatlı gorgonzola, kızarmış polenta, susamlı orkinos, domuz etli bonfile restoranda en çok tercih edilen yemeklerden bazılarıdır. Ayrıca restoran 19. yüzyıldan kalma bir bina içerisinde dekore edilmiştir.

Espirito Santa: Santa Teresa bölgesinde yer alan restoran geniş bir terasa ve müthiş bir manzaraya sahiptir. Amazon ve Kuzeydoğu mutfağından etkilenmiş restoranda lezzetli bir nehir balığı olan pintado’yu ve Amazon meyve sularını deneyimleyebilirsiniz.

Lasai: Şefin bahçesinden çıkan günlük taze sebzelerle oluşturulan günlük menüdeki yemekler oldukça başarılıdır ve rezervasyonsuz müşteri alınmamaktadır.

Boulangerie Guerin: Rio’nun en iyi kruvasanlarını, acılı sofra şekerini (çikolata dolu hamur işi) ve eklerini sunan Fransız pastanesi Copacabana bölgesinde tercih edilebilecek bir yer olabilir.

Şehirdeki geleneksel restoranların yanında alışveriş merkezlerinde ya da işlek caddelerde bilinen zincirlerin restoranlarına ulaşabilirsiniz. Yine de Brezilya yemekleri hafif olduğu için bilinen lezzetler yerine Brezilya’ya özgü lezzetleri denemenizi öneririz.

Rio De Janeiro’da Alışveriş

hat-2646162_960_720.jpg

Rio’nun alışveriş seçenekleri tüm zevklere ve gelir gruplarına hitap etmesiyle bilinir. Zona Sul’daki modern alışveriş merkezlerinde Ipanema’nın şık butiklerine şehir özellikle modacıları için tam bir uğrak yeridir. Rio De Janeiro moda alışverişinde Paris, Milano havasını hissedebilirsiniz. Otantik giyim, mücevher, el sanatları ve müzik aletleri Rio’nun en çok tercih edilen ürünlerinden bazılarıdır.

Rio’dan evinize götürmenizi tavsiye edeceğimiz bazı ürünler bulunmaktadır. Özellikle sanat alanında alabileceğiniz birçok ürün bulunur. Yerli ve ilkel eserler, antikalar, el yapımı hamaklar, kuş heykelleri, parlak renkte bez uçurtmalar, deri çanta ve kemerler en çok satın alınan ürünler arasındadır. Berimbau gibi özellikle karnavalda çok kullanılan müzik aletlerini ister hediyelik eşya ister evinizde Rio’yu hatırlatması için satın alabilirsiniz. Sahil şehri oluşundan ötürü Rio’nun mayo ve terlikleri de oldukça ünlüdür. Avrupa ve Kuzey Amerika’yla kıyaslandığından ileri bir moda anlayışına sahip olan şehirde birçok butik bulunur ve buralardan kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. Rio’da en çok satın alınan ürünlerden biri de değerli taşlardır. Ametis, akuamarin, opal, topaz, elmas, zümrüt, yakut, safir gibi birçok taş Brezilya’da üretilmektedir ve bu tür değerli taşları şehir merkezinden ara sokaklara her yerde bulabilirsiniz.

Alışveriş noktalarından bahsedecek olursak Ipanema şehrin en sofistike butiklerine ev sahipliği yapan yerdir. Ana alışveriş merkezi ise Rua Visconde de Piraja’dır. Bunun yanında bölgedeki ara sokaklarda da görülmeye değer birçok dükkân bulunmaktadır. Praca General Osoria’da pazar günleri açılan Hippi Fuarı da oldukça rağbet edilen bir yerdir ve buradan kilim, döşeme, halı, resim gibi sanatsal bazı ürünler alabilirsiniz. Mücevherler için en çok tercih edilen bölge ise Ipanema’nın batı yakasıdır. Copacabana bölgesi ise giyim dışında en ucuz olan ve en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Pazarlık için en uygun yerler ise ara sokaklarda bulunan pazarlardır. Bu bölgeler dışında şehirde bulunan alışveriş merkezleri genelde 09.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Talebin yoğun olduğu AVM’lerde kapanış saati 22.00’ı bulabilmektedir. En çok tercih edilen alışveriş merkezleri ise Village Mall, Shopping Nova America, Shopping Tijuca, Shopping Rio Sul, Shopping Leblon ve Shopping Recreio’dur. Birçok zincirin bulunduğu alışveriş merkezlerinden fiyatlar ortalamanın üstündedir diyebiliriz.

Rio De Janeiro’da Gece Hayatı  

rio-carnival-1084651_960_720.jpg

Rio De Janeiro denilince akla ilk gelen şeylerden birinin samba dansı olmasıyla birlikte elbette gece hayatını da samba partilerinden ayıramayız. Bunun yanında şehir her gece saat 22.00’dan sonra canlanmaya başlar ve canlı müzik, gece kulüpleri, barlar, konserler, sokak partileri birçok konumda hareketlenir. Rio’nun özellikle sokak partileri size unutulmaz anlar yaşatacaktır fakat bu üst seviye eğlencenin diğer şehirlere göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Sokakta seyyar alkol satıcıları bulunmaktadır ve fiyatları mekânlardakilerden daha ucuzdur, gideceğiniz yere girmeden evvel sokakta alkol tüketmek daha mantıklıdır. Gideceğiniz yerlerde de ulusal içecekler seçmek önceliğiniz olursa daha hesaplı olabilir. %10 bahşiş bırakmak Brezilya kültüründe neredeyse zorunludur diyebiliriz. Çoğu barda kimlik istenir, kimlik taşımak şehirde zorunludur bu yüzden sıkıntı yaşamamanız adına pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız. Rio’da birçok bara terliklerle ya da şortla giremezsiniz. Bazı yerlerde dış görünüşe göre içeriye alınacağınızı belirtmek isteriz. Barlar genelde 18.00-02.00 ve gece kulüpleri 23.00-05.00 saatleri arasında açıktır. Bira ücretleri 6 - 10 real arasındayken kokteyller için ortalama 22 - 30 real ücret talep edilir.

Gece hayatının en canlı olduğu bölgelerden biri Lapa’dır. Neredeyse tüm barlar ve gece kulüpleri burada bulunur. Sokak partilerinin yoğun olduğu bölgede hippi tarzı barlar, samba partileri ve elektro müzik yaygındır. Zona Sul bölgesi ise ev tarzı partileriyle oldukça ünlüdür. Copacabana ve Ipanema bölgesi de barlarla çevrilmiştir, bu bölgelerdeki barlar daha salaş olmakla birlikte size renkli bir gece sunacaktır. Praça Sao Salvador bölgesi ise hokkabazların, pop-up tiyatro göstericilerinin, kaykaycıların bulunduğu daha spor odaklı bir gece eğlence merkezidir. Arcos do Teles bölgesi ise Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, sömürge döneminden kalan mimarisiyle daha sanatsal bir bölgede eğlence imkânı sunar, bölgedeki barlarda sakince şehrin tadını çıkarmayı da bir seçenek olarak gözden geçirebilirsiniz. Sizin için Rio’nun en çok seçilen yerlerini derledik.

Fosfobox: Copacabana’nın tam kalbinde, Siqueira Campos metro istasyonunun yanında bulunan Fosfobox; deephouse, rock & roll, hiphop gibi türler için en çok tercih edilen mekânlardan biridir. Çeşitli kokteyller sunan barda gece boyu pistte dans edebilirsiniz.

Febarj: Lapa’da mükemmel bir konumda bulunan Febarj’da cuma ve cumartesi günleri Brezilya geceleri düzenlenir ve yerel dans olan samba dansının tadı çıkarılır, bunun haricinde Brezilyan hip hop’ı için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Circo Voador: Şehrin en meşhur gece kulüplerinden biri olan Circo Lapa’dadır. Bir konser alanı olan mekânda yerel gruplar tarafından canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Rio De Janeiro Festivalleri

carnival-476816_960_720.jpg

Rio Karnavalı’nın yanında birçok festivale ev sahipliği yapan şehir şüphesiz ki festival alanında dünyanın en renkli şehirlerinden biridir. Seyahatinizi bu festivallerden birine denk getirmek vaktinizi daha kaliteli geçirmenize sebep olacaktır.

Noel Kutlamaları: 25 Aralık’tan 1 Ocak’a kadar şehirde Noel haftası oldukça renkli kutlanır. Birçok yer süslenir ve şarkı, dans ve müzikle birlikte dünyanın dört bir yanından birçok insan dünyanın en uzun kayan Bradesco Seguros Noel Ağacı’nı görmek için Rodrigo de Freitas lagününde buluşur.

Umbanda-Deniz Tanrıçası Festivali: Her yıl 31 Aralık’ta Umbanda dini insanları ve turistler deniz tanrıçası Lemanja’ya saygı duymak için Copacabana, Ipanema, Leblon plajlarında toplanırlar. 31 Aralık gündüzü danslarla ve eğlenceyle süsleyen yerli halk akşam saatlerinde çiçeklerle, parfüm, pirinç suyu gibi hediyelerle donatılmış sallarla denize açılır ve deniz tanrısına bu hediyeleri sunarlar.

Brezilya Bağımsızlık Günü: 7 Eylül Brezilya Bağımsızlık günü tüm halk için tatil günüdür ve binlerce insan Portekiz sömürgesinden kurtuluşu kutlamak için sokağa dökülür. Geçit törenleri ve havai fişek gösterilerinin yapıldığı gün oldukça renkli geçer.

Devamını Oku

Rio De Janeiro Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1 Ocak

Rio Karnavalı: Şubat/Mart

Paskalya: Nisan

Brezilya Milli Günü: 21 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Katolik Yortusu: 26 Mayıs

Brezilya Bağımsızlık Bayramı: 7 Eylül

Ölüler Günü: 2 Kasım

Cumhuriyet Bayramı: 15 Kasım

Noel: 25 Aralık

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Rio De Janeiro İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 193

Polis: 190

Ambulans: 192

Rio De Janeiro Dış Temsilcilikleri

Rio De Janeiro, Brezilya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Brezilya Başkonsolosluğu

Telefon: +55 (61) 3242-1850, +55 (61) 3244-4840

Fax: +55 (61) 3242-1448

Eposta: [email protected]

İnternet sitesi: brazilya.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Rio De Janeiro Para Birimi

Rio De Janeiro’nun para birimi Brezilya reali’dir (BRL). 1 Brezilya reali 1,16 Türk lirasına eş değerdir.

Rio De Janeiro Resmi Dili

Rio De Janeiro’nun resmi dili Portekizcedir. Ülkenin büyük bir kısmı Portekizce konuşur. İspanyolcanın da yaygın olduğu ülkede Avrupa ve Asya’dan birçok göçmen bulunduğu için İngilizce bilen insan sayısı da oldukça fazladır.

Rio De Janeiro Saat Farkı

Rio De Janeiro, Türkiye’ye göre 5 saat geridedir.

*Bu bilgi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Rio de Janeiro Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27.2oC
  • Şub 27.5oC
  • Mar 26.6oC
  • Nis 24.7oC
  • May 22.6oC
  • Haz 21.4oC
  • Tem 21oC
  • Agu 22.1oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23.6oC
  • Kas 24.5oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 62.000.000 / Dil: Portekizce, İspanyolca / Para Birimi: Brezilya Reali / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün