Rio De Janeiro Desem Başka Söze Gerek Var mı?

Rio de Janeiro, herhalde her gezginin rüyasıdır. Gerek uzakta olması gerekse her kışın Şubat ayında haberlere konu olan o muhteşem karnavalı; çikolata görmüş çocuk etkisi yapar bizlerde… Ben de moral ve motivasyonumun yüksek olduğu bir gün karar verdim Rio Karnavalı’na gitmeye…  Tabii, kahve işi yaptığımı ayrıca yazmayayım şimdi : )

Eğer Rio de Janeiro’ya gitmeyi kafanıza bir kez koyduysanız ve kararlıysanız mutlaka gidersiniz. Ulaşım maalesef direkt yok. Ben 750 Euro bilet fiyatlı, Dubai aktarmalı bir Emirates uçuşu tercih ettim (600-1000 Euro arası bulunabilir). Rio de Janeiro’da otel fiyatları biraz pahalı; ben Copacabana’da Windsor Otel’de kaldım ve 9 gece için 2000 Euro verdim. Ancak karnaval dışındaki zamanlarda bu rakam bir haftalık 1000 dolarlara düşebiliyor (çift kişilik). Öncelikle Rio de Janeiro ile ilgili benim tespit ettiğim bir güvenlik sorunu olmadı. O kadar ki dönüşte havalimanına belediye otobüsüyle gidebildim : ) Ancak geceleri Copacabana ve Ipanema dışında biraz riskli olduğunu söylediler. Ama inanın İstanbul’dan daha az tehlikeli duruyor! Yemek-içmek çok rahat; her yerde pizzacı ve lüks et restoranları var, fiyatları da fena değil. Şimdi size biraz detay vereyim…

1) Rio de Janeiro’ya geldiğinizde havalimanında peşin çalışan, lüks, saygılı ve hilesiz taksiler var (Havalimanı-Copacabana arası için 20 dolar civarı bir rakam vermiştim). Zaten parayı peşin veriyorsunuz.

2) Her oteli tercih etmeyin! İmkân varsa Ipanema ve Copacabana’daki oteller, en ideali (plajlara yakın, fast food ve alışveriş imkânı süper ve çok güvenli).

3) Her yere metro ve otobüsle gidebilirsiniz, gayet ucuz ve güvenli.

4) Satıcılar (seyyar satıcılar dâhil) abartı fiyatlar vermez ve çok da pazarlık yapmazlar (kazıklanmadım diyebilirim).

5) Sabah mutlaka Copacabana’da koşuya çıkın, zaten neredeyse tüm Brezilya orada koşuyor olacak.

6) Hediyelik eşya ve ihtiyaçlarınızı “centro”dan alabilirsiniz (metro ile gidiliyor).

7) İsa Heykeli,Escadaria Selaron, Sugarloaf, Ipanema, Copacabana, Maracana Stadı başlıca gezilecek yerler…

Rio de Janeiro mutlaka gidilmesi gereken bir şehir. İyi bir promosyon ile uçuş dâhil 1000-1500 Euro’ya gezilebilir. Güvenlidir. Favela biraz ürpertiyor : )

Mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Her mevsim gidilebilir. Ama unutmayın en sıcak aylar Ocak-Şubat aylarıdır. Eğer sadece Rio de Janeiro’ya gitmiyorsanız, mutlaka son durağınız olmasın çünkü yoğun tempo isteyen bir şehir, yorgunluk kabul etmez.

Küçük çocuğu olan ailelere çok tavsiye etmem, çünkü uçuşlar çok yorucu (İstanbul-Dubai 4 saat + Dubai-Rio de Janeiro 13 saat).

Türkiye’de kullandığınız ATM kartlarını ve kredi kartlarını rahatça kullanabilirsiniz. Ancak otel ve güvenli ATM’ler dışında bence kullanmayın.

Halkın İngilizcesi yok gibi… Ama otel, havalimanı ve turistlerle ilgilenenlerde İngilizce sorunu yok. Fakat ben pizzacıya istediğim pizzayı 30 dakikada anlattım : )

Mutlaka caipirinha ve yeşil hindistancevizi için; zaten herkes, her yerde içiyor : )

Copacabana’da kumlara uzanıp Latin müzikleri dinleyin (ve o an benim bu yazdıklarım aklınıza gelsin).

Sonuç olarak uzaklarda olan ve ünü her yere yayılmış olan bu şehri; ahiret gezinizden önce mutlaka yapın, pişman olmazsınız.