Şaşırtan Ülke Sri Lanka: Kolombo Ve Kandy

Eğer bir yerlere gidip sonra da tüh bu kadar para boşa gitti demek istemiyorsanız adres belli; tabii ki Sri Lanka. Bu muhteşem ada ülkesine giderek 1 taşla 3 kuş vuruyorsunuz (kuş vurmaya karşıyım bu arada). Nedenleri açık; sadece 1 saat uzaklıktaki Maldivler, tamamıyla Hindistan kültürü ve Sri Lanka ayrıcalıkları…

Bu kadar reklam yeter hemen size anlatmaya başlıyayım… Ben Sri Lanka’ya aslında Maldivlere gitmişken gideyim diye gitmedim. Tam aksine Sri Lanka’ya gitmişken Maldivlere gittim : ) Çünkü 21. yüzyılda bu kadar doğası bozulmamış olan ve bitki örtüsü bu kadar çeşitli olan bir yer yoktur herhalde. Yeterince tanınmıyor bu muhteşem ülke ya da tanıtamıyorlar.

THY Sri Lanka’ya artık direkt uçuyor. Fiyatı da genelde 500-600 Euro hatta bazen promosyonla 450 Eurolara kadar düşüyor. Adanın başkenti Kolombo’da hiç ummayacağınız kadar lüks bir havalimanı var. Sri Lanka gerçekten çok ucuz bir ülke. O kadar ucuz ki oradan dönmek istemeyebilirsiniz. 3  kişi şehir merkezinde(Taibah Otel )1 hafta 250 dolara kaldık. Her yerde fast food zincirleri var ve onlar da Türkiye’den ucuz. Taksi fiyatlarını görünce ağlamak istiyorsunuz : ) Havalimanından Kolombo’nun merkezi 1 saat sürüyor ve gayet yeni ve konforlu bir taksiyle 10 dolara geldik.

Peki, Sri Lanka’da ne yapılır?

Sri Lanka deyince Kolombo akla geliyor ama inanın Kolombo 2. günden sonra oldukça sıkıcı olabiliyor. Budist tapınaklarını ve fil yetimhanesini gezip halka karıştığınızda, Hindistan’dan hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz. Ancak o kadar kalabalık değil ve temiz. Eski İngiliz sömürgesi olduğu için de dilenci dâhil herkes şakır şakır İngilizce konuşuyor. Bu memlekette iseniz ilk gidilecek yer, Kandy’dir. Ben, eşim ve 8 yaşındaki oğlum için çok ama çok ağır bir trafik var Sri Lanka’ da… Modern dünyadaki hiçbir trafik kuralı uygulanmıyor. Araç sayısı çok fazla ve inanılmaz hızlı araç kullanıyorlar. Gerçekten kaza da yapmıyorlar : )

Her yerde tuk-tuk denilen araçlar var ve gariptir tuk-tuklar taksilerden daha pahalı. Biz Kandy için, bir minibüs ve rehber, şoför kiraladık. Böyle yazdığıma bakmayın ucuz olduğu için helikopter bile düşünmedim değil : ) Kolombo-Kandy arası yakın bir mesafe, ancak yolların çok dolu ve tek şerit olmasından dolayı 4-5 saat sürebiliyor.

Yollarda çay fabrikaları, baharattan ilaç yapan bahçeler, fil parkları var. Ama en garibi, ulaşım için kullanılan filleri görmek…

Kandy yolu enfes diyebilirim ancak eşim ve oğlumu yol tuttu. Açıkçası tutması da çok doğaldı. Ama midesi bulanan bu yorgun gezginler bile bu, dünyanın en egzotik yoluna hayran kaldılar.

Kandy’e vardığımda çok güzel bir şehir karşıladı beni. Buradaki otellerden bazıları orman içinde ve kesinlikle Kandy’de burada kalın derim. Ağaç oteller ve doğa… Sabah kuş sesleri muhteşemdi.

Yiyecekler nasıldı dediğinizi duyar gibiyim… Evet, sorun yok diyebilirim. Her şeyi turistlere göre ayarlamışlar. Ünlü fast food zincirleri her yerde bulunuyor. Otellerde de her şey var.

Sri Lanka’yı bir seferde anlatmak zor, kısa sürede devamını yazacağım…