Kandy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan en büyük ikinci şehirdir. Kandy Platosu’nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde muhteşem bir manzara oluşturan Kandy Gölü bulunmaktadır.

Sri Lanka’daki kraliyet döneminin son başkenti olan Kandy, pek çok önemli tapınağa, tarihi yapıya ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sınırların içerisindeki “Temple of the Tooth” ya da diğer adıyla “Sri Dalada Maligawa”, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir.

Yağmur ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepelerin arasına kurulmuş olan Kandy’nin şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahiptir. Rahatlıkla yürüyerek gezilebilen şehirde, merkezindeki göl manzarası ayrı bir güzellik katmaktadır. Özellikle gündüz saatlerinde şehir merkezi hem turistler hem de yerel halkla dolup taşar.

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışlı dönem çoktur. Ayrıca yüksek bir mevkide bulunduğundan ülkedeki diğer şehirlere göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Ocak-nisan ayları arasında yağış görülmez. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında muson sezonu yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuz’dur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BK6EesY2uOM

Kandy ile İlgili

Kandy Nerededir?

Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan bir şehirdir. Kandy Platosu’nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde Kandy Gölü bulunmaktadır.

Kandy’ye Nasıl Gidilir?

Kandy’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Kolombo’nun 32 kilometre uzağında yer alan Bandaranaike Uluslararası Havalimanı’dır. Buradan tuk-tuk’lar ile otobüs garına gidip Kandy’ye seyahat edilebilir. Aynı şekilde trenle de ulaşım mümkündür. Yolculuk 2.5 ila 4 saat arasında sürmektedir.

Kandy’ye Ne Zaman Gidilir?

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışlı dönem çoktur. Ayrıca yüksek bir mevkide bulunduğundan ülkedeki diğer şehirlere göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Ocak-nisan ayları arasında yağış görülmez. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında muson sezonu yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuzdur.

Kandy’de Nerede Kalmalı?

Kandy’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Özellikle kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir. Otellerin çoğu şehir merkezinde bulunduğundan ulaşımları kolaydır.

Kandy’de Gezilecek Yerler

Kandy, Sri Lanka adasının, Kolombo’dan sonraki ikinci büyük şehridir. Şehrin asıl önemi, tüm dünyada Budist toplum tarafından biliniyor ve kutsal kabul ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Zaten, bu yüzden, UNESCO tarafından, 1988 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Sri Lanka adasının en büyük ikinci şehrinde, baharat kokuları, egzotik meyveler, turuncu renkli Budist rahipler ve renkli elbiseleri içindeki yöre kadınlarının arasında keyifle gezeceksiniz.

Devamını Oku

Kandy İçi Ulaşım

Sri_Lanka_-_077_-_Tuk-tuks_waiting_for_fares_in_Kandy_(1685043688).jpg

Kandy’de şehir merkezi çok geniş bir alana yayılmamış olduğundan yürüyerek pek çok noktaya ulaşım kolay ve rahattır. Ancak tabii ki şehirde çalışan bir otobüs hattı da mevcuttur. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi burada da arkasında oturma yerleri bulunan üç tekerlekli motosikletler, yani “tuk-tuk”lar da ulaşım amaçlı kullanılmaktadır.

Kandy Mutfağı

p017fhb5.jpg

Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı olarak vejetaryen yemeklerden oluşuyor. Pek çok kök sebze ve bildiğimiz sebzeler köri olarak pişiriliyor. Pancardan bal kabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen hemen her şey yemeklerde de kendini gösteriyor. Ancak yemeklerin çoğunun bol baharatlı ve acılı olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple restoranlarda sipariş verirken konuyla ilgili rahatsızlığınız varsa garsonu uyarmanızda fayda var.

Hindistan ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri kendine sıkça yer buluyor. Hemen hemen her yemeğin yanında pilav tüketiliyor. Diğer olmazsa olmazlar ise kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi... Yemeklerin yanında bir de “roti” adlı, bizdeki bazlamaya benzeyen ama hindistanceviziyle hazırlanan bir ekmek türünü tüketirler.

“Kottu”, çeşitli sebze, yumurta, et, peynir ve roti ile ızgara ya da kızartılarak hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais”, pirinç ve köri ile hazırlanarak muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte karşılaşılan “pol sambol” isimli çeşnileri hindistancevizi, balık, tuz, chili ve soğan ile hazırlanıyor. “Kool”, sebze, yengeç, karides ve mürekkep balığı ile hazırlanan özel bir yemek çeşidi.

Popüler restoranlar

Peradeniya Resthouse, Rams, Devon, Avanhala, Sriram, Flower Song.

Bahşiş

Eğer restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10’u oranında bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Kandy’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda, açık pazarlarda ya da butik alışveriş merkezlerinde karşınıza daha çok yerel ürünler çıkacak. En çok görülecek ürünler arasında seramik işleri, ahşap heykeller ve masklar, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasırlar, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantelli kıyafet ya da örtüler ve pirinç aksesuarlar olacaktır.

Tabii ki tüm bunlar dışında ülkenin en önemli ürünü, dünyaca ünlü olan Sri Lanka çayıdır. Bunu da neredeyse her mağazada bulmak mümkündür. Sri Lanka’daki mağaza ya da pazarlarda nazik olduğunuz sürece satıcıların pazarlığa açık olacağını da unutmayın.

Kandy Gece Hayatı

Her ne kadar Kandy şehri, Kolombo’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olsa da, gece hayatı gelişmemiştir. Şehrin ana caddesi sayılan Dalada Vidaya’da iki popüler mekân bulunmaktadır: The Pub ve The Pub Royale. Bunun dışında şehir merkezinin çevresindeki ara sokaklarda küçük barlar da mevcuttur. Bar kültürü dışında Kandy’de akşam saatlerinde gösterileri izlemeye de gidebilirsiniz. Örneğin ateş dansı şovları ülke genelinde çok yaygındır. Özellikle dini bayram dönemlerinde sıkça yapılan bir gösteridir.

Kandy Festivaller

Kandy Esala Perahera (Temmuz-Ağustos)

Divali Işık Festivali (Ekim)

Vesak Festivali (Mayıs)

Kandy Resmi Tatiller

Tamil Thai Pongal Günü

Duruthu Dolunay Poya Günü

Ulusal Gün (4 Şubat)

Navam Dolunay Poya Günü

Mahasivarathri Günü

Ulusal Yas Günü (13 Mart)

Madin Dolunay Poya Günü

Kutsal Cuma

Seylan ve Tamil Yeni Yılı

Bak Dolunay Poya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Vesak Dolunay Poya Günü

Poson Dolunay Poya Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Adhi Esala Dolunay Poya Günü

Nikini Dolunay Poya Günü

Binara Dolunay Poya Günü

Vap Dolunay Poya Günü

Divali

Il Dolunay Poya Günü

Peygamberin doğumgünü (12 Aralık)

Unduvap Dolunay Poya Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kandy İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 110

Yangın: 110

Polis: 119

Kandy Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Türkiye Kandy Dış Temsilcilikler

KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri Lanka

Telefon: +94 11 214 6600

Faks: +94 11 267 6806

[email protected]

Görev Bölgesi: SRİ LANKA

Kandy Para Birimi

Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir (LKR). 1 TL yaklaşık 47,80 Rupidir.

Kandy Resmi Dili

Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’dir. İngilizce de tanınmış dil olarak kullanılmaktadır. Ülkede ayrıca Portekizce ve Flemenkçe de konuşulmaktadır.

Kandy Saat Farkı

Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı bulunur.

Kandy Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 24oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 24oC
  • Kas 24oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 125,400 / Dil: Seylanca ve Tamilce  / Para Birimi: Sri Lanka Rupisi (LKR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün