Google+

Arama formu

Kandy

Sri Lanka’nın merkezinde yer alan Kandy, ülkenin antik krallık dönemindeki...
Devamı oku
Sri Lanka’nın önemli kentlerden biri olan Kandy, kendi adını taşıyan gölün...
Devamı oku
Tamil Thai Pongal Günü Duruthu Dolunay Poya Günü Ulusal Gün (4 Şubat...
Devamı oku
Acil yardım: 110 Yangın: 110 Polis: 119
Devamı oku
Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan...
Devamı oku
Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir...
Devamı oku
Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’...
Devamı oku
Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika...
Devamı oku
KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri...
Devamı oku
Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle...
Devamı oku
Kandy’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Kolombo’nun...
Devamı oku
Kandy’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap...
Devamı oku
Kandy’de şehir merkezi çok geniş bir alana yayılmamış olduğundan...
Devamı oku
Kandy, Sri Lanka adasının, Kolombo’dan sonraki ikinci büyük şehridir...
Devamı oku
Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı...
Devamı oku
Her ne kadar Kandy şehri, Kolombo’dan sonra en çok ziyaret edilen yer...
Devamı oku
Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda,...
Devamı oku
Kandy Esala Perahera (Temmuz-Ağustos) Divali Işık Festivali (Ekim)...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 24℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 25℃
Haz 24℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 24℃
Eki 24℃
Kas 24℃
Ara 23℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 125,400 / Dil: Seylanca ve Tamilce  / Para Birimi: Sri Lanka Rupisi (LKR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kandy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan en büyük ikinci şehirdir. Kandy Platosu’nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde muhteşem bir manzara oluşturan Kandy Gölü bulunmaktadır.

Sri Lanka’daki kraliyet döneminin son başkenti olan Kandy, pek çok önemli tapınağa, tarihi yapıya ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sınırların içerisindeki “Temple of the Tooth” ya da diğer adıyla “Sri Dalada Maligawa”, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir.

Yağmur ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepelerin arasına kurulmuş olan Kandy’nin şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahiptir. Rahatlıkla yürüyerek gezilebilen şehirde, merkezindeki göl manzarası ayrı bir güzellik katmaktadır. Özellikle gündüz saatlerinde şehir merkezi hem turistler hem de yerel halkla dolup taşar.

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışlı dönem çoktur. Ayrıca yüksek bir mevkide bulunduğundan ülkedeki diğer şehirlere göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Ocak-nisan ayları arasında yağış görülmez. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında muson sezonu yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuz’dur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BK6EesY2uOM

Kandy’de Gezilecek Yerler

Kandy, Sri Lanka adasının, Kolombo’dan sonraki ikinci büyük şehridir. Şehrin asıl önemi, tüm dünyada Budist toplum tarafından biliniyor ve kutsal kabul ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Zaten, bu yüzden, UNESCO tarafından, 1988 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Sri Lanka adasının en büyük ikinci şehrinde, baharat kokuları, egzotik meyveler, turuncu renkli Budist rahipler ve renkli elbiseleri içindeki yöre kadınlarının arasında keyifle gezeceksiniz.

Temple of The Tooth (Kutsal Diş Tapınağı)

Temple of The Tooth (Kutsal Diş Tapınağı)

Dünya üzerindeki bütün Budistler tarafından kutsal olarak kabul edilen bu tapınak, Kandy’de Palace Sq E Bölgesi’ndedir. UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Eski dönemlerden bu yana kalıntı, yerel siyasette önemli bir yer tutmuştur. Çünkü bu kalıntıları tutan kişinin, ülkenin yönetimini elinde tutacağına inanılır.

Tapınakta, “Gautama Buddha”nın “diş” kalıntısı bulunmaktadır. Lankapattana yılında, kral Kirthi Sri Meghavana (301-328) adaya gelir ve “diş kalıntısı”nı Kral Meghagiri Vihara’ya teslim eder. Bu kalıntı, devam eden dönemlerde, krallar ve hükümdarlar arasında, birbirlerine devretmekle sorumlu oldukları bir kutsal emanet haline gelmiştir. Bu nedenle, hüküm süren hükümdarlar diş kalıntısı tapınaklarını, mümkün olduğunca, kendi kraliyet konutlarının yakınlarına yaptırmışlardır.

Kral Dharmapala döneminde diş kalıntısı Diyawadana Rala ve Devanagala Rathnalankara Thera tarafından Kandy şehrine getirilir. Kral diş kalıntısı için, iki katlı bina inşa ettirir. 1603 yılına gelindiğinde ise, Kandy şehri, Portekizliler tarafından işgal edilir. Aynı dönemde Vira Narendra Sinha tarafından, Sri Vikrama Rajasinha Tapınağı yaptırılmıştır. Tapınak başlangıçta krallar tarafından eğlence faaliyetleri olarak kullanılmışsa da, sonradan “diş” kalıntısı burada muhafaza edilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise, diş kalıntısının muhafaza edildiği bu yer, bir kütüphane olarak kullanılmaktadır.

Tapınak, 1989 ve 1998 yıllarında iki kere saldırıya uğramıştır.

Keşiş tapınağı geniş bir alana yayılmaktadır ve iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar: 1. Malwatte, II. Asgariya. Tapınağın iç odasında, şafak vakti, öğlen ve akşamları, günlük ibadetler yürütülmektedir. Çarşamba günleri ise güzel kokulu çiçekler, bitki özleriyle kokulu hale getirilmiş su ile kutsal “Relic” banyo töreni icra edilir. Bu kutsal suyun, iyileştirici güçleri olduğuna inanılıyor. Tapınağın bodrum katında ise, vejeteryan yemekler, ziyaretçilerden isteyenlere servis ediliyor.

Dış bölümdeki hendek ve göl boyunca, tuğla bir duvar uzanmakta olup, burası su dalgaları duvarı olarak bilinir. Bu duvardaki delikler Hindistan cevizi yağı lambaları koyulmak için yapılmıştır. Ana giriş kapısı “Mahawahalkada” hendek üzerinde bulunmaktadır. Bunun hemen yanında, mimari tarzda oyulmuş “ay taşı” bulunur. Taş oymalar 1998 yılındaki saldırıda zarar görmüş olmasına rağmen, sonradan yeniden onarılmıştır.

Girişin iki yan ve üzerinde, fil tasvirleri görülür. Diş kalıntısının bulunduğu oda “Handun kunama” olarak bilinir. Buradaki diş kalıntısı yedi katlı altınla kaplanmış ve değerli taşlarla süslenmiş bir çekmecede muhafaza edilmektedir. Çekmece stupa şeklindedir. Esala Perahera törenleri sırasında diş kalıntısı, bu hücre içinde ziyaretçilere gösterilmektedir. Ayrıca yine her yıl temmuz-ağustos aylarında, kutsal geçit töreninde, altın çekmeceler içinde Buda’nın dişi törene katılmaktadır. Ana türbe ve ana türbeyi çevreleyen altın çit üzerinde 1987 yılında inşa edilen altın gölgelik bulunmaktadır.

Kandy ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Feel Home, Eladetta Walauwa, e-stay Hanthana Kandy güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sehasi Coco cabanas, De Paris à Kandy, Comfort Lodge and Cooking Class. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz mount view bungalow, Villa Sandriana, Hansa villa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz The Bliss Kandy, Funk Bunks KANDY, Central City Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kandy aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tapınaklar (Kandy Perahera)

Tapınaklar (Kandy Perahera)

Kutsal Diş Tapınağı’nın hemen yanında bulunan, dört büyük Hindu tapınağından üçü Kandy Perahera isimli bir tapınak bölgesi oluşturur. Tapınaklar, tanrılar Vishnu ve Natha ile tanrıça Pathini’ye adanmıştır.

Bunlar, her ne kadar Hindu tapınakları olsa da, burada tapınanların birçoğu Budisttir. Çünkü burada yüzyıllardır Sinhala ve Tamiller, birlikte dostça yaşamaktadırlar. Hatta son Sri Lanka krallarının dört tanesi, Güney Hint kökenlidirler. Şehirdeki diğer tapınaklardan Lankatilaka Tapınağı, geleneksel Seylan tapınak mimarisinin en iyi korunmuş örneklerinden birisidir.

Tapınak, bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Tapınağın içi, zengin çiçekli tasarımlarla dekore edilmiştir. İki yan duvar ve tavanlar da muhteşem güzel resimlerle süslenmiştir. Tapınak içinde, Buda’nın devasa oturmuş bir anıtı bulunur. Diğer bir tapınak olan Gadaladeniya Tapınağı’nın mimari özellikleri, Güney Hint dönemi stilidir. Şehir merkezinden 15 kilometre uzaklıktadır.

Tapınağın ana odasında, Buda’nın bir heykeli bulunmaktadır ve Gampola döneminin bazı resim kalıntıları da ilgi çekmektedir. Stupa, yüksek bir taş platform üzerindedir. Embekke Tapınağı ise Tanrı Kataragama’ya adanmış, yerel bir Budist tapınağıdır. 14. yüzyılda yapılan tapınağın ahşap oymaları ilgi çekmektedir. Bu ahşap oymaların tümünde: müzisyenler, dansçılar, güreşçiler, efsanevi hayvanlar ve kuşlar, dekore için kullanılmıştır.

Kandy Kraliyet Sarayı - Maligawa

Kandy Kraliyet Sarayı - Maligawa

Kandy Kraliyet Sarayı, Kutsal Diş Tapınağı’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Çünkü hükümdarlar, diş kalıntısının muhafazası için, kendi konutlarını, diş kalıntısının bulunduğu yerlere yakın inşa ettirmişlerdir. 1784 yılında inşa edilen meclis odaları Kandy dönemi ahşap mimarisinin en güzel örneklerinin başında gelmektedir.

Saray, günümüzde, Kandy Ulusal Müzesi isminde bir arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Burada, İngiliz sömürge yönetimi ve Kandy krallık dönemlerine ait eserlerin bulunduğu geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İzleyici Salonu, Krak Sri Vikrama döneminde tamamlanmıştır. Ahşap çatıyı destekleyen ahşap sütunlar oymalarla süslenmiştir. Yapının 1783 yılında yapıldığı düşünülüyor. 1872 yılında ise yenilenmiştir. Başlangıçta 58’e 36.5 metre boyutlarındaki salon, yenileme sonrasında 31 metre daha uzatılmıştır. 1815 yılında, İngilizlerle yapılan Kandy Sözleşmesi, bu salonda hazırlanmış ve imzalanmıştır. Günümüzde ise, salon: yüksek mahkeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, devlet törenleri de burada yapılmaktadır.

Müzeye giriş ücretli olup, yetişkinler 500 RS, çocuklar 300 RS ödemektedir. Ayrıca: kamera için 160 RS. İlaveten ödenir. Müze kraliçeler için ayrılmış eski sarayda bulunmaktadır. Yani, diş tapınağının hemen arkasındadır.

Müzede, Kandy kraliyet dönemine ait kıyafetler bulunur. 1815 yılında İngilizlerle yapılan Kandy anlaşmasının bir kopyası ise, vitrinde sergilenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kandy Nerededir?

Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan bir şehirdir. Kandy Platosu’nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde Kandy Gölü bulunmaktadır.

Kandy’ye Ne Zaman Gidilir?

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışlı dönem çoktur. Ayrıca yüksek bir mevkide bulunduğundan ülkedeki diğer şehirlere göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Ocak-nisan ayları arasında yağış görülmez. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında muson sezonu yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuzdur.

Kandy’ye Nasıl Gidilir?

Kandy’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Kolombo’nun 32 kilometre uzağında yer alan Bandaranaike Uluslararası Havalimanı’dır. Buradan tuk-tuk’lar ile otobüs garına gidip Kandy’ye seyahat edilebilir. Aynı şekilde trenle de ulaşım mümkündür. Yolculuk 2.5 ila 4 saat arasında sürmektedir.

Kandy şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kandy’de Nerede Kalmalı?

Kandy’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Özellikle kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir. Otellerin çoğu şehir merkezinde bulunduğundan ulaşımları kolaydır.

Kandy pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kandy Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kandy Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kandy Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kandy Otelleri

Kandy İçi Ulaşım

Sri_Lanka_-_077_-_Tuk-tuks_waiting_for_fares_in_Kandy_(1685043688).jpg

Kandy’de şehir merkezi çok geniş bir alana yayılmamış olduğundan yürüyerek pek çok noktaya ulaşım kolay ve rahattır. Ancak tabii ki şehirde çalışan bir otobüs hattı da mevcuttur. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi burada da arkasında oturma yerleri bulunan üç tekerlekli motosikletler, yani “tuk-tuk”lar da ulaşım amaçlı kullanılmaktadır.

Kandy Mutfağı

p017fhb5.jpg

Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı olarak vejetaryen yemeklerden oluşuyor. Pek çok kök sebze ve bildiğimiz sebzeler köri olarak pişiriliyor. Pancardan bal kabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen hemen her şey yemeklerde de kendini gösteriyor. Ancak yemeklerin çoğunun bol baharatlı ve acılı olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple restoranlarda sipariş verirken konuyla ilgili rahatsızlığınız varsa garsonu uyarmanızda fayda var.

Hindistan ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri kendine sıkça yer buluyor. Hemen hemen her yemeğin yanında pilav tüketiliyor. Diğer olmazsa olmazlar ise kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi... Yemeklerin yanında bir de “roti” adlı, bizdeki bazlamaya benzeyen ama hindistanceviziyle hazırlanan bir ekmek türünü tüketirler.

“Kottu”, çeşitli sebze, yumurta, et, peynir ve roti ile ızgara ya da kızartılarak hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais”, pirinç ve köri ile hazırlanarak muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte karşılaşılan “pol sambol” isimli çeşnileri hindistancevizi, balık, tuz, chili ve soğan ile hazırlanıyor. “Kool”, sebze, yengeç, karides ve mürekkep balığı ile hazırlanan özel bir yemek çeşidi.

Popüler restoranlar

Peradeniya Resthouse, Rams, Devon, Avanhala, Sriram, Flower Song.

Bahşiş

Eğer restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10’u oranında bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Kandy Gece Hayatı

Her ne kadar Kandy şehri, Kolombo’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olsa da, gece hayatı gelişmemiştir. Şehrin ana caddesi sayılan Dalada Vidaya’da iki popüler mekân bulunmaktadır: The Pub ve The Pub Royale. Bunun dışında şehir merkezinin çevresindeki ara sokaklarda küçük barlar da mevcuttur. Bar kültürü dışında Kandy’de akşam saatlerinde gösterileri izlemeye de gidebilirsiniz. Örneğin ateş dansı şovları ülke genelinde çok yaygındır. Özellikle dini bayram dönemlerinde sıkça yapılan bir gösteridir.

Kandy Festivaller

Kandy Esala Perahera (Temmuz-Ağustos)

Divali Işık Festivali (Ekim)

Vesak Festivali (Mayıs)

Kandy’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda, açık pazarlarda ya da butik alışveriş merkezlerinde karşınıza daha çok yerel ürünler çıkacak. En çok görülecek ürünler arasında seramik işleri, ahşap heykeller ve masklar, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasırlar, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantelli kıyafet ya da örtüler ve pirinç aksesuarlar olacaktır.

Tabii ki tüm bunlar dışında ülkenin en önemli ürünü, dünyaca ünlü olan Sri Lanka çayıdır. Bunu da neredeyse her mağazada bulmak mümkündür. Sri Lanka’daki mağaza ya da pazarlarda nazik olduğunuz sürece satıcıların pazarlığa açık olacağını da unutmayın.

Kandy Saat Farkı

Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı bulunur.

Kandy Para Birimi

Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir (LKR). 1 TL yaklaşık 47,80 Rupidir.

Kandy Resmi Dili

Sri Lanka’ya bağlı olan Kandy şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’dir. İngilizce de tanınmış dil olarak kullanılmaktadır. Ülkede ayrıca Portekizce ve Flemenkçe de konuşulmaktadır.

Türkiye Kandy Dış Temsilcilikler

KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri Lanka

Telefon: +94 11 214 6600

Faks: +94 11 267 6806

embassy.colombo@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: SRİ LANKA

Kandy Resmi Tatiller

Tamil Thai Pongal Günü

Duruthu Dolunay Poya Günü

Ulusal Gün (4 Şubat)

Navam Dolunay Poya Günü

Mahasivarathri Günü

Ulusal Yas Günü (13 Mart)

Madin Dolunay Poya Günü

Kutsal Cuma

Seylan ve Tamil Yeni Yılı

Bak Dolunay Poya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Vesak Dolunay Poya Günü

Poson Dolunay Poya Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Adhi Esala Dolunay Poya Günü

Nikini Dolunay Poya Günü

Binara Dolunay Poya Günü

Vap Dolunay Poya Günü

Divali

Il Dolunay Poya Günü

Peygamberin doğumgünü (12 Aralık)

Unduvap Dolunay Poya Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kandy İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 110

Yangın: 110

Polis: 119

Kandy Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.