Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan ve göz alıcı Haliç manzarasının seyredilebildiği bir tepedir. Adını Fransız bir yazar ve doğu bilimci olan Julien Viaud’dan alan tepe, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir tepedir. 1876 yılında İstanbul’a yerleşip sürekli burada bir kıraathaneye gelip romanını yazan, daha sonra adını Pierre Loti olarak değiştiren Fransız yazar bu gün hala bu turistik tepeyle anılmaktadır.
Pierre Lot Tepesi, büyülü atmosferi ve muazzam manzarasıyla sizi kendine hayran bırakacak bir yer. Eyüp’ten teleferikle çıkılan, çevresinde pek çok kafe ve restoranın bulunduğu Pierre Loti Tepesi İstanbul’a gittiğinizde uğramadan geçilmemesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Pierre Loti

Pierre Loti Kimdir? 

Pierre Loti, Fransız bir romancıdır. Asıl adı ise Louis Marie Julien Viaud. Loti adı ise bir görüşe göre Okyanusya seferi sırasında Tahitili yerliler tarafından verilir. Kelimenin anlamı egzotik iklimde yetişen egzotik bir bitkidir.
17 yaşındayken Deniz Kuvvetleri’ne giren ve evin küçük çocuğu olan Loti, mesleğinde albaylığa kadar yükselir. Ortadoğu ve Uzakdoğu’da uzun zamanlar geçirir. Yolculuklarındaki deneyim ve gözlemlerini kitaplarına yansıtır.
Pierre Loti’nin hikayesi oldukça ilginizi çekebilir: Pierre Loti İstanbul aşığı biri olduğu için Aziyade adlı kitabını, bugünkü Pierre Loti Tepesi’ne giderek yazar. İstanbul’a pek çok kez gelen Loti, geldiği zamanlarda Eyüp’te yaşadığı bilinir. Aziyade adını verdiği kitabı İstanbul’da tanıştığı Aziyade isimli kadınla olan hikayesini anlatır. Loti, yaşadığı süre boyunca kendini her zaman Türk dostu olarak anlatır. Hatta 1913 yılında Can Çekişen Türkiye adlı bir kitabında batı politikasını eleştirir. Aynı şekilde 1. Dünya Savaşı’ndan sonra da Fransa’yı işgalci olmakla suçlar. Yazar, 1920 senesinde İstanbul şehri fahri hemşehrisi unvanını kazanır. Adına bir cemiyet kurulan yazarın adı önce bir caddeye, daha sonra da sık sık gittiği bir kıraathaneye verilir. Kıraathane günümüzdeki Pierre Loti Tepesi’nde bulunur. Bu sebeple de tepenin adı Pierre Loti olarak kalır.

Pierre Loti'de Kahvaltı 

Pierre Loti kafe olarak hizmet veren pek çok mekana sahip. Burayı dilerseniz çay ve kahve içerek Haliç’i seyretmek için, dilerseniz kahvaltı ve diğer öğünler için tercih edebilirsiniz. Pierre Loti Tepesi’nde kahvaltı kişi başı 20 ile 40 TL arasında tutar. Çay isterseniz 3 TL, Türk kahvesi isterseniz de 6 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz. Gidebileceğiniz mekanlardan bazılar şöyle:
Aziyade Restoran: Adını Pierre Loti’nin sevgilisi Aziyade Hanım’dan alan restoran farklı yemek alternatifleri sunuyor. Mekan 07.00 ile 23.00 arasında hizmet veriyor. Restoran ayrıca kış mevsiminde 500 kişilik kapanı alanı, yazın ise toplam 1100 kişilik açık alanı ile organizasyon düzenlemenize elverişli durumda. Tesiste bulabilecekleriniz arasında sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemekleri, aperatifler, pastane ürünleri, tatlılar, mantı ve gözleme, sıcak ve soğuk içecek çeşitlerinin yanı sıra mevsimlik taze meyve suları bulunuyor. Adres: Eyüp Merkez Mahallesi, İdris Köşkü Cad. Pierre Loti Tepesi Turistik Tesisleri, Eyüp/İstanbul Telefon: (0212) 497 13 13
Tarihi Kahve: Eyüp Merkez Mahallesi, İdris Köşkü Cad., Eyüp/İstanbul. Telefon: (0212) 497 13 13

Pierre Loti'de Kahvaltı

Pirre Loti Tepesi Nasıl Gidilir?

Metrobüs: Metrobüsü kullanarak Pierre Loti Tepesi’ne çıkmak isterseniz Ayvansaray durağında inmeniz gerekiyor. Buradan sonra Eyüp’e kadar yürüyerek gidebilirsiniz. Eyüp’ten sonra teleferik kullanabileceğiniz gibi yokuş çıkma derdiniz yoksa yürüyüşle tepeye varabilirsiniz. Ancak hazır gitmişken teleferiğin tadını çıkarmanız tavsiye edilir.
Minibüs: Topkapı ve Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa minibüsleri kullanılarak Eyüp’e kadar gidebilirsiniz.
Vapur: Üsküdar-Eyüp seferi yapan vapurları kullanarak Eyüp’e geçebilirsiniz. Buradan sonra yine teleferik ile tepeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pierre Loti Teleferik 

Pierre Loti’ye ulaşım Eyüp’ten tepeye kadar çıkan teleferik hattıyla da sağlanıyor. TF 2 hat numaralı Eyüp – Piyerloti teleferik hattı sayesinde, İstanbul’un Eyüp ilçesinden, deniz seviyesinden yaklaşık 55- 60 metre yükseklikte bulunan Pierre Loti Tepesi’ne bağlantı kurulabiliyor. Tepeye çıkıncaya kadar Haliç manzarasına eşlik etmek, keyifli bir yolculuk yapmak Pierre Loti Tepesi’nin heyecanını erkenden başlatıyor. 2005 yılından beri hizmet veren teleferik hattının Pierre Loti yönündeki seyir terasında ayrıca seyir dürbünü de bulunuyor. Tepeye ulaştığınız anda dürbünler ile “Altın Boynuz”, yani Haliç’e yakından bir bakış atabilirsiniz.
Saatte 18 adet teleferik kabinin sefer yaptığı ulaşım aracıyla 3 dakikadan kısa bir sürede Eyüp’ten Pierre Loti Tepesi’ne ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Dönüş zamanı gelince teleferiğe binmek istemezseniz yolun yokuş aşağı olması sebebiyle yürüyüş yaparak da inebilirsiniz. Teleferik ücretine gelecek olursak İstanbul Kart ile seyahat etmek mümkün oluyor. Bu durumda öğrenciler 1,25 Türk Lirası, öğretmenler 1,85 Türk Lirası, anonim kart kullananlar ise 2,60 Türk Lirası ödeyerek ulaşım sağlayabiliyor. Başka bir toplu taşıma aracından aktarma yapıyorsanız fiyatlar tamda 1,85 TL, öğrencide 55 kuruş, öğretmen kartında ise 1,10 TL oluyor.