Rio De Janeiro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

rio-de-janeiro-1963744_960_720.jpg

Brezilya’da bulunduğu eyaletin başkenti olan Rio de Janeiro, Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Rio Karnavalı, samba dansı, Kurtarıcı İsa Heykeli, Maracana Stadyumu, İpanema Sahili gibi destinasyonları ve eğlenceleri ile dünyaca bilinen Rio De Janeiro, bu bilinenlerinden öte seyahatinizi renklendirecek birçok turistik alan ve doğal güzelliklere sahiptir.

Şehrin tarihine bakacak olursak; Amazonların yaşadığı Rio De Janeiro, Portekizli gezginciler tarafından 1 Ocak 1502’de keşfedilmiştir. 1500’lü yıllarda şehrin bulunduğu bölge olan Guanabara Körfezi Fransızlar tarafından defalarca saldırıya uğramış ve istila edilmiştir. Bölgede altın ve elmasın bulunduğunun farkedildiği 17. yüzyılda şehir ihracat açısından önemli bir nokta haline gelmiştir. 1763 yılında Portekiz Amerikası kolonisinin başkenti Salvador’dan Rio De Janeiro’ya taşınmıştır ve Napolyon’un Portekiz’i istilasının ardından birçok soylu aile Lizbon’dan Rio de Janeiro’ya kaçmıştır. Bu olaydan sonra şehir krallığın başkenti haline gelmiş ve Avrupa dışındaki tek Avrupa başkenti olan şehir olmuştur. Soyluların şehre gelmesiyle birçok yerli halk evlerinden ayrılmak zorunda kalmış ve yerli halka özel ne varsa soylulara kalmıştır. Yine aynı dönemde Afrika’dan bu bölgeye köle akını olmuştur ve 1800’lerde şehirde kölelerin sayısı 220.000’e varmıştır. 1822 yılında Prens Pedro Brezilya’nın bağımsızlığını ilan ettikten sonra Rio De Janeiro başkent olma özelliğini korumaya devam etmiştir. Şehir 1930’lu yıllarda plajlarıyla ve Capacabana Palas Oteli ile ünlenmeye başlamış ve dünyanın birçok ülkesinden birçok insan bu plaj partisi şehrine akın etmeye başlamıştır. RioDe Janeiro, 2007 yılında Pan Amerikan Oyunları’na, 2014’de FIFA Dünya Kupası’na ve 2013’de Dünya Gençlik Günü’ne ev sahipliği yapmıştır.

Rio De Janeiro Latin Amerika’nın en renkli ve karizmatik başkenti olmakla birlikte aynı zamanda dünyadaki en canlı yerlerden biridir. Sahilleri ile dünyaca ünlü olan şehir tropikal bir iklime sahip olmakla beraber mayıs - ekim ayları arasında az yağışlı ve ortalama sıcaklıklarıyla seyahat için en uygun zamanları oluşturur. Şehir en fazla yağışı aralık - nisan ayları arasında alır. Ocak - mart ayları arasındaki dönem şehrin en sıcak olduğu aylardır, bu aylarda sıcaklık ortalama 40 derece civarındadır. En soğuk ay olan ekimde sıcaklık ortalaması 24 - 25 derecedir. Sıcaktan bunalmamak, şehrin tadını çıkarmak için kış mevsimini tercih etmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

2006 yılında İngiliz Ulusal Psikolojik Laboratuvarı tarafından dünyanın en mavi gökyüzüne sahip şehir olarak seçilen Rio De Janeiro, iklimi ve coğrafyası nedeniyle doğal güzellikler açısından dünyada en çok seyahat edilen yerlerden biridir. Ünlü Tijuca Yağmur Ormanları Rio De Janeiro’dan yayılır ve 32 kilometrekarelik bir alanı kaplayarak dünyanın en büyük kentsel ormanı kabul edilir. Yüzlerce bitki ve yaban hayvana ev sahipliği yapan ormanda Corcovado Dağı en güzel gün batışlarını izlemek için ideal bir yerdir. Corcovado Zirvesi, Sugar Loaf ve Tijuca Tepeleri’nin buluştuğu liman noktası ülkenin en güzel manzaralarından birini oluşturur.

Rio De Janeiro, Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer alan ve şehrin ikonu haline gelmiş Christ the Redeemer (Kurtarıcı Mesih) Heykeli’ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en önemli turistik alanı olan İsa Mesih Heykeli 30 metre uzunluğuyla şehri en tepeden izlemektedir.

Her sene dünya televizyonlarınca gösterilen meşhur Rio Karnavalı’nın olduğu şubat dönemi şehrin en canlı olduğu olduğu dönemdir. Bu tarihler dışında da şehir her zaman renge ve eğlenceye açık bir merkezdir. Sokak sanatının yasal olduğu ülkede devlet sokaklardaki duvarların renkli tuvallere dönüştürülmesi için halkı buna teşvik eder. Müthiş manzaralar bulabileceğiniz Rio sokakları dışında sanat şehirde oldukça gelişmiştir. Özellikle şehir merkezinde birçok sanat galerisi bulabilirsiniz. Tarihî binaların da dikkat çektiği Rio De Janeiro’da özellikle Santa Teresa bölgesinde tüm şehrin en eğlenceli bar ve publarını bulabilirsiniz.

Rio’nun en bilinen özelliği olan favela’lar, güvenlik hissedemeyeceğiniz yerler olarak gösterilse de şehrin vazgeçilmez bir parçası olmakla birlikte her geçen gün daha fazla turist çekmektedirler. Favela, ülkenin gecekondularına verilen addır. Şehri ve halkı tanımak için bilinen favela bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

Karnavallar, samba, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olan Kurtarıcı Mesih Heykeli, özel Brezilya mutfağı ve özellikle yerel feijoada yemeği, Tijuca Ormanları, Copacabana ve Ipanema Sahilleri, tropik meyveler, favela’lar, eşsiz manzaralar için tercih edilebilecek en güzel turistik noktalardan biridir Rio De Janeiro... Hem tarihsel yapılara hem de doğal güzelliklere doyacağınız şehirde birçok aktivite burada sizi beklemektedir.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LvhLC3XClX0