Brasilia Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Brasilia’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tarihî yapıları, parkları, doğal güzellikleri, dini yapıları ile Brasilia, sizlere hem tarihî hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Brasilia Gezilecek Yerler

Brasilia, tarih, modern ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Brasilia’da gezilmesi gereken yerlerin başında Praça Dos Tras Poderes, Brasilia Katedrali, Palacio dos Arcos, Memorial dos Povos Indigenas, Dom Bosco Kilisesi, Parque Nacionel de Brasilia, Tv Kulesi, JK Bridge, Parque de Cidade, Memorial JK gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Praca dos Tras Poderes

praca-dos-tres-poderes.jpg

Türkçe adı “Üç Erk Meydanı” olan Praca dos Tras Poderes, Brasilia'nın en önemli meydanlarından biridir. Caddeye bu ismin verilmesinin sebebi ise yasama, yürütme ve yargı güçlerinin ülkedeki önemine dikkat çekmek ve bir temsil biçimi oluşturulmaktır. Modern anıtların yer aldığı cadde, siyasal açıdan da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Cumhurbaşkanının resmi ikamet yeri yine burada bulunmaktadır. Brasilia'nın önemli turistik merkezlerinden birisi olan bu meydan Oscar Niemeyer ve Lúcio Costa tarafından tasarlanmıştır.

Şehrin eşsiz görüntüsü ve özenle yapılmış heykellerini bu caddede mutlaka görmelisiniz. Burada yükselen ülke bayrağı dünya üzerinde en yüksekte bulunan bayraklar sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Bayrağın yüksekliği yaklaşık 70 - 100 metre arasındadır. Brasilia’nın kültürünü ve gezilecek yerlerini tanımak için ilk olarak bu caddeden başlayabilirsiniz.

Brasilia Katedrali

brasilia-83557_960_720.jpg

Görebileceğiniz en modern görünümlü dini yapılardan biri olan Brasilia Katedrali, 1970 yılında kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Katedral, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış ve betonarme bir şekilde yapılmıştır. Toplumda oldukça önemli bir yere sahip olan katedral modern ve estetik kaygı güdülerek özenle inşa edilmiştir. Dış cephedeki şeffaf cam kaplamanın üstünde uzanan 3 metre yüksekliğindeki bronz heykel, katedrale oldukça ihtişamlı bir görüntü kazandırmıştır.

Vitray çalışmalarının oldukça ince detaylarla süslenmesi ve özellikle mavi, beyaz ve kahverengi renklerinin kullanılması yapıya sıcak bir görüntü katmıştır. Katedral, Esplanada dos Ministerios’da bulunduğundan dolayı çoğunlukla bölgedeki işçiler ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Sizler de vakit ayırıp bu ihtişamlı yapıyı ziyaret etmelisiniz. Gördüğünüz diğer katedrallerden çok farklı olduğunu düşüneceğinize eminiz.

Palacio dos Arcos

itamaraty-2747011_960_720.jpg

Palácio Itamaraty olarak da bilinen Palacio dos Arcos, dış işleri bakanlığının ana binası olarak kullanılmaktadır. Başkentte bulunan bu bina, Brasilia’da birçok yapıyı tasarlamış olan Oscar Niemeyer tarafından 1970 yılında tasarlanmıştır. Yapının simetrik bir şekilde uzanan kemer kısımları oldukça dikkat çekmektedir. Binanın dış cephesini daha da haraketli kılmak amacıyla dışarıya bir havuz yaptırılmış ve suyun üzerindeki binanın yansıması ile bir bütünlük kazandırılmıştır.

Hem dışında hem de içinde bahçe dekorasyonu kullanılan bina ziyaretçilere açıktır. Binayı ziyaret edebileceğiniz saatler ise hafta içi 09.00 - 17.00 saatleri olarak belirlenmiştir. Resmi tatillerde ise bina kapalı olduğundan dolayı ziyaretçilere giriş izni verilmemektedir. Gezinizi bu saatler arasına denk getirerek bu son dönem eşsiz modern mimari örneğini görebilirsiniz.

Memorial dos Povos Indigenas

“Yerli Halklar Müzesi” olarak bilinen Memorial dos Povos Indigenas, 1987 yılında Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Memorial dos Povos Indigenas adlı müzede Brezilya'nın yerli halklarını kültürlerinin ve eserleri sergilenmektedir. Müzede sömürge öncesi Brezilya tarihi ile ilgili önemli kayıtlar da bulunmaktadır. Bunun yanında müzede çömlek, silah, kürek ve tüy başlıkları gibi materyallere ulaşılabilir.

Yapının tadilat işlemleri siyasal sebeplerden dolayı sekteye uğrasa da 1999 yılında yapı fiilen halka açılmıştır. Günümüzde de görülmesi gereken önemli yerlerin başında gelen müzeye hafta içi saat 10.00 - 16.30 hafta sonu ise 10.00 - 17.00 arasında ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu müzeye giderek Brezilya tarihi ve yerli halkların yaşantısına dair bilgiler edinebilirsiniz.

Dom Bosco Kilisesi

f009f408be1c83478fbdb5cf8b72f0d1_1403125396_l.jpg

Kuzey İtalya'nın Torino kentinde yaşamış eğitimci ve yazar Katolik rahip olan Giovanni Bosco adına yapılmış olan Dom Bosco Kilisesi, insanları bir araya getirme ilkesini kendine hedef edinerek kurulmuştur. Hayatını sokak çocuklarına ve acı çeken insanlara adamış olan rahip Bosco’nun öğretilerinden hareketle bugünkü dini faaliyetlerine devam eden kilise, oldukça ihtişamlı bir mimaride inşa edilmiştir. Kilisenin inşasında mimar Vasconcelos Naves ve Claudio Naves büyük rol oynamıştır. Kilisenin camları uzun camlarla tasarlanarak daha keskin ve estetik bir görüntüye kavuşması sağlanmıştır.

Kilisenin içerisinde 7.000 adet cam kullanılmakla beraber 40 adet sivri kemerle beraber de kilise oldukça büyüleyici bir yapıya kavuşturulmuştur. Kiliseye giriş için herhangi bir ücret ödememekle beraber dilediğiniz saatler arasında da kiliseyi ziyaret edebilir ve şehrin dini kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Parque Nacional de Brasilia

Parque_Nacional_de_Brasilia_-_piscina_pedreira_vista.jpg

Milli parkları ve yeşillik alanları ile ünlü olan Brasilia, içerisinde barındırdığı hayvan çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir. Şehrin kuzeybatısında bulunan Parque Nacional de Brasilia ise bu milli parklar arasında yer almaktadır. 28.000 hektarlık bir arazi üzerinde konumlanan bu alan, 1961 yılında ilk oluşturulduğu dönemler daha fazla yeşillik bir alan üzerinde konumlandırılmıştır. Günümüzde yine de hâlâ o doğal yapısını koruyabilmiştir.

Parkın nehir, göl ve yeşillik bir alanın içinde bulunması hem maviyi hem de yeşili doyasıya çıkarabilmenizi sağlamaktadır. Burada bulunan göl üzerinden ayrıca şehrin elektrik ve su ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanında Brezilya’nın en büyük kaplıcaları da yine bu alan içerisinde bulunmaktadır. Çeşitli hayvan türlerini de bulabileceğiniz bu park hem çocuklarınız hem de aileniz ve arkadaşlarınızla gelebileceğiniz ideal mekânlar arasındadır. Brasilia’ya geldiğinizde özellikle doğa ile iç içe olmak ve dinlenmek isterseniz bu ulusal parka gelmenizi öneririz.

Brasilia Televizyon Kulesi

brasilia-2399913_960_720.jpg

Brezilya’nın başkenti Brasilia şehrinin ana caddesi olan Monumental Axis’te yer alan Brasilia Televizyon Kulesi, ilk olarak 1965 yılında gözlem amaçlı açılmıştır. 218 metre yükseklikte bulunan kule, dijital televizyon yayın takibinin yapılığı ana merkez konumunda yer almaktaydı. Kulenin ziyaretçilere açılış tarihi ise 2012 yılıdır. Önceleri televizyon vericisi olarak kullanılan kule, günümüzde şehrin manzarasını izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri haline dönüşmüştür.

Kulenin içerisinde 2014 yılında açılan bir restoran da bulunmaktadır. Dileyenler manzaraya karşı burada yemek yiyebilir ve şehrin panoramik görüntüsünü buradan izleyebilirler. Kuleyi ziyaret etmek isteyenler haftanın her günü saat 09.00 - 17.00 arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Modern bir mimariye sahip bu yapıyı ziyaret etmenizi ve gün batımını buradan izlemenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz içindeki restoranda da yemeğinizi yiyerek manzaraya doyabilirsiniz.

JK Bridge

bridge-1127638_960_720.jpg

Brasilia’nın en önemli sembollerinden biri olan Jk Bridge, şehrin en önemli köprülerinden birisidir. 2002 yılında inşa edilen köprünün tarihi oldukça yakın bir geçmişe sahiptir. Köprü adını dönemin başbakanı olan Juscelino Kubitschek’den almaktadır. Juscelino Kubitschek 1956 - 1961 yılları arasında beş yıllık bir sürede başbakanlık yapmış ve oldukça sevilen bir kişi haline gelmiştir. Şehrin gelişimine de önemli katkıda bulunan Juscelino Kubitschek, modern mimarî yapıya büyük önem veren isimlerden biri olmuştur. Köprünün yapımını ise mimar Alexandre Chan üstlenmiştir.

1.200 metre uzunluğunda olan köprünün genişliği 24 metredir. 3 simetrik kolon şeklinde dizayn edilen köprü oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Görenleri rahatsız etmeyen görüntüsü ile ziyaret edilmesi gereken mekânların başında gelmektedir.

Parque de Cidade

brasilia-2111416_960_720.jpg

Şehrin en geniş arazisine sahip olan Parque de Cidade, Parque da Cidade Sarah Kubitschek olarak da bilinmektedir. Parkın halka açılış tarihi ise 1978 yılıdır. TV Kulesi’nin hemen yanında bulunan Parque da Cidade, 420 hektarlık bir arazi üzerindedir. Tam bir cennet görünümünde olan park, Roberto Burle Marx tarafından dizayn edilmiştir. Parque da Cidade, yerel halkın buluşma noktası olarak da bilinmektedir.

Hafta sonu insanlar piknik yapmak, bisiklet sürmek, kitap okumak için bu parka gelmektedir. Hafta sonu kalabalık olduğu için dileyen ziyaretçiler kalabalıktan uzaklaşmak için hafta içini de tercih edebilirler. Ayrıca parkın çevresinde çok fazla restoran bulunmaktadır. Dileyen ziyaretçiler manzara eşliğinde yemeğin tadını da doyasıya çıkarabilirler.

Memorial JK

brasilia-1447316_960_720.jpg

Memorial JK, Oscar Niemeyer tarafından 1957 yılında inşa edilmiştir. İnşa edilmesindeki amaç ise dönemin ünlü başkanı Juscelino Kubitschek’in anısını yaşatmaktır. 12 Eylül 1981’de halka açılan anıtın üst kısmında Juscelino Kubitschek’in heykeli yer almaktadır. Oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip olan anıt, turistik açıdan şehirde görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Pazartesi günleri kapalı olan bu yapıyı görmek isteyenler haftanın diğer kalan günlerinde saat 09.00 - 18.00 arasında burayı ziyaret edebilirler. Giriş ücretleri ise yetişkinler için 4 Brezilya realidir. Öğrenciler için ise bu ücret 2 Brezilya realidir. 6 yaşından küçük çocuklar için ise ücret talep edilmemektedir. Vaktiniz kalırsa bu harika anıtı Brasilia’ya gelmişken görmenizi tavsiye ederiz.