Porto Alegre

Porto Alegre Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Rio Grande do Sul eyaletinin başkenti olan Porto Alegre aynı zamanda Güney Brezilya’nın en büyük bölgesidir. Portekiz’den gelen güçlü bir Avrupa mirasını taşıdığı gibi bünyesinde barındırdığı İspanyol kültürüne has özelliklerle Brezilya’nın en kendine özgü yerlerinden biridir. Ayrıca ülkenin en zengin metropollerinden birisi olma özelliğine de sahip Porto Alegre, yüksek yaşam kalitesi ve gelişmiş ticaretiyle de bilinmektedir. Porto Alegre’yi bu kadar önemli kılan yanı ise devletin sanayi bölgesi (kuzey-doğu) ile kırsal kesim (güney) arasında hizmet merkezli bir köprü kurmasıdır. Okuma yazma oranının tüm Brezilya’nın en yüksek okuma yazma oranı olması sebebiyle buraya “Brezilya’nın kitap başkenti” de denmektedir. Ülkenin en büyük devlet üniversitesi Universidade Federal Do Rio Grande Do Sul da kent sınırları içinde bulunmaktadır.

Porto Alegre’ye Ulaşım 

Porto Alegre’nin havaalanı Salgado Filho’ya Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Fakat buraya aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür. Bunun içinse Sao Paulo ya da Rio de Jenario üzerinden aktarmalı uçuşlar tercih edilebilir. Kente ayrıca Portekiz, Şili ya da Miami üzerinden aktarmalı olarak ulaşmak da mümkündür. Havaalanından kent merkezine ulaşımda ise turistlerin en çok tercih ettiği yöntem yerlilerin deyişiyle “trensurb” yani trenlerdir. Kentin ana merkezine bağlanan tren hattı sabah 05.00’dan gece 11.20’ye kadar hizmet vermektedir. Porto Alegre’ye ulaşımın bir diğer alternatifi ise Arjantin, Uruguay, Şili ve Paraguay’dan hareket eden otobüslerdir. Uluslararası hizmet veren otobüs sistemi terminal noktasından kent merkezine giden metro hattına bağlanmaktadır.

Porto Alegre İçinde Yolculuk 

Porto Alegre yarım bir daireyi andırmakta olup tarihî merkezden başlayıp burun ve limanın hemen yanından dışarıya doğru genişlemektedir. Dolayısıyla, şehir merkezine gidip gelmek için çoğunlukla eski mahalle kullanılmaktadır. Kentin oldukça gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Yaklaşık 22 duraktan oluşan bu metro ağı aynı zamanda havaalanına da bağlanmaktadır. İkinci en yaygın kent içi ulaşım biçimi ise otobüslerdir. Otobüsler bölgeden bölgeye geçişi sağlayan T kodlu “transversal” ve bölge içi dolaşmaya imkân sağlayan C kodlu “circular” olarak iki ana gruba ayrılmaktadır.
Lotaço adı verilen diğer alternatif ulaşım aracı ise daha ziyade turistlere yöneliktir. 20 kişilik kırmızı mavi renkleriyle hemen kendisini belli eden bu araçların spesifik bir durağı yoktur. Kentin tamamını dolaşan Lotaçolara bindiyseniz inmek istediğinizde elinizi kaldırıp şoföre seslenmeniz gerekmektedir. Kent içerisinde çok tercih edilmemekle beraber taksiyle ulaşım imkânı da mevcuttur, fakat bunun diğer araçlara göre biraz daha pahalı olduğunu söylemekte fayda var. Porto Alegre içerisinde yürüyerek seyahat etmek de makul bir fikirdir. Fakat bu daha ziyade eski mahalle bölgesi ve kent merkezi için geçerli bir durum. Özellikle gece saatlerinde yankesicilik ve hırsızlık olaylarının çokça gerçekleştiği kentte sadece geç saatlerde değil gün ortasında da özel ve değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyaralım. Ayrıca Porto Alegre trafik kurallarının da çok gözetildiği bir yer olmadığından trafikte arabayla yahut yaya olsanız da temkinli olmanızda fayda var.

Porto Alegre’de Görülmesi Gereken Yerler

Porto Alegre’de mutlaka görmeniz gereken pek çok yer bulunmaktadır.

Monumento aos Açorianos (Açorianos Anıtı): Porto Alegre'ye yerleşen ilk kişiler olan Azores Adası’ndaki insanlar anısına dikilmiş 17 metre yüksekliğindeki bir anıttır ve kentin göbeğinde yer alır.
 
Santuário Mãe de Deus: Santuário Caddesi üzerinde bulunan bu kilise sadece mimarisiyle değil kentin tamamını ayaklarınızın altına seren manzarasıyla da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
 
Usina do Gasômetro: 1928’de inşa edilen ve kısa bir süre önce yenilenen bu eski santral binası şimdilerde sinema salonları ve sanat fuarlarına ev sahipliği yapan oldukça ilgi çekici bir yapı. Ayrıca günbatımı manzarasıyla da nam salmış bu adreste hem keyifli bir gün geçirebilir hem de içinde yer alan restoranlardan birinde Porto Alegre’ye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

MARGS: Yerel sanatçıların eserleriyle tanışmak ve kent kültürüne dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz MARGS tam size göre bir müze. Kalıcı sergi alanının yanı sıra dönem dönem farklı çağdaş sanat sergilerine de ev sahipliği yapan müzenin bir diğer çekici yanı ise içerisinde bulunan bistrosu ve oldukça geniş kitapçısı.
 
Parque Farroupilha (Farroupilha Parkı): Yerli halk tarafından Redenção olarak bilinen bu park sadece yemyeşil doğası ve iç açan manzarasıyla değil kentin belleğindeki kültürel ve siyasi yeriyle de oldukça önemlidir. Çünkü Araujo Viana Oditoryumu da parkın içinde bulunmaktadır. Oditoryum salonu halen daha çeşitli siyasi eylem ve müzik konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Parkın bir diğer güzel yanı ise pazar günleri, hemen yan sokağında halk tarafından Brique da Redenção diye anılan bir antika fuarına komşu olmasıdır.

Feira do Livro: Porto Alegre’ye eğer kasım ayında geldiyseniz Feira do Livro’ya mutlaka uğrayın. Yüzlerce yayın editörünü Praça da Alfândega’da buluşturan bir fuar olan Feira do Livro çok satan kitaplardansa nadir kitapları ucuz fiyat bulmanın mümkün olduğu bir kitap cenneti adeta.

Porto Alegre ile İlgili

Porto Alegre Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.6oC
  • Şub 24.6oC
  • Mar 23.1oC
  • Nis 19.9oC
  • May 16.9oC
  • Haz 14.3oC
  • Tem 14.4oC
  • Agu 15.2oC
  • Eyl 16.8oC
  • Eki 19.1oC
  • Kas 21.2oC
  • Ara 23.3oC

Kısa Kısa