Kapadokya'da Görülecek Yerler

Kapadokya Hakkında Bilgi

Kapadokya'nın eşi benzeri bulunmayan doğal yapısı, yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekiyor. Kapadokya milyonlarca yıl önce üç büyük yanardağın patlaması sonucunda oluşmuş. Bu bölgede milyonlarca yıl boyunca volkanik patlamalar yaşanmış. İlk patlamalarda tüf adı verilen yumuşak kayalar etrafı kaplamış. Daha sonraki patlamalarda bazalttan oluşan daha sert kayalar, tüf tabakasının üstünü kaplamış ve bu tabakayı korumuş. Milyonlarca yıl boyunca yağan yağmur ve rüzgar gibi doğa olayları bazalt tabakasını erozyona uğratmış. Bu şekilde aşınan bazalt tabakasının altından, yumuşak ve kazılmaya uygun tüf tabakası çıkmış. Peri bacaları bu şekilde oluşmuş. Burada yaşayan yerli Pagan Halkı ise saklanmak ve kendisini korumak için yumuşak olan tüf tabakasını oyarak kendilerine yerin altında yaşam alanları oluşturmuş. 

Kapadokya gezimizin keyifli ve rahat geçmesini sağlayan, Kapadokya'da Gezilecek Yerler organizasyonumuzu yapan Gezimanya Ekibine ve Cappadocia Cave Suites Otel'e çok teşekkür ederiz.

Kapadokya Gezilecek Yerler - Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Yeraltı Şehirleri-Kapadokya Derinkuyu

Kapadokya tarihin her döneminde çok stratejik bir konumda olmuş. Doğuda Hindistan, Mısır ve Çin, batıda ise Roma İmparatorluğu arasında ticaretin yapıldığı merkez olmuş. Kapadokya'nın kontrolünü elinde bulunduran güçler burada yapılan ticaretten kendilerine pay almış. 

Romalılar, Persler ve bütün önemli imparatorluklar burayı kontrol etmek için savaşmış. 

Dünya'da bir eşi daha olmayan bu bölgede insanlar yumuşak volkanik kayaları kazmış ve yerin altında çok büyük bir yaşam alanı inşa etmiş. Kapadokya Gezilecek Yerler arasında olan bu yüzlerce kilometrekarelik alanda çok iyi korunmuş kiliseler, okullar, gizli zindanlar, su kuyuları, havalandırma kanalları, hayvanlar için ahırlar, kilerler ve yaşam alanları bulunuyor. Burada yaşayan halk bu şekilde kendilerini yüzlerce yıl boyunca Dünya'nın en güçlü imparatorluklarına karşı korumuşlar. Yeraltı şehirlerinde 20.000 kişinin yaşıyormuş. 

Kapadokya Uçhisar

3500 yıl önce burada yaşayan Pagan Kabileleri için burası üç büyük kaleden biriydi. Uçhisar vadiye hakim bir tepede olduğundan savunma yapmak, korunmak ve hayatta kalmak için seçilmiş bir yerdi. 

13. yüzyıla kadar, yaklaşık 25 yüzyıl boyunca, yerli halk bu yeraltı şehirlerinde yaşamak zorunda kalmış. İlk önce M.Ö. 1700 yılında Hititler zamanında yapılan yeraltı şehirleri, Hititler tarihten silindikten sonra, burada yaşamak ve saklanmak zorunda kalan Hristiyanlar tarafından kullanılmış. 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu burada hakimiyet ve istikrar sağlayınca, yerli halk yeryüzüne çıkıp, köyler inşa etmişler.

Zamanla yeraltı şehirleri unutulmuş. 1960'lı yıllarda yeraltı şehirleri keşfedilmeye başlanmış. Günümüzde yaklaşık 200 kadar yeraltı şehri bulunmuş ve daha yüzlercesinin olduğu sanılıyor. 

Göreme Açık Hava Müzesi

Çok geniş bir alana yayılmış Göreme Açık Hava Müzesi’nde bir çok kilise ve şapel bulunuyor. Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, Manastırlar ve Tokalı Kilise gezilebiliyor.

M.S. 4. yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu’nun kurucusu Konstantin, Hristiyanlık dinini serbest bırakmış. Bunda sonra Kapadokya‘da bir çok kilise ve manastır yapılmış. İmparatorluğun başkenti Konstantinapolis yani İstanbul'dan buraya kiliselerin içindeki fresklerin yapılması amacıyla en iyi sanatçılar gönderilmiş. Dünya'nın ilk manastırı Kapadokya'da inşa edilmiş. Okuma yazma bilmeyen insanlara Hristiyanlığı anlatmak için kilise duvarlarına freskler yapılmış. Bu fresklerde İncil'den hikayeler anlatılmış. Kiliselerin içinde fotoğraf çekilmesi kesinlikle yasak.

Kapadokya Gezilecek Yerler arasında bulunan, Göreme Açık Hava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde bulunuyor. 

Göreme Açık Hava Müzesi’ni Müzekart ile gezmeniz mümkün. Özellikle, Karanlık Kilise'de bölgedeki en iyi freskleri görebilirsiniz. Burası için ayrı ücret alınıyor. 

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’nın muhteşem manzarasını havadan seyretmek ve fotoğraflamak isterseniz, Kapadokya Balon Turlarından birine katılabilirsiniz. Genellikle sabahın ilk saatlerinde başlayan turlarda Güneş’in doğuşunu seyredebilirsiniz.

Kapadokya’da Balon Turu yapan bir çok firma var. Bu firmalar sizi sabahın erken saatlerinde otelinizden alıyor ve turun yapılacağı yere götürüyor. Yaklaşık 1 veya 2 saat süren turun sonunda Balon Turu Sertifikası alıyorsunuz ve sonra otelinize geri dönüyorsunuz.

Kapadokya'da Gün Batımı - Sun Set

Kapadokya'da gün batımını seyredip, güzel fotoğraflar çekebileceğiniz yer ararsanız Sun Set'i önerebiliriz. Kızıl ve sarı renkli doğal yapısıyla oldukça etkileyici bir manzara oluşturuyor.

Kapadokya Paşabağları

Burada bulunan 3 başlı peribacasında 5. yüzyılda Aziz Simeon adında bir keşiş yaşamış.

Kapadokya Zelve

Kapadokya Bölgesi’nin en güzel yerlerinden biri olan Zelve, 6 Aralık 1985’te Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Müzekart ile girebileceğiniz Zelve’de yüzlerce yıl önce yapılmış bir çok kilise ve manastırı görebilirsiniz ve bölgenin eski çağlardaki yaşamı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Göreme’den Zelve’ye düzenli yapılan otobüs seferleri ile ulaşmanız mümkün. Buraya yaklaşık 3 saat ayırabilirsiniz.

Devrent Hayal Vadisi

Devrent Hayal Vadisi'ndeki Peri Bacaları sizi masal diyarında gibi hissettirecek. Her biri birbirinden farklı şekillere sahip Peri Bacaları'nın neye benzediğini düşünmek hayal gücünüze kalmış. 

Ortahisar

Ortahisar Kalesi, Unesco Dünya Mirası Listesi'nde bulunuyor. Oldukça stratejik bir konuma sahip olan kale yüzlerce yıl boyunca savunma amaçlı olarak kullanılmış. Bu bölgede narenciye, patates, elma gibi bir çok yiyeceği kış boyunca korumak ve saklamak için yerin altına doğal depolar yapılmış. 

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla Kapadokya Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Melendiz Çayı boyunca uzanan vadi, yüzyıllar boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Sonradan yapılan merdivenlerle inebileceğiniz vadide uzun ve keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Vadi boyunca uzanan yolda bir çok kilise de bulunuyor. Göreme’den turlara katılarak yaklaşık 150 m derinlikteki Ihlara Vadisi’ni gezebilirsiniz.

Müzekart ile Ihlara Vadisi’ne giriş mümkün. Buraya yaklaşık 4 saat ayırabilirsiniz.

Avanos

Avanos'ta Kızılırmak boyunca gondol keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca, Hititlerden günümüze kadar gelmiş olan çömlek yapma sanatı görebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken bir çömlek imalathanesini ziyaret edebilirsiniz.  Avanos Çarşısına uğramayı unutmayın. Burada ilginizi çekebilecek bir çok şeyi bir arada görebilirsiniz. 

Kapadokya'da Taş Otel Deneyimi

Cappadocia Cave Suites

Kapadokya’nın tarihi ve doğal yapısına uygun olarak konaklamak isterseniz Cappadocia Cave Suites tam size göre. 

Birbirinden farklı dekore edilmiş 36 odası bulunanCappadocia Cave Suites, bölgenin 3 adet Peri Bacası’na sahip tek oteli. 

Odaların içi her türlü ihtiyacınızı ve konforunuzu sağlayacak şekilde döşenmiş. Balkonlu odalardan birini tercih ederseniz, Kapadokya’nın muhteşem Peri Bacaları manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

2001 yılında hizmete açılan Cappadocia Cave Suites açıldığı günden itibaren bir çok seçkin konuğu da misafir etmiş. Malezya Kralı da bunlardan biri.

Binlerce yıllık tarihi Peri Bacalarırestore edilerek yapılan otelde, geleneksek Türk konukseverliği hissedebileceğiniz bir ekip sizi karşılıyor. Güleryüzlü ve samimi personeli her konuda size yardımcı olmaya hazır.

Sabah kahvaltıları son derece zengin olan Cappadocia Cave Suites‘te, geleneksek Türk Yemeklerini çok başarılı bir şekilde hazırlayıp sunan bir restaurant ekibi de mevcut. Mevsimine göre zeytinyağlı yemekleri veya hazırlanması zor ve maharet isteyen içli köfte ve mantı gibi geleneksel Türk Mutfağı’nın örneklerini burada mutlaka deneyin.

Kapadokya’nın en iyi otelleri arasında olan Cappadocia Cave Suites otelin restaurantı da muhteşem bir manzaraya sahip. Açık havada manzaraya karşı yapacağınız kahvaltı ve kahve keyfi güne en iyi şekilde başlamanızı sağlayacak.

Cappadocia Cave Suites Otelin, Kayseri veya Nevşehir Havaalanları’na direk servis aracı da bulunuyor. Çift yönlü çalışan bu servis araçları ile günün her saati havaalanından karşılanıp otele ulaşabiliyorsunuz.  Yine aynı şekilde otelden havaalanına ulaşabiliyorsunuz.

Kapadokya’nın en iyi otelleri arasında olan Cappadocia Cave Suites’in son derece tecrübeli bir turizm ofisi de bulunuyor.Buradan yapacağınız günübirlik rezervasyonlarla bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezebilirsiniz. Kapadokya‘nın en tecrübeli rehberlerini bünyesinde çalıştıran Asil Turizm bir çok organizasyon yapıyor. Bölgeyi en şekilde keşfetmenizi sağlayacak bu turlara katılabilirsiniz. Otelden organize edebileceğiniz bu turlar hakkında detaylı bilgi alarak hangisine katılacağınızı seçebilirsiniz.

Kapadokya’nın en iyi butik otelleri arasında olan Cappadocia Cave Suites’in odaları bölgenin mimari ve doğal yapısı göz önünde bulundurularak son derece özenle dekore edilmiş. Her oda için farklı renkler ve objeler kullanılırken konfordan ve rahatlıktan hiç bir ödün verilmemiş.

Kapadokya’nın en iyi balayı otelleri arasında da bulunan ve tercih edilen Cappadocia Cave Suites’i evlilik yıldönümü veya balayı tatiliniz için de seçebilirsiniz. 

Kapadokya'da en iyi oteli arıyorsanız, Cappadocia Cave Suites tam size göre. Kapadokya'da tarihin derinliklerine yapacağınız yolculukta size evinizin rahatlığını ve konforunu yaşatacak bu otel muhteşem manzarası ile en iyi konaklama alternatifi.

Kapadokya'da En İyi Otel Cappadocia Cave Suites'te iletişim kurmak ve rezervasyon için:

Web Sitesi: Cappadocia Cave Suites

Telefon:

(+ 90) 384 - 271 28 00 (Pbx)
(+ 90) 384 - 271 27 99
 e-mail : [email protected]
 
Adres: 

Gafferli Mah. Ünlü Sokak No: 19
Göreme Nevşehir,
Kapadokya 

Kapadokya Yapılacak Şeyler

Kapadokya Alışveriş Rehberi

Kapadokya benzersiz doğal ve tarihi yapısıyla bütün Dünya'dan ve Türkiye'den her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Bu nedenle zevkinize uygun yüzlerce ilgi çekici objeyi burada bulabilirsiniz. Rengarenk taşlarla süslenmiş lambalar, halılar ve kilimler bunlardan sadece bir kaçı. Özelikle Göreme Çarşısı'nı mutlaka ziyaret edin. 

Kapadokya Yemekleri

Geleneksel Türk Mutfağı'nın en iyi örneklerini Kapadokya'da bulabilirsiniz. Kayseri ve İç Anadolu'nun en sevilen yemeklerinden mantıyı burada deneyebilirsiniz. Saç Kavurma ve Testi Kebabı da diğer tavsiye edebileceğimiz lezzetlerden sadece bazıları. 

Kapadokya Nerede?

İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Kapadokya; Göreme, Nevşehir, Ürgüp gibi bir çok yeri kapsıyor.

Kapadokya'ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya'ya Nevşehir ve Kayseri uçuşları ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. İstanbul-Kayseri arası uçakla yaklaşık 1 saat sürüyor. Kayseri'den Göreme'ye ise yaklaşık 1 saatlik kara yolculuğu ile çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Nevşehir'den Göreme'ye ise 30 dk.'da ulaşmanız mümkün. 

Kara yolunu tercih ederseniz Göreme'nin merkezinde Otogar bulunuyor.  

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı