Batum Botanik Bahçesi ve Batum Argo Teleferik

Batum Gezi Rehberi'nin ilk sırasında yer alan Batum Botanik Bahçesi, Batum’un 9 km dışında kalıyor. Batum Botanik Bahçesi, ziyaretçilerine yılın her mevsiminde ayrı güzellikler sunuyor. Dünyanın her yerinden binlerce çeşit bitkiyi görüp, fotoğraflarını çekebileceğiniz bahçe görülmeye değer.

Batum Botanik Bahçesi’nin bir bölümünden Karadeniz ile birleşen yemyeşil kıyıların fotoğrafını çekip, manzarayı seyredebilirsiniz. Uygun mevsimde gelirseniz, buradan denize girme şansınız da var.

İlkbaharda buraya gelme şansınız olursa Japonya’nın ünlü Sakura Ağaçları sizi karşılayabilir. Yaklaşık 111 hektarlık alanı kaplayan bahçeyi gezmek için yaklaşık yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında olan Batum Botanik Bahçesi’ni yürüyerek gezmek en güzeli ama yürümeniz zor olursa, akülü araçlardan da yararlanabilirsiniz. Fiyatları oldukça uygun. (3 Lari - 4 TL)

Batum Botanik Bahçesi’nde; Uzak Doğu, Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz’de yetişen birçok bitkiyi bir arada görme şansınız bulunuyor. Girişte alacağınız harita üzerinde hepsinin yerleri tarif edilmiş.

Eğer doğada gezmeyi seviyorsanız ve ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, zengin bitki örtüsü ile kaplı, yürüyüş parkurları içeren bu park tam size göre.

Rus botanik uzmanı Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından 19. yüzyılın sonlarında çalışmaları başlatılan, Batum Botanik Bahçesi 1912 yılında açılmış.

Batum Botanik Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Batum teleferik İstasyonu karşısından 31 numaralı minibüse veya Sarı Otobüs Numara 15'e binerek ulaşabilirsiniz.

Ulaşım Ücreti Fiyatı: 1 Lari

Taksi ile de buraya ulaşmak mümkün. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Taksi ücretini yaklaşık 10 Lari  düşünebilirsiniz.

 

Batum Botanik Bahçesi Nerede?

Batum Botanik Bahçesi'ni Haritada Görün

Batum Botanik Parkı’nın Açık Olduğu Saatler

Giriş Ücreti: 6 Lari
Açılış: 08.00
Kapanış: 21.00

Batum Argo Teleferik

Batum’un merkezinden hareket eden teleferik ile Batum Sputnik Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Tepeden Batum’u kuşbakışı seyretmek ve fotoğraflarını çekmek harika bir duygu..

Batum’a geldiğinizde hava şartları uygun olursa kesinlikle önerebileceğimiz bir aktivite. Özelikle güneşli havalarda buraya gelirseniz muhteşem bir Batum şehir manzarası görebilirsiniz.

Akşam saatlerinde gelirseniz güneşin batışını seyrederek, fotoğraf video çekebilirsiniz.

Teleferik ile yukarı çıktığınızda ulaştığınız Sputnik Tepesi’nde kafe ve restoran da mevcut. Manzaranın keyfini çıkarırken kahvenizi de yudumlayabilirsiniz.

Turistik olan bu mekânda yöresel halk dansları yapan grupların gösterilerine de rastlayabilirsiniz.

Teleferikten indiğiniz yerde hediyelik eşyalar da satılıyor ama şehir içinde ve Batum Bulvarı’nda daha uygun fiyatlılarını bulmanız mümkün.

Teleferik Ücreti:
Gündüz: 5 Lari
Akşam: 8 Lari


 

Batum Teleferik Nerede?

Batum Argo Teleferik İstasyonu'nu Haritada Görün

 

Batum Teleferiği'ne Nasıl Gidilir?

Şehrin tam merkezinde olan teleferiğe yürüyerek gitmeniz mümkün.

Batum gezimizi organize eden ve sponsorumuz olan Gezimanya & Ajara Turizm Departmanı'na çok teşekkür ederiz.