Kapadokya Balon Serüveni

Balon turizmini sadece Türkiye'de değil tüm dünyada en iyi yapan nokta Kapadokya. 1994 yılında, 4 balonla toplam 106 kişi taşınmış. Geçtiğimiz sene ise 160 civarı balonla 500 binden fazla insan bu tutkunun peşinden gökyüzüne gitmiş. Bu sayı gitgide de artacaktır. Bunda en büyük etken balon keyfi dışında Kapadokya lokasyonu tabii ki. Kapadokya'yı tepeden görmek, büyüleyici atmosferine kapılmak ayrı bir tecrübe.

Peki bu organizasyon nasıl oluyor ?2016'da Kapadokya'da turizm çok kötü durumda. Bu yüzden 1-2 gün önce rezervasyon yapmanız yeterli. Ama turizm açısından iyi olacağını umduğum 2017 yılı ve sonrasında 1 hafta 10 gün önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Rezervasyon gerçekleştikten sonra, uçuştan bir gün önce tarafınıza, otelden kaçta alınacağız ile ilgili bilgi veriliyor. Sivil Havacılık o günün hava şartları uçuş için geçerli mi önceden bilgi veriyor.

Sivil Havacılık, trafik lambaları gibi kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere üç renkte bildirim yapıyor balon firmalarına. Buna uyulması şart. Yani kafasına göre balon firmaları uçuş yapamıyor. O gün şartları göz önünde bulunduruluyor.
Kırmızı: Bugün uçuş yapılamaz
Sarı: Yapılmama ihtimali var. Onay beklemede kalın.
Yeşil: Uçuşa hazır bir gökyüzü anlamına geliyor.

Sabah 04.20 civarı otelden alınarak başlıyor maceranız. Gece çıkarken çekirgelerin sesleri eşliğinde otellerinizden, servislerle alınıyorsunuz. Buradan direkt uçuş alanına gitmiyorsunuz. Önce güzel bir kahvaltı var. Menü de fena değil hani. Ama benim tavsiyem doyasıya da yememeniz yönünde.

Sonrasında servislerle uçuşun yapılacağı alana doğru yol alıyorsunuz. Uçuşlar genellikle Çavuşin tarafından yapılırmış. Balonun hareket edeceği alana geldiğinizde, balonun uçuşa hazır hale gelmesini bekliyorsunuz. Bunu izlemek de uçmak kadar keyifli emin olun. İçine gaz dolmaya başladıktan sonra 10 dakika gibi bir sürede hazırlanıyor balon. Ve artık uçuşa hazırsınız!

Balon turundan;

 • Sepet bölümlere ayrılmış durumda. Genelde 18 kişilik yer olsa da, 10 kişi civarı alınıyor her balona.
 • Balonu kullanan pilot sadece iniş ve kalkışı kontrol edebiliyor. Ne tarafa gideceğine karar veremiyor. Bu sebeple, rüzgar önemli. İnişe geçerken aşağıdaki ekipler balonun ineceği yere geliyor.
 • Aşıklar Vadisi, Zelve, Uçhisar... Her şeyi tepeden görebilirsiniz.
 • Uçuş sırasında, balonlar telsizle iletişim halinde sürekli. 0.9 yükselişteyim veya 10 saniyeye üzerinizden geçiyorum gibi telsiz konuşmalarına şahit olabilirsiniz. Bu telsiz konuşmaları uçuşun ne kadar profesyonelce ve güvenli yapıldığını gösteriyor.
 • Kaza riski var mı? Elbette. Ama bu uçak ve araç kadar aynı oranda bir durum bence. Gönlünüz rahat olsun. Herkes 3 sene önce yaşanan iki balonun havada çarpışmasını hatırlıyor muhtemelen. Pilotun alkollü olması nedeniyle gerçekleşen bir durummuş. Pilot şuanda cezaevinde. Balon firması da kapanmış.
 • İniş sert oluyor mu diye düşünebilirsiniz. Çok yumuşak bir iniş oluyor. Tedirgin olacak bir durum yok.
 • Balon bazen yükseliyor bazen ise altınızdan geçen arabanın hemen tepesine gelecek kadar alçaktan uçuyor. Bu da güzel fotoğraflama imkanı sunuyor.

 

 • İnerken yere değil, sepeti direkt aracın arkasında ki dorseye indiriyor pilotumuz.
 • Sivil Havacılık her şeyi kontrol ediyor. Havalanacak balon sayısına kadar her şeye müdahale ediyor. Bu yüzden oldukça güvenli bir ortamda uçuş sağlanıyor.
 • İndikten sonra uçuş sonrası bir gelenek olan şampanya, meyve suyu ve küçük ikramlar sunuluyor. Ayrıca günün hatırası anlamında madalyalar veriliyor.
 • Pahalı mı? Evet. Ama sanmayın ki firmalar çok kazanma güdüsü ile böyle fiyatlar koyuyor. Bir balonun uçma süresi 900 saatmiş. Ve gerçekten pahalı bir iş balon almak. Balon misafirlerinden kişi başı 90 Euro alınırsa, maliyeti kurtarıyor firmalar. Böyle düşününce, aslında balon firmaları uçmamızı destekleyecek şekilde fiyatlar koyuyor. Aslında bugüne kadar pahalı dediğimiz firmalar bize iyilik yapıyor gibi duruyor. Bu detayları öğrenince fikrim değişti bu konuda.

Seyahat anılarıma böylesine güzel bir tecrübe eklemek güzel oldu gerçekten. Hayatınızda yapacağınız en güzel şeylerden birisi.

Fotoğrafların devamı için instagram : seymen.b

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir