Salvador Hakkında Bilinmesi Gerekenler

salvador.jpg

Brezilya’nın Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador, Sao Salvador olarak da bilinmektedir. Amerigo Vespucci 1 Kasım 1501’de Salvador’a ayak basmıştır. Azizler Körfezi’nin ismi de buradan gelmektedir. Daha sonra Azizler Körfezi tüm bölgenin tanınmasını sağlamıştır ve bölge körfezin adı ile anılmıştır. Yıllar içinde körfezin etkisini genişletmesi ile defne anlamına gelen Bahia, bir ülke haline gelmiştir. Bahia’nın ilk yerleşim yeri olan Barra, bugün şehrin en önemli plajı ve banliyösüdür. 1549 yılında kurulmuş bu büyük liman kenti, eskiden Bahia’nın ticaret merkeziydi. Yeni Dünya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biri haline gelen Salvador, Avrupa kıtasının da oldukça dikkatini çekmiştir. Şeker ve tütün endüstrisinde devleşen Salvador’a o dönemlerde 3 milyon köle çalışmak için getirilmiştir. Kolonilerin olduğu bu yıllarda köle ticaretinin de merkezi olan Salvador’da, şehrin yerlileri kültür ve gelenekleri hala sürdürmektedir.

Brezilya’nın başkenti unvanını kaybettikten sonra Salvador’da hükümete karşı yerliler tarafından büyük bir direniş başlamıştır.1812’de başlayan bu büyük direniş ile 2 Temmuz 1823 Bahia bağımsızlık kazanmıştır. Ülkede siyah nüfusun en fazla olduğu şehir unvanına sahip olan Salvador, bu özellikleri ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Özel evler, tarihi meydanlar hatta elle yontulmuş kaldırım taşlarıyla Brezilya’nın tarihi mirası olarak kabul edilmektedir. 20. yüzyılda Brezilya’nın sanayileşmesinden pek fazla pay alamasa da Salvador, tarihsel ve ekonomik açıdan da en önemli şehirlerden biri olarak kabul görmüştür.

Salvador, Brezilya’nın kuzeydoğusunda bir yarımada üzerine kurulmuştur. Brezilya’nın en büyük üçüncü şehri olan Salvador, yılın neredeyse her ayı yağış almaktadır. Otuz kilometre uzunluğunda bir sahil alanına sahip olan şehir, dalgalı ve güçlü suları nedeni ile yüzmeye pek fırsat vermemektedir. Nemli tropikal iklimi ile yıl boyu yağış altında olan kentte, yağmur ormanlarının etkisi de görülmektedir.

Brezilya’nın ilk başkenti olan Salvador; sömürge mimarisi, müzeleri, restoranları, içinde barındırdığı birçok kültür ile oldukça dikkat çekicidir. Salvador, samimi ve sıcak atmosferi, geleneklerini devam ettiren yerlileri ve eğlenceli ambiyansıyla turistleri cezbetmektedir. Geleneksel tarihi ile modern tarafını başarılı bir şekilde dengeleyen Salvador, Brezilya’daki en önemli sanat eserlerini bünyesinde barındırmaktadır. Şehir, birçok sanatçıya ilham kaynağı olup insanlara huzur veren bir havası olduğu için ‘mutluluk arazisi’ olarak da isimlendirilmiştir. Rio de Jenario’dan sonra Brezilya’da en çok ziyaret edilen ikinci şehir olan Salvador, eski ve yeni şehir olarak kendi içinde bölgelere ayrılmıştır.

Şehrin en sevilen ve tarihi kısmı olan Pelourinho’ya çok yoğun bir şekilde yatırım yapılmış ve bu sayede bölge genel hatlarıyla restore edilmiştir. Yerli halk tarafından Pelo olarak bilinen bölge, Barok mimarisi hakimdir. Kolonilerin etkisi net bir şekilde hissedilen Pelourinho bu nedenle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bölge, meşhur Barok kiliseleri ve restoran, bar, kulüp ve konser alanları ile ziyaretçiler ve yerli halk için cazibe merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Afrika kültürü kendisini yemek ve din öğeleri dışında müzik, dans ve sanatta da göstermektedir.

Sokaklarda uyarı işaretlerinin bulunmaması, sokak adlandırmasının farklı olması nedeni ile şehre gittiğiniz ilk günlerde kaybolma ihtimali çok yüksektir. Bunu engellemek için ise Pelourinho’daki Bahiatursa Turist Ofisi’nden harita alınması iyi olacaktır.

Yerli halklar arasında oldukça uzun süren kölelik dönemi, sınıfsal ayrımı adeta uçurum haline getirmiştir. Afrika kültürü kentin her köşesinde, mimarisinde, yiyeceklerinde, müziğinde hissedilmektedir. Eğlenceyi çok seven halk aynı zamanda çok samimi ve sıcaktır. Yabancıları çok iyi karşılayan ve çok yardımsever davranan Salvador halkı için insanlarla tanışmak oldukça kolaydır. Konukseverlik ve aile bağları Brezilya halkı için çok önemli değerlerden biridir. Ancak bununla birlikte işsizliğin çok fazla olması sonucu ortaya çıkan hırsızlık olaylarına karşı da oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle turistlere yönelik gerçekleşen bu durum, bazen oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir.

300’den fazla kilisenin bulunduğu Salvador’un en önemli kilisesi altınlarla döşenmiş

Sao Francisco Kilisesi’dir. Çok dinli yapısını her an hissedeceğiniz şehirde dini törenler hem Katolikler için hem de Afrika dinine mensuplar için yapılmaktadır. Bunlardan en önemlileri Jemania, Our Lady, Santa Barbara’dır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0WTvEOUvXgY

Salvador’da Gezilecek Yerler

Bahia eyaletinin başkenti ve Brezilya’nın kuzeydoğusundaki en büyük şehir olan Salvador çok eski ve köklü bir tarihe sahiptir. Avrupa’dan Brezilya’ya yapılan göçlerde ilk yerleşim yerlerinden biri olmuş ve burada koloniler kurulmuştur. Her köşesinde buram buram tarih kokan bu şehir UNESCO’nun Dünya Mirası olarak kabul ettiği 17. ve 18. yüzyıllardan kalma birçok yapıya sahiptir.

Devamını Oku

Salvador Nerededir?

Brezilya’nın eyaletlerinden Bahia’nın başkenti olan Salvador, Latin Amerika’nın nüfusu en kalabalık olan dokuzuncu şehridir. Salvador, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

Bahia’nın başkenti olan Salvador’da nemli tropikal iklimi hakimdir. Brezilya topraklarında Amazon Ormanları ve diğer farklı coğrafik özelliklerden dolayı farklı iklim tipleri görülmektedir.

Devamını Oku

Salvador’a Nasıl Gidilir?

Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’un havaalanı, Deputado Luis Eduardo MagalhaesUluslararası Havaalanı’dır. Havaalanı ile şehir merkezi arası uzaklık yaklaşık 28 kilometredir.

Uçakla Gidiş: İstanbul-Salvador arası uçuşların tamamı aktarmalı uçuşlardır. Aktarma yerleri ise uçak firmalarına göre değişmekte olup genel olarak Lizbon ve Madrid merkezlidir.

Devamını Oku

Salvador’da Nerede Kalınır?

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden olan Salvador’da kalarak hem tarihi dokuyu hissedebilirsiniz hem de eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan Salvador, diğer şehirlerden oldukça farklı bir karaktere sahiptir. Ülkenin gizli kalmış güzelliklerinin keşfedileceği Salvador’da kalmak için çeşitli imkanlar bulunmaktadır.

Devamını Oku

Salvador İçi Ulaşım

130.jpg

Salvador çok iyi olmamakla birlikte halen gelişmekte olan bir ulaşıma sahiptir. Şehirde; taksi, otobüs ve kiralık araba seçenekleri mevcuttur.

Ulaşım ağına 2014’te katılan metro, sekiz istasyona sahiptir. Metro ağının genişletilmesi için çalışmalar devam etmekte olup orta seviye bir ulaşım aracı olarak nitelendirilebilir.

Taksi ücretleri Avrupa ve ABD standartlarına göre oldukça ucuzdur. Ancak bazı taksilerde taksimetre bulunmadığı için bindiğinizde ücreti sormanız gerekebilir. Havaalanından şehre ulaşmak için de yine bu yöntemler kullanılabilir ama taksi oldukça pahalı bir seçenek olacaktır.

Otobüslerden bahsedersek de ilk önce giriş kapısının arka kapı olduğunun belirtmek gerekmektedir. Biletler otobüslere binmeden önce alınmaktadır. Çok kalabalık olan otobüsler hareket saatlerine de pek uymamaktadır. Zaman sizin için önemli ise otobüslerden dolayı biraz sorun yaşayabilirsiniz. Özel otobüslerde ise diğerlerinden farklı ve modern olup fiyatları da daha pahalıdır.

Havaalanından şehre ulaşmak için ise yine otobüs, taksi yöntemleri kullanılabilir ama taksi oldukça pahalı olacaktır.

Salvador Mutfağı

l_1445_moqueca-brazilian-stew-CUT1.jpg

Brezilya’nın en popüler ve en iyi şehri olarak ilk önce akıllara Rio gelse de özellikle karnavalın doğduğu yer olan Salvador tahmin edilemeyecek kadar canlı ve cezbedici bir yerdir.

Salvador’un başkenti olduğu Bahia bölgesinin yemek kültüründe Afro-Brezilya etkisi hakimdir. Bölgede Afrika usulü otlar ve baharatlar ile yapılan da birçok yemek bulunmaktadır. Salvador mutfağındaki farklı lezzetin bir nedeni de sadece burada yetişen bazı sebze ve otların yemeklerde kullanılmasıdır. Şehrin coğrafi konumu nedeni ile deniz ürünleri de oldukça lezzetli ve popülerdir.

Salvador’un yerel mutfağından bahsetmeye Moqueca ile başlayabiliriz. Bölgenin ve şehrin en popüler yemeklerinden biri olan Moqueca, karides yemeğidir. İçerisinde Hindistan cevizi, sarımsak ve çeşitli malzemelerin bulunduğu bu yemekte dende yağı denilen bir yağ kullanılmaktadır. İçinde palmiye yağı ve fıstık çeşitleri bulunan baharatlı karides püresi olan vatapa deniz ürünlerini sevenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken lezzetlerdendir. Şehrin daha kaliteli olan restoranlarında bu yemekler malaguaeta olarak isimlendirilen sıcak özel sos ile servis edilmektedir.

Salvador, tatlı konusunda da yerel, oldukça farklı malzemeleri içinde barındıran çok lezzetli tatlara sahiptir. İçinde Hindistan cevizi, zencefil ve tarçın bulunan şekerlemeler oldukça ünlüdür. Bu şekerlemelerden biri de Ambrosia’dır. İçinde toz Hindistan cevizi bulunan bu tatlı Salvador şehrindeki gezi sırasında her dükkandan alınıp tadılabilir.

Yerel yiyecekleri tezgahlarda satan Baianaslar (bölgenin yerel halkından olan kadınlar), genelde beyaz renkli giysiler giymektedirler. Bu kadınlardan alışveriş etmek isteyenler özellikle tavsiye edilenleri ya da kalabalık olanları tercih edebilirler. Cocada, Abara ve Acaraje gibi yerel ve kesinlikle tadılması gereken yiyecekleri bu tezgahlarda bulabilirsiniz. Acaraje; kabuklu fasulye, karides ve diğer farklı malzemelerin püre haline getirilip kızartılarak hazırlanmaktadır. Kızartıldıktan sonra ise içerisine salata, vatapa ve çeşitli soslar katılarak servis edilir. Abara ise yine aynı malzemelerle yapılmakta olup genelde sahil taraflarında satıldığı için yanında bira ile tercih edilmektedir.

Bahşiş

Salvador’da bahşiş bir zorunluluk olmamakla birlikte bazen bahşiş bırakan turistlere daha iyi hizmet sunulmaktadır.

Salvador’da Gece Hayatı

Salvador’un çok yüksek bir enerjiye sahip olan gece hayatı, yıl boyunca canlılığını korumaktadır. Birçok kültürü içinde barındıran bu şehirde bir o kadar da farklı eğlence ve müzik türleri mevcuttur. Güneşin batmaya başlaması ile birlikte başlayan gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

Devamını Oku

Salvador’da Alışveriş

6717767.jpg

Salvador’da alışverişte de bölgenin kültürel ve tarihi yapısının etkisi görülmektedir. Şehirde küçüklü büyüklü birçok dükkan, mağaza, butik, galeri, pazar ve yerel tezgahlar bulunmaktadır. Ahşap, seramik ve Brezilya’ya özgü el yapımı deri ürünler çok fazla beğenilmektedir.

Devamını Oku

Salvador Saat Farkı

Brezilya GMT-5 ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Salvador Türkiye’ye göre 8 saat geridedir.

Salvador Para Birimi

Brezilya’nın en turistik şehirlerinden olan Salvador’da para birimi olarak Brezilya Reali kullanılmaktadır. 1 Brezilya Reali yaklaşık 1.180 Türk Lirası’dır.

Salvador Resmi Dili

Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’da resmi dil Portekizcedir.

İngilizce bilen insan sayısı az miktardadır.

Salvador Resmi Tatilleri

Yılın İlk Günü (Ocak 1) Lavagem do Bonfim (Ocak ayının 2. Perşembe günü)

Karnaval (Şubat 25- Mart 1)

Good Friday (paskalya öncesi) ( Nisan 14)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Milli Bağımsızlık Günü (Eylül 7)

Çocuk Bayramı (Ekim 12)

All Souls’ Günü (Kasım 2)

Cumhutiyetin İlanı (Kasım 15)

Santa Barbara (Aralık 4)

Nossa Senhora da Conceição da Praia (Aralık 8)

Noel (25 Aralık)

Salvador Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.4oC
  • Şub 26.5oC
  • Mar 26.6oC
  • Nis 26.2oC
  • May 25.2oC
  • Haz 24.3oC
  • Tem 23.7oC
  • Agu 23.6oC
  • Eyl 24.3oC
  • Eki 25.1oC
  • Kas 25.5oC
  • Ara 25.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3 Milyon / Dil: Portekizce/ Para Birimi: Brezilya Reali / İklim: Tropikal İklim   / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3