Google+

Arama formu

Salvador

Salvador çok iyi olmamakla birlikte halen gelişmekte olan bir ulaşıma...
Devamı oku
Bahia eyaletinin başkenti ve Brezilya’nın kuzeydoğusundaki en büyük...
Devamı oku
Brezilya’nın en popüler ve en iyi şehri olarak ilk önce akıllara Rio...
Devamı oku
Salvador’da alışverişte de bölgenin kültürel ve tarihi yapısının...
Devamı oku
Yeni Yıl Arifesi İnsanların şans getirmesi için beyaz renk...
Devamı oku
Yılın İlk Günü (Ocak 1) Lavagem do Bonfim (Ocak ayının 2. Perşembe günü...
Devamı oku
Acil yardım: 192 Yangın: 193 Polis: 190
Devamı oku
Brezilya’nın Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador, Sao Salvador...
Devamı oku
Salvador’un çok yüksek bir enerjiye sahip olan gece hayatı, yıl boyunca...
Devamı oku
Brezilya’nın eyaletlerinden Bahia’nın başkenti olan Salvador, Latin...
Devamı oku
Brezilya’nın en turistik şehirlerinden olan Salvador’da para birimi...
Devamı oku
Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’da resmi dil Portekizcedir....
Devamı oku
Brezilya GMT-5 ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır....
Devamı oku
T.C. BREZİLYA – SAO PAULO BAŞKONSOLOSLUĞU Telefon : +55(11) 30625564...
Devamı oku
Bahia’nın başkenti olan Salvador’da nemli tropikal iklimi hakimdir....
Devamı oku
Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’un havaalanı, Deputado Luis...
Devamı oku
Brezilya’nın en güzel şehirlerinden olan Salvador’da kalarak hem tarihi...
Devamı oku
obaobabrazil.files.wordpress.com Genel olarak Afrika mutfağı ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.4℃
Şub 26.5℃
Mar 26.6℃
Nis 26.2℃
May 25.2℃
Haz 24.3℃
Tem 23.7℃
Ağu 23.6℃
Eyl 24.3℃
Eki 25.1℃
Kas 25.5℃
Ara 25.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 3 Milyon / Dil: Portekizce/ Para Birimi: Brezilya Reali / İklim: Tropikal İklim   / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Salvador Hakkında Bilinmesi Gerekenler

salvador.jpg

Brezilya’nın Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador, Sao Salvador olarak da bilinmektedir. Amerigo Vespucci 1 Kasım 1501’de Salvador’a ayak basmıştır. Azizler Körfezi’nin ismi de buradan gelmektedir. Daha sonra Azizler Körfezi tüm bölgenin tanınmasını sağlamıştır ve bölge körfezin adı ile anılmıştır. Yıllar içinde körfezin etkisini genişletmesi ile defne anlamına gelen Bahia, bir ülke haline gelmiştir. Bahia’nın ilk yerleşim yeri olan Barra, bugün şehrin en önemli plajı ve banliyösüdür. 1549 yılında kurulmuş bu büyük liman kenti, eskiden Bahia’nın ticaret merkeziydi. Yeni Dünya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biri haline gelen Salvador, Avrupa kıtasının da oldukça dikkatini çekmiştir. Şeker ve tütün endüstrisinde devleşen Salvador’a o dönemlerde 3 milyon köle çalışmak için getirilmiştir. Kolonilerin olduğu bu yıllarda köle ticaretinin de merkezi olan Salvador’da, şehrin yerlileri kültür ve gelenekleri hala sürdürmektedir.

Brezilya’nın başkenti unvanını kaybettikten sonra Salvador’da hükümete karşı yerliler tarafından büyük bir direniş başlamıştır.1812’de başlayan bu büyük direniş ile 2 Temmuz 1823 Bahia bağımsızlık kazanmıştır. Ülkede siyah nüfusun en fazla olduğu şehir unvanına sahip olan Salvador, bu özellikleri ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Özel evler, tarihi meydanlar hatta elle yontulmuş kaldırım taşlarıyla Brezilya’nın tarihi mirası olarak kabul edilmektedir. 20. yüzyılda Brezilya’nın sanayileşmesinden pek fazla pay alamasa da Salvador, tarihsel ve ekonomik açıdan da en önemli şehirlerden biri olarak kabul görmüştür.

Salvador, Brezilya’nın kuzeydoğusunda bir yarımada üzerine kurulmuştur. Brezilya’nın en büyük üçüncü şehri olan Salvador, yılın neredeyse her ayı yağış almaktadır. Otuz kilometre uzunluğunda bir sahil alanına sahip olan şehir, dalgalı ve güçlü suları nedeni ile yüzmeye pek fırsat vermemektedir. Nemli tropikal iklimi ile yıl boyu yağış altında olan kentte, yağmur ormanlarının etkisi de görülmektedir.

Brezilya’nın ilk başkenti olan Salvador; sömürge mimarisi, müzeleri, restoranları, içinde barındırdığı birçok kültür ile oldukça dikkat çekicidir. Salvador, samimi ve sıcak atmosferi, geleneklerini devam ettiren yerlileri ve eğlenceli ambiyansıyla turistleri cezbetmektedir. Geleneksel tarihi ile modern tarafını başarılı bir şekilde dengeleyen Salvador, Brezilya’daki en önemli sanat eserlerini bünyesinde barındırmaktadır. Şehir, birçok sanatçıya ilham kaynağı olup insanlara huzur veren bir havası olduğu için ‘mutluluk arazisi’ olarak da isimlendirilmiştir. Rio de Jenario’dan sonra Brezilya’da en çok ziyaret edilen ikinci şehir olan Salvador, eski ve yeni şehir olarak kendi içinde bölgelere ayrılmıştır.

Şehrin en sevilen ve tarihi kısmı olan Pelourinho’ya çok yoğun bir şekilde yatırım yapılmış ve bu sayede bölge genel hatlarıyla restore edilmiştir. Yerli halk tarafından Pelo olarak bilinen bölge, Barok mimarisi hakimdir. Kolonilerin etkisi net bir şekilde hissedilen Pelourinho bu nedenle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bölge, meşhur Barok kiliseleri ve restoran, bar, kulüp ve konser alanları ile ziyaretçiler ve yerli halk için cazibe merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Afrika kültürü kendisini yemek ve din öğeleri dışında müzik, dans ve sanatta da göstermektedir.

Sokaklarda uyarı işaretlerinin bulunmaması, sokak adlandırmasının farklı olması nedeni ile şehre gittiğiniz ilk günlerde kaybolma ihtimali çok yüksektir. Bunu engellemek için ise Pelourinho’daki Bahiatursa Turist Ofisi’nden harita alınması iyi olacaktır.

Yerli halklar arasında oldukça uzun süren kölelik dönemi, sınıfsal ayrımı adeta uçurum haline getirmiştir. Afrika kültürü kentin her köşesinde, mimarisinde, yiyeceklerinde, müziğinde hissedilmektedir. Eğlenceyi çok seven halk aynı zamanda çok samimi ve sıcaktır. Yabancıları çok iyi karşılayan ve çok yardımsever davranan Salvador halkı için insanlarla tanışmak oldukça kolaydır. Konukseverlik ve aile bağları Brezilya halkı için çok önemli değerlerden biridir. Ancak bununla birlikte işsizliğin çok fazla olması sonucu ortaya çıkan hırsızlık olaylarına karşı da oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle turistlere yönelik gerçekleşen bu durum, bazen oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir.

300’den fazla kilisenin bulunduğu Salvador’un en önemli kilisesi altınlarla döşenmiş

Sao Francisco Kilisesi’dir. Çok dinli yapısını her an hissedeceğiniz şehirde dini törenler hem Katolikler için hem de Afrika dinine mensuplar için yapılmaktadır. Bunlardan en önemlileri Jemania, Our Lady, Santa Barbara’dır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0WTvEOUvXgY

Salvador’da Gezilecek Yerler

Bahia eyaletinin başkenti ve Brezilya’nın kuzeydoğusundaki en büyük şehir olan Salvador çok eski ve köklü bir tarihe sahiptir. Avrupa’dan Brezilya’ya yapılan göçlerde ilk yerleşim yerlerinden biri olmuş ve burada koloniler kurulmuştur. Her köşesinde buram buram tarih kokan bu şehir UNESCO’nun Dünya Mirası olarak kabul ettiği 17. ve 18. yüzyıllardan kalma birçok yapıya sahiptir.

Pelourinho

Pelourinho

Brezilya’nın en eski dönemlerinde kolonilerin başkenti olan Salvador’un hükümet ve konut merkezi olan Pelourinho, Salvador’un adeta kalbindedir. Kıyıdan 85 metre yükseklikte bulunan bu yer; tarihi, renkli ve çok iyi restore edilmiş binaları ile alışveriş, kültür merkezi, restoranlar, barlar ve canlı müzikler açısından da oldukça popülerdir.

17. ve 18. yüzyıl Latin Amerika’sının sömürge binalarının bulunduğu Pelourinho, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. Salvador’a gelindiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başındadır. Pelourinho ismi ise meydanın eski tarihinden gelmektedir. Meydanda koloni yıllarında köleler ve suçlular cezalandırıldığı için meydana bu isim verilmiştir.

Barok mimarinin kendisini hissettirdiği Pelourinho’da ünlü bir müze de bulunmaktadır. Rua Gregorio de Matos’daki yerel tören danslarında kullanılan Candomble figürlerinin, kutsal ve sanatsal eserlerin bulunduğu 1701 yılında yapılmış bir binaya sahip olan Abelorda Rodrigues Müzesi aynı zaman da Şehir Müzesi olarak da bilinmektedir.

UNESCO sayesinde 1990’lı yıllarda başlayan restorasyon ile binaların cepheleri yenilenmiş ve merkezi yeniden canlandırmak için birçok şey yapılmıştır. Restorasyon sırasında tarihi dokularının bazılarını kaybeden Pelourinho, her şeye rağmen eskisinden çok daha güvenli ve çok iyi korunan bir bölge haline gelmiştir. Kültürel faaliyetleri, açık hava barları, butikleri, tiyatroları, müzeleri, kültür ve eğlence alanları ile Salvador’un gözbebeği olarak kabul edilmektedir.

Pelourinho, Brezilyalı ve yabancı sanatçılar için ilham kaynağı olarak kabul görmektedir. Bu sanatçıların başında gelen Michael Jackson,’They don't care about us’ adlı şarkısına burada klip çekmiştir.

Salvad r şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Quarto charmoso em Salvador, Suíte Alto-Padrão, Suite Vista Mar güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Ondina mar sol festas e a tranquilidade da Bahia, Apartamento de Luxo no melhor bairro, apartamento para familia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Motel Decameron (Adults Only), Great room in Praca da Se, CENTRO HISTORICO PRAÇA DA SÉ gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel O Pai O, Hostel Casa Familiar, Casa 37 - Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sao Francisco Kilisesi ve Manastırı

Sao Francisco Kilisesi ve Manastırı

Salvador’da bulunan hem kilise hem de manastır olan Sao Francisco Kilisesi, şehrin en tanınmış turistik yerlerindendir. İçindeki özel el yapımı yaldızlı oymalar ile kusursuz ve etkileyici bir görsel güzelliğe sahiptir.

Francis tarzında (adını da buradan almaktadır) manastır olarak düzenlenen bu yerin dekorasyonun tamamlanma süreci 18. yüzyılın ilk yarısına kadar devam etmiştir. Mevcut binalar olan kilise ve manastırın yapımları ise 17. yüzyılda tamamlanmıştır. Cephesi Barok tarzında dizayn edilmiş olan bina özenle hazırlanmış geniş ve uzun duvarları ile çok ağır bir havaya sahiptir.

Her köşesinde tarihin göze çarptığı bu kilisede, 1749 ve 1755 yılları arasında yapılmış sundurmalar, ahşaplar üzerine boyanmış paneller bulunmaktadır. Ünlü mimar Jose Joaquim da Rocha tarafından illüzyonist tarzda çizilen çok çarpıcı ve farklı bir görünüme sahip olan tavanla iç dekorasyona büyük bir ahenk katmaktadır. Kilisenin iç kısmından sonra ise büyük ve aydınlık avlu göze çarpmaktadır. Kilisenin karanlık yapısından sonra adeta ışığa kavuşulan bu avlu, ziyaretçilerini Rönesans döneminde hissettirebilecek kadar güçlü bir ambiyansa sahiptir.

Manastırın mimarisi de kiliseninki kadar güçlü ve çarpıcıdır. Manastırın iç duvarları, 17. yüzyıl döneminin ünlü Flaman sanatçısı olan Otto van Veen’in eserlerine dayanan azujelo adı verilen kiremitlerle süslenmiştir. Bu kiremitler üzerinde dini içerikli ve oldukça etkileyici resimler bulunmaktadır.

Brezilya’nın dünden bugüne sahip olduğu tüm dini etkilerin eserlerdeki yansıması oldukça net bir biçimde görünmektedir. Brezilya madenlerinden çıkarılan altınlarla işlenmiş tavanlar, duvarlar ve semboller nedeni ile Altın Kilise olarak da bilinmektedir. Diğer kiliselerden oldukça farklı tarzda olduğu için kesinlikle gidilip görülmesi gerekmektedir.

Frades Adası

Frades Adası

Salvador’a ait bir ada olan Frades Adası, o kadar iyi korunmuş ki ziyaretçilerin gelme nedeni adanın vahşi denebilecek doğasında vakit geçirmektir. Mükemmel plajlara sahip olan bu ada, tüm gün sıkılmadan izlenebilecek manzarası ile doyumsuz bir zevk sunmaktadır. Sakin ve saydam bir denize sahip olan ada, kamuya bırakılmıştır ve özel sektörün müdahalesine izin verilmemiştir.

Gelgitler ile doğal yollarla oluşan kıyıları ise turistlerin ilgisini çeken bir başka özelliğidir. 1982 yılında ekolojik rezerv olarak kabul edilen ada; Hindistan cevizi ağaçları, dağlar, göller, şelaleler, Brezilya’ya özgü yerli ağaç türleri ile kaplıdır.

Doğal atmosferi çok iyi korunan bu adada 2003 yılına kadar elektrik kullanılmıyordu. 2003 yılından önce ise çok ilginçtir ki adada sadece mum aracılığı ile aydınlatma sağlanıyordu.

Mercan resifleri ile birçok ıssız plaja da sahip olan adada dalış sporu da oldukça popülerdir. Bunun nedeni plaj alanının 15 metreyi geçmesi ve suyun derinliğinin 11 metreyi bulmasıdır. En ünlü plajların başında Ponta de Nossa Senhora Loreto, Paramana ve Viração gelmektedir.

En çok ziyaret edilen ve kasabanın ünlü plajlarından biri olan Ponta de Nossa Senhora Loreto; dinlenmek, doğanın tadını çıkarmak için en ideal yerlerdendir. Turistlerin çadırlarda kaldığı bu yerde yemek olarak genelde deniz ürünleri ve yanında bira servis edilmektedir. Hindistan cevizi ağaçlarının süslediği manzaraya sahip ada, hafta sonları turistlerin akınına uğramaktadır.

Adaya ulaşmak için iki seçenek bulunmaktadır: En hızlı olanı Bahia Denizcilik Merkezi’nden kalkan gemilerdir. Gemi ile ulaşım sırasında diğer adaların güzel manzarasını izlemek de yolculuğu eğlenceli hale getirmektedir. Ayrıca diğer merkezlere de küçük teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Salvador Nerededir?

Brezilya’nın eyaletlerinden Bahia’nın başkenti olan Salvador, Latin Amerika’nın nüfusu en kalabalık olan dokuzuncu şehridir. Salvador, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

Bahia’nın başkenti olan Salvador’da nemli tropikal iklimi hakimdir. Brezilya topraklarında Amazon Ormanları ve diğer farklı coğrafik özelliklerden dolayı farklı iklim tipleri görülmektedir.

Salvador genel anlamda sıcaklık yüksek olmakla birlikte çok fazla yağış da almaktadır. Yılın neredeyse her ayında yağış almakta olan Salvador, mayıs ayında ziyaret edilmek için pek uygun değildir. En çok yağışın düştüğü bu ayda turistik gezintiler yapmak oldukça zor olacaktır. Ocak ayında ise yağış oranı oldukça düşmektedir. Salvador’un en sıcak dönemi, şubat ayıdır. En soğuk ay ise kışın son dönemi olan ağustostur.

Salvador seyahati için en iyi dönem aralık ve mart aylarıdır. Sıcaklığın yüksek yağışın ise az olduğu bu dönemde şehir oldukça popülerdir. Ünlü festivallerin yapılmakta olduğu bu dönemde Salvador, turistler için oldukça cazip bir hale gelmektedir. Ancak yoğunluğa bağlı olarak otel fiyatları da bu aylarda yükselmektedir.

Bunların yanı sıra Noel öncesi ve Paskalya haftasına kadar olan aralıkta şehir, en eğlenceli haline bürünmektedir.

Salvador’a Nasıl Gidilir?

Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’un havaalanı, Deputado Luis Eduardo Magalhaes Uluslararası Havaalanı’dır. Havaalanı ile şehir merkezi arası uzaklık yaklaşık 28 kilometredir.

Uçakla Gidiş: İstanbul-Salvador arası uçuşların tamamı aktarmalı uçuşlardır. Aktarma yerleri ise uçak firmalarına göre değişmekte olup genel olarak Lizbon ve Madrid merkezlidir.

Brezilya, ABD’den sonra dünyada en fazla havaalanı bulunan ülke sıfatına sahiptir. Ulaşım ağı oldukça geniş olan ülkede uygun fiyatlı bilet almak için Noel öncesinin tercih edilmesi iyi olacaktır. Bir seferde birden fazla şehir gezmek isteyenler ise Brezilya Airpass alarak yolculuklarını kolaylaştırabilirler. Birden fazla havayolu şirketinin sunduğu bu imkan ile yaklaşık beş adet uçuş hakkı verilmektedir.

Ülkede şehirlerarası otobüs ağı da modern ve geniştir. Bununla birlikte birçok özel otobüs şirketi olmasından dolayı da fiyatlar oldukça uygundur.

Salvador şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Salvador’da Nerede Kalınır?

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden olan Salvador’da kalarak hem tarihi dokuyu hissedebilirsiniz hem de eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan Salvador, diğer şehirlerden oldukça farklı bir karaktere sahiptir. Ülkenin gizli kalmış güzelliklerinin keşfedileceği Salvador’da kalmak için çeşitli imkanlar bulunmaktadır.

Ülkenin en tehlikeli şehirlerden biri olarak kabul edilen Salvador’da kalmak için öncelikle kalınacak yerin güvenliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Şehrin tarihi ve turistik merkezi olan Pelourinho ile en ünlü plajının olduğu yer Barra kalınacak yerler listesinin başında gelmektedir.

Salvador’un banliyösü olan Barra, merkeze otobüsle yirmi dakikalık bir uzaklıktadır. Doğrudan havaalanından Barra’ya gitmek ise yaklaşık bir saat sürmektedir. Otobüs yerine taksi tercih edilmesi halinde ödenecek ücret dört kat daha fazladır. Barra’da kalmak için seçeneklerden biri de büyük ve güzel beyaz duvarları, ücretsiz wi-fi, çay ve kahve imkanları ile Estrela Do Mar’dır. Modern ve sıcak bir otel olan Estrela Do Mar’da Brezilya’ya özgü geleneksel ve oldukça doyurucu kahvaltı ile güne çok güzel başlayabilirsiniz. Barra’da kalırken güvenlik sorununu düşünmenize ise hiç gerek yoktur. Sahile yürüyerek bir dakika uzaklıkta bulunan Hotel de Barra ise Avrupai havası ile göze çarpmaktadır. Tarihi bir binaya sahip olan otel, restorasyon sonrası misafirlerine kapılarını açmaya başlamıştır. Geleneksel masaj ve spa imkanları ile tatil süresince oldukça güzel imkanlara sahiptir. Alışveriş merkezine ve Pelourinho’ya ise oldukça yakındır.

Şehrin merkezi olan Pelourinho ise birçok butik otele sahiptir. Butik otellerin en çekici olanlarından biri ise Pestana Convento do Carmo’dur. Otelin binası ise 16. yüzyıldan kalma eski bir manastırdır. Salvador Katedrali’ne ve Modelo Market’e yürüyüş mesafesinde olan otel, Eduardo Magalhes Havaalanı’na da yirmi dakikalık uzaklıktadır.

Restorasyon sonrası tarihi dokusu tamamen korunmuş olup eski taş havuzu, kemerli duvarları olan büyük avlusu ve eğlenceli barı ile konuklarına eğlenceli zamanlar yaşatmaktadır. Spa ve ücretsiz wi-fi de sunduğu imkanlar arasındadır.

Büyük bir yamaç üzerine kurulmuş, Todos Santos Körfezi’nin mükemmel manzarasına bakan Otel Aram Yami, altı odalı olup 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binaya sahiptir. Otelin odaları oldukça büyük olup her biri farklı bir tarzda dekore edilmiştir. Yedi yaşın altındaki çocukların konuk olarak kabul edilmediği otelde, şehrin manzarasına sahip olan büyük bir teras da bulunmaktadır.

Birbiriyle bağlantılı eski iki sömürge binasına sahip ve büyük avlusuyla Salvador’un tarihi hatırlatan Villa Bahia, Pelourinho’da bulunan otellerden biridir. Havaalanına otuz dakikalık mesafede bulunan bu butik otel, odalarında Afrika, Asya ve Avrupa esintilerini taşıyan bir dekorasyona sahiptir. Muhteşem manzaraya sahip terasındaki barda akşamları güzel vakit geçirilebilir.

Bir diğer butik otel de Casa do Amarelindo, Barok mimariye sahip 19. yüzyıldan kalma sömürge köşkü olan bir binada hizmet veriyor. Çatısındaki havuzu ile çok lüks olan bu otel, ünlü Brezilya kahveleri ve egzotik kahvaltıları ile güzel bir konaklama imkanı sunmaktadır. Etkileyici veranda ve bahçe alanlarında dinlenebilir, ahşap oturma alanlarında tatiliniziz keyfini çıkarabilirsiniz. Süslü oymalı ahşap yataklara sahip olan otel, antika tarzındaki odalarında TV ve ücretsiz wi-fi bulunmaktadır.

Salvador pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Salvador Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Salvador Otelleri
En Uygun Fiyatlı Salvador Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Salvador Otelleri
Salvador Ev Kiralama

Salvador İçi Ulaşım

130.jpg

Salvador çok iyi olmamakla birlikte halen gelişmekte olan bir ulaşıma sahiptir. Şehirde; taksi, otobüs ve kiralık araba seçenekleri mevcuttur.

Ulaşım ağına 2014’te katılan metro, sekiz istasyona sahiptir. Metro ağının genişletilmesi için çalışmalar devam etmekte olup orta seviye bir ulaşım aracı olarak nitelendirilebilir.

Taksi ücretleri Avrupa ve ABD standartlarına göre oldukça ucuzdur. Ancak bazı taksilerde taksimetre bulunmadığı için bindiğinizde ücreti sormanız gerekebilir. Havaalanından şehre ulaşmak için de yine bu yöntemler kullanılabilir ama taksi oldukça pahalı bir seçenek olacaktır.

Otobüslerden bahsedersek de ilk önce giriş kapısının arka kapı olduğunun belirtmek gerekmektedir. Biletler otobüslere binmeden önce alınmaktadır. Çok kalabalık olan otobüsler hareket saatlerine de pek uymamaktadır. Zaman sizin için önemli ise otobüslerden dolayı biraz sorun yaşayabilirsiniz. Özel otobüslerde ise diğerlerinden farklı ve modern olup fiyatları da daha pahalıdır.

Havaalanından şehre ulaşmak için ise yine otobüs, taksi yöntemleri kullanılabilir ama taksi oldukça pahalı olacaktır.

Salvador Mutfağı

l_1445_moqueca-brazilian-stew-CUT1.jpg

Brezilya’nın en popüler ve en iyi şehri olarak ilk önce akıllara Rio gelse de özellikle karnavalın doğduğu yer olan Salvador tahmin edilemeyecek kadar canlı ve cezbedici bir yerdir.

Salvador’un başkenti olduğu Bahia bölgesinin yemek kültüründe Afro-Brezilya etkisi hakimdir. Bölgede Afrika usulü otlar ve baharatlar ile yapılan da birçok yemek bulunmaktadır. Salvador mutfağındaki farklı lezzetin bir nedeni de sadece burada yetişen bazı sebze ve otların yemeklerde kullanılmasıdır. Şehrin coğrafi konumu nedeni ile deniz ürünleri de oldukça lezzetli ve popülerdir.

Salvador’un yerel mutfağından bahsetmeye Moqueca ile başlayabiliriz. Bölgenin ve şehrin en popüler yemeklerinden biri olan Moqueca, karides yemeğidir. İçerisinde Hindistan cevizi, sarımsak ve çeşitli malzemelerin bulunduğu bu yemekte dende yağı denilen bir yağ kullanılmaktadır. İçinde palmiye yağı ve fıstık çeşitleri bulunan baharatlı karides püresi olan vatapa deniz ürünlerini sevenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken lezzetlerdendir. Şehrin daha kaliteli olan restoranlarında bu yemekler malaguaeta olarak isimlendirilen sıcak özel sos ile servis edilmektedir.

Salvador, tatlı konusunda da yerel, oldukça farklı malzemeleri içinde barındıran çok lezzetli tatlara sahiptir. İçinde Hindistan cevizi, zencefil ve tarçın bulunan şekerlemeler oldukça ünlüdür. Bu şekerlemelerden biri de Ambrosia’dır. İçinde toz Hindistan cevizi bulunan bu tatlı Salvador şehrindeki gezi sırasında her dükkandan alınıp tadılabilir.

Yerel yiyecekleri tezgahlarda satan Baianaslar (bölgenin yerel halkından olan kadınlar), genelde beyaz renkli giysiler giymektedirler. Bu kadınlardan alışveriş etmek isteyenler özellikle tavsiye edilenleri ya da kalabalık olanları tercih edebilirler. Cocada, Abara ve Acaraje gibi yerel ve kesinlikle tadılması gereken yiyecekleri bu tezgahlarda bulabilirsiniz. Acaraje; kabuklu fasulye, karides ve diğer farklı malzemelerin püre haline getirilip kızartılarak hazırlanmaktadır. Kızartıldıktan sonra ise içerisine salata, vatapa ve çeşitli soslar katılarak servis edilir. Abara ise yine aynı malzemelerle yapılmakta olup genelde sahil taraflarında satıldığı için yanında bira ile tercih edilmektedir.

Bahşiş

Salvador’da bahşiş bir zorunluluk olmamakla birlikte bazen bahşiş bırakan turistlere daha iyi hizmet sunulmaktadır.

Salvador’da Gece Hayatı

Salvador’un çok yüksek bir enerjiye sahip olan gece hayatı, yıl boyunca canlılığını korumaktadır. Birçok kültürü içinde barındıran bu şehirde bir o kadar da farklı eğlence ve müzik türleri mevcuttur. Güneşin batmaya başlaması ile birlikte başlayan gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

Salvador sokakları dans eden ve farklı tarzda müzik yapan insanlarla doludur. Sokaklarında başlayan bu eğlence, gece vakti mekanlara doğru kaymaktadır. Geceye başlamak için eşsiz manzaralı Todos Los Sontos Körfezi’ndeki barlara öncelik verilebilir. Ziyaretçiler burada açık alanda oturup okyanus manzarasının keyfini çıkarabilirler.

Pelourinho, geceleri müzik ve dansla bambaşka bir hale gelmektedir. Açıkhava konseri için en popüler mekanlardan ikisi burada bulunmaktadır. Bunlar Praça Quincas Berro D’Agua ve Largo Pedro Archanjo’dur. Ayrıca Pelourinho’daki turist danışmanlık ofisindeki tanıtım dergilerindeki programlara da bakılıp mekan seçimleri yapılabilir. Pelourinho dışında Rua das Laranjeiras, Rua Castro Rebelo veya Cruzeiro de Sao Francisco gibi barlarla dolu olan bu sokaklar da kesinlikle denenmelidir.

Kuzeydoğunun otantik sesi olan Forro, Afrika davulu dahil reggae ve Latin salsanın içinde olduğu dans partileri ve birçok eğlence seçeneği ile Salvador’da herkes için bir seçenek bulunabilir. Salı ve Cuma günleri büyük partilerinin düzenlendiği şehirde, çok sayıda bar, restoran ve kulüp bulunmaktadır.

Salvador’un bar ve restoranlarla dolu sokağı Santo Antoino’da bulunan D’Venatta hem bar hem de restoran olarak hizmet vermektedir. Mekanda canlı samba, caz, Brezilya’nın popüler müziği ile eğlenmek mümkündür. Ünlü ve yerli içkilerinin içerisinde genellikle zencefil, bal, limon bulunmakta olup kesinlikle denenmesi gerekmektedir. Bahia’nın bağımsızlık gününde açılan D’Venatta, tarihi bir binanın içinde yer almakta olup antika eserleri ile dekore edilmiştir.

Şehrin kalbi olan Pelourinho’da bulunan Sankofa Afrikan Bar, Salvador’un popüler mekanlarından biridir. Afrika kültürüne uygun ve modern tarzda dizayn edilmiş bu bar, eski bir sömürge binasında bulunmaktadır. Büyük bir dans pistine sahip olan bu barda samba ve salsa dansları oldukça popülerdir. Ünlü DJ’lerin de performanslarının olduğu bar, yerli ve yabancı turistlerin çok fazla tercih ettiği bir mekandır.

Tekno müzik sevenlerin uğrak noktası olan Commons Studio Bar, yakın zamanda açılmasına rağmen kısa bir zamanda popüler hale gelmiştir. Salvador’un genç nüfusunu kendine çeken Commons, sadece ahşap döşemelerle kaplanmış olduğu için kutuyu andırmaktadır. Salvador’a dünyaca ünlü DJ’ler dahil en iyi müzisyenleri getiren kulüp ise Maddre’dir. Farklı dekorasyonu ile diğer kulüplerden ayrılan Maddre, genç kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır. Kulübe girmek için akşam saat on gibi sıraya girmek gerekmektedir.

Okyanus manzarasına sahip olan French Quarter adlı mekan, caz müzik sevenler için idealdir. Fiyatları da uygun olan bu yer; perşembe ve pazar günleri en kalabalık oldukça kalabalıktır. Eğlence bittikten sonra ise yerel yemeklerden oluşan bir kahvaltı ile gece güzel bir şekilde sonlandırılıp yeni gün karşılanabilir. Genelde krep, karides ve Hindistan cevizinden oluşan kahvaltılar gece sonrası çok fazla tercih edilmektedir.

Salvador Festivaller

festa_bonfim_22.jpg

Yeni Yıl Arifesi

İnsanların şans getirmesi için beyaz renk kıyafetler giyindikleri bu günde, deniz tanrıçası olarak kabul edilen Yemanja, mum yakılıp çiçeklerle anılır. Havai fişek gösterilerinin de olduğu kutlamada, ünlü deniz feneri Farol’un önünde tanınmış Brezilyalı müzisyenler canlı performans yapmaktadırlar. Kutlamak deniz fenerinden Porto da Barra plajına kadar uzanmaktadır. Sahil şeridi boyunca kurulmuş yiyecek tezgahları ve dans eden insanlar ile festival adeta bir karnavala dönüşmektedir.

Lavagem do Bonfim

Salvador’un en ünlü festivallerinden biri olan Lavagem do Bonfim, her Ocak ayının ikinci Perşembe gününde kutlanmaktadır. 1754’ten beri kutlanan festival dini bir gelenekten gelmektedir. Atlı arabalarla gerçekleştirilen karşılamanın dışında festival kapsamında birçok müzisyen de bulunmaktadır. Baianaslar yani yerli kadınlar, kutsal beyaz boncuklarla dolu beyaz vazolar taşıyarak sularla şehri kutsadıklarına inanılır. On binlerce kişi için hazırlanmış yiyecekler şehrin genelinde kurulmuş masalarda tüm halka ikram edilir.

Santa Barbara

Santa Barbara, Bahia’nın en önemli ve en saygı duyulan dini bayramıdır. Etkinlikte bamya, kurutulmuş karides ve baharatlarla yapılan özel bir yemek yenmektedir. 1641 yılına dayanan bu festival Aziz Barbara’yı anmak için yapılmaktadır. Şimdilerde üç gün sürmekte olan Santa Barbara, Pelourinho’daki Rosario dos Pretos Kilisesi’nin önünden başlamaktadır. Anmanın sonunda gönüllüler tarafından hazırlanan geleneksel yiyecekler olan caruru, samba ve capoeira sunulmaktadır.

Nossa Senhora da Conceição da Praia

Kasım sonuna doğru başlayan festival, Katolik kökenli bir dini gelenekten gelmektedir. Salvador’un aşağı şehir olarak isimlendirilen kısmında Novena’da başlayan festival açık havada yapılmaktadır. Festivalin havasını restoran, bar ve yerel tezgahlarla değiştiren Mercado Modelo da festivalin kutlandığı yerlerden biridir. Devletin koruyucusu olarak kabul edilen ‘Nossa Senhora’, yani ‘Bizim Leydimiz’ aynı zamanda güzellik ve sevginin tanrısı olarak da kabul edilmektedir. Portekiz’den gelen özel taşlarla yapılmış olan Nossa Senhora Kilisesi de kutlamada çok özel bir yere sahiptir.

Salvador’da Alışveriş

6717767.jpg

Salvador’da alışverişte de bölgenin kültürel ve tarihi yapısının etkisi görülmektedir. Şehirde küçüklü büyüklü birçok dükkan, mağaza, butik, galeri, pazar ve yerel tezgahlar bulunmaktadır. Ahşap, seramik ve Brezilya’ya özgü el yapımı deri ürünler çok fazla beğenilmektedir.

Tarihi Pelourinho bölgesinde, Salvador’un başlıca alışveriş noktalarını oluşturan sokaklar ve mağazalar bulunmaktadır. Elle boyanmış tişörtler, danteller ve diğer el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarla kaplı olan Pelourinho’da Brezilya’ya özgü olarak tasarlanmış mücevherlerin satıldığı kuyumcular da bulunmaktadır.

Lacerdo Asansörü’nü kullanarak gidilen Mercado Modelo adlı pazar da alışveriş açısından oldukça önemli bir noktadır. Mercado Modelo’da ‘berimbau’ adı verilen yay biçiminde yerli enstrümanlar, plaj kıyafetleri ve renkli Brezilya havluları bulunmaktadır. Ayrıca burada futbol malzemeleri de hem çok çeşitli hem de çok ucuzdur.

Modern tarzda alışveriş yapmak isteyenler, Salvador’daki diğer büyük ve yeni alışveriş merkezlerini de tercih edebilirler. Rua Cons Junqueira Ayres’te bulunan Condomonio Alışveriş Merkezi’nde 120’nin üzerinde mağaza bulunmaktadır. Hediyelik, giyim ve diğer bütün ihtiyaçlar için bu yer tercih edilebilir. Eski ve tarihi binası ile dikkat çeken diğer bir yer de Barra’dır. Pelourinho bölgesine de yakın olan Barra da tercihler arasına konulabilir. Bunların dışında Salvador Shopping, Lapa, Itaigara gibi alışveriş merkezleri de Salvador’un önemli alışveriş merkezleridir.

Salvador Saat Farkı

Brezilya GMT-5 ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Salvador Türkiye’ye göre 8 saat geridedir.

Salvador Para Birimi

Brezilya’nın en turistik şehirlerinden olan Salvador’da para birimi olarak Brezilya Reali kullanılmaktadır. 1 Brezilya Reali yaklaşık 1.180 Türk Lirası’dır.

Salvador Resmi Dili

Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador’da resmi dil Portekizcedir.

İngilizce bilen insan sayısı az miktardadır.

Salvador Türkiye Dış Temsilciliği

T.C. BREZİLYA – SAO PAULO BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : +55(11) 30625564/ +55(11) 30628210

consulate.saopaulo@mfa.gov.tr

web sitesi: http://saopaulo.bk.mfa.gov.tr

Adres: Consulado General Da Republica Da

Turqia Em Sao Paulo Praça California,

37 Jardim America , SP-Sao Paulo Cep 01436-070 Brasil/Brazil

Salvador Resmi Tatilleri

Yılın İlk Günü (Ocak 1) Lavagem do Bonfim (Ocak ayının 2. Perşembe günü)

Karnaval (Şubat 25- Mart 1)

Good Friday (paskalya öncesi) ( Nisan 14)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Milli Bağımsızlık Günü (Eylül 7)

Çocuk Bayramı (Ekim 12)

All Souls’ Günü (Kasım 2)

Cumhutiyetin İlanı (Kasım 15)

Santa Barbara (Aralık 4)

Nossa Senhora da Conceição da Praia (Aralık 8)

Noel (25 Aralık)

Salvador İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 192

Yangın: 193

Polis: 190

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.