Mercado Modelo Pazarı: Salvador de Bahia

Gemimizin kalkmasına daha 4 saat var. Ben başka yerlere gidip boşuna bu sıcakta yorulmaktansa bu pazarda 2 saat geçirmeyi tercih ediyorum. Doya doya bu alışverişi, renkleri ve yerel el işlerini incelemeyi ve sıkı sıkı pazarlıklar yapmayı yeğliyorum. Haydi bakalım şimdi pazara buyurun.

Bu son fotoğraftaki parmak arası işareti ahşap, mermer veya taştan yaparak biblo olarak çok kullanmışlar. Merak ettim sordum. Meğerse bu protesto işaretiymiş. Protesto ettikleri her yerde bu parmağı kullanıyorlarmış. Nasıl yani, unuttum epey oldu, biz bunu ne için kullanıyorduk! 
İşte benim için günün sürprizi, burada el örgüsü 5 metre boyundaki, 2 kişilik olan rengarenk örgü bez tam istediğim gibi bir hamak bulmaktı. Satıcının 130 R$ fiyat verdiği bu hamağı iki defa pazarlık kesilme pahasına, sonunda 70R$ yani 60TL. gibi bir fiyata satın aldım ki inanılmaz güzel. Benzerini Amsterdam’da 120 € fiyat ile satıyorlardı. Paraya kıyamamıştım. Artık şimdi yazın gel keyfim gel olacak,  ohh. Ağırlığı 4-5 kg olsa da bence taşımaya değdi.
 
Eveeet şimdi çıkıyoruz buradan, artık bu kadar alışveriş yeter. Ahşap oyma tako kuşu, protesto biblosu, afrikalı kadınların bibloları ve ıvır zıvır. Harcadığımız para bugün yemekler ve yoldaki atıştırmalar dahil 100$ ancak olmuştur ki, bu da gemide 1 kişinin Bahia gezme turu bedelidir. EE beni takip edin ve paranızı iyi harcayın ki, bir daha ki seferlere de paranız artsın diyorum. Ama böyle para arttırılır mı demeyin. Taa Brezilyalara gelmişiz parayı mı düşüneceğiz demeyin, bu sene de karayiplere gidelim haydi, seneye de bir uzakdoğu yapalım haydi diyorsanız, para arttırmanın ve pazarlık etmenin keyfi ve zevkini almış olmalısınız. Biliyorsunuz, sloganımız neydi. “bir cruise parasıyla iki cruz nasıl yapılır?”
 
Şimdi Avenue de França vasıtasıyla 5 dakikalık yürüyüş sonucu, Cruise terminaline geliyoruz. Terminalde son bir defa daha free wi-fi  ile haberleşmemi yaparken terminalde bir stand gözüme takılıyor. Tamar Project. İlgilendiğimde, gemide satılan turların arasında burasının da olduğunu hatırlıyorum. Biraz bilgi istediğimde öncelikle buradan 1 saat uzaklıktaki bu yerleşime bedava servis otobüs olduğunu öğreniyorum. Tabii giriş paralı ve içeride biraz para harcayacaksınız ama broşürlerden caretta carettalarin cenneti olduğunu ve bu sahillere yılda 2 milyon deniz kaplumbağalarından göç edip bizdeki gibi yumurtladığını ve bunu paraya çevirmenin yolunu bulmuşlar brovo, demeden kendimi alamıyorum.
 
Yazımı Bahia’nın medaharı iftaharı bu Tamar projesinin bir slogan resmi ile ve bir daha ki sefere görmeyi arzuladığım, carettta caretta havuzlarında, bu hayvanları sevmek arzu ve dileğim ile noktalıyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımla, yarın bir dünya harikası şehri, Rio de Janeiro’yu beraber gezmek ümidiyle…

Hoşçakalın…
 
H. Oğuz Esen
[email protected]

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahiahttp://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.