Piazza Venezia

Roma açık hava müzesi olduğu kadar meydanlarının güzelliğiyle de etkileyici bir şehir. Roma'da gezilecek yerler arasında ki bir diğer durak ise Piazza Venezia. Roma’nın en ünlü meydanlarından biri olmakla birlikte, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Şehrin merkezi sayılan meydan, Venedik elçilik binasından etkilenerek Venedik Meydanı olarak anılmaya başlamıştır. Günümüzde meydan çevresinde güzel restoranlar ve kafeler yer almaktadır.

Ortasında bir de devasa boyutlarda bir anıt bulunmaktadır. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından yapılmıştır. Abidenin üst kısmına çıkılarak Roma manzarası seyredilebilmektedir. Anıt, I.Dünya Savaşında ölen on bir askerin anısına yapılmıştır.

Anıtın önünde hiç sönmeyen bir ateş yanmakta ve bunun başında askerler nöbet tutmaktadır. Mahşerin dört atlısı denilen heykeller, binanın iki tarafında üst bölümleri süslemektedir. Meydanda bulunan Venedik elçiliği günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır. Bu elçilik binasında Mussolini ülkeyi yönetmiş ve balkonundan halka hitap etmiştir.

Meydanda İmparator Traian’ın, Datça’da (Romanya) kazandığı zaferin anısına dikilen kolon sütun taş, onun arkasında MS.3. yüzyılda yapılan Roma döneminin en büyük alışveriş merkezi görülmektedir. 3-4 katlı olarak yapılan bu alışveriş merkezinin bazı katlarında yemek, bazı katlarında ise giysiler satılmaktaydı. 

Ulaşım: Meydana ulaşım otobüs veya metroların Collesseo durağında inilerek yapılabilir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres: Piazza Venezia, 00187 Roma

Yakınlarındaki Yapılar: Roman Forum, Palatine Hill, Altare Della Patria